Непотизам во високото образование

Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Јас после едно 30 години се среќавам со колега(шеф во една државна индтитуција), ме прашува која генерација си на факс, викам 81 завршив, еее па и јас! Го гледам човекот воопшто не се сеќавам, а10-15 души цела генерација, ми кажува име презиме, јок! Колку пати си бил на предавања бе колега? Паа не бев многу, дедо беше по политиката, а јас параспур и така! :facepalm: Аха јасно! Друг колега, случајно колега со него на работа, со сосема сменет личен опис, оќелавел, се згрбавил, два збора прозборевме се сетивме кој сме што сме! Овој првиов, не знае од кај се влегувало на факултет, ама си го протуркал животецот, без мака! И ова е за катедра каде нема некој непотизам и навалица воопшто! За другите да не лафам!
Кога споделуваме животни приказни :LOL: случајно се среќавам со еден пријател доктор неколку години од кога се отвори универзитетот во Штип (УГД). И сега нели нормално и таму има катедра за медицина ...

И ко по обичај почнавме да сер*еме за дното квалитет на образование у Македонија (што за жал и ние сме дел) и го прашувам што ќе се деси кога од "Универзитет Штип - медицина" ќе искочат доктори. Ликов мртов сериозен ме гледа и ми вика "Не оди на доктор !!!!". :LOL::LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom