Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Problemot so vas srbomanite e deka bugarofili Makedonija ne postoelo tuku vie gi izmislevte i gi napravivte bugarofili da bidat. Do den denes pravite kako za vremeto na SFRJ, ako ne si pro-srbin bugar si, ako si za slobodna nezavisna Makedonija bugar si, ako ne si za tito bugar si.:tapp:
Ama sto barash od lugje so roditelite mue bea kodoshi i spijuni za Udba gi stavale makedoncite na Goli Otok a sega ke mi se pravite makedonci.:tapp:
С това мнение с'м нап'лно с'гласен и те поздравјавам. Каквото и да добавја ште е излишно, може би това:

Никс'н напиша:
"Негативната кампанија к'м Б'лгарија, прераства и к'м негативна кампанија к'м Европејскија С'јуз. Това е единственијат начин да се спре свободнијат избор на македонската д'ржава, желанието и за евроинтегриране, за да остане под Ср'бско влијание и в про-ср'бска орбита. За да се случи това, трјабва да се насади омраза к'м б'лгарите и Б'лгарија."
Поздрави:helou:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Али није Србија та која не признаје МПЦ, разумеш ли то? Да се српска власт пита мислим да не би било проблема, то би се брзо решило.
Sinisha samo da ti pomognam da ja sogledash vistinata.Srpskata vlast e dlaboko involvirana vo odnosite SPC-MPC.Taa e finansier na crkvata na Vranishkovski koja e:
Ohridska arhiepiskopija u sastavu SPC - http://www.poa-info.org

Поглалаврот на МПЦ му ги доставил на Фуере сите документи, со кои Македонските владици располагаат, а кои укажуваат на мешањето на српската држава во внатрешните работи на Македонија. Вечер дознава дека, архиепископот Стефан му пренел на претставникот на ЕУ, дека е несфатливо влада на една земја во која црквата е одвоена од државата да финансира група на лица, кои немаат ерархиските достоинства.
Поглаварот на МПЦ го информирал Фуере, дека и по обелоденувањето на документите во јавност, се уште продолжува финансирањето на Врнишковски од, српската влада.

http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=25455
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Sinisha samo da ti pomognam da ja sogledash vistinata.

http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=25455
Не знам зошто го напаѓаш човекот ако си прочитал се што напишал ќе видиш дека е крајно коректен и се оградува од такви работи. Тоа што го напиша во кометарот упати го на некој друг, ги има многу на кои им треба просветлување.поздрав!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Целата работа зошто СПЦ и прави проблеми на МПЦ е не поради српската влада, или поради Српскиот народ ТУКУ поради тоа што СПЦ има голема финансиска поддршка од ГПЦ(грчката). Да не се тие фондови кои Педеракис им ги дава на СПЦ, воопшто не би имале проблем...

Што се однесува до народот, освен некои закоравени четници, никој нормален Србин не се замара со угнетување на туѓа црква или територија, поготово не во Македонија. Едноставно, ја немаат силата за тоа повеќе.

Јас би им порачал на Србија само да не прават се што грција сака да прават затоа што биваат искористени и тоа за нивни сопствени интереси. Во моментот кога веќе нема да им бидете потребни, ќе ви забијат нож во грб. На тоа може да ве доведе и мал review на историјата...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Sinisha samo da ti pomognam da ja sogledash vistinata.Srpskata vlast e dlaboko involvirana vo odnosite SPC-MPC.Taa e finansier na crkvata na Vranishkovski koja e:
Ohridska arhiepiskopija u sastavu SPC - http://www.poa-info.org

Поглалаврот на МПЦ му ги доставил на Фуере сите документи, со кои Македонските владици располагаат, а кои укажуваат на мешањето на српската држава во внатрешните работи на Македонија. Вечер дознава дека, архиепископот Стефан му пренел на претставникот на ЕУ, дека е несфатливо влада на една земја во која црквата е одвоена од државата да финансира група на лица, кои немаат ерархиските достоинства.
Поглаварот на МПЦ го информирал Фуере, дека и по обелоденувањето на документите во јавност, се уште продолжува финансирањето на Врнишковски од, српската влада.

http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=25455
Ванчев хвала за информацију. Мало ћу да се распитам па ћу ти одговорити, као што рече Воне осуђујем. Воне, пост на Ванчев је легитиман, не схватам то као напад уопште.


СПЦ уопште не мора да буде финансирана од Владе они имају довољно пара и за себе и за Вранишковског.

Ако је Влада Србије финансирала Вранишковског онда мора Србија да има неки интерес. А који би то био интерес? Ја видим само штету.
Међутим нећу да кажем да је немогуће, јер је Коштуница идиот код кога је све могуће.

Пробаћу да проверим информацију, имаш ли још неки линк о томе?
Да ли је то било тајно? Помиње ли се неко име из српске Владе?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Јас би им порачал на Србија само да не прават се што грција сака да прават затоа што биваат искористени и тоа за нивни сопствени интереси. Во моментот кога веќе нема да им бидете потребни, ќе ви забијат нож во грб. На тоа може да ве доведе и мал review на историјата...
Српска власт мисли да су Грци неки савезници, међутим грчка политика је најдволичнија, најнационалистичкија и најсебичнија у региону.

Ми ћемо подржати Македонију јер на крају крајева народ тако хоће. Ми не зарезујемо ни много веће силе и фаце од Грка иако нам то често иде на штету.

Нажалост сви знамо како неко трећи лако може да запали ватру и направи сукоб и свађу међу нама овде. Превише је лако, зато треба бити мало и опрезан и не трчати одмах на прву лопту кад су информације у питању.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
србите во вистинско светло

за трн во очо
дали знаш дека србија како држава ја основале македонски фамилии
одамна ја немам книгата во раце , ама ќе ја најдам
а сега читај малку :
 

Attachments

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
за трн во очо
дали знаш дека србија како држава ја основале македонски фамилии
одамна ја немам книгата во раце , ама ќе ја најдам
а сега читај малку :
сви ми имамо потекло од македонија, културно или етничко, ближе или даље.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ова е антологија народне поезије
приредио
винко витезица

јуначке песме

београд 1937
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
синиша читна и ти чив крал бил дотичниот
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Гоцо твој пост ме инспирисао да поновим нешто што сам давно рекао на овом форуму.

Ви сте последњи направили модерну нацију из много простог разлога.

Други су се духовно и политички одвајали од вас, кроз историју, не ви од њих/нас.
Кад су се стварала модерне нације, од вас, оригиналног културног стабла, скоро ништа није остало. Национализам као идеологија у ствари и није био својствен Македонцима и Македонији све до скора, кад се појавила опасност да се то нешто старо, назовите га како хоћете, потпуно изгуби.

Ви сте остатак остатака једне оригиналне културе, диносауруси.

Смешно је и жалосно кад вас видим да доказујете нешто на начин својствен екстремним националистима, ипак таквих је мало али су гласни. То једноставно није ваша идеологија, није ваш терен, ту никада не можете бити јачи од Срба, Грка, Бугара.

Нажалост тако овај свет функционише, по праву јачег. Да је култура јача од насиља и оружја ви би били једна од важних земаља у Европи. Пошто је оружје увек кроз историју главни аргумент, извор важеће и званичне истине, остаје да то схватимо и нађемо начин како да живимо с тим схватањем.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
синиша нашите соседи сакаат да не избришат
традицијата и културата на македонците ја присвојуваат
наместо да не сожалуваш
соработувај
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
синиша нашите соседи сакаат да не избришат
традицијата и културата на македонците ја присвојуваат
наместо да не сожалуваш
соработувај
Ја то стално радим али прво треба сви заједно да схватимо да сви ми пре свега имамо доста заједничког, да култура нема увек национални предзнак. Некад има, али углавном нема, посебно не на Балкану. Мислим, причао сам већ о томе давно, мало сам и уморан. Многе ствари се преклапају, ја мислим да није лоше кад нешто назовеш својим, али је много лоше кад нешто назовеш само, искључиво својим.

Да узмемо један мало даљи пример. Ко су били Викинзи? Ко има право да их својата? Норвешка? Шведска? Данска? Исланд? Којој нацији и традицији припадају Викинзи? Да су Викинзи били Балканци избио би прави рат /са оружјем/ око тога шта су били "по националности"
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Смешно је и жалосно кад вас видим да доказујете нешто на начин својствен екстремним националистима, ипак таквих је мало али су гласни. То једноставно није ваша идеологија, није ваш терен, ту никада не можете бити јачи од Срба, Грка, Бугара.
Многу точно, но дали ни останува опција во овој лицемерен свет.

Мило ми е што има свесни дека културната база на Балканот е раскинувана поради разни влијанија и потреби на надворешен фактор. Дури до степен на тотално исчезнување.

Нема што повеќе да кажам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom