Не се лажете со Blizoo

Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Добро сеа тоа е македонска работа да те прават во здрав памет будала. Тоа го има кај сите оператори. Јас сум тотално разочаран од оне, чекав да ми помине договорот и сеа ги мењавам. Проблеми еден куп и никаква услужност.
на кој си сега?

Тоа е проблемот во македонија значи они нема да ти нудат услуги а ти си должен да платиш поентата е што близоо се бетер барем овие не лажат дека имаш право два месеци да се откажеш ако не ти се допага
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
271
Поени од реакции
686
За разлика од пред некое време...сега БЛУЗУ се многу подобрени...почнаа да пуштаат македонски превод на каналите....а ако сакаме да бараме мани кај сите оператори ги има....неможе да биде се ок,и без маани.како велат старите многу арно не е на арно....
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
За разлика од пред некое време...сега БЛУЗУ се многу подобрени...почнаа да пуштаат македонски превод на каналите....а ако сакаме да бараме мани кај сите оператори ги има....неможе да биде се ок,и без маани.како велат старите многу арно не е на арно....
И да се најдобар никогаш не би ставил од нив немам намера да давам пари на измамници што гледаат на секој начин да те натераат само да потпишеш договор
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
на кој си сега?

Тоа е проблемот во македонија значи они нема да ти нудат услуги а ти си должен да платиш поентата е што близоо се бетер барем овие не лажат дека имаш право два месеци да се откажеш ако не ти се допага
Сега ќе се префрлам на близу, имаат другари од маало задоволни се и лета нетот кај нив, немаат пролеми.

Абе за тоа не лажат, ама лажат за брзината. Во договорот стој 6 мбпс, а јас добивам 2,5. Беше и поспоро ама секој ден се јавував, па малку покачија. Плус пинг огромен, неможам ништо онлајн да играм.

Сите се срање, ама мора да се одбере некој. Не стојат на договорите ама мора да плаќаш. Не можеш да раскинеш иако тие не си стојат, тоа е таа правда кај нас. :confused:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Треба да си болен или газда за месечно да даваш 4800 ден за оптички интернет. :D
Па не е тој за сите бе друже. Како прво 90% од корисниците и со првиот пакет би имале повеќе брзина од што им е потребно. Како што спомна овој е нешто бизнис ако правиш, додуша и за бизнис можеби е пресолена цената. Во секој случај добро е да се види дека се движиме напред. За неколку години сите ќе имаме толкави брзини :)(или барем се надевам дека така ќе биде)
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 14:24 ---
И да се најдобар никогаш не би ставил од нив немам намера да давам пари на измамници што гледаат на секој начин да те натераат само да потпишеш договор
Друже ти го прочита договорот што го потпиша?
Не ме сфаќај погрешно не ги бранам нив, воопшто досега не сум користел нивни услуги, но ако пишувало дека може да се раскине договорот во рок од два месеци не гледам тука како би можеле они да добијат на суд. Во краен случај можеш до Стразбур да ја тераш работава и да добиеш пари, морална сатисфакција и штета на нивниот углед.

Сепак моја претпоставка е дека не си го прочитал договорот пред да ставиш потпис, а они не се глупи секогаш ги прават договорите да имаат они корист, а не корисниците.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не дека blizoo се нешто посебно ама во нашава мала македонија нема некој избор. Чисто сумњам дека телекабел и уан имаат подобри/постабилни понуди
Има избор. Набави си Max пакет :).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене јачината на сигналот ме нервира кај ботовиве, другото океј е.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Се убивам од симнување и седење на интернет немам никаков проблем .
 
Член од
18 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Па не е тој за сите бе друже. Како прво 90% од корисниците и со првиот пакет би имале повеќе брзина од што им е потребно. Како што спомна овој е нешто бизнис ако правиш, додуша и за бизнис можеби е пресолена цената. Во секој случај добро е да се види дека се движиме напред. За неколку години сите ќе имаме толкави брзини :)(или барем се надевам дека така ќе биде)
--- надополнето: 18 ноември 2013 во 14:24 ---


Друже ти го прочита договорот што го потпиша?
Не ме сфаќај погрешно не ги бранам нив, воопшто досега не сум користел нивни услуги, но ако пишувало дека може да се раскине договорот во рок од два месеци не гледам тука како би можеле они да добијат на суд. Во краен случај можеш до Стразбур да ја тераш работава и да добиеш пари, морална сатисфакција и штета на нивниот углед.

Сепак моја претпоставка е дека не си го прочитал договорот пред да ставиш потпис, а они не се глупи секогаш ги прават договорите да имаат они корист, а не корисниците.
Го прочитав многу добро само они се паметни и има финти што ги пишува како на пример што пишува со ептен мали букви дека они не одговараат ако користиш сопствена опрема на пример рутер а на денесно време повекето луге имаат или мобилен или лаптоп и ти треба рутер а они намерно не даваат рутер за да се вадат во договорот ти пишува ние не одговараме ако користиш сопствена опрема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.393
Кисела Вода, Аеродром и Лисиче се првенствена група корисници на Близу. Центар, Карпош и останати населби таму се катастрофа...Дојди кај мене дома 25мб имам од 24.7 не помислува да падне ...
Верувам таму живееш во критичните предели, и што кој кур ми вреди твоево ебате...
Toa болдираното е веројатно една од ретките корисни информации на темава.
За другиот дел од постот, не си во право.
Па баш за пренесување на вакви искуства служат форумите.

Еве и јас можам да пренесам лошо искуство со blizoo од Тафталиџе 2/Нерези. Јас сум на Телеком, брат ми на blizoo. Еве ги неговите искуства: Нестабилна конекција, која често паѓа по повеќе саати, ВОИП комуникација оди лошо (кога воопшто оди), играње на ММОРПГ на таква конекција е мисловен поим.

Тие што се задоволни се најверојатно луѓе што не користат интензивно интернет врска, одвреме навреме симињаат филмови и слично, и не ги занима стабилна конекција.
Или живеат во Кисела Вода, Аеродром и Лисиче, каде blizoo очигледно има подобра инфраструктура: сетете се дека blizoo е настаната преку вкрупнување (откупување) на повеќе локални, помали провајдери на кабловски телевизии. Наследувале инфраструктура со различен квалитет, и тоа е тоа.


Затоа ваквите теми се корисни, човек треба да знае што сака да прави со конекцијата и што ќе добие во која населба и од кој провајдер.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677

Скапо е, добиваш мала брзина, те третираат како ѓубре. Чекаш 10+ дена да ти инсталираат опрема, чекаш 10+ дена ако имаш дефект да дојдат да средат. За тие 30 гига што ги имаш кај тхоме, на близу имаш неограничен интернет со 10 mbps. Како што кажа илумиоус, не се лош оператор дотолку, само сигналот им е ужас и брзината им варира ептен.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
100е за 1Gbps = 128MB/s? Нормални ли се тие!?! Плус, пишува ДО, што значи не е гарантирано. Ако веќе одиме на варијанта супер конекција, порано имаше опција да си изнајмиш линија. Само ти си на таа линија, горе долу 54Mbps беше...во превод симни го цел интернет, ако немаш попаметна работа. Не знам дали уште ја имаат таа опција, на времето беше околу 6000 плус - минус

А еве ја цела понуда за тие фамозни 1Gbps:

Брзина на интернет пристап (D/U) До 1 Gbps / 1 Gbps
Вклучен интернет сообраќај месечно (D+U) (1) Неограничен (2)
Мобилен интернет (3) 3 GB (Mobile Surf Comfort пакет)
Hotspot пристап до 500 локации Бесплатен (1)Брзината на пристап на интернет услугата може да зависи од повеќе фактори како што се: брзината на веб сајтот на кој се пристапува, оптовареноста на глобалната интернет мрежа, конфигурацијата на компјутерот на корисникот и други фактори. Ако не може да се постигне максималната брзина дефинирана со пакетот, Македонски Телeком АД ќе ја испорача највисоката можна брзина.
(2) За неограничен интернет сообраќај важи политика на фер користење која подразбира сообраќај од 700 GB месечно. Доколку месечниот сообраќај надмине 700 GB (download + upload), или во случај на злоупотреба, Македонски Телeком АД го задржува правото да ја ограничи брзината на пристап на ниво до 2 Mbps / 2 Mbps (download/upload). Или поинаку кажано, Македонски Телеком АД (а не Т-хоум) може да ти наплати 100е за 2Mbps конекција :ROFLMAO:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Како прво јас работам како мрежен администратор и сум техничко лице
Проагаат уште 3 недели техничарите од Blizoo доаагат едно 10+ пати да пробаат да го средат проблемот и не можат и ми викаат од рутерот ти е проблемот јас им викам пробано е со три различни рутери ист проблем само на компјутер без рутер ист проблем а навечер после 1 се е ок значи имате проблем со оптоваретена мрежа.
И ти, како техничко лице, не успеа да им го докажеш твоето тврдење дека проблемот е од нивна страна?
Скриншотови, тестови, мониторинг, графици... Сето тоа фино спакувано во одделот за жалби или во краен случај - АЕК?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom