Најчести заблуди во вежбањето и при слабеењето

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Храни кои топат масти,овошје на гладен стомак,трчање на гладен стомак,определено време за јадење...Едно прашање до Vivian ако јадам во 11:59 минути тогаш нема да јадам во фазата на елиминација и ќе станам дебел така?

Се знае за да се ослабне мора да се следи калорискиот внес.. ако сакаш биди на чаеви и овошје цел ден ако гнетеш како свиња навечер пак нема да ослабнеш..

Слабеењето луѓето го гледаат како нешто невозможно,а просто е ко 2 и 2.. Треба само да се има малце памет да се следи храната што се јаде и да се биде упорен резултати ќе има..

Како мој другар.. Вика ќе слабеам,не јаде сендвич со стек.. Купува 200 грама кикирики бидејќи мисли дека тоа е помалце храна а уствари тие имаат 1200 калории за разлика од сендвичот кој има околу 300-400.. о после дебел бил.. е ќе биде..
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Припазете какви зборови користите, и што пишувате.
Физиолошките потреби нека ви останат во тајност, немора цел форум да знае што ви се прави кога читате нечиј пост.
Со најдобра намера, поубаво и читко е кога се води правилна дискусија.
Кој не е во право, можете да го исправите доколку сте сигурни во тоа, секој има право на грешки.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Има логика и те како во тоа прво нешто од сабајле да биде овошје, на празен желудник, зошто само така и се јаде овошјето. Јас ко што го разбрав дечкото, тој рече прво јадење од сабајле јаболко, а не да се рипне доручекот. Значи, првата храна што ќе се консумира да е овошје (не мора само едно јаболко, може после тоа и банана, киви, било што), плус вода и чаеви(незасладени), и така до кај 11-12 саат. Па после тоа, може да се почне со друг тип на храна.
Ова е објаснето, зошто е така, во Fit for life книгата од H. Diamond, и мене ми функционира супер.
А јас што имам тренинг сабајле во 9,треба да станам во 3 навечер да изедам овошје,па таму негде,7 саат да ми е доручекот ?:facepalm:
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
А јас што имам тренинг сабајле во 9,треба да станам во 3 навечер да изедам овошје,па таму негде,7 саат да ми е доручекот ?:facepalm:
Види, ако не ти е тешко прочитај ја "Fit for life" книгата, па може ќе ти биде појасен концептот што го нуди. Ако не ти одговара, здравје.
Јас тоа што го објаснував е за "обични" луѓе, што не тренираат профи боди билдинг, за бодибилдери верувам дека друг режим на исхрана повеќе одговара. Но, ме чуди ако тренираш од сабајле у 9саат, ти прво ќе се натепаш со храна, со обилен доручек, па идеш да вежбаш? о.О Можеш да јадеш една-две банани со мед плус, да вежбаш, па после тренинг да доручкуваш. Но, пак ќе кажам, ако профи се бавиш со боди билдинг, ова нема да ти одговара затоа што знам дека благо и воопшто јаглехидрати они избегаваат.
Како и да е, ти ја препорачувам книгата, ако веќе се интересираш околу темиве за здрав начин на исхрана, па може нешто корисно ќе дознаеш.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Билдерите не избегнуваат јаглени хидтрати.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Види, ако не ти е тешко прочитај ја "Fit for life" книгата, па може ќе ти биде појасен концептот што го нуди. Ако не ти одговара, здравје.
Јас тоа што го објаснував е за "обични" луѓе, што не тренираат профи боди билдинг, за бодибилдери верувам дека друг режим на исхрана повеќе одговара. Но, ме чуди ако тренираш од сабајле у 9саат, ти прво ќе се натепаш со храна, со обилен доручек, па идеш да вежбаш? о.О Можеш да јадеш една-две банани со мед плус, да вежбаш, па после тренинг да доручкуваш. Но, пак ќе кажам, ако профи се бавиш со боди билдинг, ова нема да ти одговара затоа што знам дека благо и воопшто јаглехидрати они избегаваат.
Како и да е, ти ја препорачувам книгата, ако веќе се интересираш околу темиве за здрав начин на исхрана, па може нешто корисно ќе дознаеш.
Станувам у 7 саат,значи 2 саати пред време,и јадам.Доволно за да се свари храната.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Види, ако не ти е тешко прочитај ја "Fit for life" книгата, па може ќе ти биде појасен концептот што го нуди. Ако не ти одговара, здравје.
Јас тоа што го објаснував е за "обични" луѓе, што не тренираат профи боди билдинг, за бодибилдери верувам дека друг режим на исхрана повеќе одговара. Но, ме чуди ако тренираш од сабајле у 9саат, ти прво ќе се натепаш со храна, со обилен доручек, па идеш да вежбаш? о.О Можеш да јадеш една-две банани со мед плус, да вежбаш, па после тренинг да доручкуваш. Но, пак ќе кажам, ако профи се бавиш со боди билдинг, ова нема да ти одговара затоа што знам дека благо и воопшто јаглехидрати они избегаваат.
Како и да е, ти ја препорачувам книгата, ако веќе се интересираш околу темиве за здрав начин на исхрана, па може нешто корисно ќе дознаеш.
Амино киселините треба постојано да "куржат" во крвта, дури и за време на тренингот.
Со една-две банани и медот како прост шеќер, а без пред тоа воопшто внесени протеини ќе идеш во обратен правец од саканиот... барем во овој спорт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom