Новиот HUAWEI P9 пристигна и во Македонија

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254

Huawei со секој нов модел ги покачува влоговите во играта за најдобар мобилен телефон на пазарот.


Овој пат, Huawei претстави модел кој сериозно ќе конкурира и на најсилните мобилни производи од Samsung и Аpple.

Huawei P9 доаѓа со моќни спецификации, но особено изненадува изработката на камерите, кои претендираат да бидат број 1 камера по квалитет од сите мобилни производители, заради ексклузивната соработка со познатиот германски фотографски гигант Leica.

На задната страна P9 доаѓа со 2 камери, монохроматска и RGB, кои значително го подобруваат контрастот, фокусирањето и квалитетот на сликите. Се очекува овој телефон да биде еден од конкурентите за најдобра камера.

Уредот доаѓа и со читач за отпечаток, на задната страна, како и со батерија од 3000 mah.

За информации и лично разгледување на моделот обратете се до iButik.mk, или на телефонскиот број 077 90 80 80.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
и што пари е,ај пиши ми приватна порака,неам време да се јавувам,до пет сум на работа
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Со среќа нека им е продажбата на Huawei, кој лудак ќе го погледне покрај S7 не ми е јасно, уствари кога ќе размислам кој ќе погледне било кој андроид телефон осем S7/Edge е лудак, на страна тука ги оставам само мераклиите на Nexus.

Сеедно, честитки за ibutik што многу брзо го овозможи телефонв, без разлика на моите преференци.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Веројатно некој лудак кој не може да си го приушти S7.
Izgleda ne si go sfatil postot.....Pa taa cena po koja se prodava Huaweito e ista cena kako i samiot Samsung....Zatoa e pisan gorenavedeniot post :)

Sent from my SGH-T959D using Tapatalk 2
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Со среќа нека им е продажбата на Huawei, кој лудак ќе го погледне покрај S7 не ми е јасно, уствари кога ќе размислам кој ќе погледне било кој андроид телефон осем S7/Edge е лудак, на страна тука ги оставам само мераклиите на Nexus.

Сеедно, честитки за ibutik што многу брзо го овозможи телефонв, без разлика на моите преференци.
тие што немаат 600 евра се лудаци?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
За секој телефон има купувачи, за некој повеќе, за некој помалку... Некој телефон повеќе се рекламира или се шлепа на славата на претходните модели, некој помалку се рекламира...

Јас да имам 600 евра, лично би си купил LG V10. Имам другарче што има Huawei P8 и е презадоволен од тој телефон.
Самсунг некако ми е одмилен од едноставна причина што еден куп луѓе го имаат :) (А сепак сеуште си го чувам S2 Skyrocket, за секој случај).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
тие што немаат 600 евра се лудаци?
Дај бе малце читајте пред да коментирате. Зборам за телефони од овој сегмент - не за буџет телефони...дури и Дени долови што сакав да кажам, и пак се натегате за сумите.
За секој телефон има купувачи, за некој повеќе, за некој помалку... Некој телефон повеќе се рекламира или се шлепа на славата на претходните модели, некој помалку се рекламира...

Јас да имам 600 евра, лично би си купил LG V10. Имам другарче што има Huawei P8 и е презадоволен од тој телефон.
Самсунг некако ми е одмилен од едноставна причина што еден куп луѓе го имаат :) (А сепак сеуште си го чувам S2 Skyrocket, за секој случај).
V10 е страва телефон, али многу е голем. P9 е одличен смартфон, но е не е на рамниште на S7, во темава се збори за уред кој е скап и од хај енд сегментот, не за буџет опции кои што се како што беше P8, или за Huawei како бренд, они се многу добри во последно време 6p на пример е одличен телефон - но само ако не се споредуваат со брендови кои се премногу доминантни, и во врвот на смартфон индустријата како Samsung....
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Дај бе малце читајте пред да коментирате. Зборам за телефони од овој сегмент - не за буџет телефони...дури и Дени долови што сакав да кажам, и пак се натегате за сумите.


V10 е страва телефон, али многу е голем. P9 е одличен смартфон, но е не е на рамниште на S7, во темава се збори за уред кој е скап и од хај енд сегментот, не за буџет опции кои што се како што беше P8, или за Huawei како бренд, они се многу добри во последно време 6p на пример е одличен телефон - но само ако не се споредуваат со брендови кои се премногу доминантни, и во врвот на смартфон индустријата како Samsung....
И Huawei Mate e исто така страва телефон. Него кај и да е пристигнуваат HTC 10 кој се враќа на голема врата со врвна изработка и подобрени камери(предната камера ке има оптички стабилизатор за слика) за разлика од пластикаријата на Самсунг а да не го заборавиме и ЛГ Г5.[DOUBLEPOST=1461840672][/DOUBLEPOST]
Дај бе малце читајте пред да коментирате. Зборам за телефони од овој сегмент - не за буџет телефони...дури и Дени долови што сакав да кажам, и пак се натегате за сумите.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
И Huawei Mate e исто така страва телефон. Него кај и да е пристигнуваат HTC 10 кој се враќа на голема врата со врвна изработка и подобрени камери(предната камера ке има оптички стабилизатор за слика) за разлика од пластикаријата на Самсунг а да не го заборавиме и ЛГ Г5.[DOUBLEPOST=1461840672][/DOUBLEPOST]
Која пластикарија? не сме 2014. LG G5 е фејл, сем камерата која е маестрална. HTC 10 има не комплетна камера, и веќе нема стерео звучници, нема UFS 2.0 сторејџ. Така да за мене пак S7/Edge се доминатни, од чипсет, па се до дисплеј, нанд, дизјан, камера.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Која пластикарија? не сме 2014. LG G5 е фејл, сем камерата која е маестрална. HTC 10 има не комплетна камера, и веќе нема стерео звучници, нема UFS 2.0 сторејџ. Така да за мене пак S7/Edge се доминатни, од чипсет, па се до дисплеј, нанд, дизјан, камера.
Па кога го држиш в рака с7 делува како пластика тоа горила гласот телото и плус е магнет за прсти особено црна боја.ХТЦ 10 не знам дали нема стерео звучници али има 2 звучника кои даваат поквалитетен звук од с7/еџ.За поквалитетната завршна обработка и да не праиме муабет.Освен тоа хтц има најбрз9најреспонзивен тач и андроид сличен на сток за разлика од с7 кои има блоутвер.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Би го зел само поради камерата. Пошто самото име на leica додава салам на цената, ова го зборам како фотограф. Али се поќе од 300е за телефон е лудо за мене и то ми е мн дури.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Па кога го држиш в рака с7 делува како пластика тоа горила гласот телото и плус е магнет за прсти особено црна боја.ХТЦ 10 не знам дали нема стерео звучници али има 2 звучника кои даваат поквалитетен звук од с7/еџ.За поквалитетната завршна обработка и да не праиме муабет.Освен тоа хтц има најбрз9најреспонзивен тач и андроид сличен на сток за разлика од с7 кои има блоутвер.
Офтопик сме, ама ајде да ти одговорам, пошто очигледно си во заблуда.

1. Тоа што тебе ти делува стакло - како пластика во рака, се вика чуство во рака а исто така не значи дека телефонот има слаба изработка, напротив телефонот е ремек дело од аспект на дизјан - изработка, ти ми збориш за субјективно чуство и истото го наведуваш како негативност - опис на квалитетот на изработка.

2. Магнетот за прсти е проблем од естеска природа, и повторно нема врска со квалитетот на изработка.

3. Звукот кај HTC 10 е подобар од било кој телефон со 1 звучник, тоа е факт - но кога било која фирма која нема гз да се држи до својата најсилна страна својот заштитен знак - стерео звучниците, за мене не заслужува награда - да им дадам шанса.

4. Поквалитетна завршна изработка? ова не го разбирам, ама нема да ти замерам, затоа што поголемиот дел од корисниците не гледаат видеа во кои се гледа каков џанк уствари се внатре HTC-телефоните, со флат кабли расфрлани на сите страни.

5. Apple и HTC, го создадоа митот помеѓу луѓето, а тоа е дека ако телефонот не е метален не е квалитетен, тоа се вика конзумеризам кој очигледно има позитивен ефект (самиот твој пост го докажува тоа) но истиот нема апсолутно никава допирна точка со вистината.

6. Пошто веќе почнавме да споредуваме, S7 има 3 класи подобар дисплеј, 30% побрз процесор, далеку побрз сторејџ, неверојатен дизјан и сооднос на дисплеј - големина, има бежично полнење, и има софтвер - кој ги има најголем дел од функционалностите исклучени на дифолт за разлика од порано, а воедно тие што не се исклучени може да се исклучат, исто така софтверот на Samsung сега е далеку далеку по лесен и по оптимизиран од порано.

Се на се HTC е вториот најдобар телефон во андроид светот во моментов, првиот е S7/Edge, одличен е HTC10, но не е на ниво на S7, HTC како фирма слично како Sony, има патетични менаџери/дизајнери, кои секогаш пропуштаат нешто, никогаш нема целосно одличен продукт, секогаш има компромиси, да за некои и софтверот на Samsung е компромис (иако после 5.1.1 тоа е неоправдано - поготово 6.0.1) но се друго им е идеално решено, и генерално се најкомплетни продукти како и да гледаш, тоа е разликата од нив и другите андроид производители.

Последен пат, кога некој бренд го надмина Samsung, е 2013, LG со G2, се после тоа е далеку под хај енд моделите на Samsung - од Note 4/S6 навака е завршена приказната.[DOUBLEPOST=1461948496][/DOUBLEPOST]
Би го зел само поради камерата. Пошто самото име на leica додава салам на цената, ова го зборам како фотограф. Али се поќе од 300е за телефон е лудо за мене и то ми е мн дури.
Камерата е просечна, и повторно и во овој случај - не е целосна, ќе извади топ фотографија во ниска осветленост, ама кога ќе ја запалиш видео камерата ќе ти стане јасно се.

Ако сакаш камера, G4, S6, V10, S7/Edge, G5....сите други камери од телефони кои вредат да се купат, се НЕ комплетни, или имаат катастрофална видео камера, или имаат лоша стабилизација, или имаат недоволно опции во софтверот на камерата, или имаат проблеми со фокус, секогаш има некој проблем и нешто што иритра, додека G5/S7 на пример се point and shoot.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom