Ново задолжување на државата за 250 милиони евра кај Deutsche bank

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Јак штос не може со аргументии факти да врати зошто се на моја страна за овој пост и претхододниот пост и ми кажува поим дека немам .На Бранчез требаше да му го пишеш коментаров а може и за тебе да си го посветиш:) Зошто му пропадна спинот и лаже како циган а ти изгледа си му асистен и го подржуваш во тоа:) Ајде опрвдај ми го со докази лажењето на Бранчез дека 2006 година јавниот долг е 24,3% од БДП или 1,27 милијарди. Ајде да видиме ти колку поим имаш:) Јас кажав колку е 2006 32% е јавниот долг или 1,6 милијарди. .За разлика од мене еве го постот на Бранчез​
А еве и официјални податоци http://www.finance.gov.mk/files/u4/jba_na_dolg_na_centralna_vlada_31_10_2012_MK.pdf Сега кој нема поим ти и Бранчез или јас:)
Ти.

http://www.nbrm.mk/WBStorage/Files/Statistika_ND_Bruto_nadvoresen_dolg_2004_Q2_2012_EUR.xls
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
ММФ и Светска Банка ги користи официјаланите податоци на Министерството за финансии , не на НБРМ. А министерството за финансии има подобар увид за јавниот долг од НБРМ. Зошто она ги има сите податоци, Не може комшијата подобро од тебе да знае како стоиш со финансиите а ти тоа ми го кажуваш.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Леле лажење:pos: Од кај ги измисли борјките кога 2006 година 32% е јавниот долг или 1,6 милијарди. Ама за вториот податок точен ти е дека е 30,6% јавен долг или 2,4 милијарди оваа година. Леле спинување:pos:
Па и твојата бројка од 1,6 милијарди евра да ја земеме за точна, споредено со 2,4 милијарди сега, тоа е зголемување за 800 милиони, т.е за цели 50%.
Ако екстраполираме за наредните 5-6 години ќе добиеме 2,4 * 150% = 3,6 милијарди евра, што ќе бидат 40% од БДП (под претпоставка дека БДП ќе достигне 9 милијарди евра за тие 5-6 години).
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Друго може да јадете бурек до сабаље но кога некој во време на криза кога успеал да договори да ни дадат исклучително поволен кредит и ќе ви дадат кредит со грејс период од 5 години и кога светска банка дава Гаранција и каматната стапка ќе биде со 3,9% во услови на криза и кога македонската економија како и секоја европска економија има потреба од свежи пари е повеќе од одлична работа.
Ок е, пола работа сме завршиле, сме земале поволен кредит. Сега прашањето е, каде ќе се трошат парите и која ќе биде економската оправданост од задолжувањето??
Најпросто кажано, еве како се трошат парите: 4 члено сиромашно македонско семејство подигнува кредит. На синот и ќерката им требаат пари за курс по англиски, компјутери, квалитетно факултетско образование, но таткото се решава со кредит да изгради фонтана и кована ограда околу куќата. Каде е овде економската оправданост од задолжувањето?

Никој освен административците не го осеќаат ефектот од задолжувањето, напротив приватниот сектор кој е двигател на економијата бележи пад. Сите трговци со кои соработувам велат дека никогаш не било вака лошо, а повеќето се од источна Македонија и се ВМРОвци.

Не ми требаат вести за да видам како стојат работите во Македонија, доволно ми е еден ден да поминам на терен со реалниот сектор и да му погледнам во очи за да сфатам како му е.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Па и твојата бројка од 1,6 милијарди евра да ја земеме за точна, споредено со 2,4 милијарди сега, тоа е зголемување за 800 милиони, т.е за цели 50%.
Ако екстраполираме за наредните 5-6 години ќе добиеме 2,4 * 150% = 3,6 милијарди евра, што ќе бидат 40% од БДП (под претпоставка дека БДП ќе достигне 9 милијарди евра за тие 5-6 години).
Во економијата релативните бројки се гледаа во проценти а % зборат следно јавниот долг 2006 бил 32% , а 2005 бил 38,4% ама и 2006 да ја земеме сега 2012 јавниот долг е 30,6%. Сега сме како и цела европа до гуша во криза, а имаме денеска помал јавен долг од 2006 година. Инаку види колку бил вкупниот БДП во апсолутна бројка 2006 а колку е сега без разлика што меѓу време попивме една европска должничка и една светска економска криза, ќе видиш дека. 2006 година БДП е 5,2 милијарди евра а 2011 е 7,5 млијарди евра. И сега што треба да кажам и јас како тебе да почнам во апсолутни бројки да ги гледам и да ти кажам абе да 800 милиони евра е зголемен јавниот долг највеќе заради кризиве но затоа за 2,3 милијарди евра е зголемен бруто дошашниот производ за од 2006 до сега.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Во економијата релативните бројки се гледаа во проценти а % зборат следно јавниот долг 2006 бил 32% , а 2005 бил 38,4% ама и 2006 да ја земеме сега 2012 јавниот долг е 30,6%.
Долгот се враќа во апсолутни бројка, значи некогаш треба да вратиме 2,4 милијарди евра.
Најлошиот дел е што БДП има се послаб раст, а задолжувањата си продолжуваат со старото темпо.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
1.Долгот се враќа во апсолутни бројка, значи некогаш треба да вратиме 2,4 милијарди евра.
2.Најлошиот дел е што БДП има се послаб раст, а задолжувањата си продолжуваат со старото темпо.
1.Имаме вратено долг и кога јавниот долг бил 50% од БДП ,2001-2002 чим тогаш сме можеле да се раздолжиме и да стигнеме 2008 јавниот долг да биде 20%. Нема да е проблем Македонија врати долг сега во услови кога 30,6% е јавниот, кога без разлика сме во европска должничка криза но затоа работат 5 фабрики на Бунарџик една го дуплира производството а уште неколку се градат во Бунарџик. А во Битола и кавадарци се градат нови фабрики, И кога МБРП дава кредити со поволна стапка од 5,5% за компании кој се извозно ориентирани и тие пари можат да ги искорисат за зголемување на капацитетите за производство, досега над 250 милиони евра ефтини кредити преку МБПР се пласирани кај компаниите. плус почнувањето на два големи проекти Автопаттот Демир Капија Смоквица и и првиот дел од трите дела кон Бугарија пругата Плус уште неколку големи градежни проекти 4 облакодеи Аеродром, Сончев град, нова населба позади Зајчев рид итн .Ќе донесат нови вработување поголем извоз и поголем раст на БДП во следните години. А кога ќе има поголем БДП ќе има повеќе приходи во буџетот и без проблем ќе ги сервисира долговите.Што индустрија имавме 2001-2002 па успејавме да вратиме долгови, а не пак сега.
2. Па криза е нормално е да се троши во време на криза а во услови на експанзија на економијата да се враќаат долгови оваа влада го покажа тоа кога е ексанзија на економијата дека знае и да се раздолжи и да го направи јавниот долг на 20% а пред тоа наследила долг од 38%.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Јас ги подржувам задолжувањата и сум против штедење сега дури треба и поголеми задолжувања и трошења. Не треба да има штедење сега...Нека турат стимулуси. Само може малку многу порационално да се трошат парите. Но голем дефицит е нешто многу потребно сега дури 3.5% може да е премалку. Ама ај да не попувам зошто лично и не ме засега премногу.
Малце изменив, не се лути. Ама согласноста е тука.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Сите пишуваат кога владата се задолжува ама веќе ако толку сакате да известувате за финансиските трансакции што го прави министерството за финансии ферски е да отварате теми и каде што по 50 по 100 по 150 милиони евра итн владата враќа долг кон некого вака се добива слика дека само пари владата позајмува и нигде не враќа пари што е погрешна слика. Друго може да јадете бурек до сабаље но кога некој во време на криза кога успеал да договори да ни дадат исклучително поволен кредит и ќе ви дадат кредит со грејс период од 5 години и кога светска банка дава Гаранција и каматната стапка ќе биде со 3,9% во услови на криза и кога македонската економија како и секоја европска економија има потреба од свежи пари е повеќе од одлична работа. 25 милиони евра ,250 милиони евра ,2 500 000 евра како бројка не значи многу зошто е апсолутна бројка, може 25 милиојни евра да е премногу може и и 2 500 000 да се малку. Сегде кога се гледа јавен долг се гледа како % од БДП значи во релативни вредности не апсолутни. Ај да видиме како стоиме на тој план 2005 година последна година кога цела година владејат плаво жолитите , јавниот долг на Македонија 2005 е 38,4% , кога дојдоа црвено жолтите летото 2006 година направија даночни реформи каде што се намалија даноците и се воведе рамен данок, што овозможи 2007 година македонија да го има најголемиот раст на БДП од независноста па до ден денес 6,1% беше растот на БДП 2007 година, следната 2008 година следната 2008 година 5%раст на бдп( да не ја поткачи светската економска криза четрвтиот квартал растот на БДП ќе беше пак над 6%), владата заради зголемениот БДП имаше вишок пари, и реши да се раздолжи кон ММФ,Светска Банка, Лондонски клуб итн, 2007 година јавниот долг беше 24% а 2008 година јавниот долг беше 20,6%. Значи оваа влада јавниот долг од 2005 година што беше 38,4% го намали на 20,6 % 2008 година. Ама во 2005 не читав теми отворени на форуми како ќе пропаѓаме како сме високо задолжени од кај ќе ги враќаме тие пари итн. Денеска јавниот долг на Македонина е (31,10 2012) е 30,6%. Со голема разлика од 2001-2007 беа златни години на светската економија а во тие моменти односно 2005 година 38,4% стига јавниот долг а сега во кризни времиња паѓа јавниот долг на 30,6%. Оваа влада покажа дека може да создаде услови за високи растови на БДП при нормални економски текови во светот, и дека знае кога добро и иде да враќа кредити што други гарнитури ги земале. За разлика од плаво жолтата тајфа кој не искористија 2002-2005 да направат поголем раст на БДП во услови кога соседството па и цела источна Европа над 5-6% раст на БДП имаа тие години и имаа суфуцити во буџетите не знаеја што да прават со парите во тие години односно Македонија имаше јавен долг 38,4%. Значи ем се задолжуваа ем немаше никаков раст на БДП и тоа во златни години на светската економија. Е тоа е тоа што ММФ,Светска Банка го гледааат во Македонија, и затоа имаат доверба во Македонската економија и Макроекономската стабилност. Сите релеватни институции гледат % релативни бројки , се друго полуписмено и спинерско гледа апсолутни бројки и им придава поголемо значење од релативните бројки.
А еве за економските:drk: линкови со официјални податоци нека продолжат да :гомце:.
http://www.nbrm.mk/?ItemID=750FC531FC3D1B49B16440313562D400
http://www.finance.gov.mk/files/u4/jba_na_dolg_na_centralna_vlada_31_10_2012_MK.pdf
Манипулираш
Растот на буџетот во нашава државичка не може да ти даде индикации за растот на економијата.
Оправданоста за задолжување ќе беше легитимна ако имавме раст на економијата пропорционален со растот на јавниот долг.
И процентиве многу многу не ти бркаат работа.
Сега ќе карикирам со бројки за полесно да се разбере целава ситуација.
Ако во 2005 со буџет од 1 милијарда евра, јавниот долг изнесува 35% што претставува 350 милиони евра.
Во 2012 со буџет од 2 милијарди евра, јавниот долг изнесува повторно 35%, што претставува 700 милиони евра.
Ако ги гледаме разликите во долгот, значи дека сега е зголемен за 100%

Ајде сега ти кажи ми, дали во Македонија индустрискиот раст беше пропорционален?

Да ти појаснам. Единствен извор на пари на една држава е индустријата, реалниот сектор.

Дали Македонија е способна да го врати надворешниот долг со парите од индустријата?
-Не.
Што прави?
- Зема кредити.
Кредитите бесплатни се? Не
- Дополнителна камата.

Ајде сега кажи ми што тоа направи оваа влада со дополнителните 350 милиони долг?
Што од овие 350 милиони долг е капитален проект, кој ќе носи пари, и ќе се исплати самиот а и останатиот долг?
Воинот на Коњ? Врбите? Оградите од мостовите?

Кажувате, тие проекти биле ситни проекти од буџетот. Па нормално дека ќе бидат ситни пари.
70% од буџетот одат кон плати на администрацијата. Администрацијата ти е како вампир. Цица пари, а не прави никакви продукти. Пензионерите, цицаат пари, а не вадат. Мебели, мерцедеси, реклами и слични срања што не прават ни ДЕНАР.

Нормално е да остани мал процент. И наместо тој мал процент да се искористи во нешто продуктивно, кажи ми како се користи.

Се чукате по гради со некакви си субвенции за земјоделците. Кажи ми оти тогаш годинава има зголемен увоз на земјоделски производи.
Ќе сте покачувале пензии од 8%. Со кој ум ќе покачувате пензии, ако индустријата од каде што се вадат парите за тие 8% да бидат исплатени цела година е во пад.

А бре од вакви економисти како тебе, до вакво дереџе ни дојде државава, и што е пострашно, уште го немаме допрено дното.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Манипулираш
Растот на БДП во нашава државичка не може да ти даде индикации за растот на економијата.
.
Ај иди уби се чим ова го прочитав не трошев повеќе време за да те читам и анализирам а уште помалку да дебатирам со тебе.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
ММФ и Светска Банка ги користи официјаланите податоци на Министерството за финансии , не на НБРМ. А министерството за финансии има подобар увид за јавниот долг од НБРМ. Зошто она ги има сите податоци, Не може комшијата подобро од тебе да знае како стоиш со финансиите а ти тоа ми го кажуваш.
Оти тогаш Министерството за финансии го крие и не го кажува износот на јавниот долг?
--- надополнето: 29 декември 2012 во 13:17 ---
Ај иди уби се чим ова го прочитав не трошев повеќе време за да те читам и анализирам а уште помалку да дебатирам со тебе.
Моја грешка, мислев на растот на буџетот. Се извинувам,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom