Непотизам во високото образование

Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Кои професори и асистенти биле примени во државните универзитети како заслуга на роднински и партиски врски, политички и бизнис зделки? Од каде вие информацијата, кога тоа се случило, дали истите биле или се добри како наставници? Имаше некој што спомна во некоја од темите за политика за како Шекеринска била избрана за асистент на електро. Тука го имаме и Мицкоски, (татко-син). Ме интересира дали компромисот кој бил направен во ваквите случаи бил оправдан (колку-толку), колку македонското образование е уништено заради овие компромиси, кои се факултетите каде е ова најзачестено и начинот на кој овие професори и асистенти се однесуваат, односно дали често се или биле дел од ваква и други видови на корупција, нивното однесување кон студентите и колегите, дали се покварени, се замишљаат дека се нешто и сл.
 
Ф

Флеш

Гостин
Рашковски

како може да е истовремено и зима плата како професор на Правен Факултет и како секретар на Влада на Северџан ,,,,
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Рашковски

како може да е истовремено и зима плата како професор на Правен Факултет и како секретар на Влада на Северџан ,,,,
Абе не зборам за тоа дали прави криминал поврзан со високото образование додека е функционер, него дали станал професор со врски. Инаку имам слушнато дека и министерката за правда ја тера истата шема.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Кои професори и асистенти биле примени во државните универзитети како заслуга на роднински и партиски врски, политички и бизнис зделки? Од каде вие информацијата, кога тоа се случило, дали истите биле или се добри како наставници? Имаше некој што спомна во некоја од темите за политика за како Шекеринска била избрана за асистент на електро. Тука го имаме и Мицкоски, (татко-син). Ме интересира дали компромисот кој бил направен во ваквите случаи бил оправдан (колку-толку), колку македонското образование е уништено заради овие компромиси, кои се факултетите каде е ова најзачестено и начинот на кој овие професори и асистенти се однесуваат, односно дали често се или биле дел од ваква и други видови на корупција, нивното однесување кон студентите и колегите, дали се покварени, се замишљаат дека се нешто и сл.
Сите.
Во Македонија,царството на непотизмот,светите места празни не остануваат,се предаваат по наследство.Професори,асистенти,судии,судски работници,директори...
Се тоа на куп,и да се запали!
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Сите.
Во Македонија,царството на непотизмот,светите места празни не остануваат,се предаваат по наследство.Професори,асистенти,судии,судски работници,директори...
Се тоа на куп,и да се запали!
Добро, секој нормален знае дека таква е државата ама идејата ми е конкретно индивидуалните примери за кои се знае или се шушка да излезат на виделина. Не сакам да генерализирам и вака ко тебе сите да ги ставам во еден кош, сепак и во ваква држава мора некој да станал асистент/професор по нормален пат. Целта е да се дознае кои се тие кои се вработиле со туѓа помош, а не со индивидуален квалитет.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
Па реално човеков е подобар речиси од сите професори на правниов во Скопје, али морал да се вработи во Штип зашто најверојатно си вработиле некој нивни.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.486
Поени од реакции
16.125
Аман со тој Апасиев.

На Филозофски, одсекот Историја, скоро сите професори се влезени без непотизам. За други одсеци не сум баш сигурен.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.113
Поени од реакции
8.900
Добро, секој нормален знае дека таква е државата ама идејата ми е конкретно индивидуалните примери за кои се знае или се шушка да излезат на виделина. Не сакам да генерализирам и вака ко тебе сите да ги ставам во еден кош, сепак и во ваква држава мора некој да станал асистент/професор по нормален пат. Целта е да се дознае кои се тие кои се вработиле со туѓа помош, а не со индивидуален квалитет.
a so e poentata da se izdvojat poedinci, koga barem 70% se na pozicii po taa logika,
a sigurno i mnogu povekje.

takov e sistemot. na koj mu odgovara si sedi, na koj ne si bara drugo care.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Аман со тој Апасиев.

На Филозофски, одсекот Историја, скоро сите професори се влезени без непотизам. За други одсеци не сум баш сигурен.
Аха,сигурно влегле преку конкурс,чесно и поштено.И на никого не испушиле кур,не купиле златна огрлица,или ролекс.Раскажувај ми за тоа,може и ќе поверувам.
Непотизмот е најголемото зло и најголемиот проблем во Македонија според мене,дури поголем и од корупцијата.
Непотизмот е присутен насекаде. Нема да ти се верува ама и на кујна го има.
Еве јас сум жртва на непотизам.Пред 15 години мене со туку што завршено школо,трето место од натпревар world skills во Ирска,не ме вработуваат во еден скопски хотел,каде што 3 години извршував пракса беспрекпрно,а го вработуваат внукот ма професорка од угостителско. А он две јајца на око незнае да спржи!
И тоа е основната причина поради која емигрирав!
Јас човек со три дена школо.А замисли како им е на високо образовани млади луѓе!?
Исто така лично знам примери,луѓе блиски до мене.
*Дечко беше уценуван да прави прљави работи на избори,за да биде примен на работа у паркови и зеленило!
*Двајца мој другари со завршен правен,аплицираат на конкурс за работа во суд.Едниот со просек 6,другиот со просек 9.
Првиот беше примен на работа во суд како помлад приправник,затоа што татко му е судија!
А вториов,работи у Телеком салон,сим карти шитка.
*прв комшија мој е примен за асистент на градежен,за нагрда Ролекс.
Така што можеби има такви 0.01%.


a so e poentata da se izdvojat poedinci
ваљда собира инфо за у штаб,за да спинуваат послем!
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Аман со тој Апасиев.

На Филозофски, одсекот Историја, скоро сите професори се влезени без непотизам. За други одсеци не сум баш сигурен.
Чекај малце. Нели Виолета Ачкоска (една од најпопуларните и "ценети" професори) на тој факултет, е партиски привезок на сите можни власти ... од Југославија (Комунистичка партија) па се до скорешниве ?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Чекај малце. Нели Виолета Ачкоска (една од најпопуларните и "ценети" професори) на тој факултет, е партиски привезок на сите можни власти ... од Југославија (Комунистичка партија) па се до скорешниве ?
Кој си ја има мувата на капата прави иш!
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
16
Поени од реакции
4
takov e sistemot. na koj mu odgovara si sedi, na koj ne si bara drugo care.
Епа ќе крахира системот за некока деценија. Сите нормални ќе излезат надвор од државава, ќе остнат само ДПМНЕ и СДСМ.

ваљда собира инфо за у штаб,за да спинуваат послем!
И од ВМРО и од СДСМ си знаат кој е нивни, кој е превртач, кој би можел да стане нивни. Једино ако сум за некоја трета политичка партија, па за нив да одработувам. Целта е проста, ѕид на срамот за индивидуалци, и лично да имам претстава горе-доле колку е уништено образованието заради ваквите вработувања.
Од тоа што го имам слушано, првата генерација професори, во времето кога се формираат факултетите биле најдобрите што некогаш сме ги имале. Се понатака е бледа копија на бледа копија. Најголем удел во ова има вработување на некој кој е погоден за поединци, а не за идните генерации на студенти. 5% некој да е подобар од некого за илјадници студенти на кои треба да им предава не е малку. А заебаното е што најчесто разликата не е само 5%.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Nepotizmot I primanjeto na rabota so partiska knishka e vo site sveri na obrazovanie, sudstvo, opstini I se sto e pod drzavna kapa.
Neznachi deka site se dno, no pogolemo dno se tie koi se na platen spisok a si sedat doma.
Ili tie sto zemaat mito ili se vo korupciski skandali. Ima I takvi koi se bez diploma a primat Plata I drzat mesto na visokoobrazovanie.
Nepotizam ima I vo kapitalizam, no nema da sedis doma I na transakciska Plata I staz da ti teche.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom