Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
A kako ke bidat postaveni garniturite za sedenje, pretpostavuvam isto na toj zid i kaj 5,16?
Toa ke ti bide golem problem, pogotovo 5,5-ka ako stavis. Sepak e toa prostor od 18 m2 koj e podotvoren kon uste 13m2.
Гарнетурата е на ѕидот 3.43 со дел кон 5.16 но воглавно до ѕидот под климата а кон средината на собата има две фотељи така да целата соба е за тоа - гледање ТВ :)
Во однос на јачината, ако немора да е 5ка зашто би ја решил С2 посевно, и од аспект на потрошувачка поарно да ставам 3ка.[DOUBLEPOST=1463317560][/DOUBLEPOST]
A kako ke bidat postaveni garniturite za sedenje, pretpostavuvam isto na toj zid i kaj 5,16?
Toa ke ti bide golem problem, pogotovo 5,5-ka ako stavis. Sepak e toa prostor od 18 m2 koj e podotvoren kon uste 13m2.
Креветот е на ѕидот 3.43 под климата ама повнатре во собата има и две фотељи, за тоа е собата дневна. Инаку немора да е 5ка ако 3ка врши работа доволно
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Гарнетурата е на ѕидот 3.43 со дел кон 5.16 но воглавно до ѕидот под климата а кон средината на собата има две фотељи така да целата соба е за тоа - гледање ТВ :)
Во однос на јачината, ако немора да е 5ка зашто би ја решил С2 посевно, и од аспект на потрошувачка поарно да ставам 3ка.
Stom ti cel prostor ful so mesta za sedenje, loso ti e klima tamu da stavas. Kaj ti e masata, vo kujnata pretpostavuvam?
Nema nikakva sansa vo kujnata da se stavi klimata? Na zidot 2,85 kaj sto e? Sto se tie dve stupcinja 0,34. Pretpostavuvam tamu se kujnskite elementi.

A vo C2 togas koj ke spie?
A kaj ti e vlezot voopsto ne se gleda od slikata. I koi se vnatresni a koi nadvoresni zidovi vo sobite C1 i C4.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Veruvaj pomokjna 3,5-ka samo ti vrsi rabota za tie prostorii prvicno sto gi navede, so non-stop otvorena vrata kon sobata i non-stop rabota na klimata.
A drugite dve da gi zgrees so edna klima vo hodnik, stoznam. Kade bi bila postavena vnatresnata a kade nadvoresnata ako odis so varijanta vo hodnik?
Koj bi spiel vo C1 a koj vo C4?
Внатрешната би била над влезната врата каде пишува 1.32 а надворешната до влезот. С1 е детска С4 родителска спална.

[DOUBLEPOST=1463316319][/DOUBLEPOST]
Gluposti

Gluposti
[DOUBLEPOST=1463318076][/DOUBLEPOST]
Stom ti cel prostor ful so mesta za sedenje, loso ti e klima tamu da stavas. Kaj ti e masata, vo kujnata pretpostavuvam?
Nema nikakva sansa vo kujnata da se stavi klimata? Na zidot 2,85 kaj sto e? Sto se tie dve stupcinja 0,34. Pretpostavuvam tamu se kujnskite elementi.
Обратно е, кај 2.85 е кујната со висеќи и др плус таму е вратата за кон С2, а на другава страна е трпезариска маса со прозори и бочно на ѕидот кај 1.90 и 1.17. Во К многу тешко. Овие се носечки столбови ништо друго.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
A od prozor do tavan kolku mesto ima, nema mesto nad prozor da se postavi?[DOUBLEPOST=1463318968][/DOUBLEPOST]Ili druga varijanta, pod prozor da ja postavis. Valjda ne ti se od gore do dole celi zidovi prozorite.
Postavuvanje klima gore visoko e ostanato od vremeto koga prvicno bile samo za ladenje klimite. Za greenje e podobro da bide ponisko postavena, podobro ke gree. Iako e retko i netipicno takvo postavuvanje, ne znaci deka e loso.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2016
Мислења
47
Поени од реакции
12
Stom ti cel prostor ful so mesta za sedenje, loso ti e klima tamu da stavas. Kaj ti e masata, vo kujnata pretpostavuvam?
Nema nikakva sansa vo kujnata da se stavi klimata? Na zidot 2,85 kaj sto e? Sto se tie dve stupcinja 0,34. Pretpostavuvam tamu se kujnskite elementi.

A vo C2 togas koj ke spie?
A kaj ti e vlezot voopsto ne se gleda od slikata. I koi se vnatresni a koi nadvoresni zidovi vo sobite C1 i C4.
Другото дете, детска е. Влезот е на почетокот на ходникот кај 1.32. С4 има само внатрешни ѕидови и не е проблематична- не мора да се третира директно, а С1 надворешен е 3.34[DOUBLEPOST=1463320092][/DOUBLEPOST]
A od prozor do tavan kolku mesto ima, nema mesto nad prozor da se postavi?[DOUBLEPOST=1463318968][/DOUBLEPOST]Ili druga varijanta, pod prozor da ja postavis. Valjda ne ti se od gore do dole celi zidovi prozorite.
Postavuvanje klima gore visoko e ostanato od vremeto koga prvicno bile samo za ladenje klimite. Za greenje e podobro da bide ponisko postavena, podobro ke gree. Iako e retko i netipicno takvo postavuvanje, ne znaci deka e loso.
Над прозорите нема простор високо се поставени, а под нив има ѕид каде планирав да ставам панели. Само климата е поширока и незнам како би изгледало долу. Да не има посебна потенка за ниско поставување?
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ima nekoi potenki modeli, znam Gree deka imase takvi, no sepak ne mnogu potenki. A ima i panelni klimi cija specijalna namena e nisko postavuvanje, no najcesto se poslabi modeli. Pak gi ima Gree (ovie Gree se imaat :)). Mozes da pobaras katalog na gree i da vidis, mislam deka Gree treba da e najgolem proizvoditel na klima uredi-toplinski pumpi vo svetot ??
Inace najcesto se 19-20cm debelina klimite, panelite mislam okolu 10cm se dvizat (a zosto bi postavuval paneli ako stavas klima?)
Jas koga ja kupuvav klimata (prva klima do sega) neznaev za moznosta za nisko postavuvanje. Da znaev ke razmislev za taa varijanta ako najdev soodvetno mesto (iako imam specijalno nameneto mesto za postavuvanje klima). Tebe mozebi ti e podobra opcija da ja postavis nisko odkolku visoko, negde na sredina na kujnata mozno e da ti e otvoren prostor.
Drugiov del, dvete sobi so hodnikot ti se okolu 30m2. Povtorno za 3,5-ka vo hodnikot, tamu barem imas super mesto za postavuvanje.
So nonstop otvoreni vrati ke bide ok da se zagreat i dvete sobi preku hodnikot kako i sobata preku kujnata. Iako mnogu cesto se spomnuva deka ke ima razlika vo temperatura od prostorijata sto se gree, taa razlika e mala-stepen maximum dva na mnogu ladni denovi. No i taka se toa sobi za spienje, pa taa mala razlika e vsusnost i dobrodojdena.
Problem vo takviot nacin na greenje ke bide koga decata ke pocnat da se zatvaraat po sobi.

Za da pomines poeftino, a pak zgrean, Gree Hansol znae da bide 40000 den. No posto sega e daleku poveke od taa cena, ovoj Electrolux ne sum siguren, no treba da e blisku ili ist Hansol, sekako e proizveden od Gree (sega strelec ke skokne da vika :cujte:, moze neznaes no on e za ili so Gree i ako nesto se kaze protiv Gree ili ima poeftino togas so site sili probuva da go skrie toj podatok :vozbud:)[DOUBLEPOST=1463346624][/DOUBLEPOST]I druga bitna rabota kaj inverterite e sto e najdobro da ne se gasat voopsto od sredina Noemvri-Dekemvri pa do Mart, vo zavisnost od temperaturite. Samo togas ke imas odlicno i non-stop zgrean prostor i klimata postojano ke raboti na najniska brzina. Zatoa se bitni podatocite za min glasnost a i navecer na spienje da ne ja slusate. Maximumite togas ne se bitni, a stanuvaat bitni koga treba laden prostor brzo da se zgree ako cela nok ili cel den bila isklucena klimata. E togas stanuva problem i struenje na vozduh i bucava, pogotovo 3,5-ka vo 30+ m2 stavena ke i treba dosta vreme da stopli, znaci dosta vreme na jaka brizna da vrti (pretpostavuvam takov slucaj e kaj ovoj so LG-to sto se zalese na promaja - @mambo2, vo pravo li sum?)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Kako vikaat za dogovorite koga gi pravis, uvek citaj gi malite bukvi :)
minus 10.jpg
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Pa ovie od bela tehnika prodavnici tolku se razbiraat sto pisuvaat.
Pisi go modelot na google i iskaca hrvatski pdf prospekt na electrolux, pisuva do kolku e greenje.
Znam de se shalev na racun na setec ne na tvoj ama pa i dobra fora ako slabo ti gree na ponisko od - 10 moze da ti se izvadat utre :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Pa ovie od bela tehnika prodavnici tolku se razbiraat sto pisuvaat.
Pisi go modelot na google i iskaca hrvatski pdf prospekt na electrolux, pisuva do kolku e greenje.
Na celiov muabet moram da se vkljucam :)
A be kako ti ja otvori vnatresnava i uvide deka ima plazma ko Hansolot a edna slika nepokaza ?:rolleyes:
Aj toa sto nepokaza slika, nego eve gi u Soravia, gornata e taa poskapata bozem so plazmata....gleas kako e zalepena so lenta? , nemoze da se otvori ako ne ja skines trakata, zaradi taa traka ne se ni poznava deka e onaa istata od slikata po PDFite....kako ti uspea da ja vidis plazmava ne mi e jasno, ako ti ja odlepile pa bar da ja slliknese....nemame ni od nadvoresnata slika sto e najgolema falinka u celata prikazna a toj drugarti sigurno moze da ni pusti slikce i od nadvoresnata.
DSC_0012.jpg
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
...Да не има посебна потенка за ниско поставување?
Ogledalo ti kaza panelni iako mislam deka oficijalniot izraz e parapetni vnatresni edinici i problemot so niv e sto se poskapi a nema nikakva pricina barem kupuvacot ne glea zasto. Ja prvo takva sakav da stavam gi ima i Daikin ama koga mi lupnaa cena so zdrava razlika vo odnos na klasicniot model so ista jacina i nemaa odgovor zasto e tolku poskapa osven deka e ponov izum se otkazav. Mozda kroz nekolku godini i niv ke im padne cenata ama za greenje se definitivno podobri poradi niskoto postavuvanje a i poradi vgraduvanjeto vo prostorot vo tvojov slucaj.
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/FVXS-F.pdf
A imas i od ovie najnovive (citaj najsoleni) flexi sto se postavuva kade i kako sakas,
http://icsgroup.mk/icsgroup/files/FLXS-B---HR---pamflet-FLEXI.pdf
Inace ubavo ti vika @Strelec nema J3 Daikin 5ka, GV se 5kite..
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Bas ovde vo soravia bev, ovaa ja gledav.
Kade gledas zalepena so lenta ziti se, dolnata da ama ovaa za koja stanuva zbor. Daj te molam. Valjda znaes kako da otvoris klima. Sledna prilika koga ke otides, ke fatis od dvete strani i nagore krevas kapakot :kezec:
Ne sum jas mnogu po slikanjeto.
Inace filtrite ne bea isti kako kaj mene, no moze gi smenile vo megjuvreme. @GT1 e po slikite i ima taze Hansol, pa ako moze da slikne kaj nego kako izgledaat filtrite na otvoren kapak. Strelecot normalno deka ke vika, skoka, pcue, no ke mozam da kazam dali so otvoren kapak e ista so Hansolot na GT1 (gajle mi e sto strelecot nema da veruva, odnosno saka da pretstavi deka ne e toa toa)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Pa ta sivoto nad crnoto(LCDto) sto e ? mene mi lici ko lenta nekoja prozirna ili plastika za da ne se otvara ? Taka mi lici, ne mi tekna da ja otvaram kako na tebe sto ne ti teknalo da ja slikas, a slikana e pred 2 nedeli , koj mu treba nek ide nek ja gleda.
A deke bila Hansol tesko da e samo 5000den poskapa od taa poeftinata, za taa i servisno ima i e do -7, ovaa ja napravivte nordic klima u sporedba so eftinava.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Lele, aj ne komentiram. Samo ke kazam, valjda znaes kako se otvara kapak na klima.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom