Неформална анкета: Кастер Семенија - машко или женско?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Иако во својата земја Јужна Африка, светската шампионка на 800 метри Кастер Семениа е дочекана со сите почести, би можела да го загуби златото освоено на неодамна завршеното планетарно натпреварување во германската престолнина Берлин. Она што се шушкаше се покажа како вистина, бидејќи тестовите што ги направи Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) покажаа дека атлетичарката има три пати повеќе тестостерон отколку што е нормално за една жена, потврди извор близок до истрагата за британскиот весник Мирор.
Комплетните резултати од тестовите на јавноста ќе и бидат достапни наредниот месец. Семениа до тогаш може да ужива во славата и златниот медал. Според, Мирор, доколку се потврди дека Кастер е машко, нејзиниот медал ќе и биде одземен, а резултатот избришан.
Кестер (18) на аеродромот во Јоханезбург беше пречекана од преку 10.000 нејзини обожаватели со транспаренти за поддршка. Нацијата застана зад неа и и ја даде потребната подршка на шампионката на 800 метри во пресрет на испитувањето кое се уште го прави Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) за утврдување на полот на светската шампионка.

Ете, како што претпоставував, има повеќе тестостерон отколку што е нормално и затоа изгледа на машко. Но едно е да патиш од ваков синдром (супер машки кај жените и супер женски кај мажите), а друго е да имаш машки хромозоми.
 

bobi_93

Македонија
Член од
11 август 2008
Мислења
652
Поени од реакции
9
јас мислам дека е женско ама има многу јака конструкција
 
К

кременко

Гостин
абе ако не ке направиме една екскурзија до јужна африка и ке провериме дали е или не е машко

ја мислам дека е женско :wink:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
ако се XX арно, ако се XY, нема да е арно
Читав една, порпилично долга, статија баш за ова прашање и таму се тврдеше дека не е баш така едноставно... Ретко, но можно е да биде XY и да биде женско, може да е хермафродит... имаше еден куп можни комбинации... Имаме биологичари на форумов, може некој попрецизно може да го разглоби.
И мене ми звучеше чудно кога го читав, али јебага*... ваљда знаат тоа научниците поише од мене :toe:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Семанја е ХЕРМАФРОДИТ!!!

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/athletics/8249948.stm

Се реши загатката, атлетичарката/атлетичарот (уф ке треба нов збор да се измисли) кој/а предизвика бурни реакции е дефинитивно хермафродит.

Жал ми е за Семанја дека цел живот тренирал/а и сега не е ниту машки ниту женски спортист. Дали ке ја/го преместат во машка конкуренција?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ова е сериозна тема, не за чда. Семанја пати од многу ретка “болест“ каде не може да се одреди полот на... суштеството. Многу малку во историјата се познати вакви случаи, но имало, а од деца на родителите е оставено како ќе ги воспитуваат. Нормално, од надвор може да изгледаат како еден пол, на пример машки, но внатре во себе да имаат исто така и матка и репродуктивни женски органи. Малку е заебана целата ситуација. :s
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Која црна ретка болест ко е очито дека имат кур? :)

Океј, можда имат и пиче, ама курот е неизбежен.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pa, on/a moze da bide i tatko i majka na decata, znaci, resen problem!
X-menka!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Која црна ретка болест ко е очито дека имат кур? :)

Океј, можда имат и пиче, ама курот е неизбежен.
:) Па тоа ми е муабетот. Дека е многу комплицирана и сериозна работа. Не е као има кур и готово, мушко е. У исто време има и пиче, и сега што праиме, машко е или женско е?

Ако е машко, нема шанси у трките со мужи, Болт е таму :icon_lol:
Ако е женско, другите немаат шанси плус е најгрдото факинг женско на планетата, дури и за мушко е грдо. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Gege, ne si videl grdotii brate, jes deka e Semanya e grdilo nevideno, ama ima i pogrdi!

Baska, rekov, moze da si se ebe samata i da si prae decat samata muahahahahah kolku sum gnasen!
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
стварно тешко неа/нему :toe: не знае дали е машко или женско...јбг
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
:) Па тоа ми е муабетот. Дека е многу комплицирана и сериозна работа. Не е као има кур и готово, мушко е. У исто време има и пиче, и сега што праиме, машко е или женско е?

Ако е машко, нема шанси у трките со мужи, Болт е таму :icon_lol:
Ако е женско, другите немаат шанси плус е најгрдото факинг женско на планетата, дури и за мушко е грдо. :)
Брат, не е фрка.
Покрај мажи и жени, уште еден пол ќе се такмичит и готово.

ПОЛ:
Машки
Женски
Среден
Метро
Северен
Интер
Непознат

Си пополнуваш, и си мезиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom