Несогласување во брак

Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Пишете шо ќе пишите оти утре кога ќе се раздени кога ќе ни се пуштат светците со како бракот е света работа има вид виделина да фатиме, сега спијат ама утре тешко нас :D
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
Лесно ви е вас да му предложите развод одма, затоа што не сте у негова кожа.

Јас ќе ти кажам прво да се смириш, и да гледаш на позитивната страна, ИМАТЕ ДЕТЕ, и тоа дете не заслужува ова што му го правите, и да се обидете да најдете некоја средина, затоа што никогаш незнаете што ви доаѓа утре, немојте да мислите дека ако се разведите сите проблеми у живото ќе ти се решат.

Сите овие тука што ти предложиле развод, ти гарантирам дека незнаат како е чуството да имаат деца.

Јас сум сам во брак 10 год, и немој да мислиш дека бракот секад ми бил мед и млеко, има проблеми колку сакаш, но треба да бидеш способен да го менаџираш тоа. Од искуство ти кажувам, жените не сакаат да бидат доминирани во брак, така да ако си дозволил да те доминира од почеток сега имаш проблеми, затоа можеби сега е малце касно да ја издоминираш ти нејзе, единствено ти преостанува да најдете и двајцата една средина.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Пишете шо ќе пишите оти утре кога ќе се раздени кога ќе ни се пуштат светците со како бракот е света работа има вид виделина да фатиме, сега спијат ама утре тешко нас :D
A ja zamisliv ti eden den se omazish i rodish... se aktivira majkata u tebe, maz ti prirodno kje mu treba povekje vreme da se aktivira tatkoto i pocnuvaat raspraviite, on ne mu e jasno zashto poshto ushte mu se dokazuva na tate a i majka mu ne e srekjna sho te odbral bash tebe i ide mene da mi se pozali.... a jas mu vikam odma da se razvedete, podobro kje e za deteto vie sami da prodolzite da si gi terate kjefovite poshto taka kje ste srekjni poshto za deteto e bitno srekjni roditeli pa i razvedeni.

I on glup kje me poslusha i ti sama kje rastesh dete poshto on i vtora zena kje najde ovoj pat po kjef na majka mu nekoja sho nema da se trudi da go oddaleci od nea i sozree vo samostojna individua i taka kje gi cuva na stari godini, znaci on snashkata kaj mama doma kje ja donese pod izgovor deka e teshko u mk sam da ziveesh u svoj stan kukja a nego u potsvest imanjeto go interesira.

A ti nikad nema da ponesesh odgovornost deka ti si go izbrala i dete so nego si napravila i kje go olajavash so komshikite na kafe plus kje barash sega nov za da ne si sama poshto si umorna a u pm treba i nokti da pravish sega i da odrzavash linija poshto kje mora da upecash so neshto vtorio.... i kje pocnesh da go sjebuvash deteto potsvesno za eden den nikad ono da ne te napushti... posebno ako e mashko... i ono kje si ostane so tebe cel zivot kako mojo komshija Stole.

Pa si vikam u pm maz ti kje go sovetuvam da izdrzi u brakot, podaleko od starite i da sozreete zaedno... poshto deteto e najbitno da ne go sjebete.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во последно време и јас размислувам на развод, ама се мислам како ќе реагираат децата. Нема ли тоа да се одрази на нивната психа???
Вкупната ситуација со Корона, карантинот и психичкиот притисок секаде влијаат. Некако е и најлесно да се истуриш дома многу пати на тие што најмалку се виновни. Периодов сите имаме доза на напнатост и фрустрација и не мислам дека е показател на реални чувства и состојби.
Сите сме на тенок мраз со нерзниот систем и баш заради тоа, броење наназад и обид да се смири топка.
Полека, без брзање, повеќе шетање по природа и заедничко време надвор од дома.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Во последно време и јас размислувам на развод, ама се мислам како ќе реагираат децата. Нема ли тоа да се одрази на нивната психа???
И тебе одма ќе те разведат, како што пробаа и macko i да го разделат од свршеницата. Не ги слушај Рон, Говинда и Стефи. Прави го спротивното од она што го пишуваат затоа што најчесто размислуваат како да се еден ист организам.

Треба малку да се уклучи резонот. Не можам да сфатам како не може да се живее со некој, до граница на нетрпеливост, а притоа со тој човек (карактер) се коегзистирале со децении? Притоа и шансите по разводот да најдете идеален партнер т.е. да не останете сами до крајот на животот се мали.

Егото настрана и седнете и направете здрав разговор за секој проблем. Вака на форумов повеќето оставате солиден впечаток, може да се направат квалитетни дебати на многу теми (право, политика, историја, економија...). Нема победници и губитници во бракот, настапуваше заедно. И некој да поминува низ тежок период, некогаш мораат да се голтаат и кнедли.

До одреден приод од животот работиме за нас самите, за забави, алкохол, облека... но веќе кога ќе добиеме деца работиме за нивната иднина и нашите потреби стануваат секундарни. Многу е нужно да се остане во добар однос по разводот со поранешниот брачен другар, пред сѐ за децата. А за тоа како ќе влијае на психата на децата, зависи од детето.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Сосема нормално е понекогаш да има несогласувања помеѓу партнерите. Дури и позитивните конфликти се здрави, бидејќи може преку дискусија и изнесување на ставовите на двата партнери да се согледаат нивните мислења во однос на одредена тема. И да се разрешат одредени недоразбирања. Додека од друга страна негативните конфликти не носат ништо добро и внесуваат само дополнителна напнатост и тензија. Голем број на бракови не успеваат поради различните погледи на животот на парнерите и нивниот карактер. Постојат луѓе кои не се спремни да направат компромис и сакаат нивниот збор да е последен. Проблем е што често за нивните несогласувања ги обвинуваат своите деца или пак ја префрлаат вината, во смисла дека кога се родиле тие се појавиле несогласувањата меѓу нив. Реално во голем број бракови најмногу од сето ова ќе страдаат децата, ниту криви ниту должни. Оти кога бракот станува токсичен, тоа влијае на нормалниот развој на децата.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ох абе ајде деца, не млатете само празна слама. Остајте ги луѓето да си се разведат на раат.
На денешните деца им треба само играчкички. Мобилче, таблетче, лаптопче. А тоа секако ке го имаат и со еден и со двајца родители. И на психата исто ке им се одразе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
И тебе одма ќе те разведат, како што пробаа и macko i да го разделат од свршеницата. Не ги слушај Рон, Говинда и Стефи. Прави го спротивното од она што го пишуваат затоа што најчесто размислуваат како да се еден ист организам.

Треба малку да се уклучи резонот. Не можам да сфатам како не може да се живее со некој, до граница на нетрпеливост, а притоа со тој човек (карактер) се коегзистирале со децении? Притоа и шансите по разводот да најдете идеален партнер т.е. да не останете сами до крајот на животот се мали.

Егото настрана и седнете и направете здрав разговор за секој проблем. Вака на форумов повеќето оставате солиден впечаток, може да се направат квалитетни дебати на многу теми (право, политика, историја, економија...). Нема победници и губитници во бракот, настапуваше заедно. И некој да поминува низ тежок период, некогаш мораат да се голтаат и кнедли.

До одреден приод од животот работиме за нас самите, за забави, алкохол, облека... но веќе кога ќе добиеме деца работиме за нивната иднина и нашите потреби стануваат секундарни. Многу е нужно да се остане во добар однос по разводот со поранешниот брачен другар, пред сѐ за децата. А за тоа како ќе влијае на психата на децата, зависи од детето.
Море без размислување ќе се разведам, ама се плашам децата да не тргнат по тој пример па и тие веднаш да се разведат. Жал ми е за внуците, не ќе имаат храброст да влезат во брак... :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Постојат луѓе кои не се спремни да направат компромис и сакаат нивниот збор да е последен.
Кај мене секогаш мојот збор е последен. „Во право си!“, „Нека биде така!“, „Добро женичке!“:lolzz:
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Во последно време и јас размислувам на развод, ама се мислам како ќе реагираат децата. Нема ли тоа да се одрази на нивната психа???
Друже, седни и разговарај со жена ти :) не слушај форумски ебиветри. Зборувајте 1,2,5 ... 500 пати. Сега зависи што е вашиот проблем и дали е решлив ... али сепак сериозна одлука што ти го менува животот.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Кај мене секогаш мојот збор е последен. „Во право си!“, „Нека биде така!“, „Добро женичке!“:lolzz:

Хехе. Не мислев во таа смисла, туку кога треба да се донесе некоја одлука тие го имаат последниот збор.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Море без размислување ќе се разведам, ама се плашам децата да не тргнат по тој пример па и тие веднаш да се разведат. Жал ми е за внуците, не ќе имаат храброст да влезат во брак... :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Кај мене секогаш мојот збор е последен. „Во право си!“, „Нека биде така!“, „Добро женичке!“:lolzz:
А не се плашиш дека ако останеш во брак кој е нефункционален им даваш пример на децата и тие во иднина да останат во таков брак ( кој можеби има полоши последици кон нив, како насилство ) ?
Секогаш изговорот ќе е "Ама и моите се караа, имаа несогласувања, ама останаа заедно заради мене, па и јас ќе му го пружам тоа на моето дете".
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
А не се плашиш дека ако останеш во брак кој е нефункционален им даваш пример на децата и тие во иднина да останат во таков брак ( кој можеби има полоши последици кон нив, како насилство ) ?
Секогаш изговорот ќе е "Ама и моите се караа, имаа несогласувања, ама останаа заедно заради мене, па и јас ќе му го пружам тоа на моето дете".
Според тебе која е доволно добра причина за развод ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Според тебе која е доволно добра причина за развод ?
Насилство, непочитување и изневерување, во овие ситуации не треба ни да се размислува туку одма да се пресече.
Прекин на љубовта, незадоволство, доколку некој се осеќа несреќен во бракот, исто така според мене се валидни причини за развод, бидејќи се тоа се рефлектира и на децата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom