Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
Хабард не бил будала кога ја направил скиентологијата. Видел што прават по црквите по светот и си вика, дај и јас да напраам религија, да се збогатам.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
2.107
Потполно се слагам, денешниве попови и црковната хиерархија се банда невидена, кој ниеден полицаец не се осудува да ги уапси и ниеден судија да ги осуди.

Пример со свој очи виден, роднина на митрополит треба куќа да прави, зема црквата кредит во негово име, се става црковен имот како хипотека, резултат куќа од 250 метра квадратни за три месеци направена.

Плаќај ти народе обичен и глуп, кредит и лизинг оти немаш вујко владика... :tapp:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.903
Идиотштина.Пари за здравје само на лекар се остава, какви цркви какви глупости.И мојот лекар вози мерцедес ама бар он си го има заслужено
Тоа е генерално ставот на повеќето верници што ги знам. Црквата нема проблем да те манипулира и да ти продава секакво суеверие за пари. Не им е проблем што Исус не ги сакал суеверните. Еве пример: има една црквичка кај мене се вика „Света Петка“, поповите фино им имаат објаснето на верниците дека е убаво секој петок да се запали свеќа во истата. Знам луѓе што одат редовно во петок да запалат свеќи и да остават пари. Примери вакви еден куп.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.314
Поени од реакции
22.117
Јас бев кум, на мој многу добар пријател. Неговите сакаа церемонија в црква. Никако не е човек, треба да им расипува ќеф на стари луѓе. Не стругнаа официјални 5000 денари, и неофицијално уште 2000, така за адет.

Банда арамиска, тоа треба со стап да се истера се, на чело со свињата Стефан...
јас убаво реков, да не сме мешале храм и религија.
е ај не мешај кога ке те опнат по џеп:place:
 
S

Sagan

Гостин
Хабард не бил будала кога ја направил скиентологијата. Видел што прават по црквите по светот и си вика, дај и јас да напраам религија, да се збогатам.
Ако не си со Аллах, со Шејтанот си.
Ако не си со Исус, со ѓаволот си.
Ако не си со скиентолозите, супресивна личност си.
Ако не си сатанист, психички вампир си...

Јака финта, уште од времето на Моше еврејскиот главатар.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Црквата е место, каде некои луѓе одат да се помолат, да најдат душевен мир, едноставно да стапат во „контакт“ со Бог. Првично значи како баба што ми има кажувано, поповите биле најсиромашните луѓе. Живееле од помошта на народот, значи кој колку може да помогне, кој со храна кој со реставрација и одржување на црквата и т.н. Како мала мајка ми ме носеше и во Православна и во Католичка црква, и јас на секое одење прашував Мамо зошто оставаш пари на „сликите“, па тие не се за продавање. И мајка ми многу убаво ми објасни. Тие пари се за помош на црквата. Значи додо поп нас ни дава знаење и духовност, а ние му се заблагодаруваме на овој начин. Значи немаше за здравје, за да се фати молитвата и т.н.
Е сега „дедо поп“ толку многу алчен стана и му се виде убава парата што си има веќе и ценовник. Не е повеќе кој колку милува, и веќе зејтин што се носи не е за кандилата туку за продавање на пазар, крпите што се даруваат не се за донација туку и они за продавање (жално).
П.С И не се криви поповите :) премногу грешници има, па мислат кој повеќе ќе остави поголем грев ќе му се прости... :D
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Браво за темава пријателе, и мене не ми се јасни поповиве и свештениве лица од една страна викаат господ гледа не греши не кради не ова не тоа, а од друга страна они крадат пари од народот ,зимаат пари на погреби на крштевки на слави на свадби па зар нив не ги гледа господ?!?! Црквата не смее да бара пари и да има тарифи туку тоа треба да биде чиста воља на човекот да донира. Се поише и поише мислам дека религииве се еден добро испланиран бизнис кој служи само за зимање пари а никаков ќар од тоа нема никој...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.257
Поени од реакции
4.862
Се поише и поише мислам дека религииве се еден добро испланиран бизнис кој служи само за зимање пари а никаков ќар од тоа нема никој...
E kako nikoj... ete vladikata si kupi nov mercedes... pa grbot pocna da go boli od toa greejneto i ladejneto na sedisteto vo audio.... ova mercedesov e specijalno napraen samo za grbot na vladikata... a mozi i masaza ima vgradeno...
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.371
Не ми треба некој бетмен што вози мерџан од 100 хиљади хеуричи со палата у Визбегово и Бардовци да ми проповеда и да ме корне по џеб..
Си ја знам религијата и си ја почитувам а во црква никогаш! токму ради тие причини
 
С

сашенко

Гостин
Не ми треба некој бетмен што вози мерџан од 100 хиљади хеуричи со палата у Визбегово и Бардовци да ми проповеда и да ме корне по џеб..
Си ја знам религијата и си ја почитувам а во црква никогаш! токму ради тие причини
Пола христијани ако не и више не веруваат во црквата.Истите тие + дел од оние кои веруваат во црквата ја немаат прочитано библијта.Сите овие заедно и што имаат прочитано библијата и што ја немаат и што ја почитуваат црквата и што не почитуваат носат крстови и чуваат икони дома мада исус тоа не го сакал.Добар дел (од по секоја категорија по малце) луѓе практикуваат обичиаи и традиции кои врска немаат со христијанската религија.Да ставиш 10 христијани во 10 различни соби секој различно ке ти каже за Исус и за неговото верување мада сите се декларираат како едно исто.Па добро бе мајката знаете ли вие у опште во што верувате? И дали воопшто верувате во некаков си бог или пак ова го сваќате како политичката определба? Нај јако е тоа што и оние христијани што серат за црквата и за поповите пак се венчаат во црква, му бацуваат рака на попот кога ке дојде вода да крсти кај нив дома, и прашувааат попе колку треба? Па чекај бе, нели е тоа твојата религија? Твој бог, твој создател, твој татко зошто јас го имам учено тоа како така.Што не се борите за да ги истребите тие попови ако толку не чинат? Ако ви е толку битно тоа во животот, зошто дозволувате некој да сере по тоа и да си прави профит а?

A повеќето од вас се одлучуваат за најинтересната опција.Си правите селекција, што ми се свиѓа си зиам, што не ми се свиѓа ај не верувам во тоа.И од сето тоа што ја прави христијанската религија тоа што е, вие си го земавте богот кој таа го пропагира, без да знаете што точно тој бог пропагира.Си ги земавте иконите за да имате пред што да се молите, ама во црквата не верувате сите.Се молите за што вас ви треба а не за тоа што тој бог рекол, и се молите пак во црква иако бог ваш ви рекол немојте таму, дома молете се.Си ги славите светците и викате попови за вода светење, а од славење празник освен вино, мезе и мевце ретко кој знае што и како друго да направи.И да, поповите се лоши, не им верувајте на нив.Си почитувате традиции кои се на овие простори уште пред христијанството ама нема везе тоа нели?И за крај серете по атеистите а многу од вас живеат далеку по неморален живот, и сите вие ке одите во рајот без разлика колку грешите пошто он ке ви прости, а ние другите сме сјебани више.Епа ако има бог, нека се скрие некаде пошто јас би се срамел од вас да сум на негово место.
Ма ова што ви го прават поповите малце ви е бе.Така и ви треба, посебно на некои од вас.Кожата кога ќе ви ја одерат, лебот кога ке ви го земат од уста тогаш можда ке се освестите што правите.
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
Отидов во црквата Св. Троица во Куманово со група ученици...со цел да ги запознам со религијата....и таму на тие што служат им се обратив да закажам друга група на ученици за петок. На тоа добив одговор цитирам „Зорно е да ги доведуеш деца у петак ми тга највише си имамо работу. Спремамо си се за свадбе. Неможе у петак.“ После тоа отиде кај тој што продава свеќи и му вели цитирам: „Текнало му у петак да доаѓа, како да нема дру дн„ Сето тоа се случи пред ученици и тие останаа збунети и еден по еден сите си излегоа.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Црквата не смее да бара пари и да има тарифи туку тоа треба да биде чиста воља на човекот да донира.
Точно така се вели и во Библијата:

„Секој нека даде како што одлучил во срцето, а не со жал и не од принуда, зашто Бог го љуби радосниот дарител.“
(2 Коринтјаните 9:7, Библијата)

Значи ранохристијанските цркви основани од Христос и апостолите немале ценовници. Оние кои донирале донирале исклучиво доброволно!
Донациите биле за службите на црквата, за сиромасите, за сираците, за вдовиците и за потребите на црковните полновремени водачи
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.903
Отидов во црквата Св. Троица во Куманово со група ученици...со цел да ги запознам со религијата....и таму на тие што служат им се обратив да закажам друга група на ученици за петок. На тоа добив одговор цитирам „Зорно е да ги доведуеш деца у петак ми тга највише си имамо работу. Спремамо си се за свадбе. Неможе у петак.“ После тоа отиде кај тој што продава свеќи и му вели цитирам: „Текнало му у петак да доаѓа, како да нема дру дн„ Сето тоа се случи пред ученици и тие останаа збунети и еден по еден сите си излегоа.
Одлична лекција научиле. Треба да си задоволен :)
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Раперот(златни ланци, џипови, обезбедување, долга облека) си купил нов џип глеам.
Си имаат одврзани раце за криминал + благослов од бога :pos:

Кои лицемери се само поповите. Причината зашто 2 години и 10 месеци неам стапнато во манастир/црква.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Отидов во црквата Св. Троица во Куманово со група ученици...со цел да ги запознам со религијата....и таму на тие што служат им се обратив да закажам друга група на ученици за петок. На тоа добив одговор цитирам „Зорно е да ги доведуеш деца у петак ми тга највише си имамо работу. Спремамо си се за свадбе. Неможе у петак.“ После тоа отиде кај тој што продава свеќи и му вели цитирам: „Текнало му у петак да доаѓа, како да нема дру дн„ Сето тоа се случи пред ученици и тие останаа збунети и еден по еден сите си излегоа.
Јас мислам дека одењето не ви било залудно. Децата го научиле најважното од православната религија. Зборувам во пракса, а не за сувопарна теорија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom