Новите лични карти против човековите права

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
TpH_Bo_OkO напиша:
Што е разликата помеѓу просечниот и вистинскиот маж?

5 сантиметри...И тоа со чип!! :)
...претпоставувам во посед на просечниот.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Ti Dimitar da citas podobro pred da kazes nesto, jas rekov proizvolen barkod, a sakav da kazam deka sekoj barkod sodrzi 6 na pocetok 6 vo sredina i 6 na kraj i ova ne e nikakva tajna. Odi na oficijalen tehnicki sajt za barkod i ke vidis deka e taka. Sekoj par crti oznacuvaat eden broj i broevite pod barkodot se prevodot na sekoj od tie parovi crti. Koga prvpat vo USA bil voveden barkod sistemot pod pocetniot par crti, sredniot par i krajniot par stoele 6ki, no amerikancite se pobunile i 6kite od togas ne se pisuvaat vo dekaden broen sistem ama si stojat kako par crti.
Eve vi kako reagirale Srbitehttp://www.zazivot.org/
Ako ne vi uspee linkot barajte preku google ; za zivot bez ziga
Istoto sto go storila SPC ocekuvam i baram da go stori i MPC
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Тој дел од постот ми беше сеирџиски :)

Но, останатото не! Мислам која е таа логика....
Поставив прашања, на кои не добив одговор!
Кој е тој што не следи?
Зошто е тој заговор!?
Кој го прави заговорот?
Американците?
Некој во договор со сатаната? :)
Нашава влада која воведува нови лични карти?
Мислам, очекувам објаснувања....
Кажа ти: некој сака да си игра со нас, да не претвора во криминалци и што уште не...
гледам не си запознаен баш со компјутерската технологија и да не се секираш.... и доколку чипот биде полн со наши податоци, гарант тоа нема да биде единственото наше досие!!! Но ќе биде најбрзиот начин за да ти се го докажеш идентитетот.
 
T

tino097

Гостин
Димитар напиша:
Поставив прашања, на кои не добив одговор!
Кој е тој што не следи?
Зошто е тој заговор!?
Кој го прави заговорот?
Американците?
Некој во договор со сатаната? :)
Не значи дека нкој посебно мнее, тебе или некој обичен граѓанин би бил следен, но шо бидува со бизнисмените, политичките личности...
занеме дека секогаш има “тивка“ војна во тие кругови. И сега објаснете ми која е сигурноста и кој ќе ја гарантираа таа сигурност?? Владеачката гарнитура на некоја држава? Знаејќи дека извесна личност или личности може, и имаат рални шанси да им ја одземат власта?? Тогаш кој би ги спречил да манипулираат со податоците кои се запишани во чипот и да ги уништат своите противници?
сети се колку лесно го средија Литвиненко?
Димитар напиша:
Кажа ти: некој сака да си игра со нас, да не претвора во криминалци и што уште не...
гледам не си запознаен баш со компјутерската технологија и да не се секираш.... и доколку чипот биде полн со наши податоци, гарант тоа нема да биде единственото наше досие!!! Но ќе биде најбрзиот начин за да ти се го докажеш идентитетот.
Вистина дека податоците нема да бидат само во чипот, но факторот “случајна“ грешка процнтуално ќе порасне.
која ќе биде реакцијата на полициски сили кога место твоите вистински податоци “случајно“ ќе се појават податоци за мост вонтед терорист, оди објасни се ако можиш.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Дали со чип или без чип, исто ни се фаќа. Разликата е само што кога ќе те легитимира, ќе ја брцне картичката и сите податоци ќе му бидат веднаш достапни. Инаку, за сите нас (обични и необични граѓани) се водат белешки во тефтерите, со години наназад.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
pearl напиша:
Со самото раѓање и доделување на матичен број ти веќе и автоматски добиваш чип. Досие постои и континуирано се update-нува. Начинот на кој ќе се екстрахираат информациите, дали со чип или преку тефтер, е тотално небитен, важно информациите можат секогаш да се пронајдат.

Јас не гледам никаков проблем со баркодови, прво се штеди на време, а второ и не мислам баш дека така лесно можат да се фалсификуваат податоците. Башка тоа, никој нема да го чепне обичниот граѓанин, се додека плаќа даноци и е примерен. А оние што ќе се побунат против, се тие што сакаат да манипулираат со системот и даваат отпор на се' она што може да им' ја отежне работата.

Можеби дечкото што ја отворил темава нешто друго го мачи. Колку податоци човекот што те легитимира, ќе може да види од твоето досие, кога ќе ја swipe-не картичката. Ако може некој на тоа прашање да одговори и да каже кои се' информации ќе му бидат веднаш достапни, тогаш можам и јас да видам проблем на навлегување во приватноста. Но, се сомневам дека туку така ќе му излезе цел мој живот на екран. Мислам дека тоа ќе бидат некои основни податоци, чисто колку да го потврдат мојот идентитет: адреса на живеење, датум на раѓање и сл. Не ми се верува дека ќе може да види и за кого сум гласала на последните избори :)
Не ги заборавај сите прекршоци што си ги направила.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Bacillus gagous напиша:
Не ги заборавај сите прекршоци што си ги направила.
Па, ок ... и тоа нека биде!
Ако сум направил прекршок заслужува да биде запишан!
Нема што да се крие идентитетот!!!

п.с. Како со таа „случајност” некој ќе ми запише податоци во мојата картичка? И како „случајно” истите податоци да се најдат и во централниот компјутер, централните бази, тефтерите...
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
Vo tie cipovi nema da ima zapisano dosie tuku biometricni podatoci i ona sto go pisuva veke kako tekst na ispravata. Vo nekoi zemji se praktikuva ,od podolgo vreme, da ima informacija za visina,boja na oci...
Razlikata e sto podatocite ke bidat pokraj kirilica/latinica i so 0 i 1 zapisani. Strogo gledano se voveduva samo uste eden jazik.

Poveke se plasam da nekoj mi go ukrade "ckartot" pasos (ili licna karta), si ja promeni slikata i napravi glupost za koja jas ke treba da odgovaram.

Jasno e mislam na site deka SPC se zabegani do maksimum.Nemam namera da ziveam vo mrakot sto tie gi propagiraat.

(ps - Edinstveno so sken na okoto ne se slozuvam bidejki mozat da se razberat nekoi medicinski informacii, no toa nema da se voveduva sega za sega.)
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
129
Поени од реакции
0
1307 напиша:
ја зиам л.к. и ја ставам у микровална.

- Не знам друже шо и е, еве ја здрава жива али изглеа расипан чип ми дале.

....после пак.

Нема мене никој сероња чип да ми закачи.
Ke ja podesis na najmala watt-aza i samo za sekunda ke ja uklucis! :wink:
Ako imas nekoe jako elektro-magnetno pole ti e uste podobro!
 
T

tino097

Гостин
Димитар напиша:
п.с. Како со таа „случајност” некој ќе ми запише податоци во мојата картичка? И како „случајно” истите податоци да се најдат и во централниот компјутер, централните бази, тефтерите...
Пример вака?
И една анализа некој месец подоцна.
Информациите велеа дека картиците ќе можат да се читаат и на одредена оддалеченост, тоа дирек значи дека ќе може и да се запишува од одредена оддалеченост.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
inat_o напиша:
Vo tie cipovi nema da ima zapisano dosie tuku biometricni podatoci i ona sto go pisuva veke kako tekst na ispravata. Vo nekoi zemji se praktikuva ,od podolgo vreme, da ima informacija za visina,boja na oci...
Razlikata e sto podatocite ke bidat pokraj kirilica/latinica i so 0 i 1 zapisani. Strogo gledano se voveduva samo uste eden jazik.

Poveke se plasam da nekoj mi go ukrade "ckartot" pasos (ili licna karta), si ja promeni slikata i napravi glupost za koja jas ke treba da odgovaram.

Jasno e mislam na site deka SPC se zabegani do maksimum.Nemam namera da ziveam vo mrakot sto tie gi propagiraat.
Toтално се сложувам со ова!!!
Ако сакаат да те наместат, сега е многу полесно....
Ако некој успее да ти ја хакне картичката, ќе треба да го хакне и главниот компјутер во полицијата каде што се чуваат податоците!
Ако некој го хакне тогаш... може и сега!
 
T

tino097

Гостин
Вииете вака, не велам дека некој ќе се замара со нас обичните смртници. Ама пак ќе го посочам случајот Литвиненко, во тие случаеви ќе има тешки злоупотреби а нема кој да гарантира дека нема да има такви пропусти.

А гледано од друга страна има доста позитивни предности, бидејќи би биле достапни инфомации за крвна група, алергии ...

за старите чкарт документи, вервајте посигурни се. барем ќе увидиш дека ти го украле, така да лесно ќе пријавиш за случајот :)
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Na kogo mu e od interes da kontrolira i manipulira?
Najednostaven primer: Borcite na ONA nagolemo se vrabotija vo policijata vo Zapadna Makedonija, pa nekoi imaat i visoki polozbi vo MVR. Na niv im e od interes da vrsat institucionalen terorizam na ionaka malkute Makedonci vo Zapadna Makedonija. Dali go mozat toa. So starite licni karti , tesko. So, novite lesno i "LEGALNO".
Politicarite imaat interes i moznosti da ucenuvaat politicki protivnici, biznismeni , pa duri i obicni gragani ako slucajno ili namerno im se najdat na pat. Osven toa sekoja razuznavacka sluzba ima interes da raspolaga so detalno dosie na sekoj graganin i vrz osnova na koe moze da pravi psiholoski opis na licnosta.
Napomnuvam uste ednas - cipot sobira nekolku stotici iljadi stranici vo svojata memorija.
So voveduvanjeto na vakvi licni karti se otvora pandorinata kutija i se ovozmozuva nov instrument za kaznuvanje za neglasanje na izbori, izleguvanje na protesti , strajkovi, i slicno. Toa veke ne e demokratija , toa preminuva postepeno vo potajna, licemerna diktatura.
Osven toa izgleda nie Makedoncite ne si gi znaeme licnite graganski prava , pa mnozinsvoto od ovoj narod dozvoluva da bide motan od sekoj "ekspert" sto ke dojde od strana da mu soli pamet. Amerikancite se bunat protiv voveduvanjeto na rf id kaj niv, a nie? Tie barem sfatile deka ne se jade se sto leta.
Neli EU proglasi den za zastita na privatnosta na licnite podatoci i go trubea po televizii kaj nas , neli napravija Direkcija za zastita na privatnosta na licnite podatoci. Epa Makedonci vie uste ne naucivte sto e demokratija. Se nadevam deka ke si gi zastitime nashite graganski prava i verski slobodi. Veruvajte , i Evropjanite poveke ke ne pocituvaat koga ke bideme luge sto si gi branat svoite prava i svoite interesi, a ne podlizurkovci koi primamaat se sto ni se servira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom