Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Sigurno e deka sum pozitivno raspolozhen od vestite, no Andronik ke izvini bidejkji znam so kogo imame rabota, ne veruvam dodeka ne vidam kraen rezultat.

Inaku imashe mnogu kontradiktorni informacii vo vesnicite, posebno naslovite i podnaslovite bea takvi chovek kje zakluchi deka imeto e uslov za vlez vo NATO (Dnevnik na primer).

Sepak, izgleda na dobro kje da e rabotava.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Еднаш ветив дека ќе ставам скениран документ издаден до француското Министерство за внатрешни работи. Па, да ја додадам мојата “плочка“ во мозаикот на добри вести, повелете :



Лека полека :wink:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Крвав, Вујче Сем можеби моментално стои зад нас, но ако истиот тој вујко наеднаш загуби интерес...лошо е...
Не заборавај дека токму Грција им е омилен балкански сојузник, не од сега, многу години наназад...
Вујче Сем не ни е толку многу наклонет, но би требало да го искористиме моментот сега, кога имаме некоја поддршка, да се избориме и победиме...
Бин Ладен е американска творба од времето на конфликтот помеѓу СССР и Авганистан (читај КГБ И ЦИА) па кога се сврте тркалото виде што стана...
САД ич не се омилени во Грција, неколку пати што сум бил, секогаш имало анти НАТО и анти САД огромни графити по патиштата и градовите.

Имаше една приказна порано што ја имав слушнато уште во СФРЈ, грците инсистираа долго време да се тргнат Американските бази, кога притисокот станал огромен, Американците рекле добро ќе си заминиме од Грција. Се спремиле Американциве и нивните конвоии тргнале на север во Егејска Македонија. Грциве му рекле абе каде одите, овие ладно му рекле ќе ги премстуваме базите во Егејска Македонија таа не е Грчка.

Приказнава незнам дали е вистинита, ама после тоа повеќе официјалната грчка политика никогаш не спомна тргање на Американските бази.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
САД ич не се омилени во Грција, неколку пати што сум бил, секогаш имало анти НАТО и анти САД огромни графити по патиштата и градовите.

Имаше една приказна порано што ја имав слушнато уште во СФРЈ, грците инсистираа долго време да се тргнат Американските бази, кога притисокот станал огромен, Американците рекле добро ќе си заминиме од Грција. Се спремиле Американциве и нивните конвоии тргнале на север во Егејска Македонија. Грциве му рекле абе каде одите, овие ладно му рекле ќе ги премстуваме базите во Егејска Македонија таа не е Грчка.

Приказнава незнам дали е вистинита, ама после тоа повеќе официјалната грчка политика никогаш не спомна тргање на Американските бази.

Има доста вистина во приказната,само што Грците го правдаа тоа преместување со фактот дека базите требало да бидат поблиску до Границата со СФРЈ затоа што единствено од таму им предстоела реална опасност.Инаку Грција чинам дека сеуште е земја со најголем буџет за армијата во Европа,пари кој се земаа од ЕУ како кредити и грантови изминативе децении под изговор дека Грчката армија е браник на ЕУ границите.Доколку Македонија влезе во НАТО еден убав дел од тие пари ќе ги сменат нивните токови,токму затоа е противењето на Грција да се интегрираме во НАТО а името е само изговор за кој секој нормален човек би сфатил дека е невозможен преседан кај било кого.Затоа би можело да се каже дека светот на овој начин не тестира да види колку сме нормални или не,па да попуштиме под притисокот да го смениме сопственото име.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Еднаш ветив дека ќе ставам скениран документ издаден до француското Министерство за внатрешни работи. Па, да ја додадам мојата “плочка“ во мозаикот на добри вести, повелете :



Лека полека :wink:
Нешто повеќе за овој документ?
Дата на издавање,намена?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ете што може да стори една нарачка на 420 тенкови.:)
Ова може да било поради паркинг просторот кој Трифун им го одземал на Русите пред нивната амбасада во Скопје.
Па контра удар,всушност и самиот Русин во интервјуто на вести кажа дека ова попречување во работата на Руската амбасада ќе сноси последици!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Напишано од Macedalien Еднаш ветив дека ќе ставам скениран документ издаден до француското Министерство за внатрешни работи. Па, да ја додадам мојата “плочка“ во мозаикот на добри вести
I vamu vo Italija ne vikaat macedonia. duri ineteresno e so ne ni znaat za referencata i nikade nemam videno da bide upotrebena:vozbud:
Mnogu sme opasni znaci gi eb*me grcite kako so treba popoleka i jako :vozbud: :vozbud:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ако несакаат со убаво тогаш ...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Off topic BMP 3 не се тенкови, туку се оклопни транспортери.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ма што сака нека се
МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А шо имаат врска тенковите и топовите со името? :raz:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Сите што гласале за Киро, мамата мамина да има ебам.

Преку стапов веќе и од грција и од сите кои сеуште послетолку векови нанесуваат само неправди према Македонците!

Толку ли ни се лути што порано сме ги робувале?!?
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Матна е оваа работа за името...Педерите се свесни дека ако влеземе со т.н. привремена референца ја губат војната со нас.Допрва ќе почнат матните игри од нивна страна...дај боже да не сум во право.Премногу пати Западот ја извртувал политиката спрема Македонија во последен момент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom