Најубавите стихови во Библијата

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.271
Поени од реакции
27.709
Јован
11:25
Јас сум воскресението и животот; Кој верува во Мене, и да умре, ќе живее.
11:26
И секој што живее и верува во Мене, нема да умре довека.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
„По нивните плодови ќе ги познаете. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?“
- Матеј, еден од побитните христијански апостоли
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.100
Поени од реакции
3.469
1 Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог. 2 Тоа беше во почетокот во Бога. 3 Сè стана преку Него, и ништо, што стана, не стана без Него. 4 Во Него беше живот и животот им беше светлина на луѓето. 5 И светлината свети во темнина, и темнината не ја опфати.
 
Член од
16 мај 2021
Мислења
760
Поени од реакции
4.186
Дојдете кај мене сите уморни и обременети, и јас ќе ве одморам. Земете го јаремот мој на себе, учете се од мене, зашто јас сум кроток и понизен по срце, и ќе најдете одмор на душите свои. Зашто јаремот мој е сладок, а бремето мое e лесно.

Матеј 11: 28-30
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Трета книга Ездра 1

27. Вие како да не Ме оставивте Мене, туку се оставивте себеси»», вели Господ.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
„Стани, Господи, за да не се засили човекот; народите нека примаат суд пред Тебе.
Заплаши ги, Господи, за да разберат незнабошците дека се само луѓе.“
- Псалм 9:19-20
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Откровение 2

2. ги знам делата твои, трудот твој и трпението твое, и дека не можеш да ги трпиш лошите; знам дека си ги испитал оние што себеси се наречуваат апостоли, а не се, и дека си нашол оти се лажци;
3. дека си претрпел и дека имаш трпение, дека си се трудел за името Мое и дека не си се уморил.
4. Но сум против тебе, зашто ја остави својата прва љубов.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
(Кол 2.8) - Браќа, пазете некој да не ве заведе со филозофија и со празна измама според човечкото предание, според стихиите на светот, а не по Христа.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Духот е тој што оживува,телото ништо не помага. Зборовите што ви ги кажав се дух и живот. (Јов. 6.63)
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.100
Поени од реакции
3.469
Матеј 6:
5. ,,А кога се молите, не постапувајте како лицемерите, кои сакаат да бидат забележани од другите кога се молат по синагогите и по плоштадите. Ве уверувам дека друга награда за нив ќе нема!
6. А ти, кога ќе се молиш, влези во својата соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот невидлив небесен Татко, Кој го гледа тоа што е тајно и ќе те награди јавно.
7. Кога се молите, не редете празни зборови, како што тоа го прават оние што не Го познаваат Бога, мислејќи дека ќе бидат услишани поради својата речовитост.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Книга Мудрост Соломонова

13. Бог не ја создал смртта и не ѝ се радува на пропаста на живите;
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Прва книга Мојсеева

19. И си рекоа помеѓу себе: „Ене оној што сонува, иде.
20. Ајде сега да го убиеме и да го фрлиме во некоја од овие јами, па ќе речеме – лута ѕверка го изеде. Тогаш ќе видиме што ќе стане од неговите соништа.”
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
„Блажен е човекот, кој се здобил со мудрост, и човек, што спечалил разум;
подобро е да ја добиеме неа, отколку ризници со сребро и злато;
таа е поскапа и од скапоцени камења; ни едно зло не може да ѝ се спротивстави; таа им е добро позната на сите, што се приближуваат кон неа, ништо, па и сè што ти е мило, не може да се спореди со неа. “
- Соломонови Изреки, хебрејски мудрости
 

Kajgana Shop

На врв Bottom