Најлоши рок песни по ваш избор?

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Тоа и ми беше целта на постов, половината од тука шо ги пишаа песните, некогаш сигурно свршувале на истите. :)
Че ти помини, фаза е. Инаку не мора да свршувале :D Зависи во кои кругој се движиш, зависи колку си заЛубен, зависи шо филмови го тепаат човек и така натака и така натака. Факт е дека пичината се ложат на овие песни во глобала.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
mozam da go zamislam turvi na carrie so prael :)
Кери ко за некое чудо пред некоја година, 2-3 макс ја слушнав првпат. Итоа ја пееше некој cover бенд на некоја свирка. После видов кај шо ја постирале едни познајници што присуствувале на свирката и ја слушнав студиски. Тешка бљувотина на прво слушање ми се виде. Онака од прва што би се рекло. Абе јас имав привилегија уште од мал да имам закон основа и по некоја случајност го избегнав допирот со овие сералници од песни :D Строго алтернатива сме слушале. Имав едни касети, 10 на број, Best alternative тие обично сме ги вртеле, хитови 90-ти.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Од македонскиве, ништо од Бени и Нон Стоп не можам да сварам.
 
M

Moon Child

Гостин
Зошто бе толку хејт за Бон Џови?
Јас па си го поштуам и слушам. Не е најдобар де, ама има убави песнулиња. Иначе скоро секој бенд има по барем едно срање кое е општоприфатено од простата раја која се идентификува со се и сешто и следи трендови.
Само Iron Maiden НЕМА! Едни и единствени, вон сите граници кои никогаш не стигнаа до простотилукот, како што стигнаа Металика со Nothing else matters, Nirvana so Smells like teen spirit, Deep Purple so Soldier of fortune, Pink Floyd so Another brick in the wall и колку и да ме боли ова - Led zeppelin so Stairway to heaven, и тако даље.
Не постои ниедна песна на Iron Maiden која е општоприфатена и која ја слушаат луѓе на кои толку им сече.

Иначе да не отидам скроз оф топик, нема да напишам поединечно, ама ми се сере од Ван Хален, колку ми се одвратни сите од тој бенд, неможам да ги сварам, особено пејачот, имам желба да го кастрирам.
ГНР многу ги сакав како дете со својата заштеда купував цедиња од нив и постери, а сега кога ќе ги начекам на телевизија ги мењам, или не ги заушувам.
Од Македонски немам поим, веројатно новокомпоновано срање. Иначе, јас си слушам Македонска музика редовно, од периодот на 80 и 90ти, во главно се ми е прифатливо и убаво.
 

Expecto Patronum

Citizen Erased
Член од
13 јули 2011
Мислења
1.331
Поени од реакции
3.281
Пуштете го тв-то на Kerrang и имате неограничен извор на срање рок (со ретки исклучоци).
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Зошто бе толку хејт за Бон Џови?
Јас па си го поштуам и слушам. Не е најдобар де, ама има убави песнулиња. Иначе скоро секој бенд има по барем едно срање кое е општоприфатено од простата раја која се идентификува со се и сешто и следи трендови.
Само Iron Maiden НЕМА! Едни и единствени, вон сите граници кои никогаш не стигнаа до простотилукот, како што стигнаа Металика со Nothing else matters, Nirvana so Smells like teen spirit, Deep Purple so Soldier of fortune, Pink Floyd so Another brick in the wall и колку и да ме боли ова - Led zeppelin so Stairway to heaven, и тако даље.
Не постои ниедна песна на Iron Maiden која е општоприфатена и која ја слушаат луѓе на кои толку им сече.

Иначе да не отидам скроз оф топик, нема да напишам поединечно, ама ми се сере од Ван Хален, колку ми се одвратни сите од тој бенд, неможам да ги сварам, особено пејачот, имам желба да го кастрирам.
ГНР многу ги сакав како дете со својата заштеда купував цедиња од нив и постери, а сега кога ќе ги начекам на телевизија ги мењам, или не ги заушувам.
Од Македонски немам поим, веројатно новокомпоновано срање. Иначе, јас си слушам Македонска музика редовно, од периодот на 80 и 90ти, во главно се ми е прифатливо и убаво.
Не е тоа "простотилукот", тоа се ултра комерцијални (мејнстрим) песни. Што не мора да значи дека се лоши.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Новата песна на Канго, Аманет, уши крварат од тоа
 
M

Moon Child

Гостин
Не е тоа "простотилукот", тоа се ултра комерцијални (мејнстрим) песни. Што не мора да значи дека се лоши.
О далеку од тоа дека се лоши, Stairway to heaven ми е една од омилените песни, ама тоа не значи дека било кој рандом лик не би ти рекол - еј брат абе колку кул песна е таа, и онака да те извади од патики.
Додека ИМ немаат ниедна таква песна.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
О далеку од тоа дека се лоши, Stairway to heaven ми е една од омилените песни, ама тоа не значи дека било кој рандом лик не би ти рекол - еј брат абе колку кул песна е таа, и онака да те извади од патики.
Додека ИМ немаат ниедна таква песна.
Iron Maiden жанровски се некако подалечни од слухот на мнозинството. Далеку поспецифични се. Плус сигурно им се позафркнати со гитарите на бендовите кои преработуваат, да ги изведуваат во живо. Да ја грабнат една Fear of the dark да ја лупаат по кафулиња, на секое ќе видиш како ќе имаат и IM таква песна :D.

Smells like пример е остра песна која по некоја случајност се пробила, преку MTV, VH1, преработување низ кафичи и сл. Исти курац и со Круг од Ekv пример. Замислата на бендовите и целта не била таа :) Спонтано се десило по мене.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Sweet child o'mine и други срања што излегле од Пиштоли и Рози , префорсирано за мене ..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Општо земено сите рокерски песми се ужасни лоши пошо ја учат омладината да се дрогира и да не оди в црква.
Единствени рокери кои би им ги препорачал ма младите се Бони М и Аба од странските рок состави како и Плави Оркестар и Рокери с Мораву од домашните бендови
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Стварно интересна тема, ама не е баш лесно да се одвојат пет песни. Прво на овие ми текна.

Deep Purple - Soldier Of Fortune
Најдосадната песна на сите времиња....

Bryan Adams - Everything I Do
Втората најдосадна песна и веројатно најлигава балада. Некогаш сум ја слушал, сега органски не ја поднесувам.

Weezer - Beverly Hills
Момциве ги открив скоро и се многу добар бенд. Ама ова е најлошо нешто што го слушнав од нив.

Ozzy Osbourne - Dreamer
Премногу ми е cheesy за човек како Ози. Дури не ја ни сметам како права рок песна.

Bon Jovi - Blaze Of Glory
Нешто од Бон Џови морав да ставам тука. Одамна не слушам ништо од него, ама на ова прво ми текна. Инаку, јас си ја викам песнава „Блаже оф глори“. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom