Негативна енергија, но зошто?

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
па како да нема песимизам и останатото, кога ќе видиш во каква држава живееме, какви се има на власт што секогаш ќе ти најдат нешто да те украдат, па фала богу после сите изнервирани и депримирани, секој ни е крив...
се разбира неможе животот секогаш да е розев ама кај нас оваа боја се поретко се наоѓа.
добредојдовте во 21 век (на црнила)

Друже, НИЕ ја направивме ваква државата, НИЕ ги донесовме тие што се на власт таму и НИЕ сме криви за сето тоа...
Јас, на пример, не сакам животот да ми биде розев... сакам да ми биде... шо знам.. зелен, повеќе ми се допаѓа таа боја... Јас се трудам за тоа што јас акам да го постигнам.... и никој друг не ми е крив кога ќе заебам работа...

Нормално дека човек на кој сите му се криви за се ќе биде накурчен од и спрема секој знаен и не знаен... се дур не сфати дека тој самиот е крив за тоа што му се случува...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Имам чувство дека и најголемите оптимисти стануваат песимиста-ако грешам поправете ме.
Или во превод:

Живееме во сиво време кое не ветува многу.
Прво city да ти кажам едно браво за темава,уводот во неа ме наежи.:)
Инаку не би кажала дека живееме во сиво време,туку дека некако во последно време тие сиви моменти за зголемуваат.



Што е причината за ваквиот глобален негативен тренд?
Што е причината за глобалното сивило?

* Глобализацијата.Постојано секој ден гледаме војни,мизерии,поплави,земјотреси.Плус тука се и личните проблеми и едноставно колку и да сака човек да поминува преку тоа,во еден момент ќе му падне црно пред очи.
Причината е трката за пари,трката за егзистенција и омразата на луѓето и посакувањето на многу луѓе еден на друг да си забодат нож во грб.
Кажав и во една друга тема,сега ќе кажам пак.
Homo homini lupus est.

Што е причината за секојдневното лошо расположение, за скептичноста? Туѓа игра или сопствена негрижа?

* Секојдневните проблеми,обврските,брзото темпо на живеење,немање време за некои сопствени задоволства.
Човекот често се заборава самиот себеси,се губи,нема време да се погледне ни во огледало,па да од одредена мера е сопствена негрижа,но сепак разочарувањето,валканите игри од другите луѓе се исто така причина за негативности, така да би рекла дека и туѓите игри имаат влијание.

Што е причината за секојдневната разочараност на луѓето?

*Некогаш се случува од преголема зафатеност,обврски или слично,да дојдеш дома и да видиш дека нема со кој ни едно кафе да испиеш,затоа што и другите исто така се или премногу зафатени или премногу уморни за да можат да си допуштат опуштување.Луѓето се премногу стегнати,премногу размислуваат,не се опуштаат и се фрустрираат поради тоа,па почнуваат се повеќе да се разочаруваат.
Некои луѓе пак,се трудат,даваат максимум и не го добиваат она што го заслужуваат.Или некој ќе се труди,а некој преку врски ќе им го земе тоа што го сакаат и му се посветиле,што секако дава причина човекот едноставно да не се ни труди да размислува поинаку и да биде полн со негативна енергија.

И секако како она сивило од горе да го претвориме во розев(ило) и да почнеме да размислуваме позитивно?


*Тоа е навистина индивидуална работа.Јас искрено кај себе,приметив зголемување на сивило,разочараност и сум исполнета со негативна енергија.И да,ми се случува да имам такви периоди.Но,зимам длабок здив,си ја потчукнувам малце главата и веднаш наоѓам некои мои сопствени методи да се расположам.Ги правам работите кои ги сакам,гледам да се исполнам со смеа,љубов и најбитно од се е што не се предавам да ме проголта сивилото.Продолжувам да се борам со тоа и на крај успевам.

Меѓутоа,тоа е кај мене.Кај некој друг е нешто друго,кај некој е нешто сосема трето.Секој човек кога ќе се почувствува лошо или исполнет со негативна енергија,треба да пронајде вентил низ кој ќе излегува негативната енергија,да пронајде нешто што го прави срќен и тоа да го применува кога ќе го фатат негативни мисли.

Да се запрашаме можеме нешто да направиме? Имаме ли моќ за тоа?

* Општо познато е дека негативната/позитивната енергија е заразна,дека се шири од човек на човек.Доколку секој поединец проба самиот себе да се исполни со позитивна енергија,со тоа ќе му помогне и на другиот да се исполни со позитивна енергија и така сите луѓе помеѓу себе заедно ќе си помагаат.:)
Друг начин не гледам.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Мислам дека си велиме еее порано поубаво се живеело луѓето имале помирен и поспокоен живот а сега тешки времиња се, треба секој ден да се бориме за да преживееме. И сето тоа ни влева негативност во нас... Па животот воопшто не е розев и совршен... треба да се бориме а тоа секогаш било така, не било лесно и едноставно ни порано, но минатото поминало какво и да било, треба да мислиме на иднината и цврсто да стоиме во сегашноста. Секојдневно ни се случуваат милион не убави и немили настани кои ни го преокупираат вниманието и мислам дека ако на сето тоа обрнуваме внимание нормално ќе е да сме полни со негативна енергија. Но има и убави и светли моменти кои ги има малку но сепак ни го разубавуваат животот. Јас сум секогаш оптимист и секогаш мислам на убавите работи и се трудам оние негативности да ги потиснам. Еден е животот и сакам барем малку среќна да бидам и се трудам секогаш да сум полна со позитивна енергија. Па затоа мислам дека од нас зависи како ќе ја гледаме суровата реалност и колку таа ќе влијае негативно на на, а што помалку мислиме на неа и колку повеќе се надеваме и уживаме во убавите моменти толку и посреќни ќе бидеме.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Ова е само ’’ Почеток на нашиот Крај ’’ :toe:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Негативна енергија- :) Да, многу.
Зошто?
~Илјада зошто-илјада затоа.
Ама сепак,зошто?
~Мене би ми било илјада пати полесно ако сите околу мене се потрудеа да бидат барем малку поголеми оптимисти и покрај се, или барем помалку да мрчеа за промена.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ова е само ’’ Почеток на нашиот Крај ’’ :toe:
Баш за ова зборував во мојот прв пост на темава.
Зашто бре луѓе?
Каде ви е ентузијазмот? Каде ви е волјата и оптимизмот? Каде ви е надежта? Каде ви е борбеноста?

Сите одма крајот го гледаат мајку му, па се нервирам бе!:uvo:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Баш за ова зборував во мојот прв пост на темава.
Зашто бре луѓе?
Каде ви е ентузијазмот? Каде ви е волјата и оптимизмот? Каде ви е надежта? Каде ви е борбеноста?

Сите одма крајот го гледаат мајку му, па се нервирам бе!:uvo:
Немам негативна енергија, фала му на бога, а позитивна имам, и оптимизам, се трудам колку можам повеќе да им го пренесам на тие околу мене, и останатите,

Но премногу лесно се откажуваат

Никогаш не ја губете надежта .
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Денес чувствувам негативна енергија...
Причина?-Разочарување...Од што?-И покрај голем труд, волја, оптимизам, никогаш не ги остварувам зацртаните цели...
И...еве, фрустрацијата е на врата...а јас сум изморена, немам сили да се расправам со нејзе и затоа ја оставам...нека ми биде гостинка извесно време...но едно нека знае....веднаш штом соберам сили за да се кренам повторно од падот-ќе лета надвор !:pipi:

„Победа без борба нема и тоа е цената што секогаш се плаќа во животот“
(Најголемиот трговец на светот-Ог Мандино).
Тоа што мене ме плаши е дека таа победа никогаш нема да дојде, дека вечно ќе се преморувам борејќи се, храбрејќи се самата себеси...а на крај се ќе биде залудно...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Баш за ова зборував во мојот прв пост на темава.
Зашто бре луѓе?
Каде ви е ентузијазмот? Каде ви е волјата и оптимизмот? Каде ви е надежта? Каде ви е борбеноста?

Сите одма крајот го гледаат мајку му, па се нервирам бе!:uvo:
Ајде пробај да ни докажеш дека не е така? Со што ќе го потикнеш нашиот ентузијам, со што ќе не натераш да размислуваме позитивно?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не можам никој да натерам да гледа поинаку на работите, јас можам себеси да се насочам, а останатите наместо тоа да го очекуваат тоа од некој друг би било добро да поработат на самите себе.:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Точно.Се согласувам со Малечко,а и самата јас го кажав тоа во својот пост.

јас t.e Crazy in Love напиша:
Општо познато е дека негативната/позитивната енергија е заразна,дека се шири од човек на човек.Доколку секој поединец проба самиот себе да се исполни со позитивна енергија,со тоа ќе му помогне и на другиот да се исполни со позитивна енергија и така сите луѓе помеѓу себе заедно ќе си помагаат
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
а секогаш коа сум у депресија ( а у последно време често :toe: ) , си ја пеам онаа од Monty Paiton :

Allways look on the bright side of life ...

Секоја работа , дело , акција има две страни , наше е да ја најдеме поубавата од двете ..:salut:
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Ќе зборувам за себе... Не можам да се ставам ни во категоријата на оптимисти, ни во категоријата на песимисти, бидејќи во различни ситуации различно размислувам, понекогаш го мислам најлошото, а понекогаш се надевам дека ќе биде подобро, ќе се смени, ќе пројде или ќе дојде.

Според мене, една од причините за разочараноста на луѓето е неправдата која што се шири се повеќе со секоја помината секунда, се распространува и се јавува кај се повеќе луѓе и на повеќе места. Многу често се имам сретнувано со неа, и ова е една ситуација каде што размислувам песимистички и негативно. Сите си гледаат за себе, да имаат што поголема моќ, па газат се што ке им се најде пред нозе за да им биде поубаво. А за другите ич не им е гајле. Како да се поправи ова? Има само еден начин-ние да не станеме како нив, за да не се прошират уште повеќе.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Никад не сум ширел негативна енергија. Добро сеа,скооооро никад. Не ни имам . Уствари имам малце ама никад не ја покажувам.Си ја чувам у себе. Некој ден ќе ми се собере ...хехехе...интересно ќе биде тогаш..
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Spomna nekoj vo prethodnite postovi nesto okolu vojnite, katastrofite, mizeriite.... i pri citanje na drugite postovi bas se zamisliv... Onaka grupno sakam site da ve prasam ( dobro ne bas site ) :

Kolku mina od vas bile vo situacija dva-tri dena da se bez leb, onaka nisto da nemaat jadeno?
Kolku mina od vas pominale nekolku dena na minus 10 bez pokriv nad glavata?
Kolku mina od vas imaat amputirani noze ili race?
Kolku mina od vas nikogas vo zivotot ne bile na zurka, i letva pijani da stanat?
Kolku mina od vas imaat samo eden par farmerki i niv gi nosat cel zivot?
..........

Pa luge, dajte be aman...... do koga so toj "mazohisticki" pristap kon sopstveniot zivotot, do koga so taa eb**a potreba za samosozaluvanje, za samopretstavuvanje za najnesrekna licnost na planetava.... do koga izmisluvanje problem i tamu kaj sto ne postoi i kaj sto ne bi trebalo da postoi, samo za da se ima od sto da se zali... pa milioni umiraat dnevno od glad, a nekoj se custvuva nesrekno vo zivotot zosto na drugarka i ne i se dopadnale novite cevli sto gi ima kupeno, zosto "toj" ili "taa" ja/go nema poglednato denes, zosto nema so kogo da razgovara okolu " teskata " depresija vo koja se naoga...... pssssssssss golema rabota, pa nikoj ne mi treba kraj kraeva, i pticite i zeleniloto na park dovolni mi se da bidam sreken....
Ednostavno ne mozam da sfatam kako od tolku milioni-milijardi ubavi stvari koi sekojdenvo gi gledame vo zivotot ne mozeme da bideme srekni, tuku pak samo se zalime, se zalime, se zalime, demek eve ova, eve ona, eve toj, ne ti, ne toj, pa ovie, pa onie....... site krivi , ama ja taguvam....ncncnnc.....
Vremeto si tece i si tece, srekata i ubavinata na zivotot ni se pred oci, a nie pak barame i tragame tamu negde vo nedogled po nesto nepostoecko koe ke ne napravi " srekni " so toa sto ke bideme tazni.... ncncncn

Do koga?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom