Не плаќајте ако не ви дадат фискална сметка!

Барате ли фискална сметка ?


  • Вкупно гласачи
    85
  • Гласањето е завршено на .

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Глупости.. и само наставете со кукање и плачење зашто нема патишта,болници, школи ова-она.. крадење секогаш имало и сегде има, си има закон и кога тогаш тој што краде ќе го стигне правда. Уште подебилно е да им се полни џебот на нафатираните бизнизмени у наводници,ај барем некоја плата да даваат на работниците, а тие ни плата и плус твоите 18 % им идат у џеб, а данокот го лупнале они у цена,така да ако не платиш данок на државата, му го поклонуеш на газдата..па бирај кај мислиш дека е подобро да идат парите. !
Хахахаха, вери фани :) Еве што не ги фатат тие што не плаќаат даноци, па нека направат училишта, болници. Ама некои се над законот и затоа што селективната работа е иритирачка, нема зошто да му барам фискална на некој наш кога некој во Тетово, Гостивар и остало се чуди што е тоа фискална ко прво.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Хахахаха, вери фани :) Еве што не ги фатат тие што не плаќаат даноци, па нека направат училишта, болници. Ама некои се над законот и затоа што селективната работа е иритирачка, нема зошто да му барам фискална на некој наш кога некој во Тетово, Гостивар и остало се чуди што е тоа фискална ко прво.
Не му барај,ама кога ќе идеш да бараш работа и ако ти нуди 10 000 побарај му 14 000.. ќе ти се исцери иронично и ќе те исфрли од работа..да имаше поштени газди и ја немаше да барам фискална, ама од што се многу поштени идат по 2-3 пати на одмор и возат нови коли, а на работник му фрлаат мизерна пара како на куче.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Не му барај,ама кога ќе идеш да бараш работа и ако ти нуди 10 000 побарај му 14 000.. ќе ти се исцери иронично и ќе те исфрли од работа..да имаше поштени газди и ја немаше да барам фискална, ама од што се многу поштени идат по 2-3 пати на одмор и возат нови коли, а на работник му фрлаат мизерна пара како на куче.
Зависи кој кај кого работи ;) А па ко демек ако бараш фискална па ќе ја смениш работата на подобро или па тој на работникот ќе му даде повеќе пари? Се знае, тие што не даваат фискални се здружени со некој од погоре, па и да те изгуби тебе ко муштерија, му е гајле.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Citro, кревањето на процент на издадени фискални сметки е за кеиф, потреба или наредба како сакаш, од УЈП (Државата).Ако го зголемат процентот на издадени фискални, сигурно нема да им кренат плата на обичните смртници.
Не знам ние лично како би добиле некое подобрување со оглед како работат нашиве државници.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Citro, кревањето на процент на издадени фискални сметки е за кеиф, потреба или наредба како сакаш, од УЈП (Државата).Ако го зголемат процентот на издадени фискални, сигурно нема да им кренат плата на обичните смртници.
Не знам ние лично како би добиле некое подобрување со оглед како работат нашиве државници.
Не реков дека ќе ја кренат платата..ама муабетот ми беше зошто ДДВ-то кое и така ние потрошувачите го плаќаме да останува кај газдите,подобро нека иде у буџетска каса,општинска..сеедно.. Зашто ако идам да пазарувам во Веро да му го оставам ќарот на гркот , да не случајно ќе им ги качи платите на касиерките ,од сегашниве мизерни 8-9 000..?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не реков дека ќе ја кренат платата..ама муабетот ми беше зошто ДДВ-то кое и така ние потрошувачите го плаќаме да останува кај газдите,подобро нека иде у буџетска каса,општинска..сеедно.. Зашто ако идам да пазарувам во Веро да му го оставам ќарот на гркот , да не случајно ќе им ги качи платите на касиерките ,од сегашниве мизерни 8-9 000..?
Искрено, сеедно дали е газдите или државата.Работат на исти принцип.Не барам фискална, не сакам да финансирам нови возила за полицијата шо утре беспотребно ќе ме репнит 300 евра за некоја ситница...
ПС - Не купувај во Веро ;)
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Државата е направена за да ја собере цела агресивност од народот... помисли само колку работи може да направи државата што нас ни се забранети .. печатење пари, казнување, затвори и остало ... подобро да ми ги краде парите државата отколку некои поединци и тие да ми глумат после држава... јас не сум некој голем патриот ама сакам Македонија да се развива и да оди напред, најмалку што можам да направам е да си го платам данокот ... имаше приказна за еден македонец кој му понудил ракија на некој Германец и му се пофалил дека ја скрил на царина и не платил данок за ракијата... германецот луто си заминал и му рекол дека нема да пие со некој што ја кради Германија...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Искрено, сеедно дали е газдите или државата.Работат на исти принцип.Не барам фискална, не сакам да финансирам нови возила за полицијата шо утре беспотребно ќе ме репнит 300 евра за некоја ситница...
ПС - Не купувај во Веро ;)
Не купувам во Веро,само ми текна како пример, и не се само возила во прашање, охридската болница со кои пари се реновира,со кои пари се изгради Охрид сигурно нема некој донација да ни ги даде,а ако ти е помило да гледаш богати мрсни неписмени газди со средно ондак ОК, мене поубаво ми е да чујам дека една школа се изградила отколку на улица да гледам неписмени во џипови кои освен за превара друго и незнаат у живот.. а за казните, седи си мирен и нема 300 евра да те репнат, ја 6 години имам дозвола и до сега не ме репнале , освен еднаш за непрописно паркирање и пајак ..:icon_mrgr:
--- надополнето: 26 декември 2011 во 16:55 ---
.. имаше приказна за еден македонец кој му понудил ракија на некој Германец и му се пофалил дека ја скрил на царина и не платил данок за ракијата... германецот луто си заминал и му рекол дека нема да пие со некој што ја кради Германија...
ама затоа Германецот е Германец, а ние Македонци..силата на една држава е во свеста на еден народ..ама ние изгледа премногу време сме во транзиција и тоа остави големи траги,па ќе треба уште доста време да помине за барем до пола стигнеме од Германскиот менталитет.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не купувам во Веро,само ми текна како пример, и не се само возила во прашање, охридската болница со кои пари се реновира,со кои пари се изгради Охрид сигурно нема некој донација да ни ги даде,а ако ти е помило да гледаш богати мрсни неписмени газди со средно ондак ОК, мене поубаво ми е да чујам дека една школа се изградила отколку на улица да гледам неписмени во џипови кои освен за превара друго и незнаат у живот.. а за казните, седи си мирен и нема 300 евра да те репнат, ја 6 години имам дозвола и до сега не ме репнале , освен еднаш за непрописно паркирање и пајак ..:icon_mrgr:
Oхридската Болница се реновират со пари од жителите на Охрид и Македонија.Сигурно Грујо или Бранко од џеб не ги извадија тие пари.Само малку ја згрешија во градбата по едно пола метар во висина.А зошто ја уназадија во статусот од Медицински (Клинички) Центар во Општа Болница (а докторите се едни од најдобрите заедно со тие во Битола и Скопје) никогаш не научивме.Болницата веќе втора година не е во фукнција.Лани во Струга имаше тепачка меѓу пациенти поради немање место.Ка-та-стро-фа.

Неписмените газди очигледно се со некое доволно IQ, па се снашле и искористиле во 20 години безредие кај нас.А неписмени во џипови ги имаш сегде и во приватен сектор, ама и во јавен сектор скоро во ист број.

Мене ми е поубо да чујам дека се купиле нови возила за брза помош отколку возила за полиција (Крајслерите се ок).

За возење 80% почитувам ред, ама нека е така и од другата страна, а не да ме пишат за несторено дело, па да бркам врски за нешто такво.И така се во круг.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Oхридската Болница се реновират со пари од жителите на Охрид и Македонија.Сигурно Грујо или Бранко од џеб не ги извадија тие пари.Само малку ја згрешија во градбата по едно пола метар во висина.А зошто ја уназадија во статусот од Медицински (Клинички)
Епа тоа де..со пари од данок..од мене од Куманово ,од Трајко од Скопје и од твои пари од Охрид..нема Македонија нафта да извезува и од тоа да живее,ако плаќаме данок ќе има некаков бенефит,ако не ништо,само 5 % ќе уживаат а другиве ќе си го цицаат...прстот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Епа тоа де..со пари од данок..од мене од Куманово ,од Трајко од Скопје и од твои пари од Охрид..нема Македонија нафта да извезува и од тоа да живее,ако плаќаме данок ќе има некаков бенефит,ако не ништо,само 5 % ќе уживаат а другиве ќе си го цицаат...прстот.
Да плаќаме данок, ама да ги користат тие средства за правилни работи.
Зошто да не скратеа малку од спомениците во Скопје, па да купеа неколку возила за Брза Помош во Кочани (само 2 возила на цела општина)?
Или општо нови возила за цела Брза Помош?
Нели е срамота граничните премини да се без вода и вц-а во 21-ви век?
Виде како беше болницата во Штип за време на посетата на Тодоров (замисли како е во помалите средини)?
Или патот Охрид - Битола поради кој имам не знам колку пати менувано амортизери и зглобови?
Или Гостивар - Кичево ?

Вработените во Македонија Пат не зеле месеци плата, дел од инспекторите исто.И стариот мој (и негови колеги) е државен службеник - 5 месеци не му се платени патни трошоци од страна на државата, а секој ден по 170 км патуваат одење и враќање (со сопствено возило - немат превоз натака со автобус,а му се признаваат само трошоци по автобуски цени).

А за споменици се најдоа пари.Не сум против нив, ама не сега.Од производство имаме многу поголем бенефит.Ама џабе ти фабрики ако државата не им помогнала со добри патишта да не им се расипат возилата на секој 2 дена...
Ако ја сфати поентата ОК, ако не твоја работа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
претежно купувам у СП маркет и сакал несакал ти даваат фискална таму. ми се има десено да одам у некое маалско продавниче и ко за инат не ти даваат фискална а кога ке им побараш кеса знаат да ти речат 2 денара дечко. е ова кога ке ми го речат ОБАВЕЗНО им викам а фискална ке ми дадеш? и се бунат дееее бе фискална за кутија цигари ми бараш или за слично. и увек им викам а ти бараш 2 денара за кеса? се правиш циган со сила? хаха и коа ке им го речам ова обичлно им го заебувам остатокот од денот....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Да плаќаме данок, ама да ги користат тие средства за правилни работи.
Зошто да не скратеа малку од спомениците во Скопје, па да купеа неколку возила за Брза Помош во Кочани (само 2 возила на цела општина)?
Или општо нови возила за цела Брза Помош?
Нели е срамота граничните премини да се без вода и вц-а во 21-ви век?
Виде како беше болницата во Штип за време на посетата на Тодоров (замисли како е во помалите средини)?
Или патот Охрид - Битола поради кој имам не знам колку пати менувано амортизери и зглобови?
Или Гостивар - Кичево ?

Вработените во Македонија Пат не зеле месеци плата, дел од инспекторите исто.И стариот мој (и негови колеги) е државен службеник - 5 месеци не му се платени патни трошоци од страна на државата, а секој ден по 170 км патуваат одење и враќање (со сопствено возило - немат превоз натака со автобус,а му се признаваат само трошоци по автобуски цени).

А за споменици се најдоа пари.Не сум против нив, ама не сега.Од производство имаме многу поголем бенефит.Ама џабе ти фабрики ако државата не им помогнала со добри патишта да не им се расипат возилата на секој 2 дена...
Ако ја сфати поентата ОК, ако не твоја работа.
Ja сватив поентата,тачно е све,посебно за патиштата и здравството, ама и понатаму тоа не е причина да не се плаќа данок..ја бар така мислам, секој со свое мислење нормално..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Државата е направена за да ја собере цела агресивност од народот... помисли само колку работи може да направи државата што нас ни се забранети .. печатење пари, казнување, затвори и остало ... подобро да ми ги краде парите државата отколку некои поединци и тие да ми глумат после држава... јас не сум некој голем патриот ама сакам Македонија да се развива и да оди напред, најмалку што можам да направам е да си го платам данокот ... имаше приказна за еден македонец кој му понудил ракија на некој Германец и му се пофалил дека ја скрил на царина и не платил данок за ракијата... германецот луто си заминал и му рекол дека нема да пие со некој што ја кради Германија...
Девојче, повеќето од нас тука имаме фирми и плаќаме даноци на свашта, ама никакви поволности не гледаме, напротив, сведоци сме на чудни малверзации и крадења. Да беше државава средена ко Германија ко прво и бакшиш на УЈП ќе оставав.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Девојче, повеќето од нас тука имаме фирми и плаќаме даноци на свашта, ама никакви поволности не гледаме, напротив, сведоци сме на чудни малверзации и крадења. Да беше државава средена ко Германија ко прво и бакшиш на УЈП ќе оставав.
А фирмаа имаш..ахам :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom