Несогласување во брак

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Прегледај го приврзокот 295337
Каде можам да ја најдам книгава?


* за другар прашувам
Ако ја најдеш да ја ископираш у шо повеке примероци. Добар бизнис ке се направе. Ке се продеаваат копиите повеке него на Игор Голио Човек.
@ПрофаундлиСтупид сине, шта кажеш?
Ami ova e odlicna idea za tema.... Primer zenskiot pol ovde da kazat koga bi imale sin kakva snaa nikako ne bi sakale da imaat....

I vizantiecot isto...

A mazite obratno, kakov zet ne bi sakale.....Ova mi se cini dosta pametna i bitna tema shto moze da im pomogne na mnogu mladi da ne si imaat posle nedorazbiranja u brak.....

Cekaj malku... a neli imashe slicna tema?

:coffee:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ami ova e odlicna idea za tema.... Primer zenskiot pol ovde da kazat koga bi imale sin kakva snaa nikako ne bi sakale da imaat....

I vizantiecot isto...

A mazite obratno, kakov zet ne bi sakale.....Ova mi se cini dosta pametna i bitna tema shto moze da im pomogne na mnogu mladi da ne si imaat posle nedorazbiranja u brak.....

Cekaj malku... a neli imashe slicna tema?

:coffee:
Ами има сине, има! Ама ти неси присутен у сегашнота. Уфилмован си за плажата.
За бизнис идеичка ја ти зборувам сине, бизнис. Наоѓање на книгичката, копирање у многу примероци, раздавање по машкиот род уновчујучи, уште еден чекор скок према пензија ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.001
Поени од реакции
19.459
So mi trebase da spomnam deka zenite vo globala nosat odluki na baza na emocii. Od togas nikoj osamena ne ja spomna, niti i gi resi bracnite problemi tuku oci si izvajvte edni so drugi. Cccccc
P. S a toa sto pretezno odlukite gi nosat bazirano na emocii, gi nosat. Nema zbor tuka, so e taka, taka e :toe:.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ами има сине, има! Ама ти неси присутен у сегашнота. Уфилмован си за плажата.
За бизнис идеичка ја ти зборувам сине, бизнис. Наоѓање на книгичката, копирање у многу примероци, раздавање по машкиот род уновчујучи, уште еден чекор скок према пензија ;)
Mnogu low level razmisluvash, za sledna kniga se raboti...

Primer ti bi ds fotokopirash i razdavash skripta za po 100 den. ko u radovish da ziveeme a jas razmisluvam nivnite idei da gi stavam vo kniga i toa da se prodava po 600.. 700 den... zavisi i od koricata moze 1000. Pa prevod na angliski... napagjame globalno...

Govi nemash ti po taka haj level aspiracii u zivoto, arno sho se pojavih jas i sho te sakam.

Do kaj si so Osamenata?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
So mi trebase da spomnam deka zenite vo globala nosat odluki na baza na emocii. Od togas nikoj osamena ne ja spomna, niti i gi resi bracnite problemi tuku oci si izvajvte edni so drugi. Cccccc
P. S a toa sto pretezno odlukite gi nosat bazirano na emocii, gi nosat. Nema zbor tuka, so e taka, taka e :toe:.
Не се секирај сине. Ти си пожнеал својто, а тај шо треба да разбере ќе разбере. Осталото е:
-Кучињата лаат, каравано си врве - .
Mnogu low level razmisluvash, za sledna kniga se raboti...

Primer ti bi ds fotokopirash i razdavash skripta za po 100 den. ko u radovish da ziveeme a jas razmisluvam nivnite idei da gi stavam vo kniga i toa da se prodava po 600.. 700 den... zavisi i od koricata moze 1000. Pa prevod na angliski... napagjame globalno...

Govi nemash ti po taka haj level aspiracii u zivoto, arno sho se pojavih jas i sho te sakam.

Do kaj si so Osamenata?
Сине бе, не биди буквалис. Дај отвори ум пошироко. Разбира се дека главната идеја е глобална.
Иначе тачно. Јас немам хај левел материјални аспирации. Подруги са мојте. Знаеш добро сам.
Спиричуал. Јуниверзал лав (тамн иде јуни). Затоа те сакам и јас тебе, пошо си дел од мојта аспирација, -Како да не се заебат сите?- Глеаш дури и на твојта пензија мислам. Све за љубав.
А Осамена е на добар пат. Само време треба. Затоа ја нема многу да пишува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.001
Поени од реакции
19.459
А Осамена е на добар пат. Само време треба. Затоа ја нема многу да пишува.
Pa ako sudime prema toa deka e ocajna vo izborot na partneri, najverojatno e deka i da se razvede od ovaj, sledniot ke bidi vo najmala raka ist ili polos. Da ne mislite deka nauci nesto od greskite. Toa bi bilo taka ako odlukite gi nosi bez emocionalen naboj, sto vo nejziniot slucaj i opsto kaj najgolemiot procent od zenskata populacija, vklucuvajki ja i taa prisutnata na forumot(fakultetski obrazovani ili ne) ne e taka.

Tuku nikoj ne se najde pameten/na da dade razumen odgovor na prasanjeto kako voopsto i se nasla vo takva situacija da izberi takov ocaen zivoten partner ako nosela trezveni odluki. Kaj i bese umot, so mislela. Sto zatailo. Da se rabotese za dogovoren brak i taka i taka, ama ovde ne e toa slucaj. Se vleckale i se znaele so godini. Aj malce da zgresila vo procenkata ke recev ok, ama ovaa totalna utka napravila. Skroz na skroz.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Превише судеш сине и тоа на сељачки начин, површен. И визанетиецо се изразува сељачки само на софистициран речник. И двајцата одете у двете супротни крајности. Шо фајде од тоа шо мислела, а?
Првата површна мисла шо ми дојде на ум коа го прочитав исповеданието на Осамена беше:
Шо мислеше, шо мислеше кад се онодеше?- Ама шо фајде од тоа? Тоа е небитно. Секој се заебува на некој начин у некоја смисла во животот. Ти не си свесен што и викаш меѓу редови.
И викаш - Тражила си, добила си, сада трпи до краја живота! - Не иде то тако. Никој неможе да и помогне. Она јасно си кажа, дека пред се сака да се исповеда. Јасно дека сама треба да се снајде.
Се шо можеме тука, а не само тука, туку секаде тоа е ПОДРШКА, РАЗБИРАЊЕ.
Секој збор на подршка ја хране нејзината воља и така таа послесно може да си помогне во животот.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.204
Не само жените и мажите ги избираат партнерите по интуиција. Што знаеш ти за неа пред брак, како готви, како одржува хигиена или каква мајка ќе биде? Највеќе што можеш да знаеш е како се онади :D Па и да гледаш фамилијарно, секогаш има исклучоци. Така да на крај се се сведува на кого како му се посреќи.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Pa ako sudime prema toa deka e ocajna vo izborot na partneri, najverojatno e deka i da se razvede od ovaj, sledniot ke bidi vo najmala raka ist ili polos. Da ne mislite deka nauci nesto od greskite. Toa bi bilo taka ako odlukite gi nosi bez emocionalen naboj, sto vo nejziniot slucaj i opsto kaj najgolemiot procent od zenskata populacija, vklucuvajki ja i taa prisutnata na forumot(fakultetski obrazovani ili ne) ne e taka.

Tuku nikoj ne se najde pameten/na da dade razumen odgovor na prasanjeto kako voopsto i se nasla vo takva situacija da izberi takov ocaen zivoten partner ako nosela trezveni odluki. Kaj i bese umot, so mislela. Sto zatailo. Da se rabotese za dogovoren brak i taka i taka, ama ovde ne e toa slucaj. Se vleckale i se znaele so godini. Aj malce da zgresila vo procenkata ke recev ok, ama ovaa totalna utka napravila. Skroz na skroz.
Vlade ami jas gledam deka i mazite nosat mnogu odluki na emocija, primer @Ron Burgundy mnogu gi pocituva starite sogragjani, sto posto na babickata komshivka i pomaga da pomine ulica... arno ama se pojavuva virusot i op on e preplashen za sopstvenoto prezivuvanje i trchi prv da se vakcinira a babickata rizicna ushte ne doshla na red.

Bashka citash li ti draga kajgana, ponekogash mislam deka zenite tuka se emocionalno pozreli, vide li na prethodnata strana kako fino lepo oni se reshija a jas i ron ne mrdame od mrtva tacka.

Превише судеш сине и тоа на сељачки начин, површен. И визанетиецо се изразува сељачки само на софистициран речник. И двајцата одете у двете супротни крајности. Шо фајде од тоа шо мислела, а?
Првата површна мисла шо ми дојде на ум коа го прочитав исповеданието на Осамена беше:
Шо мислеше, шо мислеше кад се онодеше?- Ама шо фајде од тоа? Тоа е небитно. Секој се заебува на некој начин у некоја смисла во животот. Ти не си свесен што и викаш меѓу редови.
И викаш - Тражила си, добила си, сада трпи до краја живота! - Не иде то тако. Никој неможе да и помогне. Она јасно си кажа, дека пред се сака да се исповеда. Јасно дека сама треба да се снајде.
Се шо можеме тука, а не само тука, туку секаде тоа е ПОДРШКА, РАЗБИРАЊЕ.
Секој збор на подршка ја хране нејзината воља и така таа послесно може да си помогне во животот.
Govi frapiran sum, milo mi e sho u LP ti nejze si i pomognal da trgne poleka na prav pat, se nadevam ne nakaj tebe.

Tuku ima li tema za preventiva, nekoi mudrosti i na shto treba da se pazi za da ne se desat vakvi raboti?

Toa bi mu doshlo kako diganje imun sistem za da si raat namesto da ocekuvash posle vakcina da ti go reshi problemo....

Mene mnogu me interesira sho mislat zenite ovde... kakva zena primer ron NE treba da zeme?

:coffee:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Коуку Фрапе-иња испи од сабајле бе сине? 7-8 комада ле? Ладничко е сабајле за фрапиња.
Neznam za zenite, jas mislam deka ne treba antivakserka da zemi ni pod razno ;).
Рон ќе биде дел од мојо комуна пројекат. Ке има повеќе жени. И ваксерка и антиваксерка.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.060
Поени од реакции
9.011
Само во бајките брачните партнери живеат среќно до крајот на нивниот живот:toe:
Реално да признаеме, не постои брачна заедница во која нема расправии, несогласувања....практично, тоа е невозможно.
Колку временски ќе трае една заедница, зависи од двајцата, кој колку акал има у глава, дали знаат да водат конструктивен дијалог или ќе водат натпревар во кој е појак, помудар, побогат, поспособен....Се додека и двајцата несфатат дека играат за еден тим, дека треба да се надополнуваат меѓусебно, да се обидат на разумен начин да ги решаваат конфликтите, ќе има бојно поле......а морам да додам и една чудна работа, а тоа е дека има многу бракови во кои сексот после голема кавга им бил најдобар;):brlav:
Бадијала да делиме совети, секој брак е приказна за себе и само учесниците во тој брак може да си го решат проблемот кој го имаат, оти најлошо е кога имаат мешање на други луѓе од страна.
@мкд владе ..на @Ron Burgundy му треба некоја азган жена, кечерка, која ќе го брани од форумски напади од членови кои се прават мажишта, а во реалност се помали од маково зрно:lolzz:
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Ако си добар матријал за брак во 90 посто на луѓето онда нешто не е во ред со тебе, и си лесна овца, волците никој не ги сака.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
на @Ron Burgundy му треба некоја азган жена, кечерка, која ќе го брани од форумски напади од членови кои се прават мажишта, а во реалност се помали од маково зрно:lolzz:
Mnogu brzash odma ja definira, vaka izleguva deka @Corvus treba da go zeme ron... ti izgleda li tebe toa vozmozno?

Daj po pat na eliminacija da dojdemw do idealnata za ron.... patem i tie shto citaat kje moze da naucat od shto da begaat.

Eve primer @Dumbledore ushte ne e vo brak... a vakava kniga nema seushte procitano.

:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom