Најекономично греење и ладење

Член од
19 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
Prijaveno e vo prodavnicata deka klimata ne e vo red, mi se vadat so to deka golem e prostorot, na izduv pred da ja napram slikata izvaj celi 29 stepeni
 

Attachments

D

Deleted member 95595

Гостин
Prijaveno e vo prodavnicata deka klimata ne e vo red, mi se vadat so to deka golem e prostorot, na izduv pred da ja napram slikata izvaj celi 29 stepeni
pa golem ti e prostorot za taa klima. taa 4,5ka shto ja imas sega na ovie temperaturi e 3,5ka(pa i malku poslaba koga e ispod - 7) i normalno deka nema da ti zgree 45m2 prostor dukjan. Toj sho ti ja prodal e debil.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
На @micko88 FH35VE денес сигурно му паднала од 5 на 4.7 cop.
Kako sho e vooruzhen so kameri I tristakatanci mozi I povisok cop da izvaj nisto cudno za mene bar. Tuku I drugo mi e cudno mu vadish cop 3.5 na tundrata od clenot @Nekoj na -5°, a na eurovent na -7 e 2.4 znaci cop 1.1 pojke od merenjeto od eurovent pri sto e bivalentna T na eurovent ( se nadevam znajsh so e bivalentna ) plus toa kaj nego ako ne se lazam imase toplotni zagubi. Mene ova seto mi e cudno ili jas nesto gresam so tekstov ili pak eurovent testira vo garazhi ili nesto sosema treto.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Kako sho e vooruzhen so kameri I tristakatanci mozi I povisok cop da izvaj nisto cudno za mene bar. Tuku I drugo mi e cudno mu vadish cop 3.5 na tundrata od clenot @Nekoj na -5°, a na eurovent na -7 e 2.4 znaci cop 1.1 pojke od merenjeto od eurovent pri sto e bivalentna T na eurovent ( se nadevam znajsh so e bivalentna ) plus toa kaj nego ako ne se lazam imase toplotni zagubi. Mene ova seto mi e cudno ili jas nesto gresam so tekstov ili pak eurovent testira vo garazhi ili nesto sosema treto.
jas sum laik, ama COP 1,1?? Me zezas neshto? Ako e COP 1,1 sakas da kazis deka Tundrava 3,5ka na - 7 ke povlechit 2400W za da dajt 2400W toplina? Kaj vide ziti se takva rabota i daj doobjansi se za da znam da mu kazam na dedo mi :)
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
jas sum laik, ama COP 1,1?? Me zezas neshto? Ako e COP 1,1 sakas da kazis deka Tundrava 3,5ka na - 7 ke povlechit 2400W za da dajt 2400W toplina? Kaj vide ziti se takva rabota i daj doobjansi se za da znam da mu kazam na dedo mi :)
Ne me razbra ili pak ne ubo se izjasniv jas. Na eurovent na bivalentna T na -7 e pishano cop 2.4 so Ph 4.25kw, a @mdeni mu pisha vo prethodnite postovi ako vidish deka copot mu e 3.5 taka da ima razlika od 1.1 odnosno povisok cop sho mi padna cudno. Ete mozi da vidish vi prethodnite postovi. Merenjeto na klimata e so zadadena 20° so turbomod isto kako eurovent. Se nadevam me razbra.[DOUBLEPOST=1546762754][/DOUBLEPOST]
pa golem ti e prostorot za taa klima. taa 4,5ka shto ja imas sega na ovie temperaturi e 3,5ka(pa i malku poslaba koga e ispod - 7) i normalno deka nema da ti zgree 45m2 prostor dukjan. Toj sho ti ja prodal e debil.
Bidejki e golem prostorot I ne mozi da zadovoli treba da vadi visoka T na izduv a ne samo 29°. Greska si vo tekstov. Klimata nesto ne e vo red. Ama citame Toshiba bila pa odma pravdanje.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ajde Bitolcani korisnicki iskustva slusam nokta bila ladna -21 kako klimive na ladnovo trosea li ,ve zagreaja li?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ne me razbra ili pak ne ubo se izjasniv jas. Na eurovent na bivalentna T na -7 e pishano cop 2.4 so Ph 4.25kw, a @mdeni mu pisha vo prethodnite postovi ako vidish deka copot mu e 3.5 taka da ima razlika od 1.1 odnosno povisok cop sho mi padna cudno. Ete mozi da vidish vi prethodnite postovi. Merenjeto na klimata e so zadadena 20° so turbomod isto kako eurovent. Se nadevam me razbra.[DOUBLEPOST=1546762754][/DOUBLEPOST]
Bidejki e golem prostorot I ne mozi da zadovoli treba da vadi visoka T na izduv a ne samo 29°. Greska si vo tekstov. Klimata nesto ne e vo red. Ama citame Toshiba bila pa odma pravdanje.
Еуровент зема многу повеќе параметри. Затоа е и порелевантен од пресметки на форум.

А формулата е таа:
Топлина = (излез-влез)*1.2*издув/3600

Сам пресметај си.

П.С. Видиш зошто бараме еуровент и тестирање во стандардизирани услови? :) :) :) :) :) :)
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ajde Bitolcani korisnicki iskustva slusam nokta bila ladna -21 kako klimive na ladnovo trosea li ,ve zagreaja li?
Za troshenje neznam kolku troshat a great dvete kako ludi. Imam Fujitsu ASYG18LFC i Fujitsu ASYG12LLCE. Super nema zima za mene. 18ta znaev deka gree na tolku niski temperaturi oti vo 2016 isto imashe niski temp i se pokaza ushte togash. Ama ova maloto 12LLCE lani go kupivme i se pokaza ovaa godina deka ako e mala znaj da zagree i toa ubo, a nadvoreshnata mu e 26kg - BRAVO. Pozdrav od pingvinskata Bitola :)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Sportage Vistina ne sum te razbral, izvini. Ama mdeni e vo pravo, suludo e da sporedvime merenja shto gi pravime po doma, kacheni na stolche, do termometri od 200 denari, so toa Eurovent kako meri i tehnologijata shto tie ja koristat.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Заради вакви работи оставив да купам клима за 1-2месеци покасно вчера во Прилеп падна -14 степени баш ме интересира како реагирале Gree Lomo Lc 12 i Tundra 12 оти тие ги препорачаат за мојава 11м2 соба понатаму истата клима че ја преместам во 15м2 друга соба
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Заради вакви работи оставив да купам клима за 1-2месеци покасно вчера во Прилеп падна -14 степени баш ме интересира како реагирале Gree Lomo Lc 12 i Tundra 12 оти тие ги препорачаат за мојава 11м2 соба понатаму истата клима че ја преместам во 15м2 друга соба
ako ti e normalno izolirana sobata, bez ogromni toplotni zagubi, ke si zagreeja odlichno, bez nikakov problem.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
15
pa golem ti e prostorot za taa klima. taa 4,5ka shto ja imas sega na ovie temperaturi e 3,5ka(pa i malku poslaba koga e ispod - 7) i normalno deka nema da ti zgree 45m2 prostor dukjan. Toj sho ti ja prodal e debil.
A koj rece deka grejam dukjan? Se raboti za kukja, dnevniot prostor so trpezarija i kujna, dzidovite ne se izolirani so stiropor, tavanite se izolirani i se na visina od 2.5m (20cm pod standard), i nemozam da razberam so ima vrska povrsinata so to kolku dava na izlez temperatura. Kolku za sporedba kaj mojte ima neo obicna klima 3.5kw i se grej prostor od 35m2, kaj tetka mi ima mitsubishi 3.5kw se grej dnevna od 28m2 i detksa od 10m2 pa ne duva ladno, kaj mene sobata e na jug, kaj niv na sever
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
ako ti e normalno izolirana sobata, bez ogromni toplotni zagubi, ke si zagreeja odlichno, bez nikakov problem.
супер е ако треба + че ставам екстра стаклена волна на таван ако има потреба нее то проблем навистина нее фер да купам некоја Mitsu wn ili Hansol za 11m2 соба :)))))) ова Eco mode на Ломово има некоја улога во wats per h или ко секое кинеска техника пиши екстра таму :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom