Најчестите грешки на родителите

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
mRnO напиша:
Имаш среќа,не дека гинеколог е лоша работа, но секогаш ке копнееш по она што ти било сон
така е мрно секогаш ке копнееш во она што ти е сон :bip:
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Spored mene najgolema greska sto eden roditel moze da ja napravi e toa sto neznae da go islusa deteto.
Iako tie se samo deca no navistina imaat mnogu da kazat.
Mnogu roditeli ne razgovaraat so svojte deca,spored mene so eden razgovor mozat da se resat milion problemi.
Roditelite neznat ni 50% za nivnite deca,sekoe dete ima vtora strana od licnosta sto roditelot ne ja znae.
Ednostavno ne se trudat da go popravat tuku celiot zivot pominuva vo zabludi.
Ja nikogas ne sum mozela da bidam otvorena so mojte roditeli,ne deka bile prestrogi tuku gi zanemaruvale rabotite sto mene mnogu mi znacat,zatoa ne sum ja imala taa sloboda da im kazam se.
Se nadevam deka ke bidam majka barem blisku do sovsrena:icon_lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Најголеми родителски грешки се кога родителот настојува да реализира свои неостварени амбиции преку детето, го форсира да прави нешто кое не сака да прави, кога не ги слуша неговите желби за избор на училиште. Исто така грешка е претерано кога е строг, па кога малку детето ќе мрдне на страна тоа е како куче од синџир пуштено. Грешка е кај некои родители што не се поставуваат другарски и мислат дека со лошо и понижување ќе постигнат позитивни резултати во однос на воспитувањето на своето дете.

Грешка е ако го осудуваат наместо да го поддржат.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Greska na roditelite vo vospituvanjeto cesto e i toa (najcesto kaj decata koi se sami,bez braka,sestri) sto preteruvaat vo "grizata".
Mislam na ona: "kaslash??!pa kako toa??!trcaj na doktor,bolna si!:shok:" "Stavi si montka,ke zamrznesh!(a ideme na zatvoreno mesto kade e 45 stepeni minimum),"Ne izleguvaj nadvor,duva!Ke se razbolis!","Obleci potkosula,ke se razbolis","Te boli glava??!Odi na bolnica vednas da te snimat!" :lud: I mnogu drugi primeri.
Vakvata "griza",uste narecena "hipohondrija" (koga nekoj si misli sekogas deka e bolen,a toj ustvari psihicki e ubeden deka e bolen itn.)
Vakvata rabota e glupava greska,sto cesto ja pravat nekoi roditeli i sto vidno se odrazuva na deteto. Utre,koga toa dete ke ima svoi deca,istoto ova ke go povtoruva.
Mislam mene toa licno,stvarno mi gazi na zivci i deluva epten glupavo od strana gledano! :nerv:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Toa go spomnav i porano samo praat deteto da ostane sekogas dete
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
`AnGe|4E` напиша:
Greska na roditelite vo vospituvanjeto cesto e i toa (najcesto kaj decata koi se sami,bez braka,sestri) sto preteruvaat vo "grizata".
Mislam na ona: "kaslash??!pa kako toa??!trcaj na doktor,bolna si!:shok:" "Stavi si montka,ke zamrznesh!(a ideme na zatvoreno mesto kade e 45 stepeni minimum),"Ne izleguvaj nadvor,duva!Ke se razbolis!","Obleci potkosula,ke se razbolis","Te boli glava??!Odi na bolnica vednas da te snimat!" :lud: I mnogu drugi primeri.
Vakvata "griza",uste narecena "hipohondrija" (koga nekoj si misli sekogas deka e bolen,a toj ustvari psihicki e ubeden deka e bolen itn.)
Vakvata rabota e glupava greska,sto cesto ja pravat nekoi roditeli i sto vidno se odrazuva na deteto. Utre,koga toa dete ke ima svoi deca,istoto ova ke go povtoruva.
Mislam mene toa licno,stvarno mi gazi na zivci i deluva epten glupavo od strana gledano! :nerv:
Мислам дека горе наведеното не е ништо друго освен родителска грижа!
Не е никаква грешка и никако не се разгалува детето со тоа ако е до одредени граници.
Секогаш ме штрекнува кога детето ми каже дека го боли силно глава,дека не се осеќа добро а кога има температура одма сум нацртана кај доктор.
Знам дека сега во тие години ви иде на нерви(и мене ми беше така)но сега видов колку е голема грижата на родителите.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Normalna e da postoi griza,nenormalno e koga ke se pretera so istata :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
mRnO напиша:
Normalna e da postoi griza,nenormalno e koga ke se pretera so istata :)
Мислам дека не мора да ме цитираш,реков дека до одредена граница е нормално ама кој да го свати тоа.:zid:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Хехе свака ти чес за ова, тоа што сакав да го кажам , на никој нема да му биде убаво ако мама и тато цело време трчаат по него така? Ако згресив нешто се извинувам
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Родителите можат некогаш да згрешат..Нема родител кој не греши..Но треба да се има многу добра грижа додека детето е уште мало..Ако од мало не се пази веќе големо е упропастено..Но не е ни добро родителите да му се лепат на детето цел живот до 30 години..Добро е да се има грижа додека да се стане полнолетен..
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Али таа претерана грижа знае да нервира,поготово во тинејџерските години
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Мое мислење е дека сепак треба да се има една мааала резерва кога е во прашање довербата на децата. Тие многу често знаат да ја злоупотребат.
Сакале ние да признаеме или не, децата гледано објективно се егоисти..или покушаваат да бидат.
Имам прекрасна ќерка од 2 години, и пробувам да ја воспитам на најдобар можен начин (кој мене ми е својствен), значи да и биде дадена голема доза на љубов, со одредена строгост и со разговор, иако е релативно мала да и ги укажам лошите работи и грешките кои ги направила.
А грешки ги сметам оние кои се дијаметрално спротивни од овој тип на воспитување.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
А што ако родителите те контролираат до толку така да неможеш да се оформиш како сосема зрела личност? Има ли тогаш некаква надеж за тебе?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
KaiTekk напиша:
А што ако родителите те контролираат до толку така да неможеш да се оформиш како сосема зрела личност? Има ли тогаш некаква надеж за тебе?
Тешко, нормално ... тие, родителите се тие кои сакал или нејќел те оформуваат во тоа што ќе си еден ден ... тоа, за жал не се бара по желба кој како сака ... велам за жал, за оние деца кои навистина имаат тешки проблеми и се свесни за тоа, па немајќи што да прават патат и одбираат многу лош пат по кој се движат понатаму ... не дека е тоа правилниот избор за нив, но секако тоа неможат да го сватат на време.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Наташа напиша:
Мислам дека горе наведеното не е ништо друго освен родителска грижа!
Не е никаква грешка и никако не се разгалува детето со тоа ако е до одредени граници.
Секогаш ме штрекнува кога детето ми каже дека го боли силно глава,дека не се осеќа добро а кога има температура одма сум нацртана кај доктор.
Знам дека сега во тие години ви иде на нерви(и мене ми беше така)но сега видов колку е голема грижата на родителите.
Aaa ne,ne mislev na roditelskata griza koja e vo normalni granici. Zboruvam za hipohondrija.:lud: Mislam apla e.
Plus se raboti za devojka od 15 godini...ne od 5. Kolku tolku sme zreli i znaeme da pazime na sebe,malku od malku. Nema potreba od preteruvanje i tolkavo trienje sol nad glava.Greska e sepak.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom