Најчестите грешки на родителите

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Родителски грешки

Од лично или нелично искуство кои се почестите грешки или пропусти кои родителите ги прават додека го воспитуваат детето и општо додека го раснат? Можат ли сите да се заборават и простат? Нормално дека не се сите баш лесно минливи, па затоа, на што треба најмногу да внимава за да не згреши секој родител?
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Spored mene najgolemite greshki shto mozhat da gi napravat roditelite vo odgleduvanje na decata se (ne se od lichno iskustvo, no od dosta detalno prouchuvanje na takvi slucai vo okolinata):

1. Da ne mu dadesh na deteto bezuslovno vnimanie i ljubov
2. Da ne go tretirash kako posebna lichnost so svoi karakteristiki i potrebi
3. Da mu gi nametnuvash svoite potrebi i ambicii
4. Da ne mu dozvolish da porasne i da zhivee svoj zhivot

Decata se nasheto najgolemo bogatsvo i treba da im se posvetime maksimalno, no toa ne znachi deka vo idnina treba sekogash emotivno da gi ucenuvame so zborovite: Jas te stvoriv, jas odluchuvam za tebe; Shto li ne sme zhrtvuvale za tebe, sram da ti e, kje ne umresh; Ti ne znaesh shto e najdobro za tebe, nie znaeme; Treba da bidesh pr. doktor, veruvaj toa e najdobro za tebe; i slichni gluposti.

Decata rasteni vo vakva okolina se mnogu nesigurni vo sebe, i nikogash nema da mozhat da se osamostalat kako lichnosti. Kje bidat ismejani od okolinata i nema da bidat sposobni sami da se odbranat od toj pritisok.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Се сложувам потполно со постот на Ирис и еве да ви кажам еден пример на родителска вечна грешка. Вчера бев присутна на сообраќајка меѓу две деца (сакам да кажам млади луѓе со по 19-20 години) ... таткото на другото дете (првото беше од моја страна) после изјавите на полицијата, кога се тргнаа на страна, почна страшно да му се дере. Не како налутен родител кој би требало да го искара детето за направената грешка, туку како да му убило татко и со погрдни зборови ... дел од тоа: Пичка ти матер што си направил, педер еден расипан, да ти ебам мајката в пичка ... море ако те фатам наместо ќе те оставам пичка ти матер, да ти ебам мајката педер еден .........
И ај сега некој нека ми каже дека тоа дете беше такво какво што беше (прилично некултурно и лошо) затоа што така се родило ... татко му во тој момент погрешно се постави пред еден куп народ, а можам да замислам како го воспитувал од мало па до сега и како ќе го воспитува понатаму ...
Кога ја отварав темава имав слика токму за такви родители, и еве не ми задоцни еден таков пример да видам одма ... страшно значи.
Барем јас лично никогаш не би се поставила така и за поголем проблем како конкретниов погоре ... деца така растат, а со такви нерви на родител, пропаднати се од почеток.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Има некои деца кои што без разлика на тоа како биле третирани од дома, тоа го користат во нивна корист и успеваат во животот. За жалост тие деца се многу ретки. Највлијателните луѓе во животот на едно дете се неговите родители. Од нив гледаме како треба да се понашаме, што да правиме во одредени ситуации, итн. Да не должам многу мислам дека Ирис ја покри цела тема. Само да кажам дека многу родители или ги пуштат децата да прават што сакат уште од мали години, или ги стегаат и сакаат да имат целосна контрола врз нивните животи. И двете можат во ептен ретки случаеви да имаат позитивен ефект (на пример во мојот). Тие деца чиј што живот е скроз контролиран од нивните родители, пораснуваат и се фрлени во светот без никакво знање за тоа како да опстанат.
Родителите треба да имаат доволно цврст стег врз своето дете за да го заштитат од некои работи со кои детето не е уште добро запознаено, но во исто време треба и да го пуштат во одредени ситуации да си направи свои грешки и да учи од нив. Треба да го остават да има доволно животно искуство за утре да може да излезе во вистинскиот свет и да знае да се справи со сите пречки што ке му го пресечат патот. И сето ова родителите треба да го прават со љубов и подршка
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Edinstvena greska na moite roditeli vo odnos na mene e toa sto ne mi dozvolija da se zapisam vo ucilisteto vo koe sto ja sakam,znaci morav da ja ispolnuvam nivnata zelba ne mojata,Mislam deka toa stvarno ne e fer
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Она што според мене е голема грешка, тоа што родителите...во одредени случаи претерани стојат на располагање на детото. Наместо да го пуштат само да се справува со одредени проблеми во животот,а со тоа да се учи детето дека може да се случат уште многу,многу поголеми проблеми, тие секогаш и во сите случаи го буткаат го штитат. Како производ на ваквите родители се јавуваат деца кои во животот ќе доживеат еден мал проблем, одма паѓаат во депресија...и слично.Јас апсолутно не сум за запоставување, но сепак доколку му се дава помош на дететот и подршка,сепак тоа да биде во умерено ниво
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
So eden zbor ne mu dozvoluvaat na deteto da porasne
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Иначе mRnO и на мене ми се случи истото .. али сега не ги обвинувам моите што сум се запишал во тоа школо ... Малце ми е криво што сум во ова школо, но тоа е тоа, морам да го завршам!

А да преминам на темава ...

Голема грешка е оние родители кои имаат пари повеќе одколку што треба и им дозволуваат на своите деца да се распуштаат со пари насекаде ... Нивна грешка не е што тие имаат пари .. Грешката е во тоа што им дозволуваат многу на своите деца ..

Голема грешка е оние родители кои им забрануваат на своите деца многу!
На пример ... Премногу ги ставаат на казни!
Не им дозволуваат да излегуваат многу!
Не им дозволуваат да се дружат со деца кои самите сакаат!
Не им дозволуваат доволно излез до касно според возраста!
Овие деца 70% пошнуваат да пијат по големи количини .. да пушат марихуана .. да зимаат друга дрога итн.


Голема грешка на родителите е што на своите деца им дозволуваат многу!
На пример спротивно од горе наведените примери.
Овие деца стануваат исти како и децата на кои не им е дозволени ништо!

ГОЛЕМА ГРЕШКА НА РОДИТЕЛИТЕ Е ШТО СВОИТЕ ДЕЦА СЕ ПРЕТЕПАНИ ОД НИВНА СТРАНА!!!!!!


Едноставно родителите треба да знаат кога му е малце на своето дете и кога му е многу ... Ако бидат во тек со времето т.е. современи .. Своето дете според мојата логика би требало да биде совршено изгледано!!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Abe brat mislis deka ke bides sovrsen ako go sledis sovremeniot svet? greska si ima mnogu stvari vo "sovremeniot" svet sto ne se kako sto treba
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Не си го сфатил убаво тоа што го напишав!
Ќе бидат совршени одгледани !!!!!!
НИКОЈ НЕ Е СОВРШЕН .. БЕЗ РАЗЛИКА КАКО ЖИВЕЕ ИЛИ КАКО БИЛ ОДГЛЕДАН ОД ДОМА!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ne stanuva zbor za sovrsenstvo,stanuva zbor deka i denesnicava,t.e sovremeniot svet ne e taka kako sto treba da bide,mnogu raboti se podobrile vo odnos na minatoto ali i mnogu raboti izbegale od kontrola
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Според мене една од најголемите грешки(онаа од која што јас патам) е дека родителите ги користат своите деца да го исполнат својот сон,сакаат децата да станат нешто што тие не успеале а е спротивно со желбите на детето
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Кај мене не е така ... моите сакаа да бидам гинеколог али немаше теоретски шанси да се запишам на медицина :)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Имаш среќа,не дека гинеколог е лоша работа, но секогаш ке копнееш по она што ти било сон
 

Kajgana Shop

На врв Bottom