Најубавите стихови во Библијата

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.107
Трета книга Ездра

„Појди и прашај бремена жена; можно ли е да го задржи плодот што е во неа по наполнувањето на деветтиот месец?»»
41. Јас одговорив: <„Не може, Господи.»» Тогаш Тој ми рече: <„Слични на утробата се и живеалиштата на душите во Адот.
42. Како што родилката брза да роди, за да се избави од родилните болки, така брзаат и тие – да го вратат она што им е дадено.
 
Член од
16 мај 2021
Мислења
795
Поени од реакции
4.290
Дојдете кај мене сите уморни и обременети, и јас ќе ве одморам. Земете го јаремот мој на себе, учете се од мене, зашто јас сум кроток и понизен по срце, и ќе најдете одмор на душите свои. Зашто јаремот мој е сладок, а бремето мое e лесно.

Матеј 11: 28-30
Дојдете кај мене сите уморни и обременети, и јас ќе ве одморам. Земете го јаремот мој на себе, учете се од мене, зашто јас сум кроток и понизен по срце, и ќе најдете одмор на душите свои. Зашто јаремот мој е благ, а бремето мое e лесно.

Матеј 11: 28-30

Исправка. Треба благ во смисол нестрог и пријатен.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.482
Поени од реакции
3.218
18. Ако ве води Духот, вие не сте под Законот.

19. Делата на телото се познати. Тие се: прељубодејство, блудство, нечистотија, бесрамност,
20. служење на идоли, магии, непријателство, кавги, ревнувања, гнев, расправии, несогласности, ереси,
21. зависти, убиства, пијанство, срамни гостувања и други слични работи; однапред ви велам, како што ви реков и порано, дека оние што го прават тоа, нема да го наследат царството Божјо.

22. А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, долготрпеливоста, добротата, милосрдноста, верата,
23. кротоста, воздржливоста. Против такви нема закон. (ап.Павле до Галатјаните гл.5)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.376
Поени од реакции
4.517
Дојдете кај мене сите уморни и обременети, и јас ќе ве одморам. Земете го јаремот мој на себе, учете се од мене, зашто јас сум кроток и понизен по срце, и ќе најдете одмор на душите свои. Зашто јаремот мој е благ, а бремето мое e лесно.

Матеј 11: 28-30

Исправка. Треба благ во смисол нестрог и пријатен.
„Благ„=„добар„.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.482
Поени од реакции
3.218
Тагува младото вино, венее лозата,воздивнуваат оние што имаа весело срце.Престана веселбата со дајрињата, замре вревата на оние што воскликнуваат весело, престана веселбата покрај харфата.Повеќе нема песна додека се пие вино, им згорчи опојниот пијалак на оние што го пијат.Градот е напуштен и разурнат,влезот во секоја куќа е затворен. Се слуша викотница по улиците зашто нема вино. Исчезна секоја радост, ја снема веселбата од земјата.

Страв, јама и стапица те чекаат тебе, жителу на земјата!Оној што ќе избега од звукот на стравотијата, ќе падне в јама, а оној што ќе се извлече од јамата, ќе се фати во стапица. ( Исаија 24: )
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
864
Поени од реакции
878
ПСАЛМИ 46
Бог ни е прибежиште и сила
1. Бог наше прибежиште

За началникот на пејачите. За Кореевите синови. Песна за Аламот.
Господ ни е засолниште и тврдина, секогаш проверен помошник во неволја. Затоа не се плашиме кога земјата се лулее, кога бреговите се рушат во морето. Нека бучат и беснеат морските бранови, нека треперат планините од нивната жестокост
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.118
Поени од реакции
5.883
Езекиел 23:20

Се распалуваше како наложниците што им припаѓаат на оние чиј орган е како на магаре, чиј полов орган е како на коњ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom