Несогласување во брак

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.399
Поени од реакции
5.614
Па овде еден од Битуше велеше дека жените биле нерационални и емоционални, тој појде до таму и рече дека се глупави, инспириран од тоа колку една членка се зацапала во некој маж па не го проценила добро.
Јас му вратив онака како што јас сметав дека заслужи. Ти врати му поубаво. Демек него му е дозволено да зборува во име на сите жени, а мене не ми е да спомнам примери од моја околина?

За САД колку кандидатки имале за претседателки искрено не сум ни знаел. Но ако стварно биле 100, тоа работите ги прави уште по поразителни. Сум те читал на теми Хилари и ох гот, семоќниот ултра маж Трамп па затоа накај неа ми замина умот.
Save yourself the trouble и не ме цитирај ако до толку не ти се бендисува што пишувам или колку бегам офтопик. Ете читај го Владе. Жените се емоционални и глупави.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.719
Поени од реакции
18.844
Владе стварно си од Цапари :cautious: @мкд владе
Ne be, nema vrska. Interesno mi e da gi citam kako bozem argumentite im dobivaat na tezina samo zatoa sto ete jas od selo, tie od picke si materine nekade. Kao ete prosetani, prosvetleni, emancipirani, ziveat vo golem grad i taka. Se fakjaat kako klen na dudinka i posle aj ne gi dupi :toe:.
Автоматски споено мислење:

Разликите меѓу мажот и жената се евидентни само кога е во прашање биологијата. Сите други особини се конструирани и наметнати од општеството и за жал најголем дел се засноваат на застарени сфаќања, стереотипи и предрасуди.
Ti gospoza koga resi da si go izbrises profilot, na so osnov ja donese odlukata? Koj mi te naljuti tolku pa taka emocionalno ponesena i ljuta, resi da se samobaniras od forumot. Posle normalno po nekoe vreme se smiri, ti pomina ljutinata, razmisli racionalno i si se vrati, normalno so drug nik ama bitno se vrati.
Za neupatenite prvata odluka da go izbrisi profilot bese emocionalna, vtorata da se vrati pak e najverojatno donesena so ladna glava. Ti si skolski primer kako ete obrazovana zena mozi i nosi glupi odluki koga tie se baziraat na emocii. Dali toa te pravi glupa. Ne. Dali odlukite koi gi nosis bazirani na emocii se najcesto glupi. Da.
P. S sega samo treba da pazime da ne te naljutime pa pak ponesena od emocii da zemis da brisis profili posto ocigledno nemas kontrola nad istite i tie ti igraat vazna uloga vo nosenjeto na odluki kako i kaj povekjeto zeni, imala ti 10 prosek na fakultet ili ne :toe:
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Да се вратиме на темата и случајот на Осамена. Состојбата не и е без излез, само имам поинаков пристап од Зоки. Ако веќе меѓусебните односи се нарушени до тој степен, разделбата е најсоодветното решение (разделба=/=развод). Но ние тука не треба никого да разведуваме или пак да и го кажеме она што таа сака да го слушне. Треба да искажеме наше мислење и големите одлуки да си ги донесе сама.

Полицијата не е решение. Полицијата може само да поразговара и тоа е сѐ. Условите за живеење тек тогаш ќе станат неподносливи. Потоа дека се навикнала на атмосферата! Таа атмосфера не е здрава за децата, раснат со алкохоличар и во постојани конфликти меѓу членовите на семејството. Не знам зошто воопшто некој би трпел било каква тортура, била и само психичка, но не и физичка.

И луѓето сакаат приватност на семејниот живот, затоа пристапуваат анонимно и бараат решенија на нивните проблеми. Само ако состојбата е нарушена до тој степен, како што објаснува самата, најдоброто решение е да си земе простор за себе и да размисли. Животот е нејзин, затоа и одлуките мора да се нејзини.

Но, и кога правите филозофски концепти за животот т.е. кога се филмате како Зоки, и замислувате трчање по планини, мински полиња, пливање во отворено море, острови, плажи, ливади...треба поддршка и тој пат не треба да се изоди сам. Така и ако еден партнер не се погодил, животот не запира тука.

пи.ес. Има една сцена од The Crown помеѓу Тачер и Елизабета на тема "емоционалноста на жената". :pipi:
пи.ес.ес. Начелото на рамноправност меѓу брачните партнери е инкорпорирано и во нашето брачно право.
Автоматски споено мислење:

Владе стварно си од Цапари :cautious: @мкд владе
Ти менува нешто? :cautious:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Да се вратиме на темата и случајот на Осамена. Состојбата не и е без излез, само имам поинаков пристап од Зоки. Ако веќе меѓусебните односи се нарушени до тој степен, разделбата е најсоодветното решение (разделба=/=развод). Но ние тука не треба никого да разведуваме или пак да и го кажеме она што таа сака да го слушне. Треба да искажеме наше мислење и големите одлуки да си ги донесе сама.

Полицијата не е решение. Полицијата може само да поразговара и тоа е сѐ. Условите за живеење тек тогаш ќе станат неподносливи. Потоа дека се навикнала на атмосферата! Таа атмосфера не е здрава за децата, раснат со алкохоличар и во постојани конфликти меѓу членовите на семејството. Не знам зошто воопшто некој би трпел било каква тортура, била и само психичка, но не и физичка.

И луѓето сакаат приватност на семејниот живот, затоа пристапуваат анонимно и бараат решенија на нивните проблеми. Само ако состојбата е нарушена до тој степен, како што објаснува самата, најдоброто решение е да си земе простор за себе и да размисли. Животот е нејзин, затоа и одлуките мора да се нејзини.

Но, и кога правите филозофски концепти за животот т.е. кога се филмате како Зоки, и замислувате трчање по планини, мински полиња, пливање во отворено море, острови, плажи, ливади...треба поддршка и тој пат не треба да се изоди сам. Така и ако еден партнер не се погодил, животот не запира тука.

пи.ес. Има една сцена од The Crown помеѓу Тачер и Елизабета на тема "емоционалноста на жената". :pipi:
пи.ес.ес. Начелото на рамноправност меѓу брачните партнери е инкорпорирано и во нашето брачно право.
Автоматски споено мислење:


Ти менува нешто? :cautious:
Dambi...
Koga sme kaj filmanjeto, mojot hemiski neizbalnsiran mozak raboti vaka..

Ona si stajla juzer Osamena..
Ocajna i e situacijata, samo Lester i najpraj rijaliti chek za koj ona e svesna.
U ocaj mozno e da pomisli i drug da si najde da ja oddeli od ocajot u koj zivee.. poahto se ostalo e dosta komplicirano za izveduvanje.
Govi vekje se pishuva so nea u LP.
Govi e isto ocaen, nema prcnato mnogu odamna.
Govi ima nedostatok na iskustvo u nekoj krucijalni sferi na zivotot.
Govi i pokraj se go osecam kako moe bratche sho se igra vo pesokot.
Taj osecaj kaj mene sozdava kompulsivnost da go spasuvam od samio sebe... poshto go sakam.


Ti covek sho knigi ustvari citash celo vreme? Paolo Kueljo kajnd of?


:coffee:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.536
Поени од реакции
14.169
Да се вратиме на темата и случајот на Осамена. Состојбата не и е без излез, само имам поинаков пристап од Зоки. Ако веќе меѓусебните односи се нарушени до тој степен, разделбата е најсоодветното решение (разделба=/=развод). Но ние тука не треба никого да разведуваме или пак да и го кажеме она што таа сака да го слушне. Треба да искажеме наше мислење и големите одлуки да си ги донесе сама.

Полицијата не е решение. Полицијата може само да поразговара и тоа е сѐ. Условите за живеење тек тогаш ќе станат неподносливи. Потоа дека се навикнала на атмосферата! Таа атмосфера не е здрава за децата, раснат со алкохоличар и во постојани конфликти меѓу членовите на семејството. Не знам зошто воопшто некој би трпел било каква тортура, била и само психичка, но не и физичка.

И луѓето сакаат приватност на семејниот живот, затоа пристапуваат анонимно и бараат решенија на нивните проблеми. Само ако состојбата е нарушена до тој степен, како што објаснува самата, најдоброто решение е да си земе простор за себе и да размисли. Животот е нејзин, затоа и одлуките мора да се нејзини.

Но, и кога правите филозофски концепти за животот т.е. кога се филмате како Зоки, и замислувате трчање по планини, мински полиња, пливање во отворено море, острови, плажи, ливади...треба поддршка и тој пат не треба да се изоди сам. Така и ако еден партнер не се погодил, животот не запира тука.

пи.ес. Има една сцена од The Crown помеѓу Тачер и Елизабета на тема "емоционалноста на жената". :pipi:
пи.ес.ес. Начелото на рамноправност меѓу брачните партнери е инкорпорирано и во нашето брачно право.
Автоматски споено мислење:


Ти менува нешто? :cautious:
Ептен :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Јас најмногу се нервирам ко ќе видам некоја со вештачки нокрти.И оп жената лелешубај ти се ноктиве
Знам дека не сакаш историја, но на Крит живеела првата европска цивилизација и цврсто шибала во Матријархат. На фреските се прикажани групи од жени кои се внесуваат во активности денес гледани како традиционално машки, седат во групи и пијат, седат во групи и носат општествено важни одлуки.
Не значи дека жена не може да донесе исправни одлуки само заради полот. Поголемиот дел од грандиозната историја е доминирана од жени владетелки. Елизабета 1ва е таа која направи колонии, таа ги тури темелите за the English speaking world и тоа салам ги избетонира, воспостави Англиска хегемонија и доминација врз планетата како никој претходно. Нека се осмели да ја пипни некој. Шпанска Армада? Столчи. Бродови со екипаж составен од најмажествените мажи во Европа? Столчи. По се се чини дека во умот била силата.

Се враќаме на островот Крит, мислам дека многу луѓе денес се плашат од моќната жена, оти мислат дека таа ќе доведи до некаква емаскулaција на мажот. Против ова најцврст аргумент се мажите од тоа Минојско време, не биле ништо поразлични од сега, пак биле силни, пак биле со широки рамена пак се вклучувале во ризични спортови - скок преку бик еден од најпредизвикувачките.
НО - кога биле во прашање политички одлуки, жената била главна. Енд оф стори. Ништо ново. Не е ова за што зборуваме некоја социјалистичка утопија на европски - северноамерички млади, ова е историски факт во западната цивилизација.

Преместете ги постовите во тема за Патријархат-Матријархат, ако имате таква.
+ Бонус слики за да имате сликовита претстава за почетокот на западот, cz why not. Во спојлер, да не ја дотепувам темава.
By the way, жените не носеле градници. Звучи ко рајот. Реално.

ПРЕСКОК НА БИК
ФИГУРА ОД ЧОВЕК КОЈ СКОКА ПРЕКУ БИКБРОШ СО ПЧЕЛИ КОИ НОСАТ САКЕ


Абе можда пред 2500 години жените скокале преку бикој ама сеа главна тема им е леле шубај ти се ноктиве од вештачкине де.А на мажот ко ќе слушнит за нокти и попусти косата му побелвит.И така ,живот во 21 век.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom