Нехигиена и запоставеност во врска/брак

Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Имам еден познаник кој буквално на сирење мириса оти е таква стока стокосана што едвај и летно време се бања.
Бракот со жена му им е никаков.
Му имаме речено неколку пати,не бре бате,стока си е стока,уште се инати.

Навистина не ми е сфатливо во 21 век такво ѓубре од човек да бидеш.10-15 мочани минути ти е едно туширање.

Не знам дали воопшто жена му му дава,чисто се сомневам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Имам еден познаник кој буквално на сирење мириса оти е таква стока стокосана што едвај и летно време се бања.
Бракот со жена му им е никаков.
Му имаме речено неколку пати,не бре бате,стока си е стока,уште се инати.

Навистина не ми е сфатливо во 21 век такво ѓубре од човек да бидеш.10-15 мочани минути ти е едно туширање.

Не знам дали воопшто жена му му дава,чисто се сомневам.
Кај жената е проблемот...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Toa moze kaj vas vlasite ne znam...
Ако земеме да ги споредуваме Власите и Македонците за тоа време, ќе треба со мојот фрат @callejón de la muerte до утре да пишуваме

Ајде, спуна а ешти фјата кум јешти ној :icon_mrgr:

Шо е најтрагично и он нема да ме разбере колку не знам течно да зборувам/кажувам нешто на влашки :D


@Strongxo ина аки, ној хим армњ :pos:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.009
Поени од реакции
55.275
Едноставно, постојат толку дебели, ама харизматични, со убави црти и прекрасни луѓе, чисти, педантни, средени, дотерани.
Во секој случај се согласувам дека дебелината не е убава работа и секој треба да си најде време за да води грижа за себе и своето психофизичко здравје. Доволно е три пати неделно џогирање или барем пешачење и секако исфрлање на тестенини, грицки и газирани пијалоци. Не само што поубаво ќе изгледате, туку и ќе се чувствувате. А тоа секако ќе влијае и на вашата самодоверба.



И научно е докажано дека мажите повеќе се дебелеат по стапување во брак, ама нормално дека тоа скроз небитно е онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)
Само ми е скроз неуредно да видам човек кој не си ја испеглал облеката, не си ги исчистил чевлите, косата и брадата му се скроз неуредни, а тргнал на некој важен состанок пример.
Затоа бидете си такви ко што сте и јадете си и пиете си тоа што си сакате на првиот дејт (жени, ова посебно за вас важи) за да не им креирате лажна слика на маженцата.
онака и фокусот е ставен само и само на женската популација. Ах, стереотипи. :)


Настрана медицинските причини за прекумерно потење, сакам да разграничам една работа.
Врв на нехигиена, некористење дездоранс


Имањето влакна на рацете и нозете јас лично не го поврзувам со нехигиена, туку со неуредност. И тука не зборам за подраснати влалкненца онака од по две недели (иако ова е индивидуално и зависи пред се од самата личност) туку за саглам израснати влакна кај женско.
Влакната не ми се неуредност, ама не ми изгледаат убаво на мене и сакам да сум мазна, средена и чиста. Не ми изгледаат убаво густи, темни, долги влакна на женска нога, ама ако другите жени така се чувствуваат убаво која сум јас да судам?
Инаку за мене врв на неуредност е влакна од коса по облеката.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
145
Не, тоа е мит на масони, ламинати и језуити.

Иначе една од најубавите, најсекси и најсимпатични работи во познатиот универзум е кога женска/сопруга излегува со бањарка од под туш, влажната коса, обрисот на телото под бањарката, босите нежни стапала, црвенило во образи а понекогаш и очи, Ако навистина постои Креатор тогаш една од најдобрите ствари му е симпатично женско тукушто излезена од купатило :love:
Ако навистина постои Креатор тогаш тој бил лош урбанист - го сместил игралиштето до системот за канализација. И мирисите не возбудуваат, мислам на мирисите кои доаѓаат од канализацијата-затоа што сме навикнале на нив- колку илјадници или милиони години си играме на игралиштето кое е покрај системот за канализација? Не се согласувам си ставовите за мирисите на женското тело. Треба да мириса, но не на парфем, туку мислам на оној карактеристичен мирис на жена кој е произвид на секретите или мирисот пред или по мензис или оној што доаѓа од ану... ај да не претерувам ама секое цвеќе најубаво напредува во арско ѓубре а во стерилна атмосфера ни бактерии не успеваат. (сакам да кажам за да го бива, сексот треба да биде валкан).
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Ако земеме да ги споредуваме Власите и Македонците за тоа време, ќе треба со мојот фрат @callejón de la muerte до утре да пишуваме

Ајде, спуна а ешти фјата кум јешти ној :icon_mrgr:

Шо е најтрагично и он нема да ме разбере колку не знам течно да зборувам/кажувам нешто на влашки :D


@Strongxo ина аки, ној хим армњ :pos:
Че мај фаци Илко? Бун? :icon_mrgr:
Ех, го најде човекот, дедо и баба као ме учеа влашки ама имам заборавено скоро све за жал. Тие си зборуваа на влашки во секојдневие, за разлика од моиве кои зборуваа македонски, не знам како било кај тебе ситуација, сеа ми е мака што не научив.

Ако навистина постои Креатор тогаш тој бил лош урбанист - го сместил игралиштето до системот за канализација. И мирисите не возбудуваат, мислам на мирисите кои доаѓаат од канализацијата-затоа што сме навикнале на нив- колку илјадници или милиони години си играме на игралиштето кое е покрај системот за канализација? Не се согласувам си ставовите за мирисите на женското тело. Треба да мириса, но не на парфем, туку мислам на оној карактеристичен мирис на жена кој е произвид на секретите или мирисот пред или по мензис или оној што доаѓа од ану... ај да не претерувам ама секое цвеќе најубаво напредува во арско ѓубре а во стерилна атмосфера ни бактерии не успеваат. (сакам да кажам за да го бива, сексот треба да биде валкан).
Што е ова бе, каква канализација, све измешано ни глава ни опашка, дајте малку концизно нешто.
Некаде имам прочитано дека повеќекратно туширање на дневна база било штетно за кожата, сушење, требење на корисни микроогранизми, стареење на кожата и тие ствари, особено кога некој е навикнат на жешка вода.
Да се спомене другата, скоро подеднаква екстрема на нехигиената, тоа е хипохондарската манија на хигиена каде секоја прашинка е причина за паника, тоа е тешко мачење.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
Дечки :cujte:ејј вие од горе :cujte:
Во брачна заедница очигледно дека не сте...многу ја забегувате, ај одите под туш.
пс
земете сапун
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Дечки :cujte:ејј вие од горе :cujte:
Во брачна заедница очигледно дека не сте...многу ја забегувате, ај одите под туш.
пс
земете сапун
аха наведни се ти да земеш сапун


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Че мај фаци Илко? Бун? :icon_mrgr:
Ех, го најде човекот, дедо и баба као ме учеа влашки ама имам заборавено скоро све за жал. Тие си зборуваа на влашки во секојдневие, за разлика од моиве кои зборуваа македонски, не знам како било кај тебе ситуација, сеа ми е мака што не научив.



Што е ова бе, каква канализација, све измешано ни глава ни опашка, дајте малку концизно нешто.
Некаде имам прочитано дека повеќекратно туширање на дневна база било штетно за кожата, сушење, требење на корисни микроогранизми, стареење на кожата и тие ствари, особено кога некој е навикнат на жешка вода.
Да се спомене другата, скоро подеднаква екстрема на нехигиената, тоа е хипохондарската манија на хигиена каде секоја прашинка е причина за паника, тоа е тешко мачење.
Бун, бун, тора свидем ци драц кап грос пи форум :icon_mrgr:

Задоволен сум што разбирам оти сепак растев со дедо и баба кои збореа влашки ама никогаш не научив да зборувам како што треба затоа што е јазик во изумирање. Не знам која генерација си точно ама генерациите од 69,70 а и постари иако брачниот партнер им е Влав сепак зборат македонски, кај еден другар исто сите чистокрвни Власи а од баба му па до него исте си зборат македонски, така да освен постарите генерации
( 70+ ) веќе не зборува никој влашки, мерак ми е коа сум во некоја населба низ Штип и ќе слушнам некои две баби или дедовци цепаат влашки, само знам дека ако им кажам бона цуа, ќе има а кури јешти тини, ностра лимба бла бла, итн, итн :pos::pos:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Бун, бун, тора свидем ци драц кап грос пи форум :icon_mrgr:

Задоволен сум што разбирам оти сепак растев со дедо и баба кои збореа влашки ама никогаш не научив да зборувам како што треба затоа што е јазик во изумирање. Не знам која генерација си точно ама генерациите од 69,70 а и постари иако брачниот партнер им е Влав сепак зборат македонски, кај еден другар исто сите чистокрвни Власи а од баба му па до него исте си зборат македонски, така да освен постарите генерации
( 70+ ) веќе не зборува никој влашки, мерак ми е коа сум во некоја населба низ Штип и ќе слушнам некои две баби или дедовци цепаат влашки, само знам дека ако им кажам бона цуа, ќе има а кури јешти тини, ностра лимба бла бла, итн, итн :pos::pos:
Стар сум јас, роден некој месец пред да умре Тито :anco:
Ти си подобар од мене каде-каде, јас тешко би составил реченица на влашки.

Извинете за краткиот оф-топик :smirce:
 
Член од
22 април 2021
Мислења
131
Поени од реакции
458
Се капеме секојдневно, лето и два пати на ден, се депилираме, бричиме, потстрижуваме, внесуваме здрава храна, трчаме, вежбаме, се потиме, купуваме облека за да изгледаме допадливо, читаме книги и информации за да имаме широк терен за муабет... Просто е неверојатно што сѐ како човечки суштества правиме за да дојдеме до секс и да се репродуцираме.

Причините поради кои ова се менува, се биолошки, а тие пак влијаат на психолошката состојба.

Кај мажите, природата одредила после шестиот месец поминат со една иста жена, нивото на тестостерон драстично да се намали (под влијание на хормонската интеракција преку сетилата за мирис), што го прави мажот помалку заинтересиран за секс и доколку би се водел по инстинктите диктирани од природата стотици илјади години наназад, би барал друга женска особа за оплодување. Природата одредила дека ова е доволен период да се осигура потомство со тие генетски предизпозиции и оставање друг потомок со вкрстување на истите гени е бескорисно и штетно.

Преку истиот механизам природата превенира инцест, односно гаси секаква можност за привлечност меѓу брат и сестра кои живеат заедно. Истиот механизам сеуште функционира во некои современи заедници (на пр. Афро-американците) и резултира со запрепастувачки факт дека скоро 80% од нивните деца растат со самохрана мајка.

Но денес не живее во племенска заедница и според правилата на бракот, двата родитела се подеднакво одговорни за растењето на детето. Подолгите вонбрачни врски функционираат на истиот принцип. Кај мажот, намаленото количество тестостерон автоматски подразбира зголемување на телесната тежина, бидејќи тестостеронот е одговорниот за ефикасното согорување на мастите.

Чуството дека се има постојан сексуален партнер (игнорирајќи го фактот дека сексот станува сѐ поредок) води до една психичка состојба што може да се опише како “здраво за готово“ - for granted. Особата која нѐ сака тоа го прави безусловно, без разлика како ние се менуваме со текот на времето.

Заблуда. Фатална грешка која мора да се исече од корен, ако некому му е дојдено до врската.

Ако особата навистина ве сака колку што тврди, не треба да се навреди ако му спомнете дека мириса на пот, дека му е време за потстрижување, дека здивот му мириса непријатно. Факт е дека еволутивно во голема мера сме ја изгубиле способноста да бидеме иритирани од сопствената непријатна миризба. Дури ни сопствениот лош здив не ни мириса толку лошо колку тоа навистина е. Затоа задолжителната секојдневна хигиена е најдобра превенција. Нема оправдување во 21 век да не се одвои 5 минути за туширање. Хормоните се страшно чудесни нешта кои си играат и со нашето расположение и желба да правиме нешто. Правилниот пристап штити од повредено его, повторување и ја зацврснува врската.

“Мила, дај да проверам, изгледа имаш заб кој се расипува. Закажи на забар.“
“Мили, намали со цигарите, после секоја цигара здивот ти мириса неподносливо.“
Кога проблемот е психички, раното третирање може да спречи катастрофални последици.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Кај мажите, природата одредила после шестиот месец поминат со една иста жена, нивото на тестостерон драстично да се намали (под влијание на хормонската интеракција преку сетилата за мирис), што го прави мажот помалку заинтересиран за секс и доколку би се водел по инстинктите диктирани од природата стотици илјади години наназад, би барал друга женска особа за оплодување. Природата одредила дека ова е доволен период да се осигура потомство со тие генетски предизпозиции и оставање друг потомок со вкрстување на истите гени е бескорисно и штетно.

Преку истиот механизам природата превенира инцест, односно гаси секаква можност за привлечност меѓу брат и сестра кои живеат заедно. Истиот механизам сеуште функционира во некои современи заедници (на пр. Афро-американците) и резултира со запрепастувачки факт дека скоро 80% од нивните деца растат со самохрана мајка.

Но денес не живее во племенска заедница и според правилата на бракот, двата родитела се подеднакво одговорни за растењето на детето. Подолгите вонбрачни врски функционираат на истиот принцип. Кај мажот, намаленото количество тестостерон автоматски подразбира зголемување на телесната тежина, бидејќи тестостеронот е одговорниот за ефикасното согорување на мастите.
Од каде ова дека природата одредила мажот да барал друга женска за оплодување по шест месеци од поминати со една жена? Каде си го прочитал тоа?
Не за друго бидејќи не е точно и обично такви муабети се вртат за да се оправда варање, демек еволуцијата била крива лол.

Напротив, еволутивните притисоци се оние кои довеле до pair-bonding меѓу маж и жена на долг рок.
Каменко-Кременко историја е онаа која кажува дека мажите имале избор на жени како што тоа е денес, ќе оди рандом лик од камено време во барот или кафиќот или клубот, све ко денес ама црно-бело и од камења направено, ќе испие некое пиво од камената кригла и ќе стартува рандом женска за да ја одвлече во кревет.:angel: Тоа е проблемот со популарната еволуциска психологија.
Имајќи предвид во колку мали заедници живееле ХСС за време на 99% од времето во кое постои ХСС смешно е да се тврди дека имало скоро инстанто барање друга "женка" од страна на мажите.
Да не заборавиме дека секогаш и секаде, освен во кратки статистички небитни интервали, природата одржува баланс на бројност на мажи и жени 50-50%. Што тоа кажува?

Човечкото бебе е најзахтевно во поглед на опстанок во споредба не само со хоминиди и примати него веројатно и кај сите цицачи. Потполна психо-физичка зрелост кај мажи е достигната на 25 години а кај жени 22 мислам.
Првата деценија од животот бебето/детето е тотално немоќно да се грижи за себеси така да има потреба да биде згрижено од грижата на мајка си и со ресурсите кои ги обезбедува татко му. Како си замислвуате дека жена ќе гледа дете без резурси, без храна, без облека, без заштита од животински или човечки предатори?
Поради тоа био-еволутивниот развој налага грижа за чисто физички опстанок на едно човечко дете.
Пренесувањето на ДНК е само еден од факторите. Опстанокот на таа ДНК е друг. Попусто е размножување ако потомството умре. Исто како мажот да не оплодил ништо.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.562
Бун, бун, тора свидем ци драц кап грос пи форум :icon_mrgr:

Задоволен сум што разбирам оти сепак растев со дедо и баба кои збореа влашки ама никогаш не научив да зборувам како што треба затоа што е јазик во изумирање. Не знам која генерација си точно ама генерациите од 69,70 а и постари иако брачниот партнер им е Влав сепак зборат македонски, кај еден другар исто сите чистокрвни Власи а од баба му па до него исте си зборат македонски, така да освен постарите генерации
( 70+ ) веќе не зборува никој влашки, мерак ми е коа сум во некоја населба низ Штип и ќе слушнам некои две баби или дедовци цепаат влашки, само знам дека ако им кажам бона цуа, ќе има а кури јешти тини, ностра лимба бла бла, итн, итн :pos::pos:
Дај бе барем пиши во заграда и превод на македонски да научиме и ние нешто :icon_mrgr:
Бона цуа предпоставувам значи добар ден, кури јешти тини појма немам што е а ностра лимба е наш јазик. 100 сум сигурен за последново.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Дај бе барем пиши во заграда и превод на македонски да научиме и ние нешто :icon_mrgr:
Бона цуа предпоставувам значи добар ден, кури јешти тини појма немам што е а ностра лимба е наш јазик. 100 сум сигурен за последново.
Ќе побарате кај админите слушалки да ви стават :D
Двете ги погоди, тоа шо не го знаеш значи на кого си ти, чиј си.

Не знам зошто секогаш ме влечела мислата дека и ти имаш нешо влашко у тебе, кај ќе се спомнат се појавуваш и ти :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom