Најисплатливи работи за кои не ти е потребен факултет

Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Од која работа во Македонија може да се заработи најмногу пари без да имаме завршено факултет.Немам можност да завршам факултет па сакам да најдам некоја добра работа било што и да е само да биде легална.Доколку некој има некоја идеа за работа или негова фирма бизнис,по можност во Пелагонискиот дел,потребна мие постојана работа немора да бидам пријавен.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Овчар, ако не ти пречи звањето и осаменоста.
Хах да биде иронијата поголема во право си. Бачилските овчари земаат по неколку илјади евра од сезона... Сума што некој колонијален работник може само да ја сонува

On a serious note....
- Келнер... ем има пари, ем ќе дупиш женски....Тоа им е фетиш да се ебат со келнери... Е сега после 30та ќе бидеш заглавен со искуство кое нема да ти го вреднуваат никаде али јбг тоа е цената за фраерлукот

- Друга опција, занат или земи усмери се на некоја струка кај што ќе усовршиш сопствена услуга, продукт и сл.....

- Секако најдобрата, штрафта одавде, ако ти се поклопат чакрите тогаш си ги заебал и тие со докторати и магистратури....

И за крај



Ако не те бидуе како личност и карактер, џабе ти се и дипломи и образование и све.
Некој в контењер ќе ги фрлиш па империја ќе изгради... Се е тоа до персоната и како се справува со предизвиците во животот.
 
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Овчар, ако не ти пречи звањето и осаменоста.
Зошто да ми пречи само незнам кај кого да се обратам незнам кој чува, ако знаеш некој во Пелагонискиов дел кажи па да видам колку би понудил.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Зошто да ми пречи само незнам кај кого да се обратам незнам кој чува, ако знаеш некој во Пелагонискиов дел кажи па да видам колку би понудил.
Е тоа ни јас не знам. Ова го напишав затоа што секоја година има натписи дека има недостаток од овчари иако платата е добра. И државата ги субвенционира овчарите затоа што поради недостиг на овчари почна да се намалува бројот на овците во Македонија.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Како бе очекуваш добра работа без факултет, остај тие муабети ти ако си успешен, комуникативен, креативен, чуство за лидер не знам што ке завршиш факултет прво, ке научиш 2-3 странски јазици, па ке најдеш добра работа па после ке магистрираш, докторираш и така натаму, тие приказни од типот за да бидеш успешен не ти треба факултет му успева само на 1% (сите знаеме кои се тие),обично таа фраза се користи за да се утешат тие што не успеваат во образованието. Со тоа што си fail на факултет кажува какво чуство за одговорност имаш, затоа факултетот е многу битна работа во целиот свет, кога се бара работа.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 декември 2015
Мислења
67
Поени од реакции
42
Како бе очекуваш добра работа без факултет, остај тие муабети ти ако си успешен, комуникативен, креативен, чуство за лидер не знам што ке завршиш факултет прво, ке научиш 2-3 странски јазици, па ке најдеш добра работа па после ке магистрираш, докторираш и така натаму, тие приказни од типот за да бидеш успешен не ти треба факултет му успева само на 1% (сите знаеме кои се тие),обично таа фраза се користи за да се утешат тие што не успеваат во образованието. Со тоа што си fail на факултет кажува какво чуство за одговорност имаш, затоа факултетот е многу битна работа во целиот свет, кога се бара работа.
Иначе побарав мисење не сум финансиски добар за да почнам да учам факултет, сакам да почнам некоја привремена работа додека не застанам на здрави нозе.Не ти треба такви избувливи работи верувај чисто поштено побарав мислење а не солење на памет доволно знам како треба да заработам брзи пари но сакам чесно да бида заработени така сум од мал воспитан.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Тоа е друго, јас мислев дека времето за студент ти помина па сега кога се сети дека целиот животот нема да ти помине со помош од родители, сакаш работа со добра пара има доста случаи такви затоа и напишав таков коментар.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И да е таков никогаш не е доцна да почне да работи. Сепак тоа е подобро него да продолжи да живее на туѓ грб и плус да пишува по форуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom