Непотизам во високото образование

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Непотизмот е всушност 99% корупција. Ретко татко на син го вработува, туку обично е некој негов колега, кој за возврат добива помош од него во некој друг случај. Како посебно дувло на корупцијата/непотизмот би го издвоил медицинскиот факултет во Скопје. Скоро секој асистент/професор е таму пикнат со роднински врски. Што не значи дека не врие и во другите факултети. Пример на правниот факултет од УКИМ е исто така огромен процентот.
Пошироко гледано веројатно Македонија е најкорумпираната држава во Европа или еве нека биде топ 3, и држава каде што најтешко се наоѓа работа во државен сектор без врски. Се вели дека државата е работодавач на 30% од вкупно вработените, но прстите на државата се замешани и во многу монополи каде што државата не е мнознски сопсвеник и има акции, како и во јавните приватни партнерства. Така што иако не е 100% партиски вработувањето, многу партиски војници со сумливи дипломи од приватни факултети, кои во средно претежно завршувале доволни или добри ги има по банки, ЕВН, телеком и останати монополи во кои државата има акции. Но, дури и да ги нема партиските вработувања, тука се личните врски, како што напомена членот погоре, па така непотизмот/корупцијата во државни институции/јавни институции/јпп/монополи е грубо кажано околу 90%, а процентот на вработени во сите овие сектори е околу 40-50% од вкупниот број на вработените, со што овие работни места се најсигурни, платите се поголеми од просечните во приватниот сектор, најмалку се работи, а и работничките права се почитуваат многу повеќе од приватен сектор.
Што останува за обичниот, непартиски обоен и без врски човек? Не многу, 90% од дипломите макар и со 10 просек да ги имаш се за украс, ти останува единствено да продолжиш семеен бизнис, да си во дефицитарните кадри(ИТ сектор/доктор и уште неколку струки што на прсти се бројат) или да работиш како општ работник во маркет/фабрика/кафич.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Што останува за обичниот, непартиски обоен и без врски човек?
Да фрли врзопот преку рамо,и да си ја бара среќата во туѓина.
Ова ми е најболна тема.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Да фрли врзопот преку рамо,и да си ја бара среќата во туѓина.
Ова ми е најболна тема.
Не само тебе на 10-тици илјади млади луѓе ова им е болката и исто толку си го побарале патот надвор, далеку од своите најблиски, само заради овој ланчан и корумпиран систем каде што секој зависи од секого.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Ма они се најстручни преку конкурс се примени што ви е, каков непотизам дајте ве молам :pos:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
pa dobra tema... ama moze i podtema, kolku od studentite kako li gi vikaat,PRVENCI, ili student so najgolem prosek od taa godina na UKIM se nevraboteni,odnosno kolku godini cekaat rabota ili pak nikogas i ne se zaposluvat ( samo zatoa sto roditelite im se bez vrski odnosno edniot nekade kv bravar,drugiot kv krojac.
(Za mene prasuvam zosto ja imam taa maka.)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
pa dobra tema... ama moze i podtema, kolku od studentite kako li gi vikaat,PRVENCI, ili student so najgolem prosek od taa godina na UKIM se nevraboteni,odnosno kolku godini cekaat rabota ili pak nikogas i ne se zaposluvat ( samo zatoa sto roditelite im se bez vrski odnosno edniot nekade kv bravar,drugiot kv krojac.
(Za mene prasuvam zosto ja imam taa maka.)
ти ја знам маката,и јас сум дете на родители од работничка класа.На социјалци,на испуштани од работа.
Нема сила што може да ме убеди дека во Македонија,чесното и правдивото победува!
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
pa dobra tema... ama moze i podtema, kolku od studentite kako li gi vikaat,PRVENCI, ili student so najgolem prosek od taa godina na UKIM se nevraboteni,odnosno kolku godini cekaat rabota ili pak nikogas i ne se zaposluvat ( samo zatoa sto roditelite im se bez vrski odnosno edniot nekade kv bravar,drugiot kv krojac.
(Za mene prasuvam zosto ja imam taa maka.)
ти ја знам маката,и јас сум дете на родители од работничка класа.На социјалци,на испуштани од работа.
Нема сила што може да ме убеди дека во Македонија,чесното и правдивото победува!
Никогаш нема да ја заборавам сцената. Се шетаме со другар низ град после полноќ. Другаров влегува у трафика да купи цигари и се задржа некои си 2-3 минути.
Јас чекам надвор и го прашувам што се задржа толку. Неговиот одговор беше "Еј абе го познавам дечково што работи у трафиката. Заедно на факултет учевме ... беше првенец на генерација". True story :)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Никогаш нема да ја заборавам сцената. Се шетаме со другар низ град после полноќ. Другаров влегува у трафика да купи цигари и се задржа некои си 2-3 минути.
Јас чекам надвор и го прашувам што се задржа толку. Неговиот одговор беше "Еј абе го познавам дечково што работи у трафиката. Заедно на факултет учевме ... беше првенец на генерација". True story :)
Незнам шта речи а не заплакати.
Јасеќ се осеќам ко избркан од Македонија,чесно
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Незнам шта речи а не заплакати.
Јасеќ се осеќам ко избркан од Македонија,чесно


И јас ќе ти се придружам во клубот еден убав ден.
Кој од овде се иселува не треба да се тоа нарекува емиграција, туку евакуација е вистинскиот збор.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Овде чиј си, колку ти е длабок џебот и слични такви поделби се пракса кога се уште не си ни роден. Едно време додека одев на пракса во болница во средно ми стана јасно во кој правец ќе се движи животот на одредени новороденчиња и на останатите, со сина крв, и тоа по односот на персоналот кон нив и нивните родители.
После односот на негователите во градинка, основно, средно...факултет. Одите на испит 15 души, гледаш на список положени 25. Одиш да земеш тоа дипломата, гледаш околу тебе нови фаци, знаеш дека не се вонредно запишани па да не си ги видел, сепак дипломирале. Тоа да ти биле тие 10 мина плус на секој список што ти биле положени а никад не се појавиле на полагање, ликови ко синот на Трајко Вељановски и ред други, синови и ќерки, внуци на професори пред пензија.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас после едно 30 години се среќавам со колега(шеф во една државна индтитуција), ме прашува која генерација си на факс, викам 81 завршив, еее па и јас! Го гледам човекот воопшто не се сеќавам, а10-15 души цела генерација, ми кажува име презиме, јок! Колку пати си бил на предавања бе колега? Паа не бев многу, дедо беше по политиката, а јас параспур и така! :facepalm: Аха јасно! Друг колега, случајно колега со него на работа, со сосема сменет личен опис, оќелавел, се згрбавил, два збора прозборевме се сетивме кој сме што сме! Овој првиов, не знае од кај се влегувало на факултет, ама си го протуркал животецот, без мака! И ова е за катедра каде нема некој непотизам и навалица воопшто! За другите да не лафам!
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
А што да направиме? Како да го промениме тоа?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
А што да направиме? Како да го промениме тоа?
Нема промена, имаме изместено нешто баагимити во системот на вредноси и никогаш нема да се смени! Значи мојот пример беше за социјализмот, сега е бетер!
Ништо, ќе си земеш торбичето, како што си и направил и настрана! Мислиш од времето гурбет оделе оти немале што да јадат? Не бе друже, од исти неправдини!
Јас до кај 30 мислев дека ќе оправам нешто, после сфатив дека тоа е бркање ветерници и спакував куферчето! После 25 години и децата тргнаа по мојот пат и така.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Нема промена, имаме изместено нешто баагимити во системот на вредноси и никогаш нема да се смени! Значи мојот пример беше за социјализмот, сега е бетер!
Ништо, ќе си земеш торбичето, како што си и направил и настрана! Мислиш од времето гурбет оделе оти немале што да јадат? Не бе друже, од исти неправдини!
Јас до кај 30 мислев дека ќе оправам нешто, после сфатив дека тоа е бркање ветерници и спакував куферчето! После 25 години и децата тргнаа по мојот пат и така.
одвратно
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Знам, ама системот е така смислен! То што адолфче не успеал да направи со оружје, наследниците успејаа со грош :(
П.С. Македонецот во основа е многу дисциплинирано човече, зависи од средината. Во Германија е поголем европеец и од германците, ама затоа во нашава корумпирана калакурница, се надминува у негативна смисла!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom