Најефтин супермаркет

Член од
20 јануари 2021
Мислења
400
Поени од реакции
4.398
Точно така, @Almeida баш добро навлезе во тематиката.
Ќе се надоврзам само на тоа што го спомна за состојките, дел од нив кои не се познати, тие спаѓаат под клеточна храна.
На многумина (скоро на сите) не им е познат терминот и можеби веднаш ќе ги асоцира на GMO, што всушност и не е грешка, но ова е многу поголемо и поопширно.
Во годините што следат ќе се дискутира се повеќе и повеќе за тоа, а таа храна ќе биде широко распространета.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.517
Поени од реакции
9.412
Мене Рептил маркетите ми се допаѓаат...имаат секогаш тазе сувомеснати производи, а во некои нивни маркети има и готови убави јадења, месари, рибарница....може и да се одбереш парче месо или риба и да ти ја зготват таму.
Цените се поефтини од тинекс, веро и рамстор.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Точно така, @Almeida баш добро навлезе во тематиката.
Ќе се надоврзам само на тоа што го спомна за состојките, дел од нив кои не се познати, тие спаѓаат под клеточна храна.
На многумина (скоро на сите) не им е познат терминот и можеби веднаш ќе ги асоцира на GMO, што всушност и не е грешка, но ова е многу поголемо и поопширно.
Во годините што следат ќе се дискутира се повеќе и повеќе за тоа, а таа храна ќе биде широко распространета.
Темава е за евтини маркети, ама во вакво сурово време не смее да се занемари како се постигнуваат тие ниски цени.
Сигурен сум дека и покрај распространетата продажна мрежа и поволните договори кај добавувачите, големите маркети бутаат увозна стока, која на други места не би прошла и покрај тоа што е евтина.
Не сум сигурен дека имаме ревносни институции што можат да надгледуваат што се' може да се најде во самите производи. Да не зборам за таа заштита со царини, даноци, со кои би се штитело домашното производство...воведување барем на некакви квоти исл. Долго време не водат луѓе што немаат основен сенс за државност, не па да се занимаваат со стратешки прашања од овој тип, кои се од економски, ама и здравствен карактер.
 
Член од
24 септември 2018
Мислења
48
Поени од реакции
23
Tomi vo tuba ti e svajcarski.

Made in Switzerland...

Vo KAM ima nekoi dobri raboti germanski, i isto i MK (eden ovci kaskaval), a i drugi poevtini proizvodi otkolku niz drugi marketi...
Vo Tinex ima dobri kaskavali, parmesani puteri i slicno od italija...ama treba da izgubam pola saat plus da gledam rok na traenje...
Vo Vero ima dobri grcki proizvodi i poveke pokvaliteten izbor...
Stokomak ne znam, nemam blisku...
Granap isto nemam blisku, no nekako mi izgleda OK koga sum bil dva tri pati...sea so ceni neam iskustvo mnogu mnogu.

Mene ne mi e problem 1-2 denara, no mi e glupo nekoj da me krade kao so tobleroneto 62 vs 120 mkd...

Sega gledav ceni kaj nas vs srbija vs italia...definitivno kaj nas e najskapo. Ne znam koj treba da reagira, no ne e voopsto vo red...chisto kradenje...
Во трката по профит, за жал само неколку проценти се достојни. Дали бил Нестле, Милка... Тие се странски брендови, купуваат многу евтино какао, на пример... од земјите со мал раст, и ставаат ГМО состојки, за да имаат помал трошок, со тоа што Милка може да достигне цена од 30 или 25 денари(увезена). По таа логига, е и за сите други производи. Купуваат франшизи и такви работи. Еве пример. Павлака Битолска и павлака Маестро. Првта е 80ден. другата 45ден., иста грамажа околу 700гр. Составот не е ист, се познава дека едната е млечна, а другата вештачка и сува. Така е и странство. Производите им се се повеќе ГМО. Јадат по 10 пати во денот, оти таква храна те изгладнува брзо. Еве САД, кај и да е ќе бидат едни од најголемоте производители на зеленчуци. Како? Вештачки, без сонце, без природна светлина, топлина, само нашприцано со ГМО. И, пример, доматот ќе може да достигне цена од 20 ден. Е така се уништуваат држави, нации, пред се економски. НЕОКОЛОНИЈАЛИЗАМ. Скоро повеќе од половина пазар е ГМО. Луѓето двојат пари за коцка, а јадат Ш храна. Добро е што во нашава држава до некаде ги знаеме домашните производители: Витаминка, Винчини, Пекабеско, Битолска... И тие се уште не играат на таков начин. И Македонија ќе се претвори во ГМО пазар и екстра профит. Состојки, вода, засладувачи, ГМО...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во трката по профит, за жал само неколку проценти се достојни. Дали бил Нестле, Милка... Тие се странски брендови, купуваат многу евтино какао, на пример... од земјите со мал раст, и ставаат ГМО состојки, за да имаат помал трошок, со тоа што Милка може да достигне цена од 30 или 25 денари(увезена). По таа логига, е и за сите други производи. Купуваат франшизи и такви работи. Еве пример. Павлака Битолска и павлака Маестро. Првта е 80ден. другата 45ден., иста грамажа околу 700гр. Составот не е ист, се познава дека едната е млечна, а другата вештачка и сува. Така е и странство. Производите им се се повеќе ГМО. Јадат по 10 пати во денот, оти таква храна те изгладнува брзо. Еве САД, кај и да е ќе бидат едни од најголемоте производители на зеленчуци. Како? Вештачки, без сонце, без природна светлина, топлина, само нашприцано со ГМО. И, пример, доматот ќе може да достигне цена од 20 ден. Е така се уништуваат држави, нации, пред се економски. НЕОКОЛОНИЈАЛИЗАМ. Скоро повеќе од половина пазар е ГМО. Луѓето двојат пари за коцка, а јадат Ш храна. Добро е што во нашава држава до некаде ги знаеме домашните производители: Витаминка, Винчини, Пекабеско, Битолска... И тие се уште не играат на таков начин. И Македонија ќе се претвори во ГМО пазар и екстра профит. Состојки, вода, засладувачи, ГМО...
Јас кога им викам на луѓево дека Дорина (а и секое друфо балканско) е подобро чоколадо од Милка, не ми веруваат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
.

Mene ne mi e problem 1-2 denara, no mi e glupo nekoj da me krade kao so tobleroneto 62 vs 120 mkd...

Sega gledav ceni kaj nas vs srbija vs italia...definitivno kaj nas e najskapo. Ne znam koj treba da reagira, no ne e voopsto vo red...chisto kradenje...
Сами си увезуваат, затоа имаат дупло пониска цена за многу производи.

Некои маркети треба да регираат ако имаат моќ, зошто некој им носи Тоблероне по набавна цена 100, а тие треба да го продаваат 120
Имаат конкуренција, ќе им се намали продажбата, ќе немаат нарачки, ќе вртат по некое парче на рафт.

Познаник што работи со Орбит ми има кажувано за Орбит бонбони 17 во Стокомак, а во други 40 ден.
Сникерс, Баунти, Марс исто дупло пониска цена за 30% и некои маркети реагирале за и на нив по пониска цена да им ги продаваат, ако не прекинуваат соработка.

Дека се големи маркети прифатиле, ама ако прекине соработка некоја не толку моќна продавница како маалските, па може и да им испратат инспекција за да видат на кој начин е увезено и казна 2000 евра.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Во трката по профит, за жал само неколку проценти се достојни. Дали бил Нестле, Милка... Тие се странски брендови, купуваат многу евтино какао, на пример... од земјите со мал раст, и ставаат ГМО состојки, за да имаат помал трошок, со тоа што Милка може да достигне цена од 30 или 25 денари(увезена). По таа логига, е и за сите други производи. Купуваат франшизи и такви работи. Еве пример. Павлака Битолска и павлака Маестро. Првта е 80ден. другата 45ден., иста грамажа околу 700гр. Составот не е ист, се познава дека едната е млечна, а другата вештачка и сува. Така е и странство. Производите им се се повеќе ГМО. Јадат по 10 пати во денот, оти таква храна те изгладнува брзо. Еве САД, кај и да е ќе бидат едни од најголемоте производители на зеленчуци. Како? Вештачки, без сонце, без природна светлина, топлина, само нашприцано со ГМО. И, пример, доматот ќе може да достигне цена од 20 ден. Е така се уништуваат држави, нации, пред се економски. НЕОКОЛОНИЈАЛИЗАМ. Скоро повеќе од половина пазар е ГМО. Луѓето двојат пари за коцка, а јадат Ш храна. Добро е што во нашава држава до некаде ги знаеме домашните производители: Витаминка, Винчини, Пекабеско, Битолска... И тие се уште не играат на таков начин. И Македонија ќе се претвори во ГМО пазар и екстра профит. Состојки, вода, засладувачи, ГМО...
Битолска млекара е се само не е македонски бренд, дури ни млекото што го пиеш не е произведено тука. Бучен Козјак и Кораб Трница се друг муабет. Исто, како во САД нема сонце ми е да знам, кога постои и предел наречен The Sun Belt во кој спаѓаат 15 држави и имаат потопла клима и повеќе сончеви часови него ли цела Македонија?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
... . Добро е што во нашава држава до некаде ги знаеме домашните производители: Витаминка, Винчини, Пекабеско, Битолска... И тие се уште не играат на таков начин...
Ti si, batka, ili mnogu optimisticen, ili mnogu humoristicen...
Pekabesko e najgolem uvoznik na meso... Bitolska uste pred godini (ne znam sega) uvezuvase evaporirano mleko... Na site konditorski industrii, pa I na Vitaminka I Vincini, glavna surovina im e brasno, seker I palmina mast... A posto Makedonija ne e bas poznata po proizvodstvo na seker I palmina mast - se e uvoz. Vklucuvajki go I brasnoto.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
stokomak za iljadarka kupuvam leb mleeko chips blago salama ulje i filtri za golf 3 , metar kvadraraten od prostorot i kusur minostanuva
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.594
Поени од реакции
7.168
Ti si, batka, ili mnogu optimisticen, ili mnogu humoristicen...
Pekabesko e najgolem uvoznik na meso... Bitolska uste pred godini (ne znam sega) uvezuvase evaporirano mleko... Na site konditorski industrii, pa I na Vitaminka I Vincini, glavna surovina im e brasno, seker I palmina mast... A posto Makedonija ne e bas poznata po proizvodstvo na seker I palmina mast - se e uvoz. Vklucuvajki go I brasnoto.
Битолското млеко во Србија се произведува.
Кораб трница исто еден дел од производите им се од Србија.
Пекабеско увезува месо од Аргентина/Бразил.
Николови од Св. Николе имаат кравјо сирење, па тоа да видите каков прашок е, сум се зачудил.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
И од ова што можеме да заклучиме ? Имаме ли ние македонски производ ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Јaс сум приметил кoнкретнo декa Ариел и Ленoр oд Кaм уoпште не се тoa штo требa дa бидaт,aј зa перење мoже ке исперaт aли мирис никaкoв.У Стoкoмaк пa прaшoкoт Фaкс блaге везе немa,a и штo дa oчекувa чoвек кoгa вреќa oд 8кгр се прoдaвa пo ценa oд 499 ден,a 3 кгр пaкoвaње у други прoдaвници се прoдaвa oкoлу 300 ден.Единственo штo никoгaш немa прoмaшaј oд евтинaтa рoбa се Пoлските прoизвoди вo Стoкoмaк,мислaм нa Пoлски брендoви,не Милкa прoизведенa вo Пoлскa.Сoлидни зa нискa ценa спoреденo сo истиoт вид прoизвoди пo другите мaркети.Се штo пишувa земјa нa пoтеклo Пoлскa a е Пoлски бренд купувaм
Автоматски споено мислење:

Нaјгoлемa пoдвaлa пo сите мaркети се пaстите зa зaби Colgate,купкaтa Nivea и сaпуните Dove.Oвие три прoдукти немa шaнси дa ги купиш у МК a дa чинaт.Еднoстaвнo се тежoк шкaрт
Исти се купките Нивеа и во Кам и во Германија, сега ги нема сите "модели" во Кам, ама тие што ги има се со истиот квалитет. Не знам што очекуваш од една купка? Француски парфем ваљда?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
И од ова што можеме да заклучиме ? Имаме ли ние македонски производ ?
...има!!! ,,Македонска крем супа,, од Витаминка, ама никаде ја нема, дали поради името или нешто друго не знам, ја има само во Тинекс, повкусна здравје!

1627541417512.png
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
stokomak za iljadarka kupuvam leb mleeko chips blago salama ulje i filtri za golf 3 , metar kvadraraten od prostorot i kusur minostanuva
Извини вака, а филтерот за гориво за гољф 3 да не знаеш кога ќе го донесат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom