Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Znaete zosto VMRO nikogas ne pobedilo vo Kocani ?!
- Za vreme na vtora svetska vojna 3 pati bilo paleno od Bugari i Bugarofili i lugjeto ne zaboravaat...
види у прва светска војна и битола е спалена скроз на скроз па сигурно има некој битолчани шо навиват за германски тимови
ВМРО го врати живото у Дојран па никад не е победил
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Ajde ovaka:
Posto bez fakt ne moze da se dogovori nisto u Makedonija i se mi se cini deka nekoj ili ima amnezija ili nema mozok ni za da go `fati` amnezija...
ama zatoa ima usta ko pestera...
Sto se ,koi se i cii se ovie `lica:
Ljubcho Georgievski
Dosta Dimovska
Boev
Dimitrov
Trendafilov
i ostanata positna boranija.

I u isto vreme...najdi mi ime na eden!
Samo eden srbin od Makedonija koj sto zagovaral pripojuvanje na Makedonija kon Srbija,podgotvuval i zagovaral rusenje javen poredok,ne pocituval istorija,kultura i zasebnost na makedonskata nacija...itn.
Cekam da mi dadete fakti za samo eden takov...jas licno ke go zgazam od kjotek!
Kiro Gligorov, Branko Crvenkovski, Tito Petkovski etc.
Daj pokazi eden dokument kade ovie ti sto gi nadbrojaa od 90 navaka rekoa nekade da se pripoime kon Bugarija?
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Znaete zosto VMRO nikogas ne pobedilo vo Kocani ?!
- Za vreme na vtora svetska vojna 3 pati bilo paleno od Bugari i Bugarofili i lugjeto ne zaboravaat...
Znaesh ti koj sozdade nezavisna Makedonija, koj gi pobedi prvite izbori vo 90?
Znaesh koj napravi koalicija so albanska partija, i koj dade prv da se sozdade partija so etnicka sostasa kako PDP?
Isto taka sakash da mi nad brojish eden spomenik, stvar, poteg sto moze makedonskiot narod da se gordee, sto izlezi od vas srbomani?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Ово уопште нису нормалне политичке разлике.

Вама не треба непријатељ уопште, сами сте себи довољни непријатељи.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Вама не треба непријатељ уопште, сами сте себи довољни непријатељи.
Не се чуди на претходните расправии, за тоа е се крива и Србија и Бугарија со своите вазали во МК.

Затоа нека не се прават невини и Србите и Бугарите. До ден денес имаат свои структури во МК, со цел да ја рушат Македонија.

Зошто неможе да пројде законот за лустрација, пола од лугето на позиции се донесени уште во време на Југославија со амин од Србите и режимот, со цел лажирање на историја и побратимување со Србите.

За Бугарите ич муабет не правам.

Не мразам никого од тие народи, ама ја претеравте работава.

И ден денешен во Србија не сметаат за Јужна Србија.

Што да зборам, ај батали.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
:pos2: :pos2:
Koja Bugarija koj bakraci, jas kolku sto sum i ke bidam za Makedonija ti i prlushki kako tebe nemozat cel zivot da bidat.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Пред некој ден постирав официјален документ од Правниот факултет во Белград, каде нас не пишува под ФИРОМ. Црквата не се признава. Зошто?

Зошто може да постои СПЦ, а не МПЦ?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Не се чуди на претходните расправии, за тоа е се крива и Србија и Бугарија со своите вазали во МК.

Затоа нека не се прават невини и Србите и Бугарите. До ден денес имаат свои структури во МК, со цел да ја рушат Македонија.

Зошто неможе да пројде законот за лустрација, пола од лугето на позиции се донесени уште во време на Југославија со амин од Србите и режимот, со цел лажирање на историја и побратимување со Србите.

За Бугарите ич муабет не правам.

Не мразам никого од тие народи, ама ја претеравте работава.

И ден денешен во Србија не сметаат за Јужна Србија.

Што да зборам, ај батали.
Ја нећу да солим памет ником. И нама у Србији треба закон у лустрацији. И код нас је слична ситуација, страсти су јаке и међусобно можемо да се побијемо. То није нормална политика, нормалан сукоб интереса и мишљења, то је болест. Можда је и горе код нас али то није поента.

За све то највише смо сами криви. И за ситуацију у Македонији криви су можда други....ама и ви сте криви сигурно. Џабе се троши енергија.

Само мојих 5 динара, ништа друго.

п.с. Ипак у Србији не сматра нико Македонију за Јужну Србију, чак ни радикали. једноставно, таква политичка опција не постоји.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Пред некој ден постирав официјален документ од Правниот факултет во Белград, каде нас не пишува под ФИРОМ. Црквата не се признава. Зошто?

Зошто може да постои СПЦ, а не МПЦ?
ПА и МПЦ постоји ко каже да не постоји.

Ако СПЦ не признаје МПЦ то не значи да нема МПЦ.

Ја лично не идем у цркву иначе. Нисам атеиста али нисам ни неки верник. Немам никакав проблем са МПЦ, подржавам их у настојањима.

Србија признаје Републику Македонију под уставним именом, колико знам.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Па конкретни собитија и луге да, - али врло селективно, и веома једнострано тумачено...
Sinisa, Анри Пози напишал таа книга за да покаже как "хората, които представлјават днес в Македонија настојаштите господари на југославија, които са чиновници, с'дии, свештеници или полицаи, петнјат својата страна". Да, тоj СЕЛЕКТИРА какви собитија и луге да опише, за да заштити својата теза. Ти што сакаш да пише? Как видел две деца да играт во градскиот парк? Или колку му се понравила архитектурата на Скопије? И как да биде двострано ова што пишува? До колку што знам Србскиот терор во Македонија је бил "једностранен".
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Koja Bugarija koj bakraci, jas kolku sto sum i ke bidam za Makedonija ti i prlushki kako tebe nemozat cel zivot da bidat.
Zosto se cuvsvuvas prozvan, jas ne te spomnav tebe, ili si ja imas muvata na kapata.
Slobodno bidi pogolem Makedonec od mene. Mozebi jas ne sum ni Makedonec, od kade znaes sto sum, pa za da vodime natprevar.:tapp:

ПА и МПЦ постоји ко каже да не постоји.
Ако СПЦ не признаје МПЦ то не значи да нема МПЦ.
Tocno taka, i jas ne bi ni razgovaral so nikogo za toa, no zatoa sekade SPC i ostanatite digaat vreva deka sme izmislena crkva. I jas ne sum vernik, no MPC i pravoslavieto se del od Makedonskata kultura, i taa ke ja branime. Za tebe ne znaci nisto sto SPC i ostanatite vikaat, ama za nas znaci, bidejki kade i da odis vo stranstvo od tie propagandi, nas ni vikaat deka ne postoime i deka MPC e izmislena.
Se nadevam sega ne mislis deka toa e mal problem. Bidejki toa prodolzuva i za imeto i za se ostanato.

п.с. Ипак у Србији не сматра нико Македонију за Јужну Србију, чак ни радикали. једноставно, таква политичка опција не постоји.
Ocigledno ne si od Srbija :nesum: , jas pak so sekoj sto sum dosol vo kontakt naglasuva deka Makedonija e Srpska zemja, a cesto sum vo Srbija, imam rodnini vo Belgrad. Mozebi sega koga Srbija ima ogromni problemi go menuva mislenjeto, no za mene e veke docna.

Sinisa, Jas mnogu dobro te razbiram deka problemot kolku e od nadvor tolku e i od doma, i zatoa jas ne bi se raspraval za vakvi raboti voopsto.

Ke mora prvo oficijalno, Srbija i Bugarija da i se izvinat na Makedonija i Makedonskiot narod, pa potoa moze da prodolzime kako nisto da ne bilo. Do togas barem za mene, nema ljubov.

Jas doagam na forumov za istorija da polemizirame za istorija, vakvi prazni temi nema da komentiram. Sakav samo da ti potvrdam i ona sto sam go znaes za vazalstvoto, i da ne se pravat denesnite Srbi i Bugari slepi za ona sto se slucuvalo pred 100 godini. A na polno forumi uste go tvrdat ona za sto jas ti zboruvam.

Zamisli kolku stranski forumi ima kade Srbi, Bugari, Grci, Sqiptari i drugi, odat i sekojdnevno kenjaat deka nie sme izmislica od Tito. Pa sega ti pak vidi dali nema problem i deka vo Srbija nikoj nisto ne vika protiv Makedonija.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Sinisa, Анри Пози напишал таа книга за да покаже как "хората, които представлјават днес в Македонија настојаштите господари на југославија, които са чиновници, с'дии, свештеници или полицаи, петнјат својата страна". Да, тоj СЕЛЕКТИРА какви собитија и луге да опише, за да заштити својата теза. Ти што сакаш да пише? Как видел две деца да играт во градскиот парк? Или колку му се понравила архитектурата на Скопије? И как да биде двострано ова што пишува? До колку што знам Србскиот терор во Македонија је бил "једностранен".

Факти су факти. Али Позијеви факти имају један важан зачин.

Његов стил није уопште документаристички већ као да пише роман или неку фикцију, то је прва ствар. У том роману апсолутно су Срби, (не неки Срби него сви Срби) приказани као ђаволи. Чак ни описи српских градова и села нису бољи... све је ужасно, црно, страшно. Какве везе има опис града са политиком? Е код Позија има.

А источно и западно - све сами анђели. То је наравно једна неистина. Знамо да је после дошао 2. светски рат и шта је било са причом о анђелима и ђаволима.

Мени то смета, сметало би ми и да је у питању неки други народ. Виђао сам такве приче и о Бугарима и другим народима. То се зове пропаганда. Позијева књига је пропаганда без обзира што су ствари и људи о којима пише истинити.

На пример, не волим Џорџа Буша али ми смета начин на који га Мајкл Мур описује. Вређа ми интелигенцију, разумеш? А он је далеко објективнији од Позија. Немам више шта да додам на тему.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Tocno taka, i jas ne bi ni razgovaral so nikogo za toa, no zatoa sekade SPC i ostanatite digaat vreva deka sme izmislena crkva. I jas ne sum vernik, no MPC i pravoslavieto se del od Makedonskata kultura, i taa ke ja branime. Za tebe ne znaci nisto sto SPC i ostanatite vikaat, ama za nas znaci, bidejki kade i da odis vo stranstvo od tie propagandi, nas ni vikaat deka ne postoime i deka MPC e izmislena.
Se nadevam sega ne mislis deka toa e mal problem. Bidejki toa prodolzuva i za imeto i za se ostanato.
То није мали проблем али није ни проблем због кога људи треба да се мрзе. Ако ми направимо од тога политику има да буде политика. Ја не видим да Србија има неку корист од те ситуације. У ствари мислим да има велику штету. Ја и лично имам штету. Али није Србија та која не признаје МПЦ, разумеш ли то? Да се српска власт пита мислим да не би било проблема, то би се брзо решило.

Ocigledno ne si od Srbija :nesum: , jas pak so sekoj sto sum dosol vo kontakt naglasuva deka Makedonija e Srpska zemja, a cesto sum vo Srbija, imam rodnini vo Belgrad. Mozebi sega koga Srbija ima ogromni problemi go menuva mislenjeto, no za mene e veke docna.
Ја сам из Београда па кад следећи пут дођеш можемо заједно да направимо један тест па ћемо да видимо ко је у праву. Ја мислим да ово што си рекао није тачно.

Србија није неко митско биће од милиона људи који мисле једном главом па да мења мишљење. Тужна истина је да неко посебно мишљење на државном нивоу о Македонији код нас једва да постоји. Скоро да нисмо суседне земље ето таква је ситуација. Али генерално, међу људима, сигурно је да постоји позитиван став према Македонцима и Македонији. У то сам потпуно сигуран и свако ко стварно зна ситуацију може то да потврди. Уосталом шта ти мислиш зашто ја висим на овом форуму? Који је мој мотив?

Положај Србије није неки фактор у тој причи. Зашто мислиш да би Србија мењала став према Македонији у позитивном правцу ако се погорша ситуација?

Ти знаш какав став има Македонија према Косову. Ево ја 100% подржавам јер Македонија има своје легитимне интересе и хоће да сачува сопствену безбедност. Мени то не смета ја то схватам, а да ли би теби сметало на мом месту?


Ke mora prvo oficijalno, Srbija i Bugarija da i se izvinat na Makedonija i Makedonskiot narod, pa potoa moze da prodolzime kako nisto da ne bilo. Do togas barem za mene, nema ljubov.
Србија да се извини - за шта? Бугарска да се извини - за шта? За нешто пре 100 година чему су и историјски и прави судови пресудили? Или за нешто новије? Будимо мало реални. Сваки народ на Балкану имао је велике проблеме и страдања. Сваки.

Jas doagam na forumov za istorija da polemizirame za istorija, vakvi prazni temi nema da komentiram. Sakav samo da ti potvrdam i ona sto sam go znaes za vazalstvoto, i da ne se pravat denesnite Srbi i Bugari slepi za ona sto se slucuvalo pred 100 godini. A na polno forumi uste go tvrdat ona za sto jas ti zboruvam.
Па млатимо празну сламу, а шта друго може да се ради на теми која се зове "нешто за србите"? А извини ја стварно не могу да будем крив за нешто од пре 100 година, а мислим да ни ти не би требало да мислиш да сам крив за нешто само зато што сам Србин.

Zamisli kolku stranski forumi ima kade Srbi, Bugari, Grci, Sqiptari i drugi, odat i sekojdnevno kenjaat deka nie sme izmislica od Tito. Pa sega ti pak vidi dali nema problem i deka vo Srbija nikoj nisto ne vika protiv Makedonija.
Форум није прави живот!! Треба да знаш да ти људи које срећеш на форумима, поготову историјским форумима су добрим делом фрустрирана говеда, која су у мањини. И да људи често говоре ствари које не би рекли у реалности, мало безобзирније јер знају да су сигурни, да им не можеш ништа.

Ја ти кажем како је во Србија а ти како хоћеш, ја имам пријатеље Македонце који долазе код мене, долазим и ја код вас и нити они ни ја никад нисам имао ни најмањи проблем. Кад дођу овде сви се одушеве, идемо и зујимо по граду и по концертима. Ми кад одемо доле, иста ствар.

Уф одужио сам пост ај доста је за сад поздрав.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Znaete zosto VMRO nikogas ne pobedilo vo Kocani ?!
- Za vreme na vtora svetska vojna 3 pati bilo paleno od Bugari i Bugarofili i lugjeto ne zaboravaat...
Ti znaes li Istorija vopsto..barem ronka?

VMRO li go palelo Kocani..ili Bugarskata Fasisticka armija?

Goce Delcev za tebe Bugar li e?

Daj ne tresi muda za vozbuda!

A inaku 100% se slozuvam so toa sto go kaza deka temava e otvorena specijalno bidejki nekomu mu smeta postojanoto potenciranje za Bugarskata propaganda!

Temava e krajno bez potencijal za nekakva debata!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom