Нешто за Србите

Статус
Затворена за нови мислења.
A

anaveno

Гостин
хе..хе џамија..
кој оди во џамија?..
Турци..
кои се Турци?..
Тако је Јован Обреновић из Чачка кнезу Милошу јавио..
да су у Београду зими носили димлије или шалваре, а на ногама су нисили беле чарапе и црвене јеменије.
добро де..православни Турци..
 
N

n/a

Гостин
хе..хе џамија..
кој оди во џамија?..
Турци..
кои се Турци?..
Тако је Јован Обреновић из Чачка кнезу Милошу јавио..
да су у Београду зими носили димлије или шалваре, а на ногама су нисили беле чарапе и црвене јеменије.
добро де..православни Турци..
Da...taka e...prav si!
:uvo: :pos2: :kesa:
(lud umor nema...:toe: )
A u Bosna dojde do megjufrakciski presmetki pomegju vahabitite i sunitite
:pos2: :pos2: :pos2:
Idi be skrij se...ili pisi nesto u humor...
ne na istorija.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Искрено оние срби што ги познавам се многу добри луѓе и мислам дека се далеку покултурни од нашите источни соседи кои секоја прилика ја користат да провоцираат на национална основа. Може србите сега се зафатени со други проблеми па нас како да не подзаборавиле малку. Инаку оние постарите се тешки националисти и горе долу со сличен став како бугарите кога се Македонците во прашање ама за разлика од нив како младите да се полиберални. Барем јас имам таков впечаток.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.313
Абе генеразизирање е многу лоша работа не знаеш кого се може да повредиш и да изнервираш..
Историја мачења, палења, убиства, неспорни тортури што се случувале тука во оваа земја од страна на четниците ,се така фино спакувано и заташкано за 60 години хармоничен живот и заборавање за секое нанесено зло.Денес мал број вжештени глави во Куманово и села во Скопска Црна Гора со дебилни размислувања, серење против земјата што им дава леб и величење на таа што ги има заборавено.
Друга страна имам еден куп другари со Српско потекло цел живот заедно ни во лудило не би ја нарекле земјава нечија Бановина,не сваќаат која е фората со црквата,свесни се дека нивните нивните владици се грчки аргати,благодарни на земјава,и нејзиниот народ што ги смета како свои
Е сега како треба да се живее...во минато што не може да се врати и смени или иднина што не чека и треба да се тера заедно???
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Темава е многу општа. Кој историски период го опфаќа?

Античко време?
Среден век?
Турско?
После формирањето на новото српско кралство?
СФР Југославија?
Мала Југославија (Србија и Црна Гора)
Србија

На балканот големите држави ги покоруваат помалите и ги негираат од корен, така било и така изгледа ќе остане.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Не наjдов книгата на Анри Пози на Македонски. Еве линк на Бугарски, ако подобре го разбирате. Книгата е ужас!!!

http://www.makedonskatribuna.com/Voinata se vrushta_files/the_war.htm
Режим Александра је сигурно био лош, али и ова књига није балансирана и објективна. "Мало" заноси на једну страну, не ли?

Управо сам прочитао опис града Београда, бар би опис требало да буде без пропаганде, али не. И од града је направио Вавилон, мрачно туробно место и царство неправде и зла. Исто као Мордор у Властелин'т на пр'стените. :wink:
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Режим Александра је сигурно био лош, али и ова књига није балансирана и објективна. "Мало" заноси на једну страну, не ли?

Управо сам прочитао опис града Београда, бар би опис требало да буде без пропаганде, али не. И од града је направио Вавилон, мрачно туробно место и царство неправде и зла. Исто као Мордор у Властелин'т на пр'стените. :wink:
"И аз зајавјавам, аз, французин'т, којто д'лбоко обича С'рбија и којто достат'чно го е доказал в течение на 20 години – зајавјавам с чувството, че мојата преценка изразјава много по – малко, отколкото е в дејствителност, че хората. които представлјават днес в Македонија настојаштите господари на југославија, които са чиновници, с'дии, свештеници или полицаи, петнјат својата страна."
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
"И аз зајавјавам, аз, французин'т, којто д'лбоко обича С'рбија и којто достат'чно го е доказал в течение на 20 години – зајавјавам с чувството, че мојата преценка изразјава много по – малко, отколкото е в дејствителност, че хората. които представлјават днес в Македонија настојаштите господари на југославија, които са чиновници, с'дии, свештеници или полицаи, петнјат својата страна."
Знам, прочитао сам ја све то што је рекао. Значи не слажеш се са мном, мислиш да је био објективан и балансиран? Верујеш да је тај опис потпуно реалан и тачан?

Такво време је било да је пропаганда била скоро сасвим отворена. Данас је пропаганда много сакривенија али тиме је још опаснија - и даље остаје пропаганда.

И Мајкл Мур кажу да говори истину - али ипак његови филмови су пропаганда без обзира што је можда у праву. Стварност није никад црно бела.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
...мислиш да је био објективан и балансиран?
Верујеш да је тај опис потпуно реалан и тачан?
Не видам што треба да се балансира. Всепак Анри Пози е пишуваал за конкретни собитија, конкретни луге, конкретни зборови, а не само обшта картина на Србскиот терор. Тоа ли разбираш като балансирано: "Режим Александра је сигурно био лош"?
Прашаш ме да ли верувам. И зошто да не верувам? "Такво време је било", нели? Сум слушнал и вов днешно време стават вакви работи на Балканот. Но ти тоа подобре го знаеш од мене, нели?
 
A

anaveno

Гостин
еве што било дел од српската пропаганда..

испоганет Камениот Мост во Скопје
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
еве што било дел од српската пропаганда..

испоганет Камениот Мост во Скопје
Сви знамо да је Македонија била под српском окупацијом. Ови споменици су давно срушени, има више од 60 година. Која је поента? Да је било пропаганде?

Па наравно да је било, не само то него је постојао српски државни терор и насилна асимилација. Жао ми је. И Срби знају шта је ропство и окупација, терор и геноцид. Али то је прошлост.

Али твоја браћа у Грчкој немају право чак ни да говоре македонски ДАНАС, крајем 2007. Не могу да крсте децу ако их не назову Јоргос, Никос или нешто слично.

Е зато ми је криво кад читам ове постове.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Не видам што треба да се балансира. Всепак Анри Пози е пишуваал за конкретни собитија, конкретни луге, конкретни зборови, а не само обшта картина на Србскиот терор. Тоа ли разбираш като балансирано: "Режим Александра је сигурно био лош"?
Прашаш ме да ли верувам. И зошто да не верувам? "Такво време је било", нели? Сум слушнал и вов днешно време стават вакви работи на Балканот. Но ти тоа подобре го знаеш од мене, нели?
Па конкретни собитија и луге да, - али врло селективно, и веома једнострано тумачено. Ти мислиш да је то ок и ја то поштујем, ја мислим да је то био наручени антијугословенски пропагандни памфлет - нека свако прочита па нека просуди сам, ок? Волео бих да што више људи то прочита и да сами закључе о чему се ради.
 
A

anaveno

Гостин
Али твоја браћа у Грчкој немају право чак ни да говоре македонски ДАНАС, крајем 2007. Не могу да крсте децу ако их не назову Јоргос, Никос или нешто слично.
Е зато ми је криво кад читам ове постове.
е па моите браќа Македонци во Војводина,не можат да подигнат Црква,иако имаат дозвола од локалните власти,поради противење на СПЦ,а богами нешто и србите не се претргаа да им обезбедат некои права како за малцинство,бидејќи бројот на Македонците во србија не е за занемарување..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom