Несогласување во брак

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Можеш како Зоки што направил, видиш он паметен колку е. За да не го замара жената почнал филозофија да чита.
"Филозофијата е добра ствар... кога нема што да ебеш." - @Bodhidharma
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Можеш како Зоки што направил, видиш он паметен колку е. За да не го замара жената почнал филозофија да чита, па го открил форумов и нашол пријателчиња. Почна дури и со метафизика да се занимава, замисли колку треба у апстракција да влезеш за да станеш метафизичар. Све тоа од мука, али ете некогаш муката носи и позитивни работи.
Тако је буразер. Све тоа под претпостафка да Зоки стварно има жена и дете. Ама ајде пошо не сме видовити прифаќаме све здраво за говото.
Ron pocna bracni soveti da dava! A bogami i Govinda!

Forumot stanuva intetesen!

:coffee:
Рон и Говинда одааамна делат и вакви савети измеџу осталом и на ногу поозбилни теми од оваа, векови ти пред да се појавеш тука.... BTW придонеси и ти со некој свинѓерашки савет у стил нели као свинѓерајството може да го спасе брако и сл.

П.С. Инаку @Moody Ова со Зоки е жив факат тука на форумот.
 
Член од
22 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
2
Нели е подобро добар развод него лош брак ? Декако детето ке живее во невообичаени услови или со гледање на еден родотел помалку во однос на другиот или ке слуша секојдневно расправии кои може да ги доживува како трауми . Тешко е да се донесе одлука
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Нели е подобро добар развод него лош брак ?
ДА, ДА и само ДА. - Подобро е развод.
Разбира се секоја одлука е тешка. Само присети се дека животот е ногу краток, па замисли си како би сакал да го живееш, со какви особи итн. Така малце полесно ќе донесеш одлука.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Нели е подобро добар развод него лош брак ? Декако детето ке живее во невообичаени услови или со гледање на еден родотел помалку во однос на другиот или ке слуша секојдневно расправии кои може да ги доживува како трауми . Тешко е да се донесе одлука
Prvo pravilo... ne baraj soveti od kurajberi ko ovie....

Druga rabota.... ne se raspravaj so nea, gledaj si go deteto... ignoriraj ja..... ne i se zali za rabota, ne ja fermaj majka ti mnogu... ko kje ti zbori neshto smeshkaj se i otidi si bez uopshte da te dira... pocni da odish u teretana... pushti brada... igraj se so deteto i smej se...
Ako se ova uspeesh da go napravish kje go zasluzish i nejniot i moj respekt.

:coffee:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Под претпоставка дека не си трол, ќе одговорам.
Да, подобро е развод отколку детето да расте во нездрава средина и со несреќни родители. Дали ќе дојде до развод размисли убаво, дали има шанси да се спаси бракот, љубов, колку време трае ова итн.
Ако веќе дојде до развод, МНОГУ, ама МНОГУ внимание и работа со детето, и од двајцата. Не да го делите детето, не да си се одмаздувате еден на друг преку него и не вие на прво место, туку детето, за било што. Понатаму ако најдете други партнери, пак детето приоритет и никој друг. За децата на разведени родители потребна е посебна нега, особено во општество каде разводот не е сеуште целосно прифатен.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
не да си се одмаздувате еден на друг преку него и не вие на прво место, туку детето, за било што.
Е Агде се убаво, АМА! Коа би биле они толку трезвени, обзирни и полни со разбирање немаше да стигнат до воа дереџе.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Зависи која е причината за развод.
Познавам многу примери кои имале лесен развод и ден денес имаат многу добар пријателски однос еден спрема друг.
И јас мислам дека подобро е развод одколку лош брак.
Се сложувам со се шо напиша Агда погоре, немам шо друго да надополнам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Bre bre odma razvod... a da proba da si go opravi brakot? Postojat dosta takvi samo skontale kaj e problemot...

Aj ako tolku pomagame da probame zaedno da skontame... eve jas kje pocnam..

Dali ti prijatele imash igracki kuklicki od Star Wars ushte doma?
Абе Зоки, на тебе неле те е јасно дека сите парови у С.МКД не свинѓерашат?
Не бива со таа метода. Или испукај ја целата метода одедншка пошто нема време, а ние немаме време за трошење. Ама веќе ми мирише дека баш у моменто засегнатите преговараат и го договарат начино на кој ќе го спроведат разводо, т.е сеа се преговара на стварите како да се поделат итн.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Bre bre odma razvod... a da proba da si go opravi brakot? Postojat dosta takvi samo skontale kaj e problemot...

Aj ako tolku pomagame da probame zaedno da skontame... eve jas kje pocnam..

Dali ti prijatele imash igracki kuklicki od Star Wars ushte doma?
Па никој не рече одма развод, ама не знаеме ни која е причината за размислување за таква одлука.
Мада шо јас никогаш не би побарала мислење за толку деликатна тема тука на форум :)
Ако има почит, ако има слога нека проба да се спаси ако воопшто останало нешто од тој брак.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
:)
Ако има почит, ако има слога нека проба да се спаси ако воопшто останало нешто од тој брак.
Останале само ужарени живци и за тоа ликот у еден од обидите да си ги одалече мислите седнал на интернетче малце...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Мене членот ми е сумлив со самото то шо станал активен на кајгана денеска ама ајде, нека се дешава нешто :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мене членот ми е сумлив со самото то шо станал активен на кајгана денеска ама ајде, нека се дешава нешто :)
Е шо има да ти е сумњиво? Очекуваш ли ти некој активен шо го знаеш по темите да го пише воа, а? Мада попаметно ќе му биде со активнио профил да се исповеда. Така подобро ке го перцепираме и појаки савети ке му дадеме.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Мене членот ми е сумлив со самото то шо станал активен на кајгана денеска ама ајде, нека се дешава нешто :)
Ај полека. Моите севкупно дали имале 10тина кавги или расправии па се разведоа. Се сеќавам дека бев пресреќен кога слушнав дека ќе се разведат. Имавме торта и сѐ. Дури и семеен ручек за годишнина од развод.

Разводот може да биде и безболен. Ако не се согласуваат треба да се разделат. Но се согласувам со она што го напиша Агда. Мора да останат во добар однос поради децата.
Со години ги чекам новите институти на семејното право, како заедничкото родителство (по разводот), ама кај нас се тепаат за машината за перење, не пак за децата!

Разводот не е прифатен во општеството! Не сме на просекот од Европа, но разводите се доста чести и кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom