На што најмногу штедите/трошите?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Штедам на многу ствари, сегде идам со точак и зимо и лето и на -15 и на +40, не трошам на бензин, сервис, регистрации итн. за кола. Интернет делам со комшиката, струја, вода итн ми е вклучено во киријата така да неможам ништо со тоа. За облека и бренд не се замарам ич. Кафиња, излагање надвор и пиење, јадење во ресторани е луксус и чисто во посебни прилики. Домашен немам имам само мобилен со фиксна претплата и интернет зашто ми треба емаил достапен во секое време.

Трошам на тоа што ми треба по дома јадење,пиење, хемија и ако девојчето некад сака да ми се луксузира :) И сеа ако нешто се расипе од дома фрижидер/машина за перење ама си има огласи втора рака ќе тера година две за цена третина од нова цена.Се „луксузирам“ само од аспект на техника ако ми треба/сакам нешто
Very good ............... се што си напишал ти е супер, само една замерка имам, многу немој да и дозволуваш на девојката да се луксузира ........... а за сето друго (y)
 

The countess

Аристократка
Член од
2 јуни 2012
Мислења
145
Поени од реакции
82
Најмногу трошам на гардероба и технологија
Фала богу, немам потреби од штедење :)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Од соседството (ако имате инфо за Македонија, постирајте слободно).

СПОРЕД НАЈНОВИТЕ СТAТИСТИЧКИ ПОДАТОЦИ
Грците почнаа да штедат на леб

Грците поради сиромаштија почнаа да штедат на леб, покажуваат резултатите од истражувањето на грчката федерација на производителите на леб, според кое производството на 90 отсто од фурните во земјата е намалено за 36 проценти.
Двајца од десет потрошувачи, кои учествувале во анкетата, изјавиле дека повеќе не купуваат леб. Секој втор испитаник одговорил дека повеќе сака да купува леб од фурна поради неговиот подобар квалитет.

Прогнозите за развој на овој секторот во следните две години не се воопшто добри. Се очекува 3.000 од вкупно 14.000 фурни во Грција да бидат затворени, изјави претседателот на федерацијата Михалис Мусиос.
 
A

andrea85

Гостин
Very good ............... се што си напишал ти е супер, само една замерка имам, многу немој да и дозволуваш на девојката да се луксузира ........... а за сето друго (y)
Па некој мора и да ужива...
Трошам на гардероба, одмор и кафиња, се друго од аспект на сметки ,технологија, итд гледам да биде што поминимално и економично
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Најмногу заштедувам на гардероба, носам фармерки од 400 денари а редовна цена им е од 1200-1500 денари :icon_lol:.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Па некој мора и да ужива...
Трошам на гардероба, одмор и кафиња, се друго од аспект на сметки ,технологија, итд гледам да биде што поминимално и економично
Нема ни у шутка за толку мора да се половни :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Највеќе трошам на облека, парфеми, храна, хигиенски производи и купувам се што е најскапо.
Штедам на цигари, алкохол ни пушам ни пијам :icon_mrgr: сметки 50 евра месечно за се комплет и бензин се возам само кога е невреме инаку одам пешки по 6км дневно до центар и назад. :icon_mrgr:
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Трошам за искачање а штедам за факултет дека и таму имам трошкови
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најмногу трошам на храна, не жалам пари за нов професионален рачен и електричен алат...

Штедам на излегување по кафичи, во такси не се возам. Возењето во такси сметам дека не е никаква потреба, тоа го сметам за големо луксузирање, чаламење. И тоа е за луѓе што се големи мрзи.

Па и кола да немаш, можеш да возиш точак...

Да се барем пола како мене има 50 такси компании да пропаднат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom