Најчестите грешки на родителите

Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Најчеста грешка е скоро што секогаш претеруваат или ептен ги затвораат децата или пак ептен им даваат слобода..Море се треба до граници..
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.496
јас баш мислам дека то со казните имат ефект, ама се не секој 2 ден да си под казна. Јас на пр. досеа сум била мн пати под казна, еднаш ми теквит зш закаснав сат и пол , мобилниот ми беше исклучен,дома паники...Ко дојдов дома нормално ме искараа, и бап...еден месец казна...ела види дали пак ке ти текнит да закасниш...
А друго шо не ми се свиѓат е шо им давет преголема слобода, ептен голема...
После мислам дека родителиве не ги учет доволно не децава да го ценет она шо го имет,па се расфрлет со париве ко од на небо да паѓет.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Најголема е грешка е да се одземе слободата на детето во смисла на свое сопствено изразување. Треба да се ислуша детео па колку и апсурдно да звучи. Откако ќе го ислушаме и ќе размислиме за тоа што ни зборува да увидиме дали греши или не, а ако навистина греши е дури тогаш треба да му укажеме на грешката. Битно да му дозволиме на детето да размислува и да му овозможиме разговор во кој нема да го потцениме само затоа што е дете па дури и пет години да има.

Втора најголема грешка е трудот да се реализираат неостварените амбиции на родителот преку своето дете.
Ало човеку- ти твоето си го поминал. Твој живот твое право. Но, кога станува збор за животот на детето твое е тоа е негово право.

Трета најголема грешка е казнувањето на децата. Ништо не се постигнува, туку само спротивен ефект. На отпор не се враќа со отпир. Треба фино,мирно и дипломатски.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Не само да се обзеде слободата, дури и да биде ислушано, неговото мислење никогаш нема да биде влијателно, бидејки само родителите се тие што одлучуваат додека сме кај нив дома. А и една од најголемите грешки (можеби за наше добро) е не пуштањето за излегување, некои посети на настани каде што има мнозинство од сите и сл..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Најголема грешка што ја прават родителите во денешно време е тоа што на своите деца им даваат премногу слобода, им ги исполнуваат сите желби не барајќи ништо за возврат.
Не знам кое денешно дете(има исклучоци) побарало нешто а не добило. Гледам по моите соученици во училиштето, секоја желба им е задоволена, бараат да одат на екскурзија, добиваат. Бараат пари за во град, добиваат. А нивните се запрашуваат како им оди социјализацијата и образованието на нивните деца? Верувам не. Мора да се преземе нешто од страна на родителите за да имаме понормална младина, бидејќи со генерациите што следуваат, и од Обединетите Нации ќе не истераат, а камоли да не примат во ЕУ и НАТО.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Родителите честопати грешат во врска со своите деца. Тоа некогаш го согледуваат но за жал почесто не. Проблемот е во тоа што сите родители веруваат во своите деца, и тие за нив се најдобри, најуспешни НАЈ НАЈ НАЈ...
Но од друга страна, тие нон-стоп преку своите деца ги остваруваат своите сонови.
Пр: - Сине, ти ќе станеш доктор, оти татко ти кога беше на студии на медицина те направи тебе, па не можеше да заврши факултет, замисли сега ќе бев доктор со многу пари :nesvest:
- Ама тато мене ми е страв од игли и од крв, кога гледам вакви работи ми се повраќа.
- Нее, ти тоа го можеш, биди маш, покажисе барем еднаш во животот.
Ајде да ги оставиме овие случаи, ги има многу и за жал се почести.
* Други случаи кога родителите најмногу грешат се:
- Ти не смееш да се дружиш со тој и со тој (таа), бидејќи неговиот татко има само 4-то одделение;
- Не излегувај до касно, до 00.00 часот сакам да си дома ако не казна. (Најчесто тоа е случај кај девојчињата, кои иако пробуваат да добијат повеќе време за в град, вадејќи се на „ Леле во 00.00 моите другарки излегуваат од дома“ или „ Ако си одам во 00.00 ќе треба сама да се враќам дома, повеќе пари за такси, и + тоа сама сум некој ќе ме нападне“.. Мислам дека до некаде се во право девојчињата. Па поради строгите казни најчесто се одлучуваат да останат дома, и често се повлечени и немаат пријатели.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
најголема грешка на повеќето родители е тоа што не се обидуваат да се спријателат на некој начин со детето за да може тоа да им кажува се. Така ќе бидат помирни и немора да се мислат ако закаснал 1 мин шо му се има десено:pipi:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Najmnogu me nervira koga nekoj od roditelite preku deteto saka da si gi ispolni svoite zelbi i ambicii vo mladosta koi gi imal,ne ostavajki prostor samo da odlucuva vo kakva licnost ke se gradi ili koja profesija ke ja odbere
 

*MC*

Печурче
Член од
26 февруари 2008
Мислења
344
Поени од реакции
0
Najmnogu me nervira koga nekoj od roditelite preku deteto saka da si gi ispolni svoite zelbi i ambicii vo mladosta koi gi imal,ne ostavajki prostor samo da odlucuva vo kakva licnost ke se gradi ili koja profesija ke ja odbere
Потполно се согласувам, особено за желбата што ја имал за некоја професија, и не му се дала шанса, па ај сега синот/ќерката ке го/ја форсирам.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
roditelite se prvo nezreli za da bidat roditeli ama stanale posto od dvjca se razmnozile na pojke, i sega sto ke go uci toj deteto koga toj sam ne znae, taka ispadnalo se rodilo deteto i posle ako nema deteto dobri roditeli ili mokni vlijatelni, ke se fati so ulica a ulica raga gresnike ko sto peese onoj narodnjakot i ete ti posle fuckin world.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Една голема грешка е што некои родители имајќи желба да ги пополнат празнините во својот живот и нештата што не ги направиле, ги тераат децата на тие нешта, иако можеби немаат интерес децата.Пример, татко ми бил музичар, а јас не знам ни 2 ноти да отсвирам на гитара, а се запишувам на музичко за атер на татко ми:smir:
Тоа не ми се допаѓа воопшто.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
e i mene me terase tatko mi na vremeto ama ja inat nejkam crtanje so toa sea ke crtame 5 saat edno sise i dve kruski, i se zaebav, a vaka on imase vrski i ke me ubutase, a sea filozofiram i se cudam ebati mladost ludost.
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
mnogu roditeli sakajkji da gi zastitat svoite deca cesto pati gresat...nivnite neispolneti zelbi sakaat da gi ostvarat preku nivnite deca,im gi biraat prijatelite so koi treba da se druzat, dokolku se iznervirani im vikaat isfrluvajkji go gnevot od sebe itn
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Премногу давање слобода...треба да се има некоја граница до кај може да се иде. Премногу казнувања исто така не е убаво, затоа што тоа го поттикнува детето уште повеќе да биде исфустрирано и уште повеќе бељи да прави.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Најлесен начин да го упропастите своето дете

Дали родителите премногу им дозволуваат на своите деца?

Повелете дискутирајте...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom