Непожелни гости!

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сите мои пријатели си знаат дека редно е да се најават пред да ми дојдат на гости. Не сум им јас на лагер, па нив кога им одговара, тогаш да си наминат, ко хотел да сум. Затоа ептен ретко се случува да ми дојдат ненајавени гости. А кога тоа ќе се случи, ништо, седам, им правам кафе... Што би друго :) Ако сум имала други планови, нешто важно што не може да се одложи, нормално дека би им кажала дека треба да излезам, нека наминат друг ден.

Што се однесува до комшиите и семејните пријатели... За тоа моите нека си мислат, мене не ме засега. :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.134
Поени од реакции
845
Секогаш се најавувам каде што одам и не ми се јасни луѓето што одат на гости непоканети. Знам многу такви и им се чудам.
Воглавно кај нас гостите се најавуваат, и поретко доаѓаат мои и на сестра ми гости (повеќе на моите), освен можеби еден братучед кој што малку ми пречи понекогаш што НИТУ ЕДНАШ се нема најавено! Поради тоа, неколку пати ја има бакнато вратата, а бидејќи сме врсници, како да ми е наметната обврска да го дружам јас. И се ќе беше така фино да имаше што да ми раскаже, а не само да ми молчи и да одговара со ДА и НЕ. Сепак, прејдувам преку сето тоа, освен ако некогаш навистина имам испланирано некаде да одам, е - тогаш фино и културно ќе си кажам дека имам договорено.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
И јас секогаш се најавум кога одам некаде и затоа многу мразам непоканети гости. Дури и да не сум расположена за гости ако ми се најават ќе ги испоштувам до крај, но ако не ми се најават може да се случи и да не им отворам врата. Се е можно со мене. Затоа совет кој сака кај мене на гости нека се најави и вратата му е отворена :):) А и многу ме нервира ,ова морам да додадам, кога ќе ми дојдат гости и одма ќе си заминат. Абе седни поседи ка човек а не за пет минути. Ако за пет минути нека не ни доаѓа. А конкретно за темава ако сум на излегување ќе кажам дека сум на излегување. Ако си заминат супер ама ако не, не ќе ги бркам. Ќе морам да ги примам и ќе се испонервирам и така.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Си излагам,ич не ми е гајле! Така ми се стаија чичко ми и стрина ми, и си излегов. Зошто? Зошто не се најавија дека доаѓаат, па ги остаив да им стане незгодно!
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Доколку ми е досадно ќе седам со нив, но доколку имам план за излегување, тогаш ќе ги примам се до оној момент кога и јас ќе излегувам. Во меѓу време додека се подготвувам за излегување, ќе им сварам кафе, кои самите ќе го пијат без домаќинка, и што ми ги ставам чевлите ќе им речам ајде одиме? да видам после тоа дали ќе им текни да дојдат кога ќе им кажам од напред дека имам веќе планови. мислам дека е фино и кутурно :pos2:
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Имам еден другар кој навистина ми е драг и супер си поминувам кога сум со него излезене. Но човекот колку и да е фин без осет е...имаше период од едно месеципол каде што секој ден доаѓаше кај дечко ми дома и седеше од 6 до кај 3-4 сабајле.секој ден!!!!!! аааааа кои нервози биле тие. јас разбирам дружење и излегување и се но ко прво: треба ли ние двајца малку да бидеме сами, ко второ: како може некој секој ден да седи у гости од 6 поручек до сабајле? едно време доаѓаше без да се јави или се јавуваше коа беше на паркинг позади куќа!!!
и како да го решиме проблемот: му најдовме девојка и мислевме дека ќе поминува време со неа ќе не остави нас малку на мира..НЕ! сега доаѓаат со неа заедно а верујте двајца се потешки за бркање него еден..:kickbox:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Има има такви еден тон али сум многу вешта во откачување на таквите, напаст до напаст без осет.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Хехе...ДИНГ ДОНГ и отвараш и еве го гостинот/гостинката..аууу си велам во глава,пак ли ти? Ај на школо што не можеш да пркнеш од нив,ами еве ти ги и дома,а ни најавени,навистина а можеби некој од моите одмара и ајде... имав 2-3 такви посетители ама прекинав секакви односи со нив и сега се е ок...за среќа.

Замисли,роденден ти е и ти иде непоканет некој од тие и ти вели,ееј извини не знаев дека ти е роденден,не ти носам поклон...ама ако тоа не е причина да ве изнервира на роденден и да ви седи дома 3-4 саата.Ако не па,за да надомести за на роденден,личноста ви доаѓа дома пак следниот ден со поклон и ви поседува едно 5-6 саати...ауффф хепи старт оф јоур 16 б-дау.
Ок ок,недела е,сам си бев,и ајде динг донг,и сега ај да отворам,ајдее непоканет,и ти квакнува на компјутер и зема кантер си игра,знаеш,као да е дома.И ти си седиш,си дремеш,мрчиш,правиш фаци,не вадиш никаков сок или пупички,е нема бе,исуши од жед,и ајде заврна дожд тој ист ден...ауууу,гостинот вели,ќе си одам коа ќе престане да врне..лелеее..ќе помине цел ден,а ти ништо немаш направено од тоа што си сакал.. :vozbud:
и ајде конечно си отиде...

хаха,а пак едно лето,аууу,што да зборам,секој ден по најжеското,уште спиам јас(2 саат) ама еве го гостинот на врата,сака на компјутер,јас оти интеренет кафе сум и до вечер....

Среќа моја завршив со такви,само не дај да има нови,ама нема да има,сега од почеток ги оспознаваш кои се може да ти биде непоканет гостин. :baeh:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Одамна не ми се случило да ми дојдат непоканети гости, фала Богу, ама и тогаш кога ми дошле, не сум била толку некултурна па да ги вратам дома уште од врата, освен ако имам нешто неодложливо, се разбира, мора да сфатат.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Fala bogu ovde kaj sto sega si ziveam ne doagaat luge vo nikoj slucaj nenajaveni pa mi e mirna glava .No koga ziveev vo Skopje mi dovagase edna dosta dosadna komsika bez pardon vo bilo koe vreme ,no se kurtuliv od nea.A pak ponekogas se slucuvase da mi zdosadat drugarite od soprugot, pa fino lepo ke im recev da si odat i kaj niv da si prodolzat so zabava do sabajle ako si sakaat i ne mi se lutea:kesa:si odea:vozbud:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Ако некој ми се "стаи", а тоа многу ми смета немам проблем директно да го откачам и без пардон да му ја покажам вратата
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ај ај, демек сите сте такви ко шо се кажвите овде. -.-
Ја па не се растревожвам толку, дошол, добредошол.:toe:
Фала богу со тие што не ги сакам не се ни дружам, така да тој што дошол е личност што ми е мила и ја сакам, и нема причина да паничам и да се нервирам. Убаво е ако се најави, но не ми смета толку многу ако дојде изненадно.
Нормално, ако сум на излегување ќе кажам, сфатил не сфатил тоа е, следниот пат ќе се најави. Ако сум слободна, баш мило ќе ми биде.
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Од друштвото немам мака, се најавуваат секогаш или се договараме, а од другите гости немам гајле не седам секогаш со нив ни јас ни маж ми, си седат со мајка му :pos2:АКо дојдат ненајавени си ги бркам плановите и око не ми трепнува. Еднаш ми се налутиа едни и шо да им правам, реков да кажевте дека доаѓате немаше да одам на друго место...е сега ако дојдат некои шо ретко идат, нормално дека ќе им направам чест. Битно во принцип не сакам да не ми се најават. Не сум ни јас од тие што одат на гости без претходно да се најават...
 
К

*Каталонец*

Гостин
Нека дојдат непожелни гости ама возрасни, не ми е гајле за нив бидејќи седат со татко ми и мајка ми јас ќе си се затворам во соба и не ми е гајле.

Ама кога ќе дојдат со мали деца е тоагаш ми е најтапа затоа што треба да ги занимавам децата, да им пуштам игрици на компјутер и такви срања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom