Најекономично греење и ладење

Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Pa 6kW po 8h dnevno=48kW Ne go znam odnosot kW/denar eftina/skapa struja.
Prasaj i napravi matematika.
Pozz
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
^^
Некој не научил основна аритметика... :D
Извини, ама морав. Погоре се воздржав кога праша колку „килограми вати“ - ама еднаш се простува, вторпат се фаќа сеир. :)

Баче, гледаш колку е цената за киловат/час и тоа го множиш со 8 саати, па пута 6те киловати моќност на таа печка, и ја добиваш потрошувачка. Не е нуклеарна физика, ниту квантна механика. ;)
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Aj postrucnive da objasnat ako mozat, ova e slika od gree dukjanot kaj bunjakovec vo koja e pokazan na Lomo kompresorot:
Lomo 18 Compressor.jpg
a prebaruvajki po seriskiot broj go vidov ova:
http://en.09635.com/pd/5092517/Landa-Compressor-Inverter-.htm
Tuka ke primetite "Capacity: 9000 BTU", pa neli 18ka e lomovo kako sega ova??? Ne razbiram ubavo pa da si prasam neli...
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Gledam ja deka izgleda ke go montiram Vivax-ot
ACP-18CH50AECI 740e sose montaza tuka mi komsija Kult,edino kaj nego montazata e 60e i nema vrska dali e 9-tka ili 24-ka.Ovie montazerite Sase(skolski mi e) i Dejan koga se vidovme slucajno se smeeja i rekoa koja budala ti bara 80e za 18-ka,kaj nas e 4200 i sabajle pred da ja uplatam Gree im vrtam dali imaat termin,rekoa za 2 dena i vikam OK,aj ke cekam,da platam u Tehnomarket klimata i ve cekam za montaza 4200,a nee greska si,za 18-ka ni e montaza 80e :(Pa aj kazete mi koj e ovde lud? :(
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ovde nisto ne razbiram so ova montazava!
4200 e priblizno 70 evra, razlikata e 10 evra, ako rabotat kvalitetno i brzo ti se montira zosto se smeele ne mi e jasno. Kako moze da bide ista cena od 60 e montaza na 9,12,18 i 24 klima? Se raboti za epten razlicni tezini za nadvoresni/vnatresni edinici i diametri na bakarni cevki ......
Vobicaeno e mislam 9 i 12 50-60 evra, 18-ka 70-80, 24- ka ne znam kolku e.
Koj dosta klimi voobicaeno ima vo setot 3m cevki, so toa cenata odi nadolu 10-15 e, a za sekoj metar nad 3m instalacija cenata e +10 evra.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Pobaraj Kult na net,kaj nego e montazata 60e.Predpostavuvam deka kaj klimatizerite si idat standardni cevki sto vikas 3m i normalno doplata za sekoj metar,a ovie montazerite ispizduvaat so cenite da prostis :(
Ne e do 10e,ne sakam nekoj budala da me pravi,ednas edno koga treba da te navlece,ednas drugo... :(
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Ovde nisto ne razbiram so ova montazava!
4200 e priblizno 70 evra, razlikata e 10 evra, ako rabotat kvalitetno i brzo ti se montira zosto se smeele ne mi e jasno. Kako moze da bide ista cena od 60 e montaza na 9,12,18 i 24 klima? Se raboti za epten razlicni tezini za nadvoresni/vnatresni edinici i diametri na bakarni cevki ......
Vobicaeno e mislam 9 i 12 50-60 evra, 18-ka 70-80, 24- ka ne znam kolku e.
Koj dosta klimi voobicaeno ima vo setot 3m cevki, so toa cenata odi nadolu 10-15 e, a za sekoj metar nad 3m instalacija cenata e +10 evra.
Баш така.....со разликата на дијаметарот на цевката и тежината е различна ..нормално и цената е различна на пример 1м цевка ф15 е отприлика према тежина = на 1,9м цевка ф10
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Aj postrucnive da objasnat ako mozat, ova e slika od gree dukjanot kaj bunjakovec vo koja e pokazan na Lomo kompresorot:
Прегледај го приврзокот 131905
a prebaruvajki po seriskiot broj go vidov ova:
http://en.09635.com/pd/5092517/Landa-Compressor-Inverter-.htm
Tuka ke primetite "Capacity: 9000 BTU", pa neli 18ka e lomovo kako sega ova??? Ne razbiram ubavo pa da si prasam neli...
Toa sto si slikal se stava u 9 i 12ka...u 18ka ide drug model na kompresor QXA-B141zF030.
Brojkite 086 i 141 oznacuvaat volumen u cm3 pa edniot e 8.6cm3 a drugiot e 14.1cm3 sto e mnogu pogolemo i pojako. Pobaraj gi postovite na @Gree info tuka na temava(imas Search po user gore) imaat postirano i servisni i report testovi sve imas da procitas pred da napravis uste nekoj vakov kiks :)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Gledam ja deka izgleda ke go montiram Vivax-ot
ACP-18CH50AECI 740e sose montaza tuka mi komsija Kult,edino kaj nego montazata e 60e i nema vrska dali e 9-tka ili 24-ka.Ovie montazerite Sase(skolski mi e) i Dejan koga se vidovme slucajno se smeeja i rekoa koja budala ti bara 80e za 18-ka,kaj nas e 4200 i sabajle pred da ja uplatam Gree im vrtam dali imaat termin,rekoa za 2 dena i vikam OK,aj ke cekam,da platam u Tehnomarket klimata i ve cekam za montaza 4200,a nee greska si,za 18-ka ni e montaza 80e :(Pa aj kazete mi koj e ovde lud? :(
Nemoj da ti padne na pamet ovoj model da si go kupil ke krsis glava posle (aeci),mislam ako ne ti smeta nadvoresnata,da bidam poprecizen tropa ko luda mislis mesalica za beton.Inace klimata odlixno tera gree hubavo,ubavo izglea si ja tera rabotata ova od iskustvo na drugarcevo mada i jas ja vidov i iskusiv.E sea nadvoresnava ako ne ti preci so e bucna togas ok e rabotata.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Toa sto si slikal se stava u 9 i 12ka...u 18ka ide drug model na kompresor QXA-B141zF030.
Brojkite 086 i 141 oznacuvaat volumen u cm3 pa edniot e 8.6cm3 a drugiot e 14.1cm3 sto e mnogu pogolemo i pojako. Pobaraj gi postovite na @Gree info tuka na temava(imas Search po user gore) imaat postirano i servisni i report testovi sve imas da procitas pred da napravis uste nekoj vakov kiks :)
tocno Strelec :) bas denes bev vo toj salonot na Gree i mi kazaa deka po greska im e izlozen kompresor od druga (pomala) klima ispod LOMO 18kata. Znaci nemaj gajle @animwr . Inaku dosta usluzni bea vrabotenite vo salonot. Dosta korisen mi se vide i poklon-uredot za ovlaznuvanje i prociustuvanje na vozduhot, me informariaa deka i do 3 pati vo 1h uredot kje go svrti/isfiltrira vozduhot vo prostorijata (verojatno 30m2 kako primer), cudoto imase pamucni filteri, mrezi i jaglen filter. Potrosuvacka pisuvase max 50w. Mnogu verojatno kje ja kupam taa klima, sam kje si ja odnesam do Veles a tamu imam dogovorena montaza za 70e. Znaci taka mi doagja 56000den so vklucena montaza + gratis ovlaznuvac/procistuvac.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Nemoj da ti padne na pamet ovoj model da si go kupil ke krsis glava posle (aeci),mislam ako ne ti smeta nadvoresnata,da bidam poprecizen tropa ko luda mislis mesalica za beton.Inace klimata odlixno tera gree hubavo,ubavo izglea si ja tera rabotata ova od iskustvo na drugarcevo mada i jas ja vidov i iskusiv.E sea nadvoresnava ako ne ti preci so e bucna togas ok e rabotata.
Ke go popustis televizorot ne e strasno☺
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Pa 6kW po 8h dnevno=48kW Ne go znam odnosot kW/denar eftina/skapa struja.
Prasaj i napravi matematika.
Pozz
^^
Некој не научил основна аритметика... :D
Извини, ама морав. Погоре се воздржав кога праша колку „килограми вати“ - ама еднаш се простува, вторпат се фаќа сеир. :)

Баче, гледаш колку е цената за киловат/час и тоа го множиш со 8 саати, па пута 6те киловати моќност на таа печка, и ја добиваш потрошувачка. Не е нуклеарна физика, ниту квантна механика. ;)
prvo 6KW/h ne e potrosuvacta na struja na klimata, tuku za ladeneje verojatno nekade vo rang 0.2kw/h do max 1.5KW/h a za greenje od 0.2kw/h do max 2KW/h. Ova ti dadov kako primer, vidi si na upatstvoto na klimata za potocno. Ako pretpostavime deka brojkite sto ti gi dadov se tocni, togas mnogu faktori vlijaat za potrosuvackata(razlika temp nadvor,vnatre i posakuvana temp, onda m2 prostor koj go zagrevas(m3 da bidam potocen ali ne tolku bitno :) ) , onda izolacija na prostorot (mozes da gi presmetas imase nekoi korsini alatki na forumov), potoa dali klimata ti raboti non-stop i si odrzava temp ili jas pustas i ja gasis itn.
Presmetkata e malku slozena, no mozam da ti kazam deka za GREENJE taa klima za 50m2, izoliran prostor ako raboti non-stop 24h cela sezona, bi trosela vo proesek 1KW/h, a toj pomnozen so 24h pa potoa pomnozen so preosecena den/nok cena od 4.5denari za 1 KW/h, to doagja deka bi te cinelo 108 denari na den ili za 180dena grejna sezona vkupno 19440denari. Se razbira na topli denovi od 10 stepeni kje trosis 40-50 denari na den, a na ladni od -10 kej trosis mozebi i 200denari na den. Isto taka vo presmetkata racunaj deka koga kje dojde poladno od -10, kje treba da pripomagas so drugo grejno telo.
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
A ima li nekoi filteri sto se menuvaat,pa da te vrzuvaat od kaj niv da gi kupuvas?Mada za garancija od 5 god. ja da sum Greemak,ne bi dozvolil bilo koj monter da ja montira klimata(sto e i normalno neli?Posto gi ima xxx kvazi).Nemoj posle 1-2 god.skraja bilo pu,pu da se desi nekoj kvar i posle da konstatiraat deka ne bila strucno montirana:(
Ja mislam deka ovlasteniot monter-serviser e toj sto ke udri pecat na garancijata za da bide validna.Ispravete me ako gresam:unsure:[DOUBLEPOST=1446148520][/DOUBLEPOST]Kolku sto sum informiran za Gree-to,posle prvata godina ovlasten serviser treba da ja proveri klimata za sto normalno se placa i da ja produzi garancijata za naredni 4god.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom