Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
Da ne vrakam nazad potseti sto koristis za greenje
I mene ne mi e jasno tocno koja klima ja ima, namontirana mu e visoko nadvoresnata i treba skala da procita koj model e kolku sto ima objasneto...spored poslednoto sto go ima napisano valjda ima LEC kako ovaa od slikava.
73220344_3.jpg.jpg so 9ka kompresor
compr12lgc.jpg
 

Attachments

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Bez razlika sto ima, treba da se znae deka ne moze da se sporeduva 12ka so 18ka.
18ka ima snazno struenje so golema buka na ventilatorot na vnatresnata edinica sto smeta za tie koi ziveat tamu pogotovo ako kvadraturata e mala.

Ako odime po taa metodologija treba da zememe on/of klima ured ili najeftin inverter 24ka i da ja montirame vo 20m2.

Jas imam 16ka i 12ka, i mozam da kazam deka 16kata ne mozam da ja pustam na ventilator na poveke od 2ra brzina, bidejki smeta.

Najsporata brzina na 16kata dava 31db, a 12kata 32db duri na 4ta brzina
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да не ме мислите ;) земав Lg,
419 евра-47 поврт на ддв.
Во продавницата даваат пополнет лист со број на пасош,со листот одиш на граница да ти стават печат и во фри шоп да ти вратат пари.

Од она што можев да видам, надворешната е со два реда бакарни цевки.
Фреон 970грама,и слика од далечинското

И од кина е.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.608
Поени од реакции
7.417
I ja neznam koj kurac mu e na @moongoses i sto saka da dokaze, dali deka Fujitsuto negovo e podobro od FH-VE na Mitsu, ili deka nekoja 18ka e podobra od istata. Sto i da e od dvete nemozam da mu go svaram ovoj post koj voopsto ne doprinesuva na toa da se namali cenata na Fujitsu kaj nas...me mrzi sea da mu pisuvam referati i sporedbi ama taa negovata (a i ponovata i poslabata) e manje vise Lomo za mene. U Srbija taa klasa Fujitsu e sigurno 100evra poeftina iako ne gi pratam cenite na Fujitsu tamu...od prosta pricina, kaj nas se preskapi sto ke se nerviram samo.
Од хидросет ја купив, тие што на темава ги бие глас дека се прескапи :). Цената им е таа цело време, единствено што моделите ги менуваат како што од фуџитсу ги заменуваат. Моменталниот е нешто малку послаб од мојата.
.
Ej u kakva zabluda sme bile ti sea na site oci im otvori...da pobrzme da ne se potrosat od sto se eftini :tapp:
Druze dur vakvi komentari stavas Nokriata14 kaj bugarite/srbite pa duri i Bosancite bre e 1000evra a kaj nas 2000 ili kolku e??. Daj malce sozemi se citaj po drugi forumi i vidi ceni u Srbija na Fujitsu....dur nie vaka trolame deka sve e dobra klima i sekoj svojata ja fali ke si ostaneme tuka na Tesli, Vivaxi i Gree.
Ja koa se odluciv za Mitsu FH glaven razlog bese ovoj forum i na taa odlicna za citanje 214strana i par strani pred i posle nea....a ti razmisli se zasto ne sum zemal LT ili Nokria i kolku e taa kaj nas "eftina" tuku FH ;) Rovac ima Nokria i tipot e od Bosna....procitaj ja karanicata megju Anonxxx i ako td da ti stane pojasno tebe i par inzeneri tuka sto e TC=100% i Nema vise :)
Imase dobar post tuka na temava napisan deka nekoj firmi garancijata ja promenile od 2 na 7god (so doplata) woooow sto odednas im tekna taka :) , Mitsubishi kaj nas ima ceni i poeftini i od kaj bugarite, ili denes komentarot za klimata LG na macci platite na grkot i cenata na LG tamu i kaj nas....aj da falime sea i LG da ja praime poskapa sakas i toa?.....znaci taman rabotite malku po malku ke se smenat na podobro i odma kiks i raspravija, da ne vrakjame nazad i im praime usluga na ovie sto muda za bubrezi prodavaat 30~50% poskapo, i edni te isti raboti vo krug gi vrtime sto na srbite uste pred 3godini im se razjasnile.
Au da be Grcite se u EU pa carinite im se poeftini....a ovie nasive firmi se utepaa barajki da se namali carinata ili DDVto za klima uredi so da ti kazam.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@macci so zdravje da se raboti za 23 karti e odlicna so 10.2 cm3 10900bty cop3.2 kompresor , Izmenuvac e zlatna boja znaci aluminiumski e lg pravi samo takvi namaleni mu se difrostite nema bakarni cevki. Za parite e odlicna kaj nas e 35 karti.( vo Set momentalno e 30 karti)
Ako e deklarirana do -10 ima podatoci i do -15.
Nezgodno za greenje e samo sto ke treba da gi menvas brzinite na fan sam, auto ima nekako nezgodno ke vidis,i na potoplo ke ti uklucva isklucva I ke go vrti vozduhot nema mlako duvanje ke raboti na 250w ke kreni na 500w.i ke iskljuci, na poladno nema isklucuvanje. ( ke Pisis mene toa mi smeta ukluci iskluci)
Imam pisano kako raboti lg-to sosema porazlicno od drugite marki, neznam samo dali ima nekoja druga marka so takva rabota,tuka nemam stretnato.
Za ladenje e druga prikazna lg so 120w mozi da ladi min na sleep i eco mode.
Zatoa imam pisano deka GREE HANSOL za rabotata sto ja ima e sto pati podobar,i zatoa narednata klima sto ke ja zemam ke bidi od GREE.
Eve ti podatoci za nea kolku dava na -10 -15(70strana)
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf&ved=0ahUKEwir78H6trrOAhXMExoKHV_GClEQFggaMAA&usg=AFQjCNG1s9VJw9EsFYPOkzZjw19IOkdCzA[DOUBLEPOST=1470961651][/DOUBLEPOST]@Sass eve nesto od lg so twin-rotary Toshiba 13 cm3 kompresor slicno kako micubisito fh35ve

http://setec.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Inverter-split-systems/LG-Prestige-Athena-H12AK69546
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pisuvav za LG Athena i Athena Extreme pred nekolku godini

http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-168#post-6191113[DOUBLEPOST=1470984047][/DOUBLEPOST]Dali ja ima kaj nas LG Athena Extreme P12MN

I ja neznam koj kurac mu e na @moongoses i sto saka da dokaze, dali deka Fujitsuto negovo e podobro od FH-VE na Mitsu, ili deka nekoja 18ka e podobra od istata. Sto i da e od dvete nemozam da mu go svaram ovoj post koj voopsto ne doprinesuva na toa da se namali cenata na Fujitsu kaj nas...me mrzi sea da mu pisuvam referati i sporedbi ama taa negovata (a i ponovata i poslabata) e manje vise Lomo za mene. U Srbija taa klasa Fujitsu e sigurno 100evra poeftina iako ne gi pratam cenite na Fujitsu tamu...od prosta pricina, kaj nas se preskapi sto ke se nerviram samo.

Ej u kakva zabluda sme bile ti sea na site oci im otvori...da pobrzme da ne se potrosat od sto se eftini :tapp:
Druze dur vakvi komentari stavas Nokriata14 kaj bugarite/srbite pa duri i Bosancite bre e 1000evra a kaj nas 2000 ili kolku e??. Daj malce sozemi se citaj po drugi forumi i vidi ceni u Srbija na Fujitsu....dur nie vaka trolame deka sve e dobra klima i sekoj svojata ja fali ke si ostaneme tuka na Tesli, Vivaxi i Gree.
Ja koa se odluciv za Mitsu FH glaven razlog bese ovoj forum i na taa odlicna za citanje 214strana i par strani pred i posle nea....a ti razmisli se zasto ne sum zemal LT ili Nokria i kolku e taa kaj nas "eftina" tuku FH ;) Rovac ima Nokria i tipot e od Bosna....procitaj ja karanicata megju Anonxxx i ako td da ti stane pojasno tebe i par inzeneri tuka sto e TC=100% i Nema vise :)
Imase dobar post tuka na temava napisan deka nekoj firmi garancijata ja promenile od 2 na 7god (so doplata) woooow sto odednas im tekna taka :) , Mitsubishi kaj nas ima ceni i poeftini i od kaj bugarite, ili denes komentarot za klimata LG na macci platite na grkot i cenata na LG tamu i kaj nas....aj da falime sea i LG da ja praime poskapa sakas i toa?.....znaci taman rabotite malku po malku ke se smenat na podobro i odma kiks i raspravija, da ne vrakjame nazad i im praime usluga na ovie sto muda za bubrezi prodavaat 30~50% poskapo, i edni te isti raboti vo krug gi vrtime sto na srbite uste pred 3godini im se razjasnile.
Au da be Grcite se u EU pa carinite im se poeftini....a ovie nasive firmi se utepaa barajki da se namali carinata ili DDVto za klima uredi so da ti kazam.
:bravobe:
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Pisuvav za LG Athena i Athena Extreme pred nekolku godini

http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-168#post-6191113[DOUBLEPOST=1470984047][/DOUBLEPOST]Dali ja ima kaj nas LG Athena Extreme P12MN



:bravobe:
Jas ja nemav zacekano na ponuda kaj nas prvpat ja gledam vo Setek na prodazba, a znam deka vo tehnomarket bugarija se dvizi okolu 2000leva.
Extreme modelot vo Hrvatska go ima na prodazba kaj nas go nemam videno
http://klimacentar.com/index.php/klima-uredjaji/proizvodjaci/lg-klima-uredaji/lg-p12mn-athena-xtreme-inverter.html
Ama kolku sto imam procitano na bugarskite forumi ja ima istata rabota kako i drugite lg modeli znaci auto loso.
Na prsti mozat da izborot silni 12 ki so twin rotary kompresori
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pred nekoja godina mi gi nudea 1200 so 1400evra, sepak mislam deka so poeftino moze da se pomine so drugi klimi
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
На еден другар некој му местел клима, ама надворешната единица не е под либела.Од крај до крај висински бега 1 см.
Дали е во ред или да преправа?
Заради положбата на компресорот прашувам.


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@macci a od kade potocno od koj grad I prodavnica vo grcija ja zede klimata?
fala,poubava da si kupis.
od leroy merlin,do ikea.
ponatamu po ulicata nakaj solun ima uste edna,ama umoren bev :)
ima li nekakvo znacenje "smart inverter"? mislev na povrzuvanje preku wi fi?
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.756
Поени од реакции
4.105
На еден другар некој му местел клима, ама надворешната единица не е под либела.Од крај до крај висински бега 1 см.
Дали е во ред или да преправа?
Заради положбата на компресорот прашувам.


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Da preprava nego kako. Monter koj ne nosi libela, raboti od "oko" od oko gi izrabotil i ostanatite raboti, najverojatno. Toa sto e nakoso nema da mu "prija" na kompresorot bidejci po preporaka za da raboti dolgovecno treba da e vo horizontala, poradi uljeto vo karterot. A i estetski izgleda glupavo.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Те царинеа?
zaev mi e bratuced ;)

sretnuvam podatok vo dokumentot postiran od GT1 za LG klimite.pokraj drugite napomeni....
Piping Length - Interconnecting Piping Length 7.5m
Level Difference of Zero

ova znaci deka site vrednosti sto gi dobivaat se so dolzina na bakarnite cevki od 7.5m? ova e maksimalna dolzina sto moze da se montira?
i isto visinsko rastojanie od nadvoresna i vnatresna edinica?
i dali e tocno so sekoj metar treba da se dopolni 20g freon?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom