Нирвана или ГНР

Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
druze, faktot sto prodavale tolkavi kolicina na albumi, faktot sto stignale do toa so rotiranje na EDNA pesna na mtv, faktot sto drugite albumi se pod prosek na prodazba.....gi pravi ednostavno ONE HIT WONDER BAND!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Зоки од кај тоа само една песна им се вртела/и?

Песни им се вртат и од Ин Утеро. А Ин Утеро е тотално надпоресчно продаван албум со 5 пати платинест тираж.Ептен збориш од памет

И самиот кажа еднаш дека ти се свиѓа нивниот прв албум, а тој е тотално андерграунд албум, и одеднаш викаш дека фактот што е подпросечно продаден било факт дека се one hit wonder, и затоа не чинеле. Сеа сакаш да се продава албумот или не? Или сакаш само да ти се свиѓа музиката?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
druze, faktot sto prodavale tolkavi kolicina na albumi, faktot sto stignale do toa so rotiranje na EDNA pesna na mtv, faktot sto drugite albumi se pod prosek na prodazba.....gi pravi ednostavno ONE HIT WONDER BAND!
Како се one hit wonder кога сите албуми освен bleach се продадени во милионски тиражи "пред самоубиството на курт"? На MTV сега вртат само рап а кога воопшто даваат нирвана се вртат скоро сите спотчиња подеднакво, дај боже само смелс да се вртеше а да немаше толку рап ама ај да не вратм муабетот на друго.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Зоки од кај тоа само една песна им се вртела/и?

Песни им се вртат и од Ин Утеро. А Ин Утеро е тотално надпоресчно продаван албум со 5 пати платинест тираж.Ептен збориш од памет

И самиот кажа еднаш дека ти се свиѓа нивниот прв албум, а тој е тотално андерграунд албум, и одеднаш викаш дека фактот што е подпросечно продаден било факт дека се one hit wonder, и затоа не чинеле. Сеа сакаш да се продава албумот или не? Или сакаш само да ти се свиѓа музиката?

e i potoa se vrtea......ali na vremeto nevermind, imase samo edna pa potoa napravija i pseudo klip za come as u r
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Колку спотови толку вртења, после кога си искочи Ин Утеро, од Ин утеро се вртеле спотови.
 

ПојзонГрл

Оne in a Million
Член од
22 јули 2007
Мислења
264
Поени од реакции
1
Плус не биле заљубени сами во себе, не се сметаат за богови и секс симболи, биле максимално обични и пристапни до сите-можеби требаше да бидат снобови како гнр можеби така курт ќе беше жив-затоа што и така беа најголемиот бенд во светот во свое време и гнр за жал ги мразеа поради тоа.
Сакаш да кажеш дека гнр ги мразеле нирвана?! Ексл бил фан на нирвана дури и два пати го поканил Курт да настапи на Use Your Illusion Tour, ама Курт изјавил дека гнр се премногу патетични.
Кај си видел ти дека Ексл, Даф, Изи и сл. дека се заљубени у себе? Тоа можам едино да го кажам за Слеш, премногу самобендисано изгледа... ама за цел бенд не.
А што демек гнр не биле искрени? Не си го гледал клипчето кога Ексл ја пцуе цела фамилија? Интервјуто кога вика дека очувот сексуално го злоупотребувал?
И уште нешто. ГНР се распаднале заради појавувањето на Нирвана?! Ова не знаев.
Како што рече еден музичар (не памтам кој беше баш): ГНР беше бенд каде Изи и Ексл беа на една страна, а Мет, Даф и Слеш на друга страна.
Очигледно дека покрај Ексл кој е сељак нема долго да траат. Он сам го расипа бендот, нирвана нема никакво влијание тука.
Читав Изи им ги пишувал поубавите песни... let's see:
Izzy: Pretty Tied Up, Mr. Brownstone, You could be mine ... од попознатите и поубавите.
Axl: Don't cry, Welcome to the Jungle, Sweet Child O'mine, November Rain (мада почетокот е напишан од фронтменот на LA Guns), Estranged, Rocket Queen, Locomotive, Coma...
Duff ја има напишано you're crazy и nightrain
Slash: Paradise City
Пак ќе кажам од попознатите песни.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Оф леле, како тоа си протолкува дека Нирвана ги распаднале ГНР? :pos::pos::pos::pos:
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
За Нирвана ( според мене ) можам да кажам дека е бенд со кој почнуваат децата да влегуваат во светот на рок музиката... и после најголем дел од нив ја баталуваат Нирвана и почнуваат со метал ( било каков )... А и со Г Н Р е истата приказна... Инаку ако векје се споредуват бендовите ќе кажам дека Нирвана ми остави поголем утисак :smir:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Сакаш да кажеш дека гнр ги мразеле нирвана?! Ексл бил фан на нирвана дури и два пати го поканил Курт да настапи на Use Your Illusion Tour, ама Курт изјавил дека гнр се премногу патетични.
Кај си видел ти дека Ексл, Даф, Изи и сл. дека се заљубени у себе? Тоа можам едино да го кажам за Слеш, премногу самобендисано изгледа... ама за цел бенд не.
А што демек гнр не биле искрени? Не си го гледал клипчето кога Ексл ја пцуе цела фамилија? Интервјуто кога вика дека очувот сексуално го злоупотребувал?
И уште нешто. ГНР се распаднале заради појавувањето на Нирвана?! Ова не знаев.
Како што рече еден музичар (не памтам кој беше баш): ГНР беше бенд каде Изи и Ексл беа на една страна, а Мет, Даф и Слеш на друга страна.
Очигледно дека покрај Ексл кој е сељак нема долго да траат. Он сам го расипа бендот, нирвана нема никакво влијание тука.
Читав Изи им ги пишувал поубавите песни... let's see:
Izzy: Pretty Tied Up, Mr. Brownstone, You could be mine ... од попознатите и поубавите.
Axl: Don't cry, Welcome to the Jungle, Sweet Child O'mine, November Rain (мада почетокот е напишан од фронтменот на LA Guns), Estranged, Rocket Queen, Locomotive, Coma...
Duff ја има напишано you're crazy и nightrain
Slash: Paradise City
Пак ќе кажам од попознатите песни.
Ти озбилно мислиш дека поради тоа gnr се распаднале?:raz:

Па цела глем метал сцена се распадна после доаѓањето на Nirvana! Кажи ми еден бенд што има од тоа време, имаше неколку документарци баш на таа тема. Најубаво кажа фронтменот на џудас прист: на рокенролот му треба добра клоца во газот на секои 10-20 години, ама нирвана ја даде најголемата клоца во историјата на бендови како појзн и гнр и целата глем сцена...и многу сум им благодарен за тоа, повеќе не можев да издржам некој што става гел на коса и розови хеланки да се нарекува рокер:pov:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
За Нирвана ( според мене ) можам да кажам дека е бенд со кој почнуваат децата да влегуваат во светот на рок музиката... и после најголем дел од нив ја баталуваат Нирвана и почнуваат со метал ( било каков )... А и со Г Н Р е истата приказна... Инаку ако векје се споредуват бендовите ќе кажам дека Нирвана ми остави поголем утисак :smir:
Тоа можеби беше така јас кога бев средно, сега децата почнуваат со линкин парк и слични ну метал бендови па дури после неколку години почињаат да слушаат нирвана.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
И двете групи се ОК, од Нирвана ми се свиѓа Smells Like Teen Spirit, а од ГНР - Sweet Child of Mine
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Сум пишала еднаш на темава ..дека Нирвана ми се фаворити и не само тоа ..ГнР не знам зашо , али ИЧ не ми се по ќеиф ..
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Според мене Нирвана се подобри. Мое мислење немојте да замерувате :>)
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Lele temava vise zamara zimi se!!!! Daj zatvorete ja !!!!
Sporeduvame BABI I ZABI ALOOOOOOOO!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom