Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
A posto veruvam da si bil ti tamu i ti da si ja slikal slikata, nemase vakvi gluposti da tropas. Ovaa slika nekoj drug ja ima slikano.

Tamu filterot e izvaden. Plazmava e pod filterot.
Plazmata e pod filterot I ke slikam so filteri staveni, na ovoj elektroluks vnatresna ne odgovara so vnatresnata na hansolot nitu po dimenzija nitu po broj na brzini na ventilatorot ima 4 (hansolot ima 7) nitu po scop I seer
Pozdrav
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Ima nekoi potenki modeli, znam Gree deka imase takvi, no sepak ne mnogu potenki. A ima i panelni klimi cija specijalna namena e nisko postavuvanje, no najcesto se poslabi modeli. Pak gi ima Gree (ovie Gree se imaat :)). Mozes da pobaras katalog na gree i da vidis, mislam deka Gree treba da e najgolem proizvoditel na klima uredi-toplinski pumpi vo svetot ??
Inace najcesto se 19-20cm debelina klimite, panelite mislam okolu 10cm se dvizat (a zosto bi postavuval paneli ako stavas klima?)
Jas koga ja kupuvav klimata (prva klima do sega) neznaev za moznosta za nisko postavuvanje. Da znaev ke razmislev za taa varijanta ako najdev soodvetno mesto (iako imam specijalno nameneto mesto za postavuvanje klima). Tebe mozebi ti e podobra opcija da ja postavis nisko odkolku visoko, negde na sredina na kujnata mozno e da ti e otvoren prostor.
Drugiov del, dvete sobi so hodnikot ti se okolu 30m2. Povtorno za 3,5-ka vo hodnikot, tamu barem imas super mesto za postavuvanje.
So nonstop otvoreni vrati ke bide ok da se zagreat i dvete sobi preku hodnikot kako i sobata preku kujnata. Iako mnogu cesto se spomnuva deka ke ima razlika vo temperatura od prostorijata sto se gree, taa razlika e mala-stepen maximum dva na mnogu ladni denovi. No i taka se toa sobi za spienje, pa taa mala razlika e vsusnost i dobrodojdena.
Problem vo takviot nacin na greenje ke bide koga decata ke pocnat da se zatvaraat po sobi.

Za da pomines poeftino, a pak zgrean, Gree Hansol znae da bide 40000 den. No posto sega e daleku poveke od taa cena, ovoj Electrolux ne sum siguren, no treba da e blisku ili ist Hansol, sekako e proizveden od Gree (sega strelec ke skokne da vika :cujte:, moze neznaes no on e za ili so Gree i ako nesto se kaze protiv Gree ili ima poeftino togas so site sili probuva da go skrie toj podatok :vozbud:)[DOUBLEPOST=1463346624][/DOUBLEPOST]I druga bitna rabota kaj inverterite e sto e najdobro da ne se gasat voopsto od sredina Noemvri-Dekemvri pa do Mart, vo zavisnost od temperaturite. Samo togas ke imas odlicno i non-stop zgrean prostor i klimata postojano ke raboti na najniska brzina. Zatoa se bitni podatocite za min glasnost a i navecer na spienje da ne ja slusate. Maximumite togas ne se bitni, a stanuvaat bitni koga treba laden prostor brzo da se zgree ako cela nok ili cel den bila isklucena klimata. E togas stanuva problem i struenje na vozduh i bucava, pogotovo 3,5-ka vo 30+ m2 stavena ke i treba dosta vreme da stopli, znaci dosta vreme na jaka brizna da vrti (pretpostavuvam takov slucaj e kaj ovoj so LG-to sto se zalese na promaja - @mambo2, vo pravo li sum?)
2xogledalo fala za mnogu fokusirani informacii. Jas denes viknav monter od edna od kompaniite koi prodavaat invertori kaj mene i covekot mi go kaza slednovo: kako i prethodno sto mi rekoa za toj prostor dnevnata/kujna bidejci e so mnogu prozori, nadvoesni zidovi i pod mene balkon - 5ka podobro. Bidejci pogolem del od vas ovde vikaat deka 3.5 bi trebalo da vrsi rabota neznam sto da kazam. Plus vika bi odela malku na desno bo sobata kade ne se sedi voglavno (samo edna fotelja :) i petkata ne bi trebalo da e tolkav problem so duvanjeto. Pak neznam kolku i sto e tocno.
Vtoro, mi rascisti okolu dilemata za multisplit predlogot na strelec sto izgleda super ama poradi nizata nosecki stolbovi i vece zavrseniot stan e golem luksuz sega da se raskopuva. Istoto trebalo da se pravi so drugata infrastruktura (minato svrseno vreme).
Treto, klima vo predsobjeto nemoze da se stavi zasto nema pristap za montiranje na stranicnot zid na zgradata od nadvor i e visoko 3ti kat.
Zborevme za slednava opcija:- 5ka u dnevna/kujna i multisplit za dvete detski koja bi se montirala na balkonot medju niv. Malku mi izgleda glupavo (luksuz)da se stavat dve 3ki za soba od 9, odnosno od 12 m2. Ama toa se opciite.
Koga bi mozelo vo dnevnata stvarno da e 3ka togash mozda bi idel i so klimite vo detskite, vaka so skapa petka nema da imam kondicija. Nekoj pameten sovet ako imate.
Kolku bi bila gree multi so dva invertori za kvadraturi od po 10 kv ako znae nekoj od pocituvacie na likot i deloto na gree? Pozdrav
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
2xogledalo fala za mnogu fokusirani informacii. Jas denes viknav monter od edna od kompaniite koi prodavaat invertori kaj mene i covekot mi go kaza slednovo: kako i prethodno sto mi rekoa za toj prostor dnevnata/kujna bidejci e so mnogu prozori, nadvoesni zidovi i pod mene balkon - 5ka podobro. Bidejci pogolem del od vas ovde vikaat deka 3.5 bi trebalo da vrsi rabota neznam sto da kazam. Plus vika bi odela malku na desno bo sobata kade ne se sedi voglavno (samo edna fotelja :) i petkata ne bi trebalo da e tolkav problem so duvanjeto. Pak neznam kolku i sto e tocno.
Vtoro, mi rascisti okolu dilemata za multisplit predlogot na strelec sto izgleda super ama poradi nizata nosecki stolbovi i vece zavrseniot stan e golem luksuz sega da se raskopuva. Istoto trebalo da se pravi so drugata infrastruktura (minato svrseno vreme).
Treto, klima vo predsobjeto nemoze da se stavi zasto nema pristap za montiranje na stranicnot zid na zgradata od nadvor i e visoko 3ti kat.
Zborevme za slednava opcija:- 5ka u dnevna/kujna i multisplit za dvete detski koja bi se montirala na balkonot medju niv. Malku mi izgleda glupavo (luksuz)da se stavat dve 3ki za soba od 9, odnosno od 12 m2. Ama toa se opciite.
Koga bi mozelo vo dnevnata stvarno da e 3ka togash mozda bi idel i so klimite vo detskite, vaka so skapa petka nema da imam kondicija. Nekoj pameten sovet ako imate.
Kolku bi bila gree multi so dva invertori za kvadraturi od po 10 kv ako znae nekoj od pocituvacie na likot i deloto na gree? Pozdrav
Ti izrazi zelba... Ke dobies odgovor.. PP
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Dali 3,5 ili 5,5 najbitnoto prasanje e kako bi ja koristel, dali ke ja gasis ili ke ti raboti non-stop.
Ako ti treba samo od 16-24 togas imas osnova da odis so 5,5.[DOUBLEPOST=1463423165][/DOUBLEPOST]A kazi mi dali mu spomna nesto na monterot za nisko postavuvanje pod prozor?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
2xogledalo fala za mnogu fokusirani informacii. Jas denes viknav monter od edna od kompaniite koi prodavaat invertori kaj mene i covekot mi go kaza slednovo: kako i prethodno sto mi rekoa za toj prostor dnevnata/kujna bidejci e so mnogu prozori, nadvoesni zidovi i pod mene balkon - 5ka podobro. Bidejci pogolem del od vas ovde vikaat deka 3.5 bi trebalo da vrsi rabota neznam sto da kazam. Plus vika bi odela malku na desno bo sobata kade ne se sedi voglavno (samo edna fotelja :) i petkata ne bi trebalo da e tolkav problem so duvanjeto. Pak neznam kolku i sto e tocno.
Vtoro, mi rascisti okolu dilemata za multisplit predlogot na strelec sto izgleda super ama poradi nizata nosecki stolbovi i vece zavrseniot stan e golem luksuz sega da se raskopuva. Istoto trebalo da se pravi so drugata infrastruktura (minato svrseno vreme).
Treto, klima vo predsobjeto nemoze da se stavi zasto nema pristap za montiranje na stranicnot zid na zgradata od nadvor i e visoko 3ti kat.
Zborevme za slednava opcija:- 5ka u dnevna/kujna i multisplit za dvete detski koja bi se montirala na balkonot medju niv. Malku mi izgleda glupavo (luksuz)da se stavat dve 3ki za soba od 9, odnosno od 12 m2. Ama toa se opciite.
Koga bi mozelo vo dnevnata stvarno da e 3ka togash mozda bi idel i so klimite vo detskite, vaka so skapa petka nema da imam kondicija. Nekoj pameten sovet ako imate.
Kolku bi bila gree multi so dva invertori za kvadraturi od po 10 kv ako znae nekoj od pocituvacie na likot i deloto na gree? Pozdrav
За таа собичка купи си еден уљен радијатор и крај...
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Dali 3,5 ili 5,5 najbitnoto prasanje e kako bi ja koristel, dali ke ja gasis ili ke ti raboti non-stop.
Ako ti treba samo od 16-24 togas imas osnova da odis so 5,5.[DOUBLEPOST=1463423165][/DOUBLEPOST]A kazi mi dali mu spomna nesto na monterot za nisko postavuvanje pod prozor?
Pa za koristenjeto ne bi rabotelo verojatno koga nema nikogo doma odnosno koga i decata se na uciliste. Neznam kako ce odat od dogodina, ako se razlicni smeni ce e ukluceno celo vreme.
Ne mu spomnav zasto mi rece deka ne bi bilo problem visokata pozicija, a i nekako bese pokonzervativen deckoto. A ovie so nisko postavuvanje kako funkcioniraat za ladenje? Za greeenje se cini OK, ama za ladenje da duva od dolu e verojtano neprijatno.
Inaku i ti kako i poveceto na forumot go spomna gree kako opcija. Toa sto gi preferirate e poradi toa sto gi imate kupeno i ste zadovolni od niv, a se najeftini ili ste kolegi od firma :) ?[DOUBLEPOST=1463425495][/DOUBLEPOST]
За таа собичка купи си еден уљен радијатор и крај...
Pa ne e bas sobicka i ne e bas edna ama ajde, inaku do sega ce imav zavrseno rabota[DOUBLEPOST=1463426144][/DOUBLEPOST]
Ogledalo ti kaza panelni iako mislam deka oficijalniot izraz e parapetni vnatresni edinici i problemot so niv e sto se poskapi a nema nikakva pricina barem kupuvacot ne glea zasto. Ja prvo takva sakav da stavam gi ima i Daikin ama koga mi lupnaa cena so zdrava razlika vo odnos na klasicniot model so ista jacina i nemaa odgovor zasto e tolku poskapa osven deka e ponov izum se otkazav. Mozda kroz nekolku godini i niv ke im padne cenata ama za greenje se definitivno podobri poradi niskoto postavuvanje a i poradi vgraduvanjeto vo prostorot vo tvojov slucaj.
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/FVXS-F.pdf
A imas i od ovie najnovive (citaj najsoleni) flexi sto se postavuva kade i kako sakas,
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/FLXS-B---HR---pamflet-FLEXI.pdf
Inace ubavo ti vika @Strelec nema J3 Daikin 5ka, GV se 5kite..
Ce razgledam kaj ICS za Daikin sto ponuda imaat povtorno verojatno uste utre. Ti Daikin zede na kraj ili nesto drugo?
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Jas imam gree hansol i za greenje e zver. Lani zimoto na -13 do -15 duvase vrukj vozduh, najtoplo duvanje sto imam oseteno. Na magla-najjgolemiot neprijatel na klimite, nemalo problem. Preklani mislam bese koga nedela dena ne se krena maglata i temperaturata nad 0, najnormalno si ja odrzuvase temperaturata.
Poeftinite modeli na gree neznam kako se, no sigurno se prosecni-Lomo ili podprosecni-Cozy.
No prosecen bi bil i Toshiba Avant, i Daikin-neznam tocno oznaki-J3 da receme, Fujitsu LLC.
E sega ako cenata na soodveten Gree i Toshiba-Daikin-Fujitsu-i sl. model e dosta bliska, normalno deka e podobro so nekoj od brendovite da se odi.
Jas go zemav hansolot 45000 so montaza, najjak model. Za okolu taa cena mozev da zemam prosecen Toshiba-Fujitsu-odnosno Panasonic ke zemev ako ne bese hansolot, modeli sto se vo rang na Lomo.

Nego, stom monteri sto go videle prostorot ti vikaat 5-ka da stavis, mozes da gi poslusas. Sepak ovde na nevideno zborime :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Jas imam gree hansol i za greenje e zver. Lani zimoto na -13 do -15 duvase vrukvozduh, najtoplo duvanje sto imam oseteno. Na magla-najjgolemiot neprijatel na klimite, nemalo problem. Preklani mislam bese koga nedela dena ne se krena maglata i temperaturata nad 0, najnormalno si ja odrzuvase temperaturata.
Poeftinite modeli na gree neznam kako se, no sigurno se prosecni-Lomo ili podprosecni-Cozy.
No prosecen bi bil i Toshiba Avant, i Daikin-neznam tocno oznaki-J3 da receme, Fujitsu LLC.
E sega ako cenata na soodveten Gree i Toshiba-Daikin-Fujitsu-i sl. model e dosta bliska, normalno deka e podobro so nekoj od brendovite da se odi.
Jas go zemav hansolot 45000 so montaza, najjak model. Za okolu taa cena mozev da zemam prosecen Toshiba-Fujitsu-odnosno Panasonic ke zemev ako ne bese hansolot, modeli sto se vo rang na Lomo.

Nego, stom monteri sto go videle prostorot ti vikaat 5-ka da stavis, mozes da gi poslusas. Sepak ovde na nevideno zborime :toe:
Ako hansolot e sver togas U-Crown2 znaci cudoviste e :)[DOUBLEPOST=1463434824][/DOUBLEPOST]
Порачани се два GWH09KF-K3DNA6J од гримак нека има, ако едната не задоволи ќе се монтира и другата :D
So zdravje da se rabotat
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
...Ce razgledam kaj ICS za Daikin sto ponuda imaat povtorno verojatno uste utre. Ti Daikin zede na kraj ili nesto drugo?
Da daikin zemav zasto vo toj moment bese najdobra ponuda za mene, prolistaj nanazad imam dovolno postovi pisano za da izvleces zaklucok za modelot..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom