Најчестите грешки на родителите

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
`AnGe|4E` напиша:
Aaa ne,ne mislev na roditelskata griza koja e vo normalni granici. Zboruvam za hipohondrija.:lud: Mislam apla e.
Plus se raboti za devojka od 15 godini...ne od 5. Kolku tolku sme zreli i znaeme da pazime na sebe,malku od malku. Nema potreba od preteruvanje i tolkavo trienje sol nad glava.Greska e sepak.
Може донекаде во право си ама тоа погоре што кажа дека ако детето е единец/единица ( без брат/сестра ) родителите му се такви, т.е претеруваат во грижата за него. Јас сум единица дома па моите не се однесуваат така спрема мене, нели нормално е да се има грижа ама да не се претерува за секои ситници.
Исто така ме нервира кога родителите понекогаш не ги слушаат своите деца им одговараат едноставно во стилот "мал/а си ти ништо не знаеш". А треба да сфатат дека понекогаш децата може многу повеќе да знаат од нив без разлика што се помали, треба да се почитува и нивното мислење.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
walker_girl напиша:
Може донекаде во право си ама тоа погоре што кажа дека ако детето е единец/единица ( без брат/сестра ) родителите му се такви, т.е претеруваат во грижата за него. Јас сум единица дома па моите не се однесуваат така спрема мене, нели нормално е да се има грижа ама да не се претерува за секои ситници.
Исто така ме нервира кога родителите понекогаш не ги слушаат своите деца им одговараат едноставно во стилот "мал/а си ти ништо не знаеш". А треба да сфатат дека понекогаш децата може многу повеќе да знаат од нив без разлика што се помали, треба да се почитува и нивното мислење.
Abe ne mora da znaci deka SEKOGAS kaj decata-edinici se slucuva taa greska! Pocesto se slucuva kaj niv,zatoa sto se edinici,i celoto vnimanie nim im e svrteno.Ali toa ne znaci deka sekade i sekogas e taka.Nema vrska.
Ocigledno ne se razbirame nesto...:raz: Ili mene mi e nejasen postot ili vie ne go citate bas vnimatelno...:raz:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Добро, точно е дека има родители што го прават тоа, ама детето треба да се обиде да разговара со нив и да им објасни дека работите не стојат така како што они ги гледаат, да им каже дека не сака да паничат за секоја ситница или за мала главоболка. Би требало да го сфатат :raz:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Родителите прават грешки, но никако грижата не може да биде грешка било да е и претерана. Родителите мора да разберат дека децата на било која возраст се личности со свои потреби, размислувања, ставови , погледи, потреби и сл. кои нормално дека се разликуваат од нивните...но и децата треба да разберат дека никој повеќе не се грижи за нив од родителите, никој повеќе нема да им помогне од родителите, никој повеќе нема да биде секогаш тука за нив од родителите и тоа во текот на целиот живот без разлика на возраста.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
walker_girl напиша:
Добро, точно е дека има родители што го прават тоа, ама детето треба да се обиде да разговара со нив и да им објасни дека работите не стојат така како што они ги гледаат, да им каже дека не сака да паничат за секоја ситница или за мала главоболка. Би требало да го сфатат :raz:
Stalno se obiduva da razgovara so niv i da im objasni i toa pred mene,a tie kako drva samo se inaetat i efektot od toa: dvajca na eden,tie pobeduvaat,nea i e preku glava i kreva race.Se niz nos ke i izleze i ne izleguva.
Cesto sum svedok na cestite raspravii megju majkata i taa kerka i tolku e glupavo toa,sto mene mi idi da stanam i da i ja zakacam edna na takvata majka :nerv: :blabla: Toa e tortura be,pred sekoe izleguvanje da se raspravas dali da nosis cizmi ili patiki i toa se samo kontra da se odelo,ko za inaet.Ako nosi patiki,zosto patiki,ako nosi cizmi,zosto cizmi.Suknja pa ne doagja vo predvid da stavi!
Primala 10 infuzii,srceto i se paralo koga ja slusala kako kashla(a taa samo potkashluva),mislam toa veke e bolno i e preterano:lud:
Mene majka mi taka da mi pravi....:nerv:
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Roditelite koi imaat samo edno dete pravat najgolemi greshki..Edno e i mora da mu posvetuvaat samo nego vnimanie...Megutoa toa vnimanie znae stvarno da gi premine site granici..Najcesto tie deca se kako izolirani od nadvoresniot svet ..da ne im se sluci nesto da ne se razbolat da ne naprat ova da ne naprat ona..I na krajot koga ke izlezat vo vistinskiot nadvoresen svet ne ke znaat da se soocat so problemite..Ili pak vo drug slucaj takvite deca-edinci se premnooogu razgaleni ne znaat shto da napravat poprvo shto da kupat pobrzo i ne znaat za kraj..megutoa po nekoe vreme koga roditelite ke sfatat mozhe da e kasno
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Kje se nadopolnam na temava so citat od edna kniga, "Tancot na dushata" od Akile Eminova:
"A nema nishto postrashno od toa zhivotot pred sebe da se gleda so tugji ochi, pa makar i so ochite na rodenata majka. Toa gledanje e skrzhavo i somnichavo, gleda samo strav i vleva strashna nesigurnost, koleblivost shto vodi kon naludnichavost."

"Pochesto se sluchuva roditelite da sakaat decata da im bidat tochno kako niv, na se da gledaat sosema isto. Taa zhelba, na nekoj nachin e prirodna bidejkji site nie sakame nashite deca da gi potvrduvaat i zacvrstuvaat odlukite shto nie sme gi donele. No, taa postapka MNOGU CHESTO doveduva do antagonizam. Roditelite gi kritikuvaat interesite na deteto, a decata gi kritikuvaat navikite na vozrasnite. Vo opredelena mera, i toa e del od procesot: decata go nabljuduvaat zhivotot na svoite roditeli i mislat: mi se dopagja samo del od nivniot zhivoten stil, no vo mnogu raboti bi postapil poinaku. Site deca imaat opredeleno chuvstvo za toa shto e nepotpolno vo nachinot na zhiveenje na nivnite roditeli.
Sepak seto toa ne mora da ima antagonistichki belezi. Koga ednash kje go spoznaeme zhivotniot proces, vo nego mozheme svesno da ucevstvuvame. Roditelite treba otvoreno da gi prifakjaat kritikite od svoite deca i da gi poddrzhuvaat nivnite stremezhi. Sekako, poradi toa roditelite mora da go shirat sopstveniot nachin na razmisluvanje i da se razvivaat zaedno so decata." - James Redfield
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
Не се нервирај, дете мое, на мама оно, ти си 100 пати поубава од сите тие кои те исмеваат...БЉАК! набивање комплекси на децата...огромна родителска грешка!
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Мене не ми е јасно зошто некои луѓе се уствари родители....сериозно, па не знаат сите како да си ги воспитаат децата! И како да се справат со проблемите...., па уште да му упропастуваат живот на едно невино дете, па пред да ги прават децата нека имаат некоја визија за тоа што е добро а што лошо за детето...
Колку само деца психички ги малтретираат вие не сте свесни...Не мора тоа да биде со пцуење и сл.Доволно е само да ти се раздерава, да ти кажува дека ништо не правиш како што треба....и уште милион други работи....Мислам дека проблемите можат да се решаваат на психолог(или психијатар како бесе?) Ама, кај нас тоа е уште табу тема....а јас не гледам ништо лошо да идеш и да направиш моабет со некој кој ги знае тие работи, кој ке знае како да ти помогне!
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
trilobite напиша:
Најголемата грешка според мене е кога родителот/ите го живее својот живот,своите желби и идеали преку животот на децата.
Или пак онаму каде што застанале нивните родители при воспитувањето,овие го продолжуваат(го проектираат) во животот на децата.
Da, taka e, no kazhi mi shto mislish: Dali lichnost manipulirana na ovoj nachin od strana na roditelot ushte od najrana vozrast e sposobna da prevzeme chekori vo podocnezhniot zhivot i da se sprotivstavi na "emotivnite uceni" od strana na takviot roditel, kako na pr: Ti ne znaesh shto e dobro za tebe, samo jas znam, pa jas sum ti roditel, najdobro te poznavam i najdobro ti mislam; sram da ti e shto se ne napraviv za tebe, a ti vaka mi vrakjash; kje me umresh eden den so tvoeto odnesuvanje; jas treba da sum centrar na tvojot univerzum; taa/toj ne e za tebe- ti si zaslepen ne znaesh shto sakash...
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Подобро е да си невоспитан, отколку лошо(погрешно) воспитан
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
memberix напиша:
Подобро е да си невоспитан, отколку лошо(погрешно) воспитан
Лошото воспитување е еднакво на невоспитување. Погрешното воспитување би го ставил исто таму некаде. Не е едноставно правилно и добро да се воспита дете, а за таков успех според мене нема правило или шема. Се зависи од тоа дали е родителот доволно добро воспитан и колку може да согледа дека е потребно на флексибилен начин да го прилагоди воспитувањето на своите деца.Не е секое дете со исти особини и пред се треба да се посматраат децата како личност, не како „табула раза“ што е многу погрешен и тотално стереотипен пристап.
 
Член од
10 мај 2006
Мислења
92
Поени од реакции
6
Mandrak напиша:
Лошото воспитување е еднакво на невоспитување. Погрешното воспитување би го ставил исто таму некаде. Не е едноставно правилно и добро да се воспита дете, а за таков успех според мене нема правило или шема. Се зависи од тоа дали е родителот доволно добро воспитан и колку може да согледа дека е потребно на флексибилен начин да го прилагоди воспитувањето на своите деца.Не е секое дете со исти особини и пред се треба да се посматраат децата како личност, не како „табула раза“ што е многу погрешен и тотално стереотипен пристап.
Во право си. Ке направам аналогија со компјутерите (јеби га професионална деформација). Значи детето не е како празен диск па ајде сега да ставаме се и сешто на него додека и самите не се испогубиме и заборавиме какви се информации сме ставиле. Треба полека, на детето секогаш да се понуди избор, да се научи да одлучува и евентуално да му се укаже на позитивните и негативните работи во изборот, а не да му се наметнува мислење. Барем мене вака ме воспитувале, и сега мислам дека кога ке треба да направам избор во животот знам да размислам и да направам вистинска проценка.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Kako da im se pomogne koga povekje od 30 godini bile traumatizirani i manipulirani???
Kako da gi naterash da go prevzemat toj radikalen chekor, za nivno dobro?
Toa se lichnosti koi ne po svoja vina imaat izgubeno samodoverba i nikako nemozhat samostojno da odluchuvaat i rasuduvaat.:(
 

DACY

DON JUAN
Член од
9 февруари 2006
Мислења
282
Поени од реакции
0
Eve ti ja najgolemata roditelska greska!!!!: Vospituvanje vo mentalitetot i davanje na osnovata sto oni ja imale i ja dobile od svoite roditeli. Sto sakam da kazam..deka ne ni ja pokazuvaat hrabrosta da se borime vo zivotot, go nema entuzijastot i nema potkrepa za butkanje napred. Osnovata kako recnik bez pcovki..pocituvanje na postari licnosti, toa e razbirlivo i sekako ke bide vo nas ako nasite roditeli voopsto go imaat!!! Kako i da e..nasite roditeli se seuste so neobnoveni idei i misli!!! Samo mala sporedba dajte si so amerikanskite majki i tatkovci...oni stedat cel zviot za dve raboti..da dojdat vo evropa i da si gi skoluvaat decata!!! Decata veke na 20 godini ja vrtat evropa..i idat vo skolo koe cini po 50.000 eura!!! Samo zamislete koe iskustvo i predost vo naprdokot na razmisluvanje gi imaat ovie deca..daleku sme lugje..
Malku odskoknav od temata..ali ipak vospituvajeto na kulturno pole e dadeno od sekoj roditel..ona sto bi ni ovozmozilo cekor napred e bas ovoj nacin na vospituvanje..da ti kaze kade vodi zivotot!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom