Несогласување во брак

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу е важно да се стимулира што се една жена може да направи. Затоа го спомнав образованието. Не значи дека сите жени мораат тоа да го прават, учење под притисок fuck that shit - сите сме луѓе.

Никола Тесла имал многу убави ставови на оваа тема па можете да го читате. Тој вели дека женската супериорност ќе избие во иднина на еден комплетно бурен а спонтан начин - без плитки либерални револуции и политика.

Тој е футурологист и во една колумна која ја дал за еден весник во САД зборува за тоа дека сите тие векови патријархален притисок довеле до различно формирање на дел од мозок на жената, тој детално го истражува и објаснува ова. Овај дел според него ќе биди клучен за машинските науки и технологии во иднина - во кои жената апсолутно ќе издоминира токму поради овај капацитет за учење кој кај мажите ќе биди отсутен. Значи овај феномен на женска супериорност (а не еднаквост како што ве лажат либералите - Тесла зборува за нов матријархат, а не еднаквост на половите) е всаден многу длабоко во жената и се друго е прашање на време.

Тој оди до таму што прави прдикции дека жена ќе го измисли WfFi мрежниот нет, и речиси е creepy колку бил accurate, затоа што токму жена го прави тоа. Имал предикции и за смартфони и кога го читаш морници ти врват по рбетот со каква точност ги опишува работите.
Овај наш балканец (кој вели дека сите балкански мажи се fucked up? :) ) вели дека иднината е женска и дека штом повеќе жени ќе успеат да се истакнат на ова поле (не мора сите да учат, можат и леб да месат), но тој континген на успешни жени ќе ја подобри положбата на жената на колективно ниво. Тоа е се. Во зборовите на човекот кој измисли струја и не направи вселенска цивилизација во споредба со античкит човек јас нема да се дразнам ни да се осмелам да се сомневам. Офтопикот ќе го завршам овде. Кој ме разбра супер, кој не пак супер.
Клучна ќе биде AI-то во сите идни истражувања, и ако некој е заслужен за тоа тогаш тоа се дечки како Demis Hassabis. Некој што си играл како мал шах и сл. додека другарките се мачкале со кармин и скубеле коси на куклите.
Лотусот расте у мочуришта јбг, и не е чудо наредниот "Никола Тесла" да го бараме таму кај што најмалку би требало да се појави, односно да биде жена. Иако статистиката не вика така.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Клучна ќе биде AI-то во сите идни истражувања, и ако некој е заслужен за тоа тогаш тоа се дечки како Demis Hassabis. Некој што си играл како мал шах и сл. додека другарките се мачкале со кармин и скубеле коси на куклите.
Лотусот расте у мочуришта јбг, и не е чудо наредниот "Никола Тесла" да го бараме таму кај што најмалку би требало да се појави, односно да биде жена. Иако статистиката не вика така.
Stattistikata ne zema vo predvid deka moze kje e zena haj fankshning autist slednata Nikolina Tesla... kako sho bil i toj . ko shto e Mask... ko sho bil Ajnstajn... i tako dalje.

Lj.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Stattistikata ne zema vo predvid deka moze kje e zena haj fankshning autist slednata Nikolina Tesla... kako sho bil i toj . ko shto e Mask... ko sho bil Ajnstajn... i tako dalje.

Lj.
Имав прилика у времето кога учев средно и студирав да се сретнам со неколку типови кои беа екстра паметни во некои полиња. Имав прилика да учам со тип на пример кој беше гениј за математика а не знаеше да се одрази со една нога. И додека ја го плескав у шах, дриблав у фудбал и баскет, се заебавав со него у пинг понг и т.н. он беше 100 пати подобар од мене у математика, иако ја сум 100 пати подобар од еден просечен ученик тоа време.
Такви како него ја прават разликата, што ми беше поентата.....можно е да си во право, постои нешто во генијалноста на сите тие типови кои го направиле светов таков каков е. Не ги бива за многу работи а за тие што ги бива се ѕверови, тука секако не би играло улога дали си машко или женско.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.161
Поени од реакции
39.867
Имав прилика у времето кога учев средно и студирав да се сретнам со неколку типови кои беа екстра паметни во некои полиња. Имав прилика да учам со тип на пример кој беше гениј за математика а не знаеше да се одрази со една нога. И додека ја го плескав у шах, дриблав у фудбал и баскет, се заебавав со него у пинг понг и т.н. он беше 100 пати подобар од мене у математика, иако ја сум 100 пати подобар од еден просечен ученик тоа време.
Такви како него ја прават разликата, што ми беше поентата.....можно е да си во право, постои нешто во генијалноста на сите тие типови кои го направиле светов таков каков е. Не ги бива за многу работи а за тие што ги бива се ѕверови, тука секако не би играло улога дали си машко или женско.
што е сега типчето што го плескаше у шах?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
што е сега типчето што го плескаше у шах?
Знам заврши на електро со јак просек ако не 10,00...се видов со едно другарче скоро, ми кажа што правел сега ама заборавив :D
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Имав прилика у времето кога учев средно и студирав да се сретнам со неколку типови кои беа екстра паметни во некои полиња. Имав прилика да учам со тип на пример кој беше гениј за математика а не знаеше да се одрази со една нога. И додека ја го плескав у шах, дриблав у фудбал и баскет, се заебавав со него у пинг понг и т.н. он беше 100 пати подобар од мене у математика, иако ја сум 100 пати подобар од еден просечен ученик тоа време.
Такви како него ја прават разликата, што ми беше поентата.....можно е да си во право, постои нешто во генијалноста на сите тие типови кои го направиле светов таков каков е. Не ги бива за многу работи а за тие што ги бива се ѕверови, тука секако не би играло улога дали си машко или женско.
Aspergerot go karakterizira superfokus na pole koe gi interesira... ne se zamaraat so socijalnite gejm of trons stvari, Mask primer koga se preselil vo Amerika prvo iznajmil kancelarija vo koja spiel, ne stan... i navlegol duboko u monitorot... toa go pravi razlicen od primer nash ron koj nikad nema tolku da se fokusira vo kodot poshto gubi vreme so mene da se oprava na forumov.... :(
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Византијчето со 10ки се труди да каже, ама погрешно бил сфаќан. Дури и сам себе кога се читал не звучело така. Изгледа ни сам себе не се сфаќа....Некои луѓе многу кажуваат, а ништо не кажат.
Како адвокатот наш. Два саата зборува, меле празна слама, а уствари ништо не каже.
Или па шо знам, можеби византијчето е само едно момче кое си шета по америките со своети розеви цвикери.
П.С. BTW @ПрофаундлиСтупид и јас навивам за @Corvus . Ја па мислев дека веќе е модераторка :D
Кога ја читаш @Aceso нели имаш дежаву филинг? Јас имам. :rolleyes:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Византијчето со 10ки се труди да каже, ама погрешно бил сфаќан. Дури и сам себе кога се читал не звучело така. Изгледа ни сам себе не се сфаќа....Некои луѓе многу кажуваат, а ништо не кажат.
Како адвокатот наш. Два саата зборува, меле празна слама, а уствари ништо не каже.
Или па шо знам, можеби византијчето е само едно момче кое си шета по америките со своети розеви цвикери.
П.С. BTW @ПрофаундлиСтупид и јас навивам за @Corvus . Ја па мислев дека веќе е модераторка :D
Кога ја читаш @Aceso нели имаш дежаву филинг? Јас имам. :rolleyes:
Koga spomna seksisticki govor jasno mi stana deka e doktorica kuliris, arno ama ja so nea se smiriv u proshliot nejn zivot i i posakuvam se najubavo vo novata reinkarnacija, kako shto i vetiv nema da ja remetam.... samo kje prodolzam da pishuvam latinica.

Ljuboffff.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Koga spomna seksisticki govor jasno mi stana deka e doktorica kuliris, arno ama ja so nea se smiriv u proshliot nejn zivot i i posakuvam se najubavo vo novata reinkarnacija, kako shto i vetiv nema da ja remetam.... samo kje prodolzam da pishuvam latinica.

Ljuboffff.
Јас пак имав друго деџаву, од некоја поранешна сестра од прошлите животи. Таа не беше докторица, ама знаеше да отвара теми. А на докторицата заради која ме осудија на смрт и ме распнаа и јас и простив. Затоа и воскреснав.
П.С. Инаку да. И јас навивам за Осамена и Гуфи и Муди да испливаат.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Abe od Rotino sum ama deka Capari pogolemo i popoznato pa izlazav deka sum od tamu ;).
Оооооооофтоп, 82-3 работев на делницата Ротино-Макази од патот Битола -Ресен ;) Асфалтот Ѓавато-Макази е мој прв поголем проект!
Мислам дека уште стојат темелите од населбата на ГРО Пелагонија, главна забава навечер ни беше вечера и музика во кафаните во Кажани, или долчето(чикамците што би рекла Чолисимо) под патот во Ротино:cenzura:
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
409
Поени од реакции
585
Си ме прочитал ама не си ме разбрал. Јас само кажав дека не сакам жена која ќе ми биди потчинета. Има такви на претоп, ко за Владе, такви кои сакаат мажот да ги чапни за рака и тој да ги влечка сегде, тој да им кажува што и како, во крајна линија дри и алиштата да им ги одбира фустанчина со цветчина ко Елвис на Присила, да ја стави убаво в место. Такви како јас што барам се злато, затоа што спротивно на верувањата дека секоја жена сака да е независна, оние кои се искрено такви, се ретки. Од тоа до сега што сум имал крај мене, за жал поголемиот број сакаат да ги командаш, можеби има врска со екстремно заебаниот балкански мајндсет, од мали ги тренираме така. Или можеби едноставно сакаат мажот да се грижи за се, а она да ќути само. Мене тоа ми е turn off. Во САД имав една американка 5 месеци, и можев одма да и понудам брак, ама фер enough она (а и јас) имаше живот за живеење, тогаш и двајцата имавме само по 22.

Јас бракот не го доживувам како садо - мазо врска во која едниот наредува а другиот слуша.
Јас не сакам жена која можи само да смеси леб со вода за мене.
Јас не реков дека морам да земам некоја со 10ки, ако сакав таква ќе се впуштев одма во акција да и се пуштам на таа колешката, но јас тоа не го направив. Јас само кажав дека имам примери за колешки кои беа толку глупави и емоционални (како и сите други жени) што ставија кариера пред колбас, шокантно замисли. И голем дел сега се во стабилни врски со семејни мажи - вистински семејни мажи, морам да нагласам пошто кај нас имаш мажи кои само на збор се семејни (читај патријархални), а една да им се слечи зад аглот од нивната улица тука наместо ќе го извадат и ке почнат да се чукаат. Толку се семејни и толку почиуваат сопруга која може и деца им родила.
За колешкиве гледам дека изрази жал и грижа за нивното ментално здравје, еве немој да се грижиш за нив, немаат психички растројства. Ама некоја која сака мажот да ја влечи да ја тегни сегде и евентуално да е по малце насилен (не многу), таа и особено тој, можат да имаат по некое растројство, така што - beware.

As far as I'm concerned идната ми жена може да е и некоја која одвај истуркала средно. Ама ќе мора да има карактер и право на збор и право на глас, мене sub мазохист не ми треба. Тоа сакав да кажам. Дали ти овој пат успеа да ме разбериш што сакам да кажам или не, не знам, не можам ни да се замарам да полагам сметка. Не ме тагирајте во темава, доволно беше офтопик, ќе срипа пак Корвус за бан.
Те сваќам, не мислев да те нападнам го искажував моето мислење ти си знаеш како со твојот живот. Нормално е дека е потребно секој маж да има борбена жена која ќе се бори за фамилијата исто како тебе. Да си ја сака својата фамилија, а не да ти кажува цело време дека таа има свој живот дека таа мора да гради своја кариера во текот на својот живот. Секој маж сака подршка од својата жена, не сака да одлучува за секој потег сам, тоа е многу тешко, мажот да одлучува за све и да се труди. Е сега ти живееш во Америка и таму е друг менталитет. Во помалите градови во Македонија освен во Скопје, жените функционираат на таков начин, не сите но 70% да, наметнати од самото општество. Жената како жена треба да си има свој карактер и чест. Само тоа е доброто за самата жена.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.642
Поени од реакции
6.083
Те сваќам, не мислев да те нападнам го искажував моето мислење ти си знаеш како со твојот живот. Нормално е дека е потребно секој маж да има борбена жена која ќе се бори за фамилијата исто како тебе. Да си ја сака својата фамилија, а не да ти кажува цело време дека таа има свој живот дека таа мора да гради своја кариера во текот на својот живот. Секој маж сака подршка од својата жена, не сака да одлучува за секој потег сам, тоа е многу тешко, мажот да одлучува за све и да се труди. Е сега ти живееш во Америка и таму е друг менталитет. Во помалите градови во Македонија освен во Скопје, жените функционираат на таков начин, не сите но 70% да, наметнати од самото општество. Жената како жена треба да си има свој карактер и чест. Само тоа е доброто за самата жена.
I agree.

Најважно е мажот и жената да се почитуваат. Вистински семејни вредности не значат патијархат и матријархат според мене. Вистински семејни вредности имаат само оние кои сфатиле дека во брак само со почит се стигнува до се. Дека семејството е највредното нешто што можеш да го имаш. Затоа не треба да има надменост, за жал кај нас мажот се надметнува прв - во многу случаи, до негде и тој не е крив, од мали спонтано пробуваат да не извајаат во такви, знаеме на долг рок како реагира жената и како изгледа тој хаос од брак.
Бракот, семјството и почитта се над секој општествен идеал или систем без разлика чија надменост пробуваат да ја оркестрираат тие идеали. Човек кој се врзал да живее само според системи со идеали пропишани од некој друг, на долг рок е зезнат. Фала богу има многу зрели двојки што го сфаќаат ова и знаат дека почитта е единственото правило по кое треба да се игра, реално се инспирација.

Во Македонија живеам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Прегледај го приврзокот 295337
Каде можам да ја најдам книгава?


* за другар прашувам
Ако ја најдеш да ја ископираш у шо повеке примероци. Добар бизнис ке се направе. Ке се продеаваат копиите повеке него на Игор Голио Човек.
@ПрофаундлиСтупид сине, шта кажеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom