Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
@Vanlok ти да имаше малку запамтено од целата дискусија тука на овој форум нема да ја купеше таа јапонска клима од 1К евра
е сега на тебе останува да размислиш зошто ова ти го кажувам
Две работи да разграничиме. :)

Прво, од Тошибата сум задоволен. Поназад имам напишано за потрошувачката, Февруари (и 2-3 дена од Јануари) климата потрошила окулу 900денари за 24/7 греење. Гри-то во спална после најниските темп. во претходните месеци, се пушташе само навечер - ни 300ден не потроши. Значи се заедно накај 20тина евра за греење. Јес да Февруари беше невообичаено топол, ама сепак тоа е прилично ниска цена за греење за тој месец.

Второ, тогаш кога јас ја пазарев Тошибата - немаше Гри во Македонија.
Така да ако не сигурно, но најверојатно - ќе пазарев Гри (Хансол) да имаше тогаш. Од тој аспект можеби си во право. Велам најверојатно а не сигурно (ќе одберев Гри), затоа што Енергија тогаш дадоа многу солиден попуст (со колега заедно земавме клими). Цената беше накај 800, не беше 1к.

Тогаш во моето незнаење размислував за ЛГ. Има наназад на темава како прашувам. И на српскиов форум се распрашував:
http://www.elitemadzone.org/t22368-Koja-klima
Ме мрзи сега да пребарувам точно каде ми се постовите. Токму таму ги пофали и ми укажаа на Гри, таму прв пат слушнав за нив. Тогаш сеуште немаше Гри овде.

Интересно, и таму тие што имаа Гри ги фалеа - другите не веруваа... ;)
Таму па Фуџитсу е префериран бренд. Ма и овде би бил, кога и овде би го продавале по цената која е во Србија.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Eve go vo BG Elektoluxot od setec
http://www.technopolis.bg/bg/Invertеr/Inverter-ELECTROLUX-EXH12HV1WI-WE/p/657140
Povisoka cena ima vo BG, a znaeme kako se obicno cenite tamu vo sporedba so ovde.
Eve flaer od elekrolux klimi
http://www.electrolux.hr/LocalFiles/Croatia_Croatian/2013/Brošure/AirComfort2013_F.pdf
Vo flaerot stoi deka e bez nordic zimski kit, za razlika od L verzijata.
Mene mi lici deka ova e sepak Hansol, bez zimski set, sto i da znaci toa nordic zimski set-pak stoi do -20 deka gree.
Za cenata mislam deka e odlicen izbor.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Еве споредбена анализа на измерените температури последниве три зими.

temper.png
На графикот е прикажан бројот на часови за секоја темепература во период окт-март. Податоците, како и секогаш, се преземени од мерна станица Петровец од сајтот www.wunderground.com. Може да се забележи дека зимава што помина е потопла од минатата, а малку поладна од предминатата.
Последнава зима има вкупно 353 часа со температури под нулата, што се нецели 15 дена, само 52 часа на температури под -7, а воопшто нема измерено температури од -15 и пониско.
Зошто е ова важно?
Затоа што на вакви температури сите клима уреди без некој значителен напор можат да го остварат она што се очекува од нив и без проблем да ја стоплат просторијата која што ја греат. Тоа ја прави оваа сезона заедно со претходните две ирелевантна во однос на пренесените искуства со греење со разни марки на клима уреди.
Односно, избегнувајте ги марките/моделите од оние кои оваа зима биле незадоволни со греењето а поставиле правилно димензиониран уред.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Jas poslednive tri godini se gream so klima, i od smetkite mi iskaca deka ovaa zima bila daleku poblaga od prethodnite dve.
Ne se somnevam vo tocnosta na grafikonot, no moite fakti (smetkite), a i licnoto cuvstvo, mi kazuva deka ovaa zima bese daleku poblaga od prethodno.
Fakt e deka ovaa zima malku namalivme vo temperaturata doma, no mislam deka ne tolku mnogu kako sto kazuvaat smetkite. Pak sedevme samo po bluzice doma, se pokrivavme samo so edno kebe navecer. Nisto ne e smeneto osven okolu stepen poniska temperatura (i klimata rabotese bez iFeel ovaa sezona, ako ima nekakva uloga toa)
Prethodnite dve zimi vkupno za greenje 10-11.000 den, minimalno poveke lani od preklani. Ovaa zima edvaj 7.000 den za greenje. Samo edna smetka (vkupna) mi bese nad 3.000den.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Пишав еднаш еве уште еднаш имам беко bbeu120/121 и грее cozy купени минатата пролет цело зимо греам куќа со нив со екстра изолација со беко 33 квадрати со грее 23 квадрати бекото е институција за греење за греето , особено на -10 кога бекото на издув беше осетно потопло дување иако нешто почесто влегуваше во дефрост ама многу краток 3 мин. И тоа незначително повеќе ако грре влегуваше на саат и пол бекото на еден саат. Поздрав до сите. И уште нешто купени се за иста цена и двете

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
istoto i ja go tvrdam celo vreme i od toj razlog ce ja izvadam od ducanov bidejci trosi mnogu a ne vrsi rabota i ce ja montiram doma vo spalna pa neka se kilavi tamu
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve go vo BG Elektoluxot od setec
http://www.technopolis.bg/bg/Invertеr/Inverter-ELECTROLUX-EXH12HV1WI-WE/p/657140
Povisoka cena ima vo BG, a znaeme kako se obicno cenite tamu vo sporedba so ovde.
Eve flaer od elekrolux klimi
http://www.electrolux.hr/LocalFiles/Croatia_Croatian/2013/Brošure/AirComfort2013_F.pdf
Vo flaerot stoi deka e bez nordic zimski kit, za razlika od L verzijata.
Mene mi lici deka ova e sepak Hansol, bez zimski set, sto i da znaci toa nordic zimski set-pak stoi do -20 deka gree.
Za cenata mislam deka e odlicen izbor.
Druze ako vise sakas da prikazes deka e Hansol ovaa eftinava od 34000 kazi mu na drugarti od SET da pusti slika od nadvoresnata da vidime dali e 43Kg teshka i so 1,3Kg freon.
A Hansolot Elektrolux u Bugarija EXH12HL1W e so cena od 750evra i mozese i toa da go postiras koga vekje postiras bugarski linkovi
http://www.technopolis.bg/bg/Invertеr/Inverter-ELECTROLUX-EXH12HL1WI-WE/p/657134
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.341
Поени од реакции
29.808
istoto i ja go tvrdam celo vreme i od toj razlog ce ja izvadam od ducanov bidejci trosi mnogu a ne vrsi rabota i ce ja montiram doma vo spalna pa neka se kilavi tamu
Обавезно да ни пренесеш искуства со новата клима. Добро е што конечно ќе видиме дали навистина е проблемот до климата. Барем конечно нешто ќе направиш, наместо само да се жалиш. :)
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
...pa neli e gevgelicanec yamaha???

Vo muabetive za klimive relevantno e da kazes od kaj si t.e kade ti se locirani klimite chumu mistika..?
Никаква мистика нема од Кавадарци сум , со беко греам салон 33 квадрати клима на јужна страна салонот со три надворешни зидови ,со гри 23 квадрати спална и ходник клима на источна страна. Одржавам 21 степен на клима 23 и на двете клими бекото си постигаше без проблем освен на најладно -10 грее почна да исклучува заедно со бекото кога го наместив на 21 . Ако има некоја забелешка пишите или повелите на гости ќе ви ставам по некоја ракија да се напиеме да се измуабетиме

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Druze ako vise sakas da prikazes deka e Hansol ovaa eftinava od 34000 kazi mu na drugarti od SET da pusti slika od nadvoresnata da vidime dali e 43Kg teshka i so 1,3Kg freon.
A Hansolot Elektrolux u Bugarija EXH12HL1W e so cena od 750evra i mozese i toa da go postiras koga vekje postiras bugarski linkovi
http://www.technopolis.bg/bg/Invertеr/Inverter-ELECTROLUX-EXH12HL1WI-WE/p/657134
Zatoa si ti tuka, da ispitas podetalno.
Jas sum sakal da prikazam nesto, jas samo prasuvav posto nemozam da najdam mnogu info. Nemam nikakva korist da prikazuvam deka e hansol taa, za razlika od tebe koj ima korist da skrie vakvi raboti, poeftino nekoj da prodava od gree.
Nemam ni zasto da prasuvam da mi proveruvaat kolku tezi nadvoresna. Samo prenesuvam nesto sto mislam deka vredi, a ima dobra cena, za nekoj zainteresiran da si proveri poveke. (Inace na bugarskior sajt i kaj dvata modeli stoi deka nadvoresnata tezi 43kg)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Konecno si prizna strelec deka e povrzan so Gree:cuc:
:aplauz:
Povrzan :facepalm: ne mi izvrtuvaj zborovi, rekov samo deka sum za Gree, a i normalno deka ke bidam, daj drug saglam predlog ke bidam i za tie. Ama predlogot da ti e izdrzan i potkrepen so informacija a ne ko ti sea...."ej ovaa e dobra klima" a nemas nisto info za nea.
Najvise informacii ima(imam) za Gree i sum gi koristel tie klimi, ne ke lazam luge so neispitani modeli klimi za koi nema nikakov PDF. Ako ne primetuvas i ti si dobra reklama za Gree...jako dobra smetka za struja imas sezonava so Hansolot :icon_lol:
I ne gi generaliziram rabotite, site klimi generalno ne se dobri, i jaki marki pravat losi modeli kako sto i primer Midea moze da izvadi top model so Ok cena...tuka sme da spodeluvame i sporeduvame informacii, nazalost informaciite poveke posluziva da se izvrtat u negativen smisol.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Zdravo na site I eve so golema pomos od strelec od sto mu sum mnogu blagodaren se pazari GREE hansol 12 51500den so montaza za 33kv za Bitolskite zimi pa ke vidime Kako ke si raboti,samo od goleminata na nadvoresna edinica sum impresioniran.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom