Непопуларни музички мислења

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Лајкот ти е за темата :D

Инаку темава е слична со онаа ,, Кој од познатите бендови мислите дека се префосирани бла бла бла" каде муабетот одеше во слична насока, но нека ја, интересно ќе биде.

Инаку:
-Со металци не се прави муабет за рок музика оти ретко кој ја разбира или се обидел да ја разбери
-Ареа се досадни
-Led Zeppelin се јаки, ама не тргаат од ОРИГИНАЛНА идеја па така губат од вредност (сум го рекол и друг пат).
-Дип Парпл со исклучок на 3-4 песни, ми затупуваат.
-Рамштајн се повеќе бучен бенд одошто страшно добар. Инаку се само Ок бенд.
-Нокаут се бенд за тинејџерчиња оти доловуваат на плагијаторска основа такви емоции

(ту би континует )

За ареа, нокаут и рамштајн се согласувам. Меѓутим парпл и цепелин... Легендарни бендови
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
За ареа, нокаут и рамштајн се согласувам. Меѓутим парпл и цепелин... Легендарни бендови
Легендарни се, јас не го порекнувам тој факт. Само кажав што мислам.
Начинот на кој твореле Цепелиновци е уникатен до дрт и силен, арно ама најголем дел од песните ги доизградиле на веќе постоечки. Па по некоја логика колку и нештото да е јако, не е оригинерна идеја за чие доловување не само што е потешко туку ти треба и ненормална инспирација и креативност да ја ископаш од нигде никаде и да ја пласираш.

А за Парпл, тој е муабетот. Не ме примиле никогаш како што треба со исклучок на 3-4 песни како што реков.

п.с Тој шо че хејта Редиохед, казнени че лупам хихи (се дупам). Ама пробајте сфатете ги море, вложете тро време. Исто ако имате самоубиствени нагони или ви гори душата, пуштете да речеме sail to the moon и че ви помини.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Легендарни се, јас не го порекнувам тој факт. Само кажав што мислам.
Начинот на кој твореле Цепелиновци е уникатен до дрт и силен, арно ама најголем дел од песните ги доизградиле на веќе постоечки. Па по некоја логика колку и нештото да е јако, не е оригинерна идеја за чие доловување не само што е потешко туку ти треба и ненормална инспирација и креативност да ја ископаш од нигде никаде и да ја пласираш.

А за Парпл, тој е муабетот. Не ме примиле никогаш како што треба со исклучок на 3-4 песни како што реков.

п.с Тој шо че хејта Редиохед, казнени че лупам хихи (се дупам). Ама пробајте сфатете ги море, вложете тро време. Исто ако имате самоубиствени нагони или ви гори душата, пуштете да речеме sail to the moon и че ви помини.

а од кој бенд си примил повеќе од 3-4 песни?
Тие 3-4 што ти се свиѓаат од нив се тајмлесс класики кои многу повеќе пати ќе треба да ги изслушаш за да ти здосадат, наспроти било кои други песни на модерниве бендови
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
а од кој бенд си примил повеќе од 3-4 песни?
Тие 3-4 што ти се свиѓаат од нив се тајмлесс класики кои многу повеќе пати ќе треба да ги изслушаш за да ти здосадат, наспроти било кои други песни на модерниве бендови
Aко почнам да ја правам листата со бендови, ќе треба да побарам чкорки за да ги потпрам очниве капаци за да издржам до ниедно сабајле :)

Јас не се попалувам максимално по шредингот, треререрм тм тм, брзините. Малку поинаку ја сфаќам музиката. Моментално слушам Масив Атак, таму имаш амбиентално трип хоповско творештво кое во мигов ми прави убавини на душата.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Aко почнам да ја правам листата со бендови, ќе треба да побарам чкорки за да ги потпрам очниве капаци за да издржам до ниедно сабајле :)

Јас не се попалувам максимално по шредингот, треререрм тм тм, брзините. Малку поинаку ја сфаќам музиката. Моментално слушам Масив Атак, таму имаш амбиентално трип хоповско творештво кое во мигов ми прави убавини на душата.

на темава никаде не спомнав шрединг и брзини
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
-Тој шо не слуша Аца лукас лажи, кради и спие на таван.

-Тони Зен ја поштова Светлана Ражњатович Цеца и се има испијането на песните од Тома Здравкович.

- УУУЈЈЈЈЈЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ОООУУУУУЈЈЈЈЕЕЕЕЕЕЕ на пола естрада вака од прилика завршува рефрен
 
W

Werther

Гостин
Swans и Joy Division се најдобрите бендови воопшто. Leonard Cohen too.

Мизар е најдобриот рок бенд на Балканот.

Deep Purple, Rolling Stones, AC/DC, GNR, Кiss се идиоти.

Danzig и Black Sabbath се најдобрите метал бендови.

Pink Floyd, Led Zeppelin, Jefferson Airplane можe вода да им носат на The Doors.

Сите што не ги сакате Nirvana немате врска.

Indigo тресе глупости.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Уживам во шабанариите на Аца Лукас, Синан Сакич, Дејан и Саша Матич и тн. Кафанските ко од Харис Џинович, Тома Здравкович и Мирослав Илич знаат да ми ја земат душата. Обожавам и балкански забавни песни од Цвија, Елитни Одреди, Бобан Рајович, Жељко Самарџич, Фламингоси, Северина, Саша Ковачевич и тн. Буквално речиси све што е на балканскиве простори, а општо се смета за контроверзно, мене ми се допаѓа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom