Не се лажете со Blizoo

Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Како прво јас работам како мрежен администратор и сум техничко лице
Пред Blizoo имав 10 години телеком без никаков проблем и сега веке година и пол имам од Оне без никаков проблем.

Значи јас користев Blizoo интернет пред една и пол година и во договорот ми стоеше дека имам право да се откажам доколку не сум задоволен во рок од 2 месеци.
Првите 3 недели беше ок немав интернет по два саати дневно најчесто од 8-10 навечер кога има највеке луге на интернет.

После поради превеке поплаки од лугето го напрaвија да има интернет цел ден но со загуба на интернет пакети од 45% од 8 сабајле до 1 навевечер па ако ти треба нешто со стабилна интернет конекција за нешто тешко тебе како на пример разговор преку Web камера. после 1 лугето ке си легнат мрежата ке се ослободи и нема да има загуба на пакети.

Проагаат уште 3 недели техничарите од Blizoo доаагат едно 10+ пати да пробаат да го средат проблемот и не можат и ми викаат од рутерот ти е проблемот јас им викам пробано е со три различни рутери ист проблем само на компјутер без рутер ист проблем а навечер после 1 се е ок значи имате проблем со оптоваретена мрежа.
Они сеуште ми викаат не, проблемот е до тебе.

Одам да го раскинам договорот они ми викаат ок али треба да платиш приклучок од 9000 ден значи јас за 3 недели интeрнет каде што сеуште беше лошо но се јадеше треба да им платам 9000 за приклучок+ 2000 за два месеци интернет.

Јас не се сложив да платам приклучок и завршив на суд каде што изгубив зошто нормално они се корпорација а јас обичен човек а се знае како работат нашите судови.

Значи поентата е не се лажете што ви викаат имате право да се откажете во првите 2 месеци или такви глупости исто така они не се должни да ти нудат никакви услуги ако потпишеш договор крај е затоа они лажат дека имаш право да раскинеш во првите два месеци без да платиш ништо за да потпишеш.

Значи Blizoo е најефтин а најбрз и едиствен со неограничен трнасфер (Телеком е 300 гигабајти оне е 400) од сите али е далеку нај нестабилен не се другите оператори будали што нудат 10 пати поспор интернет и со лимит но заради тоа се 1000 пати постабилни а Blizoo е едиствиниот оператор што идат од врата на врата да нудат интернет.

Јас направив грешка но се надевам дека другите ке научат од мојата грешка и нема да ја направат истата.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Не ги бранам, ама и ова твоево не е баш така. Веќе 2 год сум кај нив и одлично ми е. 10Мbps - 0.5(0.9)Mbps е постојано. Конекција ми паѓа во 6 месеца еднаш и тоа трае околу 15-30мин. Не знам кај тебе што било проблемот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас бев на Blizoo, и од интернет, до кабелската, се е шит.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Не дека blizoo се нешто посебно ама во нашава мала македонија нема некој избор. Чисто сумњам дека телекабел и уан имаат подобри/постабилни понуди
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Супер се Blizoo,не сум бил позадоволен од ниеден оператор како од нив.. И телевизијата и интернетот се одлични,немам ниедна забелешка..
 
А

Атомската мравка

Гостин
Од кога се ребрендираше кејблтел во близу квалитетот на интернетот си оди во нагорна линија, ептен ретко се случува да падне или да нема - и кога ќе се случи тоа брзо го средуваат за некој саат. За една илјадарка се имаш комплет (интернет, телефон и телевизија) што е сосема солидно а сега најново и од дома можеш сметки да си плаќаш што им е голем плус.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Кисела Вода, Аеродром и Лисиче се првенствена група корисници на Близу. Центар, Карпош и останати населби таму се катастрофа...Дојди кај мене дома 25мб имам од 24.7 не помислува да падне ...
Верувам таму живееш во критичните предели, и што кој кур ми вреди твоево ебате, како и да е користиме интернет, од кај кур ќе го прочитаме твојот коментар ? Од дајл-ап, па да не се лажам со близу....
И што ако си техничко лице, другите неможат да осетат дали е добар интернетот или не. Празни муабети, како да слушам 10 годишни деца коа се караат дали се врмо или сдсм ...
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
А што демек ОНЕ се подобри? Немој ти се молам, оне се најголемо срање од оператор во македонија. Близу барем имаш брзина колку што треба и повеќе. Ваму брзината од 6 мбпс што треба да ги добијам едвај 2 и пол оди, пинг над 250, паѓа често, техничката поддршка за кур не ги бива, ти збори успорено го мрзи уста да отвори и треба да чекаш 1 саат дур да добиеш, за на крај да ти каже ај сеа провери за 5 минути ако нејќе јави се пак, а после нема да се јавиш не си будала да чекаш уште 1 саат. Посрање од .оне амин! Телеком може да се ебат со тие цени. Сеа јас на близу ќе се префрлам. :D
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Хммм... Јас исто сум техничко лице и корисник на нивните услуги, во последниве неколку години. Од досегашното мое искуство со нив - интернетот е исклучително стабилен (низок ping и jitter, без никакви загуби). Често имам повисоки брзини од декларираните. Никогаш ми немаат намалено брзина, а сум имал месеци со бааги сообраќај. Во овие неколку години ми се случило само 3-4 пати да снемам услуга и тоа поради оштетен оптички кабел...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Дозволете експертот за интернет од близоо да си го каже своето мислење

https://www.facebook.com/photo.php?v=682758078415882&set=vb.100000450876038&type=2&theater

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: СТЕФ Е ЗАКОН
Дефинитивно треба со темјан да помине у соба ..
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 13:09 ---
Хммм... Јас исто сум техничко лице и корисник на нивните услуги, во последниве неколку години. Од досегашното мое искуство со нив - интернетот е исклучително стабилен (низок ping и jitter, без никакви загуби). Често имам повисоки брзини од декларираните. Никогаш ми немаат намалено брзина, а сум имал месеци со бааги сообраќај. Во овие неколку години ми се случило само 3-4 пати да снемам услуга и тоа поради оштетен оптички кабел...
Осеќам како ми отекуваат ... -_-
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Кисела Вода, Аеродром и Лисиче се првенствена група корисници на Близу. Центар, Карпош и останати населби таму се катастрофа...Дојди кај мене дома 25мб имам од 24.7 не помислува да падне ...
Верувам таму живееш во критичните предели, и што кој кур ми вреди твоево ебате, како и да е користиме интернет, од кај кур ќе го прочитаме твојот коментар ? Од дајл-ап, па да не се лажам со близу....
И што ако си техничко лице, другите неможат да осетат дали е добар интернетот или не. Празни муабети, како да слушам 10 годишни деца коа се караат дали се врмо или сдсм ...
Што е разликата што сум техничко лице? Разликата е во тоа што мозам за 10 мин да утврдам дали е проблемот до мене или не и не можат да ме прват будала епа до тебе е проблемот или до рутерот ти е...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Што е разликата што сум техничко лице? Разликата е во тоа што мозам за 10 мин да утврдам дали е проблемот до мене или не и не можат да ме прват будала епа до тебе е проблемот или до рутерот ти е...
Со што бе со ping google -t ... не ме јеби те молам ...

Само да се надоврзам .. ако имаш кренато апаче, или незнам што правиш дома кантер играш глеаш порно или не ме интересира, сигурно знаеш дека без "технички знаења" брзината на интернетот ќе ти падне на 1мб даунлоад. Зборам и за вп-ени и други "технички" протоколи ... Затоа можеби со право ти викаат дека до тебе е проблемот ...
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Хммм... Јас исто сум техничко лице и корисник на нивните услуги, во последниве неколку години. Од досегашното мое искуство со нив - интернетот е исклучително стабилен (низок ping и jitter, без никакви загуби). Често имам повисоки брзини од декларираните. Никогаш ми немаат намалено брзина, а сум имал месеци со бааги сообраќај. Во овие неколку години ми се случило само 3-4 пати да снемам услуга и тоа поради оштетен оптички кабел...

Знаци супер си имал срека ти се погодила линиата каде што зивееш значи видите јас си го кажувам моето искуство со нив но мојата поента е следнава не се лажете и не верувајте тоа што го пишува во договорот зошто ендиствената причина зошто јас ставив од нив зошто мислев дека ке можам да се откажам доколку се кататстрофа зошто колегите од работа ме предупредија да не ставам од нив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom