Најекономично греење и ладење

Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Последно уредено:
Член од
2 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
11
Почитувани, потребна ми е ваша помош. Се греам (дневен простор со трпезарија 38м2) со инвертер Toshiba и сум презадоволен во секој поглед, меѓутоа тоа што ме мачи е на кој начин да ги догревам спалните соби (3 x 12м2 + ходник 6м2) како не би ми се создавала кондензација на прозорците...инаку се работи за куќа со термо изолација 10см и pvc столарија?
Дали треба да размислувам за инсталирње на парно (радијатори, котел...) или можам да го решам на друг поефтин начин ( со дополнителна клима...)???
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Почитувани, потребна ми е ваша помош. Се греам (дневен простор со трпезарија 38м2) со инвертер Toshiba и сум презадоволен во секој поглед, меѓутоа тоа што ме мачи е на кој начин да ги догревам спалните соби (3 x 12м2 + ходник 6м2) како не би ми се создавала кондензација на прозорците...инаку се работи за куќа со термо изолација 10см и pvc столарија?
Дали треба да размислувам за инсталирње на парно (радијатори, котел...) или можам да го решам на друг поефтин начин ( со дополнителна клима...)???
Секако дека со клима, не дека ќе се враќаме назад во историјата.

Има мали и слаби климички кои може да се постават во спални, или во ходникот пред спалните.

На пример за во спална или ходник:
Во греемак види дали има Ломо Еко од 19900 денари.

За во ходник:
https://klimi.mk/product.php?id=144
За да влегува низ вратите топло.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Почитувани, потребна ми е ваша помош. Се греам (дневен простор со трпезарија 38м2) со инвертер Toshiba и сум презадоволен во секој поглед, меѓутоа тоа што ме мачи е на кој начин да ги догревам спалните соби (3 x 12м2 + ходник 6м2) како не би ми се создавала кондензација на прозорците...инаку се работи за куќа со термо изолација 10см и pvc столарија?
Дали треба да размислувам за инсталирње на парно (радијатори, котел...) или можам да го решам на друг поефтин начин ( со дополнителна клима...)???
Stom si zadovolen od toshiba,zemi si pak japanec. Najdobro e da stavis edna vo hodnik za da gi grees spalnite i da ne osekas duvanje,ama taka nema da mozes da pravis nisto zad zatvoreni vrati ☺
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
https://m.youtube.com/watch?v=8fmtk4HTbSE

Eve kako odrzuva temperatura od 22 c sega na -4 nadvoresna pustena na 25 c vo soba od 17 m2 vo kukja bez izolacija
vtora brzina na 50 cm visina od patos mu ja preporacuvam ovaa klima na sekogo za neizolirani sobi prostorii do 20 kvadrati da ima bar dobri prozori sto dihtaat i desetina santima izolacija na plafon staklena ili kamena volna a za izolirani prostorii do 25 kvadrata kje gi gree bez problem
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
3х12+6 со една па и две клими не се грее.
Подобро 3 2.5 ки во спалните, ходникот сам ќе се грее. Ем секоја соба ќе има свое греење ем ќе работат неоптеретени.
Мое мислење и совет, јас во 9 м2 сум наум да ставам 2.5 ка.
Баго греам дневна и спална а во работната ми е ладно.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
cisto muabetov so nadvoreshnive temperaturi.. Na Accuweather pishuva - 2 vi Ohrid, a kaj mene kaj shti zivean oo termometar e - 5,5.[DOUBLEPOST=1546707943][/DOUBLEPOST]
3х12+6 со една па и две клими не се грее.
Подобро 3 2.5 ки во спалните, ходникот сам ќе се грее. Ем секоја соба ќе има свое греење ем ќе работат неоптеретени.
Мое мислење и совет, јас во 9 м2 сум наум да ставам 2.5 ка.
Баго греам дневна и спална а во работната ми е ладно.
I jas e razbiram zoshto ne 2,5ki vo sobite. Pa ako se stava 3,5ka vo 20m2 soba, togas zoshto da ne 2,5ka vo 12m2? zoshto postojat tie klimi?

@daneN Eve jas sum vo ista situacija kako tebe, vo spalna imam klima vekje, a vo drugite dve sobi vo idnina ke stavam posebno klimi. Ako ne ti e epten za sega, ne mora odma vo site tri sobi da stavis klimi. A ako ti e, so 1000€ ke stavis 3 klimi ke si na konj so takva izolacija kakva shto imas.
 
Член од
2 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
11
Stom si zadovolen od toshiba,zemi si pak japanec. Najdobro e da stavis edna vo hodnik za da gi grees spalnite i da ne osekas duvanje,ama taka nema da mozes da pravis nisto zad zatvoreni vrati ☺
Mi zvuci interesno no nekako ne sum siguren deka ke funkcionira kaj mene licno ( decata mi se na takva vozrast kade non stop se zatvoraat po sobi)
Секако дека со клима, не дека ќе се враќаме назад во историјата.

Има мали и слаби климички кои може да се постават во спални, или во ходникот пред спалните.

На пример за во спална или ходник:
Во греемак види дали има Ломо Еко од 19900 денари.

За во ходник:
https://klimi.mk/product.php?id=144
За да влегува низ вратите топло.
само поради фактот дека децата ми се на таква возраст што нон стоп се во соба со затворени врати не би ми одговарало за во ходник а ми се чини како нај исплатлива варијанта, вака ке мора да разгледам варијанта за во спалните внатре. Ти благодарам на одговорот!
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Mi zvuci interesno no nekako ne sum siguren deka ke funkcionira kaj mene licno ( decata mi se na takva vozrast kade non stop se zatvoraat po sobi)

само поради фактот дека децата ми се на таква возраст што нон стоп се во соба со затворени врати не би ми одговарало за во ходник а ми се чини како нај исплатлива варијанта, вака ке мора да разгледам варијанта за во спалните внатре. Ти благодарам на одговорот!
zato stavi si vo sekoja posebno i ke nemas maka
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
-6 и 16C со Хансол 33m2. Најбољи нема што. Она говедо да го видам што ме убедуваше дека ќе загрее и со не толку добра изолација. А можда е и дефектна ми ја увалија затоа е на попуст. 37.000 ден waste of money.

дајте број да земам метар дрва
 
D

Deleted member 95595

Гостин
-6 и 16C со Хансол 33m2. Најбољи нема што. Она говедо да го видам што ме убедуваше дека ќе загрее и со не толку добра изолација. А можда е и дефектна ми ја увалија затоа е на попуст. 37.000 ден waste of money.

дајте број да земам метар дрва
abe brat, se zaebavash ti?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.924
Поени од реакции
8.079
A kolku bi bilo potrosuvacka so setirana 23 stepeni I postavena na auto ili pak eve na 2 brzina ? Spored koja T nadvoresna ti e merenjeto ? Spored eurovent tundrata spajka vo klasa G I toa ne pusuva kolkav e scop . Zosto e toa taka ne znam. Na klimi.mk scopot pishan e 4.0 I toa I za 3.5ka I za 5.5ka sto ne e mozno. A mozi pak eurovent nesto greska e .....
Мерењето беше на надворешна -5 степени.
Ако поставам на 23 и турбо, потрошувачката оди над 1500 вати, но и температурата е повеќе од 44 степени што не можам да измерам затоа што дигиталниот топломер мери до толку.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
204
Поени од реакции
324
image.jpg C3E5FFE9-5E18-46BA-9778-7380C27A2268.jpeg CB0873FC-2929-4EE3-BB0C-77A565E22761.jpeg Momentalno nadvor -4,vivaxot postaven vo soba od 14m2,setiran na 24 fan tri crti,odrzava temp od 23,potrosuvacka od 700 do 800w.mits fh35ve postavena vo dnevna so kujna 31 m2 ,setirana na 26 fan 4brzina odrzava tep 23.5.nemam merac na mits za da kazam kolku trosi.[DOUBLEPOST=1546714203][/DOUBLEPOST] image.jpg Eve bas sega ja zagledav i si raboti so 600w.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
На форумов, само ти и уште еден имате позитивно искуство со Хансол, ама затоа напротив има лааавинс огромна негативни реални искуства, поплаки, расипувања, незатоплувања, народ се префрла на дрва поради тоа што некој им кажал дека Хансолот е топла добра моќна клима, која всушност НЕ Е!

Како навлегува зимата има СЕ ПОВЕЌЕ И СЕ ПОВЕЌЕ ПОПЛАКИ ЗА ХАНСОЛОТ, освен ти и уште еден, кој уште од лани магично греете 130 квадрати неизолирани куќи со дрвени прозори, а реално има топ поплаки како луѓето не можат 20-30 квадрати да згреат на ова време од -2, а каде е -10 или -15.


Џабе пишуваш статии коа секој што го има прочитано ова што ти го пишуваш, освен ако не е во Соба од 15 квадрати во стан, екстремно изолиран со Ципорекс и во зграда од Адора инжинеринг се има гадно и ладно заебано, како што можеш да прочиташ од сите поплаки.


Дечкото што го заебале дека со Хансол ќе згрее 33 квадрати, не го таквото брига дали ти или стрелчо или кој и да е од вас таму грее со 107вати 30000 квадрати простор.
Едноставно тој мрзне дома и климата се утепува од дифрости и не може да каче температура. И тоа само и само поради тоа што ти си пишал некакво искуство поради тоа што ти продале 1 Хансол за скоро без пари а втор ти дале буквално без пари.

Out.

Еве ти го реалното искуство и што му рекле.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Форумот постои уште ти кога не ни веруваше дека со клими може да се згрее...Ако се вратиш од почеток но нема пошто ти е полесно да копаш по негативни работи од други форуми,ќе научиш што е Вивакс Geyi i наследникот Gexi па види само колку позитивни искуства има...Имаа и еден @Sass кој спиредува Вивакс Гехи со Тошиба Сузуми 16 прочитај малку..Тоа шти ти го вреѓаш постои одамна,да ти ги набројам членовите со позитивни искуства, да ти ги набројам позитивните критики за тоа што ти го вреѓаш?!Јас кога купував вториот пат читав од почеток немаше вакви непотребни расправии тогаш немаше вреѓање,имаше совети и искуства!!Земи читни малку!!Читаш она што сакш да го прочиташ!!!Јас се греам со таа клима 3та година издржа во најладниот период на -20 и кусур!!!И со мало дете сум,мислиш дека ако не грееше јас ќе лажам?! Па и јас ќе ја отепав од вреѓање!!Виваксот не чинеше го сменив, ако не се погодеше и Хансот ќе барав друго решение немаше да мрзнам!!!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Форумот постои уште ти кога не ни веруваше дека со клими може да се згрее...Ако се вратиш од почеток но нема пошто ти е полесно да копаш по негативни работи од други форуми,ќе научиш што е Вивакс Geyi i наследникот Gexi па види само колку позитивни искуства има...Имаа и еден @Sass кој спиредува Вивакс Гехи со Тошиба Сузуми 16 прочитај малку..Тоа шти ти го вреѓаш постои одамна,да ти ги набројам членовите со позитивни искуства, да ти ги набројам позитивните критики за тоа што ти го вреѓаш?!Јас кога купував вториот пат читав од почеток немаше вакви непотребни расправии тогаш немаше вреѓање,имаше совети и искуства!!Земи читни малку!!Читаш она што сакш да го прочиташ!!!Јас се греам со таа клима 3та година издржа во најладниот период на -20 и кусур!!!И со мало дете сум,мислиш дека ако не грееше јас ќе лажам?! Па и јас ќе ја отепав од вреѓање!!Виваксот не чинеше го сменив, ако не се погодеше и Хансот ќе барав друго решение немаше да мрзнам!!!
Nabroj gi pozitivnite iskustva te molam,no izzemi gi prodavackite od gree
 

Kajgana Shop

На врв Bottom