Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@omlet13m дали може да не ти е исправен мерачот, да не покажува точно?
патем кои се отприлика најголемите топлотни загуби кои може да ги има една кука стан (50,100,200 W на м2)?
Зошто би помислил дека не ми е исправен уредот, на што алудираш? Инаку исправен е, нов е и тестиран. Квалитетен уред Energenie од 1000 денари.
http://www.anhoch.com/product/33450/power-consumption-meter-single-socket-wlcd-display

Топлинските загуби за сега се една голема мистерија, од куќа до куќа се разликуваат до 6 пати. Треба време да сфатиме што е што.

Сликички од енергенито и хан соло од пред неколку минути. Работи моментално на 434W



Работел вкупно 320 часа, исклучен бил 111 часа. Досега поминале точно 18 дена откако се мери потрошувачката. Денес беше топло, цели 10 степени, па просечната од 735 падна на 725:


Потрошил вкупно 231.9KWh и според пресметката на Energenie за евтина и скапа (не ги рачуна 14-16 како ефтина) потрошил 20.1 евро:


И слика од Хан Соло:
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@omlet13m
ти по се изгледа живееш во некој полски шатор[DOUBLEPOST=1512163255][/DOUBLEPOST]
Mojot vivax aezi samo vo ponedelnikot napravi 3 minuten suv defrost bez nitu edna kapka voda eve i vcera i denes ne pravi defrosti si raboti nornalno na zadadena 24°C temperatura do sega od koga e pocnata grejnata sezona samo ednas suv defrost napravi.
твојата клима е специјално направена за греење, дефрости да не прави да не ти паѓа Т.
Тие што имаат топ модели на клими од светски познати марки и што прават нормално по 5-6 дефрости на ден, тие изгледа лошо се направени фабрички.
Еднаш ти реков, еве и уште еднаш ќе ти кажам Vivax е дар од боговите :D
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
ти по се изгледа живееш во некој полски шатор
Не можам да погодам дали си сериозен, дали се исмеваш на климата или на куќата. Опис на собата имав дадено претходно:

Греам соба од куќа со површина од 16м2, пола од зидовите се надворешни. Полна цигла два реда, 30цм ѕид (тврда градба)со стандардна фасада, нема изолација. Квалитетно ПВЦ. Горе нема плоча. Долу има плоча и подрум. Стаклени површини во ПВЦ вкупно 6.3м2. Висина на ѕид 2.6м. Гледа на западна страна.
Сметам дека Хансол -20 е дури предимензиониран за овај простор? Затоа што иако е официјално 3.5ка, би требало да се вика 4.5ка затоа што има хардвер од 5.5ка. (43кг надворешна, 2.5 реда изменувачи, 1.3кг фреон, греачи, -20 работна, голем COP..)
просеци.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Не можам да погодам дали си сериозен, дали се исмеваш на климата или на куќата. Опис на собата имав дадено претходно:
не се смеам на климата, него не ми е јасно како толку големи топлински загуби да имаш на овие Т. Јас иако сум од Гевгелија , имам измерено одокативно на приближно 0с. топлинските загуби кај мене се 35-40w на м2, а се греам во соба од 20м2 на северо-запад со два надворешни зидови е дрвен прозор кој го дихтувам со силикон, за да не ми дува низ него.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Па јас измерив 46W/m2 топлински загуби за последниве 18 дена, каде температурите варираа од -5 до 15 степени, но најчесто беа над нулата. Таа бројка е многу слична на твојата одокативна бројка на 0 степени.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ako sakas Toshiba sea vo klimi mk e na popust:https://klimi.mk/product.php?id=254
KLIMATA STO JA STAVIV MIRAI 13 PO 2 DENA DOJDOA I JA IZVADIJA BIDEJKI NE GREESE IMALA NEKOJ PROBLEM NE ZN KOJ SREKA MI GI VRA TIJA PARITE
На ПОПУСТ 51.990.....добро го издрибла

Момци дали се добар квалитет Haier?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Глеј и тебе да не те издрибла.....
Moj rodnina ima Haier klima odlicna klima e mnogu e zadovolen.
Дека Carrier e само налепница под која се крие Мидеа кажува човек кој работи за нив
Еве кој не верува нека прочита....Грапа Доо е дистрибутер за Тошиба и Кариер за Србија
http://www.elitemadzone.org/p3797000
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
твојата клима е специјално направена за греење, дефрости да не прави да не ти паѓа Т.
Тие што имаат топ модели на клими од светски познати марки и што прават нормално по 5-6 дефрости на ден, тие изгледа лошо се направени фабрички.
Еднаш ти реков, еве и уште еднаш ќе ти кажам Vivax е дар од боговите :D
Neznam sto ne ti e jasno i zosto se ismejuvas jas kazav deka ne pravi defrosti na ova vreme samo vo ponedelnikot 3 minuten suv defros voda od nadvoresnata edinica nema ni kapka sakas veruvaj sakas ne toa e tvoe
A klimata dali e specijalno napravena ili ne mene toa ne me interesira
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Зошто би помислил дека не ми е исправен уредот, на што алудираш? Инаку исправен е, нов е и тестиран. Квалитетен уред Energenie од 1000 денари.
не алудирам на ништо само прашав, на тоа мислење ме наведоа коментарите после твојот бидејќи имаше очигледно голема разлика во потрошувачката а и во површината која е загревана.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Зошто би помислил дека не ми е исправен уредот, на што алудираш? Инаку исправен е, нов е и тестиран. Квалитетен уред Energenie од 1000 денари.
http://www.anhoch.com/product/33450/power-consumption-meter-single-socket-wlcd-display

Топлинските загуби за сега се една голема мистерија, од куќа до куќа се разликуваат до 6 пати. Треба време да сфатиме што е што.

Сликички од енергенито и хан соло од пред неколку минути. Работи моментално на 434W



Работел вкупно 320 часа, исклучен бил 111 часа. Досега поминале точно 18 дена откако се мери потрошувачката. Денес беше топло, цели 10 степени, па просечната од 735 падна на 725:


Потрошил вкупно 231.9KWh и според пресметката на Energenie за евтина и скапа (не ги рачуна 14-16 како ефтина) потрошил 20.1 евро:


И слика од Хан Соло:
Зошто би помислил дека не ми е исправен уредот, на што алудираш? Инаку исправен е, нов е и тестиран. Квалитетен уред Energenie од 1000 денари.
http://www.anhoch.com/product/33450/power-consumption-meter-single-socket-wlcd-display

Топлинските загуби за сега се една голема мистерија, од куќа до куќа се разликуваат до 6 пати. Треба време да сфатиме што е што.

Сликички од енергенито и хан соло од пред неколку минути. Работи моментално на 434W



Работел вкупно 320 часа, исклучен бил 111 часа. Досега поминале точно 18 дена откако се мери потрошувачката. Денес беше топло, цели 10 степени, па просечната од 735 падна на 725:


Потрошил вкупно 231.9KWh и според пресметката на Energenie за евтина и скапа (не ги рачуна 14-16 како ефтина) потрошил 20.1 евро:


И слика од Хан Соло:
Koga go kupi meracot jas baram po anhoc i merkur nemaat ako znae pisi kaj ima da zemam eden
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Па јас измерив 46W/m2 топлински загуби за последниве 18 дена, каде температурите варираа од -5 до 15 степени, но најчесто беа над нулата. Таа бројка е многу слична на твојата одокативна бројка на 0 степени.
не може ти во никој случај да имаш 46 вати на квадрат загуби ( тоа ти е околу 700w ) , кого климата толку ти влече од штек струја, значи имаш барем два пати повеќе од тоа што го кажа
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
На ПОПУСТ 51.990.....добро го издрибла


Глеј и тебе да не те издрибла.....
Szrelec toa sto klimata si imala fabricka mana toa e druga rabota inaku moj kolega ima toshiba i gree 40m2 neizoliran prostor bez fadada samo pvc i mnogu se fali od toshibata inaku namesto da se zamaras so mene odgovori mu na covekot zosto hansolot ima golema potrosuvacka inaku prijatelot sto kupi gree lclh sega na ovoa vreme mu pravi po 10 defrosta vo tekot na denot i ne moze da zgree 37m2 ( salon ) i godinava pak si se vrati na parno so drva za cela kuka inaku gree lclh ne moze da go zgree ni salonot na covekot
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Па јас измерив 46W/m2 топлински загуби за последниве 18 дена, каде температурите варираа од -5 до 15 степени, но најчесто беа над нулата. Така што таа бројка е многу слична на твојата одокативна бројка на 0 степени.
Za 18 dena potroseno 232kw e premnogu, bez razlika sto e kuka. Zatoa site baraat sto moze da bide pricinata. Na ovie tem. koga samo 2-3 dena padna okolu nula nekolku casa nautro e mnogu cudna ovaa potrosuvacka. Temperaturata koja ja kazuvaat sajtovite ne se odnesuva na urbani sredini i tamu e sekogas barem 2-3 stepena povisoka od deklariranata.
Tvojot prosek dnevno e okolu 13kw. Mislam deka da uklusis eden radijator ili panel od 1kw da raboti 24 casa namesten na 22-23c ke potrosi isto kako sto ti trosis, mozda i pomalku. Probaj i ke vidis. Imas aparat i meri.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
не може ти во никој случај да имаш 46 вати на квадрат загуби ( тоа ти е околу 700w ) , кого климата толку ти влече од штек струја, значи имаш барем два пати повеќе од тоа што го кажа
Не го рачунам COP-от, туку актуелната потрошувачката на енергија. Битно е да се споредуваат исти бројки. Преѓеска споредувавме потрошувачка со mdeni i valvoline, без COP.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom