Најисплатливи работи за кои не ти е потребен факултет

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
14.912
Еј, да беше и да се работеше за Женско,досега ќе имаше десет страници наполнето со идеи...
идеи кој сите ќе се поклокуваа - копираа - уствари се иста идеа како само еден да пишува.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.884
Od rabota nema pari. Bez razlika so ili bez fakultet. Fakultetot to est diplomata vo denesno vreme ti vredi kolku toalet papir ako nemas partisko zalege pa nekade da te nabutaat u javen sektor za da lezis i da zimas uba plata.
Kako i da e ako mislis od rabota deka neso ke pecalis uste vo start si ja utnal. Se isplaka npr tezga na pazar, taksist so svoe vozilo, rasturanje na vozila za rezervni delovi, sverc komerc kupi prodaj bilo sto od i preku internet fejsbuk itn.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.214
Поени од реакции
12.284
Како бе очекуваш добра работа без факултет, остај тие муабети ти ако си успешен, комуникативен, креативен, чуство за лидер не знам што ке завршиш факултет прво, ке научиш 2-3 странски јазици, па ке најдеш добра работа па после ке магистрираш, докторираш и така натаму, тие приказни од типот за да бидеш успешен не ти треба факултет му успева само на 1% (сите знаеме кои се тие),обично таа фраза се користи за да се утешат тие што не успеваат во образованието. Со тоа што си fail на факултет кажува какво чуство за одговорност имаш, затоа факултетот е многу битна работа во целиот свет, кога се бара работа.
Во оваа држава и генерално во свет формално факултетско образование се исплати само кај оние професии кај кои постојат лиценци за работа кои се врзани со диплома, пример лекар. Ниту еден факултет, особено па во Македонија, нема да те научи да работиш без оглед на струката. Така да колку си добар во работата се е до тоа колку те интересира, не што факултет имаш завршено.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.274
Поени од реакции
2.525
Од која работа во Македонија може да се заработи најмногу пари без да имаме завршено факултет.Немам можност да завршам факултет па сакам да најдам некоја добра работа било што и да е само да биде легална.Доколку некој има некоја идеа за работа или негова фирма бизнис,по можност во Пелагонискиот дел,потребна мие постојана работа немора да бидам пријавен.
Ако сакаш да работиш со ракија има добра бизнис. Јас ке те снабдувам со екстра квалитетна роба во неограничени количини по цена од 120 со твој превоз или по 130 со мој превоз. Ако си од битолско таму мислам дека ке можеш да шиткаш минимум по 160... зависи од тебе каков продавач си. Имам и квалитетно црно вино на кое исто така можеш да направиш убава заработка. Испитај си го пазарот и можностите на истиот па ако сметаш дека можеш да ја работиш таа работа пиши ми...
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Во оваа држава и генерално во свет формално факултетско образование се исплати само кај оние професии кај кои постојат лиценци за работа кои се врзани со диплома, пример лекар. Ниту еден факултет, особено па во Македонија, нема да те научи да работиш без оглед на струката. Така да колку си добар во работата се е до тоа колку те интересира, не што факултет имаш завршено.
Завршувањето на факултет не значи дека си гениј, паметен (како тука кај нас народот го доживува) туку колку си одговорен за твоите задачи, колку имаш трпение во тоа, со еден збор е еден вид едукација, знаеме многу добро особено ние што живееме во Македонија колку работа ке ти заврши знаењето од факс, но сепак има вредност ако стварно си стигнал до диплома со твој труд. Полесно ке се снаоѓаш со задачите дадени од работа утре задутре, ке знаеш да комуницираш, ке имаш богат речник (сепак од толку читање од факс нешто ке произлезе), ке знаеш како да се однесуваш, ке знаеш барем едно обично писмо да напишеш, полесно ке се вклопиш во било што. Сега знам дека има фрустрирани,искомплексирани (тие што немале успех во високото образование заради x причини) и го множат факултетот во денешно време со 0 кажувајќи "ееххх и дебил денеска завршува факултет"и сите знаеме дека има тавки што без една прочитана страна завршуват факултет но ти не можеш и немаш право да потценуваш некој што стварно се трудел многу на факс да стигне до таа диплома, ти потценувај колку сакаш, тој/таа ке постигне многу во животот ако стварно завршил факултет со учење. Заклучок факултетот ке те спреми многу за понатамошниот живот ако го завршуваш со твој труд.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.214
Поени од реакции
12.284
Завршувањето на факултет не значи дека си гениј, паметен (како тука кај нас народот го доживува) туку колку си одговорен за твоите задачи, колку имаш трпение во тоа, со еден збор е еден вид едукација, знаеме многу добро особено ние што живееме во Македонија колку работа ке ти заврши знаењето од факс, но сепак има вредност ако стварно си стигнал до диплома со твој труд. Полесно ке се снаоѓаш со задачите дадени од работа утре задутре, ке знаеш да комуницираш, ке имаш богат речник (сепак од толку читање од факс нешто ке произлезе), ке знаеш како да се однесуваш, ке знаеш барем едно обично писмо да напишеш, полесно ке се вклопиш во било што. Сега знам дека има фрустрирани,искомплексирани (тие што немале успех во високото образование заради x причини) и го множат факултетот во денешно време со 0 кажувајќи "ееххх и дебил денеска завршува факултет"и сите знаеме дека има тавки што без една прочитана страна завршуват факултет но ти не можеш и немаш право да потценуваш некој што стварно се трудел многу на факс да стигне до таа диплома, ти потценувај колку сакаш, тој/таа ке постигне многу во животот ако стварно завршил факултет со учење. Заклучок факултетот ке те спреми многу за понатамошниот живот ако го завршуваш со твој труд.
Не би рекол. Денеска никој не ти бара писмо да напишеш, ниту речник ти гледа, освен ако не си топ пичица па да те земе да му куцаш документи и да му праиш табели у ексел, туку да му решиш проблем што он не знае да го реши. Еве конкретно ИТ сферата да ја земеме, во две фирми во Скопје познавам двајца кои немаат ни ф од факултетско образование, едниот мислам има идено на курс макромедиа флеш уште на времето а до пред извесно време беше хед оф дипартмент на php одделот, додека другиов фатил јаваскрипт уште на 18 години и плус пракси-макси, факултет нема, и он е хед оф дипартмент на некој си фронтенд департман таму. И двајцата земаат плати што да ги собереш на куп факултетлииве од економски и правен може да ги сањаат у Македонија. Закључок, не е до факултетот, туку до колку ти сече и колку знаеш што сакаш у живот и нормално колку си посветен на тоа, а да и колку ти држи гзето да да работиш под притисок со денови и со саати кога имаш рокови. Тоа што у Македонија младите, а и не само у Македонија, не знаат што да праат со животот па упишуваат факултети и им ги пунат џебовите на луѓе кои продаваат ветар и магла е друг проблем.
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
49
Поени од реакции
36
Не би рекол. Денеска никој не ти бара писмо да напишеш, ниту речник ти гледа, освен ако не си топ пичица па да те земе да му куцаш документи и да му праиш табели у ексел, туку да му решиш проблем што он не знае да го реши. Еве конкретно ИТ сферата да ја земеме, во две фирми во Скопје познавам двајца кои немаат ни ф од факултетско образование, едниот мислам има идено на курс макромедиа флеш уште на времето а до пред извесно време беше хед оф дипартмент на php одделот, додека другиов фатил јаваскрипт уште на 18 години и плус пракси-макси, факултет нема, и он е хед оф дипартмент на некој си фронтенд департман таму. И двајцата земаат плати што да ги собереш на куп факултетлииве од економски и правен може да ги сањаат у Македонија. Закључок, не е до факултетот, туку до колку ти сече и колку знаеш што сакаш у живот и нормално колку си посветен на тоа, а да и колку ти држи гзето да да работиш под притисок со денови и со саати кога имаш рокови. Тоа што у Македонија младите, а и не само у Македонија, не знаат што да праат со животот па упишуваат факултети и им ги пунат џебовите на луѓе кои продаваат ветар и магла е друг проблем.
Денес сите го земаат факултетот со пари ретки се тие што се трудат,ако имаш пари и партиска книшка не ти треба знаење ќе те пикнат негде. Има и луѓе што сега на 25-30 години го доземаат средното и истата диплома и сведителство го имаат како редовен ученик кој оди секој ден во училиште, потоа се запишуваат на дисперзиран факултет или некој приватен со паричка и се вработуваат пред тебе а незнаат да се потпишат како што треба само нема каде да се пожалиш никој не те слуша секој си тера како му одговара.Ги жалам студентите кои се убиле од учење со години и денес седат дома или работат во некоја малска баклница, а овие да ги наречам полуписмени луѓе седат во канцеларија и учат до прва како се ракува со компјутер и ред други работи, само странство заминување и да работиш како црнец да не ти биде мака барем земаш дека подобра пара би земал. На многу ниско ниво паѓа нашава земја само за да опстојат одредени луѓе на власт се воведуваат.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Грешка си, земаш пример случаи кои се ретки сам викаш познаваш само двајца кои успееле без факултет во цело Скопје и ако и двајацата следеле некој си курс од каде требало да докажат колку вредат таквите се ретки што ги бива со компјутери и такви ствари, ние другите што правиме да се фатиме за к..???? И многу грешиш дека речникот, пишувањето писма не се вреднува веќе, напротив се повеќе и повеќе почнува да има вредност полека се појавува дефицитот од таквите луѓе, оти ние со образование од 90-те па навака не знаеме две речиници да врземе, кога ке ти барат мислење од работа или да пишуваш некој си проект,или една обична честитка ке пишуваш формули што јас знам бројки сите сакаме да бидеме ИТ инжиниери нели ??? се заработува дебела пара од тоа, и на крај да факултетот нема никаква вредност па да не дојде време после 20-30 години да не прогласат за неписмена нација,држава. Сите со компјутери ке се бавиме и некаков си бизнис.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.208
Поени од реакции
5.045
Не би рекол. Денеска никој не ти бара писмо да напишеш, ниту речник ти гледа, освен ако не си топ пичица па да те земе да му куцаш документи и да му праиш табели у ексел, туку да му решиш проблем што он не знае да го реши. Еве конкретно ИТ сферата да ја земеме, во две фирми во Скопје познавам двајца кои немаат ни ф од факултетско образование, едниот мислам има идено на курс макромедиа флеш уште на времето а до пред извесно време беше хед оф дипартмент на php одделот, додека другиов фатил јаваскрипт уште на 18 години и плус пракси-макси, факултет нема, и он е хед оф дипартмент на некој си фронтенд департман таму. И двајцата земаат плати што да ги собереш на куп факултетлииве од економски и правен може да ги сањаат у Македонија. Закључок, не е до факултетот, туку до колку ти сече и колку знаеш што сакаш у живот и нормално колку си посветен на тоа, а да и колку ти држи гзето да да работиш под притисок со денови и со саати кога имаш рокови. Тоа што у Македонија младите, а и не само у Македонија, не знаат што да праат со животот па упишуваат факултети и им ги пунат џебовите на луѓе кои продаваат ветар и магла е друг проблем.

Немале факс ама имале илјадници евра за курсеви да фрлат (курсеви кои што повеќе се ценат од факс. диплома во ИТ сферата)

:)

Дечкото пиша дека не е финансиски добар т.д не е исто :)
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.607
Поени од реакции
5.014
Најчестиот изговор за луѓето на кои не им се учи/мрзи.
Ти па од каде знаеш каква му е состојбата на човекот,па да судиш дека е мрзелив. Фино си кажа дека не е при финансии за факс.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.750
Поени од реакции
3.606
Ти па од каде знаеш каква му е состојбата на човекот,па да судиш дека е мрзелив. Фино си кажа дека не е при финансии за факс.
Акo му се учи, ќе пoзaјми, ќе земе кредит. Пa и ќе укрaде :D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.304
Поени од реакции
3.496
Na cel forum citas, Vo Mkd imalo kriza, siromastija, drzavata ne bila sredena, dno I slicno....ama bas Na sekoja mozna tema, duri I sex I ljubov,istite muabeti...a Koga ke GI procitas komentarive ovde, dobivas vpecatok deka deckovo sto ja otvoril temaba zivee Vo Norveska.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.796
Поени од реакции
15.771
ако не ти се учи факултет во ова време кај што семестар ти е само 100 евра незнам кога, плус ако земаш и стипендија ќе ти дојде џабе, не знам колку беше у зависност од просекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom