На што најмногу штедите/трошите?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ја во живото имам принцип да ги задоволам моите најосновни потреби, а за луксуз и не мора да се расфрлам. А забележувам голем број луѓе, го отфрлаат најпотребното, а штедат за некој лукус (не носам фармерки,блуза и маица, ќе штедам за скап накит). Јадење, цигари, дневно кафе до град, и 2-3 пати пијачка во неделата е нормално. Многу пари ми идат на миленици низ дома, али и тоа е дел од животот.
Пијачките(алкохолот) батали го ................... а кафе само домче ........... во кафич е скапо кафето ! :mad:
 
V

Vollstandig

Гостин
Пијачките(алкохолот) батали го ................... а кафе само домче ........... во кафич е скапо кафето ! :mad:
Aбре човече не ќе градам палата,па да штедам на се и сешто,незнам дали си играш мајтап или сериозен си со тоа што ми кажуваш што да правам. Темава е да се изнасни човек како штеди, како што кажав погоре не терам луксузи, али да пијаш сам дома кафе, а да не излезиш за 40 денари низ град, ебати живото што го живееш.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
А може и како монасите да пробате цел ден за доручек, ручек и вечера исто јадење, па утре нешто ново али цел ден исто :D
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:26 ---
Aбре човече не ќе градам палата,па да штедам на се и сешто,незнам дали си играш мајтап или сериозен си со тоа што ми кажуваш што да правам. Темава е да се изнасни човек како штеди, како што кажав погоре не терам луксузи, али да пијаш сам дома кафе, а да не излезиш за 40 денари низ град, ебати живото што го живееш.
А што има толку интересно во кафето што го обогатува човечкиот живот?
 
V

Vollstandig

Гостин
А може и како монасите да пробате цел ден за доручек, ручек и вечера исто јадење, па утре нешто ново али цел ден исто :D
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:26 ---

А што има толку интересно во кафето што го обогатува човечкиот живот?
Секој човек е како една ѕвезда. Некоја сјае посилно некоја послабо.Некоја е лево,десно...
Шо значи сите имаат различни убедувања, навики и ред останати работи. За некој забавно е навечер да излези во ноќен клуб и да се гужва, пие, глупира, игра, се дери на гласна музика...за мене на пример е несфатливо.


ЧУДНО Е ДА ИЗЛЕЗИШ НА ПОПЛАДНЕВНО КАФЕ СО ПРИЈАТЕЛ?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Aбре човече не ќе градам палата,па да штедам на се и сешто,незнам дали си играш мајтап или сериозен си со тоа што ми кажуваш што да правам. Темава е да се изнасни човек како штеди, како што кажав погоре не терам луксузи, али да пијаш сам дома кафе, а да не излезиш за 40 денари низ град, ебати живото што го живееш.
Никаде не пишав дека треба да градиш замок или палата ......... само ти дадов совет, а не наредба .......... батали го алкохолот, а за кафе ОК седни напиј се, ама не секој ден чат-пат одвреме-навреме пошто преоѓа во навика, а тоа не е добро !
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:30 ---
Секој човек е како една ѕвезда. Некоја сјае посилно некоја послабо.Некоја е лево,десно...
Шо значи сите имаат различни убедувања, навики и ред останати работи. За некој забавно е навечер да излези во ноќен клуб и да се гужва, пие, глупира, игра, се дери на гласна музика...за мене на пример е несфатливо.
Е за ова болдираново имаш чиста 10ка од мене, браво ! (y)
 
В

Вештерот

Гостин
Истотака има многу убав начин да се заштеди на кафето со пријатели. На кафе на иста маса да се соберат што е можно повеќе луѓе. Така на пример со едно кафе ќе се видиш со повеќе луѓе, што автоматски значи помалку пари за кафиња. А плус тоа се запознаваат што е можно повеќе различни луѓе. Вин вин ситуација.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Може само да ми се фати ........... :нинџ::mad:
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:00 ---


За ова болдираново погоре што си го напишал, ме скина од смеење ............... да сибеш векот ! :pos:
И кога ќе се свртиш...чекај бе..кај...шо...како...отишол животот а ти во банка штедна книшка пуна пари :P
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:16 ---

Секоја чест за Куба, С,Кореја и тие неколку други :cuc:
--- надополнето: 9 јуни 2012 во 01:18 ---

Ај ова мир и стабилност али ова со правово :LOL:
Ајде ајде,немрзосувајте и биете креативни.Испаднете од дома со мисла што да направите за да ти биде подобро.
Има пари насекаде,само треба да се најде начин како да се соберат...и да се направи заштеда.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ајде ајде,немрзосувајте и биете креативни.Испаднете од дома со мисла што да направите за да ти биде подобро.
Има пари насекаде,само треба да се најде начин како да се соберат...и да се направи заштеда.
И со овој твој пост ме изнасмеа, исто како и со претходниот твој пост !
 
В

Вештерот

Гостин
Ајде ајде,немрзосувајте и биете креативни.Испаднете од дома со мисла што да направите за да ти биде подобро.
Има пари насекаде,само треба да се најде начин како да се соберат...и да се направи заштеда.
А ова у кој штаб ти го кажаа?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
А ова у кој штаб ти го кажаа?
Ајде ајде,немрзосувајте и биете креативни.Испаднете од дома со мисла што да направите за да ти биде подобро.
Има пари насекаде,само треба да се најде начин како да се соберат...и да се направи заштеда.
Ова ми звучи како некоја од новиве реклама на МТВ1? Ја немам чуено оваа :pos:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ова ми звучи како некоја од новиве реклама на МТВ1? Ја немам чуено оваа :pos:
Да, ама еве ја слушнавме сите ............ и се изнасмеавме добро ! :LOL:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
И со овој твој пост ме изнасмеа, исто како и со претходниот твој пост !
А ова у кој штаб ти го кажаа?
Ова ми звучи како некоја од новиве реклама на МТВ1? Ја немам чуено оваа :pos:
Видете сега,мојата фирма ја отворив во времето на СДСМ а успешно работи и во времето на ВМРО.Не сум партиски човек.Потекнувам од сиромашно семејство.Собрав некоја пара кога беше војната 2001,служев војска.Така дојдов до почетен капитал.Потоа држев тезга на автопазар.Па отворив дуќан,па работилница.Сега поседувам мала фабрика и имам 20 вработени.Но не запирам,пробувам да се ширам,да станам поголем и помоќен.
Тоа е,треба да имаш само идеа и да си упорен и посветен на работата.
Може личи на реклама...но сите тие луѓе што ги покажуваат на телевизија се реални и постоеле.Еве и јас постојам.
Како што реков,не е важно каква е ситуацијата,важно е како ќе ја искористиш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Видете сега,мојата фирма ја отворив во времето на СДСМ а успешно работи и во времето на ВМРО.Не сум партиски човек.Потекнувам од сиромашно семејство.Собрав некоја пара кога беше војната 2001,служев војска.Така дојдов до почетен капитал.Потоа држев тезга на автопазар.Па отворив дуќан,па работилница.Сега поседувам мала фабрика и имам 20 вработени.Но не запирам,пробувам да се ширам,да станам поголем и помоќен.
Тоа е,треба да имаш само идеа и да си упорен и посветен на работата.
Може личи на реклама...но сите тие луѓе што ги покажуваат на телевизија се реални и постоеле.Еве и јас постојам.
Како што реков,не е важно каква е ситуацијата,важно е како ќе ја искористиш.
Те сфаќам , те сфаќам................ само незнам што ти е следно во план ........ ахха знам планираш да ги прејдеш со богатство и Бил Гејтс, Ворен Бафет и Карлос Слимс ...... :ROFLMAO::LOL:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Те сфаќам , те сфаќам................ само незнам што ти е следно во план ........ ахха знам планираш да ги прејдеш со богатство и Бил Гејтс, Ворен Бафет и Карлос Слимс ...... :ROFLMAO::LOL:
Ако даде Господ...јас лично немам граница каде би запрел (y)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Штедам на многу ствари, сегде идам со точак и зимо и лето и на -15 и на +40, не трошам на бензин, сервис, регистрации итн. за кола. Интернет делам со комшиката, струја, вода итн ми е вклучено во киријата така да неможам ништо со тоа. За облека и бренд не се замарам ич. Кафиња, излагање надвор и пиење, јадење во ресторани е луксус и чисто во посебни прилики. Домашен немам имам само мобилен со фиксна претплата и интернет зашто ми треба емаил достапен во секое време.

Трошам на тоа што ми треба по дома јадење,пиење, хемија и ако девојчео некад сака да ми се луксузира :) И сеа ако нешто се расипе од дома фрижидер/машина за перење ама си има огласи втора рака ќе тера година две за цена третина од нова цена.Се „луксузирам“ само од аспект на техника ако ми треба/сакам нешто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom