Најекономично греење и ладење

Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
A ima li nekoi filteri sto se menuvaat,pa da te vrzuvaat od kaj niv da gi kupuvas?Mada za garancija od 5 god. ja da sum Greemak,ne bi dozvolil bilo koj monter da ja montira klimata(sto e i normalno neli?Posto gi ima xxx kvazi).Nemoj posle 1-2 god.skraja bilo pu,pu da se desi nekoj kvar i posle da konstatiraat deka ne bila strucno montirana:(
Ja mislam deka ovlasteniot monter-serviser e toj sto ke udri pecat na garancijata za da bide validna.Ispravete me ako gresam:unsure:
mislis na filteri na uredot za cistenje na vozduhot? ima, mislam deka se menivaat na 2-3 meseci, cena kazaa milam 200-300den za site. Inaku se raboti za oficijalen monter, sto stava pecat na garancija i isto taka pravi redovni godisni proverki so pecat za da vazi 60meseci garancija.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
prvo 6KW/h ne e potrosuvacta na struja klimata, tuku za ladeneje verojatno nekade vo rang 0.2kw/h do max 1.5KW/h a za greenje od 0.2kw/h do max 2KW/h.
Не бе, дечкото за потрошувачка на ТА печка прашуваше за потрошувачка. Ако има 6KW моќност, колку струја ќе потрошела за 8 саати. Ваљда бараше да му помножиме 8 пута 6... :D[DOUBLEPOST=1446148920][/DOUBLEPOST]
mislis na filteri na uredot za cistenje na vozduhot? ima, mislam deka se menivaat na 2-3 meseci, cena kazaa milam 200-300den za site. Inaku se raboti za oficijalen monter, sto stava pecat na garancija i isto taka pravi redovni godisni proverki so pecat za da vazi 60meseci garancija.
Не треба се менуваат, не зафркавај. Го вадиш филтерот, го миеш со лагано млага вода под туш, нема да му смета и малку детергент, само биди нежен со него.
Го сушиш и го враќаш назад.

Или ако имаш вишок пари, купувај нови филтри секој месец.... :)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
mislis na filteri na uredot za cistenje na vozduhot? ima, mislam deka se menivaat na 2-3 meseci, cena kazaa milam 200-300den za site. Inaku se raboti za oficijalen monter, sto stava pecat na garancija i isto taka pravi redovni godisni proverki so pecat za da vazi 60meseci garancija.
Znaci oni izgleda u sekoj grad si imaat monteri ili greska sum? U predhodnite postovi napisav deka mi baraa +30e za niven monter,a eve go kaj e Ku-Vo.Valjda im se sega ovie preku Tehnomarket.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
4. bi sakal da ima senzor kako ifeel na dalecinskoto za da gi zagreva i ostanatite delovi od prostoriite kolku e mozno poramnomerno.

Fala :)
Go procitav tvojot prv post i mi padna vo oci ova sto go pisa za iFeel.
Jas imam Gree klima so iFeel opcija. Prethodnite dve sezoni ja koristev so vklucena iFeel. Ovaa sezona bez iFeel (zasto morav da go trgnam daljinskoto, maliot porasna i veke trca naokolu i faka se :))
Vpecatokot mi e deka mnogu podobro raboti bez iFeel, poramnomerno i potocno ja odrzuva temperaturata.
Pretpostavuvam deka senzorot vo klimata e mnogu podobar od toj sto go stavaat po daljinskata, druga rabota sto e mozna e nekogas da ne isprati podatok daljinskoto ili toa isprakanje podatoci da e na podolgo vreme, iako stalno mi bese svrteno nakaj klimata.
Kako i da e, greska moja sto dve sezoni se greev so iFeel.
Sega gledam deka e toa marketing i stvarno nepotrebna rabota.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Kako i da e, greska moja sto dve sezoni se greev so iFeel.
Sega gledam deka e toa marketing i stvarno nepotrebna rabota.
fala za feedbackot :) kaj mene doma klimata kje bida postavena vo eden malku pozafrlen del od prostorot, pa zatoa se plasam deka ako klimata se rakovodi sprema senzorot na samata klima togas, neramnomerno bi se greel - okolku klimata +30, vo drugitte mesta +18[DOUBLEPOST=1446150219][/DOUBLEPOST]ako mislimena istoto t.e uredot za procistuvanje na vozduhot, toj ima 3 filtri: pamucen, platicna mreza i filter od jaglen. Za pamnucniot mi rekoa deka mora da se menuva na sekoi 2 meseci ili taka nesto. Isto taka mozes da stavis i neorginal ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@ogledaloogledalo Sega ne e tolku ladno za da dojde do izraz IFilot pa mislam prerano zakljucuvas...a i zavisi vo kolkav prostor e klimata, tvojata mislam bese vo 30-40m2, a @trk_mkd e vo kukja i 65m2....65m2 se nekoi 8x8m prostor i ne mi ide nikako deka toj senzor vo vnatresnata moze da izmeri tocno T na 6-7metra rastojanie ako sedi od klimata. Za kukja pa ova e must-have opcija da se koristi zasto vo kukja mnogu pobrzo ima varijacii toplo/ladno zaradi pogolemi toplinski gubitoci zaradi pogolem broj nadvoresni zidovi.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Znaci oni izgleda u sekoj grad si imaat monteri ili greska sum? U predhodnite postovi napisav deka mi baraa +30e za niven monter,a eve go kaj e Ku-Vo.Valjda im se sega ovie preku Tehnomarket.
toa +30e verojatno e za patni troskovi i vremeto koe lugjeto kje go izgubat ako patuvaat +1 do 2h. Inaku kolku sto znam, nemaat nivni monteri, tuku baraat monterot da bide oficijalna firma za montiranje/servisiranje klima uredi ili vo prevod da moze da mava pecat na garancijata.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
@ogledaloogledalo Sega ne e tolku ladno za da dojde do izraz IFilot pa mislam prerano zakljucuvas...
Se greev i na +10 dve sezoni, zatoa go nosam zaklucokot deka ne go biva iFeel.
Imase period koga ke zalaufa za po kratki, pa potoa sledi skoro ladno duvanje. Ova najcesto se slucuvase bas na ovakvi temperaturi.
Sega bez iFeel e mnogu daleku od takva rabota.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
fala za feedbackot :) kaj mene doma klimata kje bida postavena vo eden malku pozafrlen del od prostorot, pa zatoa se plasam deka ako klimata se rakovodi sprema senzorot na samata klima togas, neramnomerno bi se greel - okolku klimata +30, vo drugitte mesta +18[DOUBLEPOST=1446150219][/DOUBLEPOST]ako mislimena istoto t.e uredot za procistuvanje na vozduhot, toj ima 3 filtri: pamucen, platicna mreza i filter od jaglen. Za pamnucniot mi rekoa deka mora da se menuva na sekoi 2 meseci ili taka nesto. Isto taka mozes da stavis i neorginal ;)
Probaj gi dvata nacina, ke vidis sto ti odgovara poveke. I ne proba od nekoj saat-dva. Proba od dva-tri dena na dvata nacina.

A mislam deka mislese za filtri na klima, a ne za filtrite na procistuvacot :oops:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ova ocigledno stanalo forum za marketing na Gree, duri i od direktnite prodavaci i zainteresirani i se treskat sekakvi gluposti i diverzii za na kraj da izleze deka edna laga kazana stopati se prifaka kako vistina, za zal. Gree gree i na -20, a drugite brend marki demek ne great. Eurovent izleguva spored nekoi specijalisti za teska prevara, a kinezot so napisal nekakva deklaracija i ke ja tumacite kao alal mu vera so masina napravil za eftini pari. Novi modeli sto se prodavaat tek mesec dva, se proglasija za best buy ne u makedonija, ami u Finska, razbiras. Otvori Alibaba istite modeli 100-200 evra gi prodavaat 15 firmi, sakas gree, sakas neo ke mu zalepi slika, ne e problem. Pa kompresorite, molim ti se, pa vakvi bile pa onakvi bile, gi ima site na alibaba, ne e problem ako crkne 40-50 dolara se.
Namesto da se pise iskustvoto od koristenje, samo marketing stanal forumot. Aj da go ubeduvate narodot da gree 10-15 kvadrata spalna so takva klima, cisto oti e inverter, ami mu preporacuvate glavno greenje za 50-65 kvadrata, ludost.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
@gigovit se soglasuvam deka performansite na Gree se malku cudni i preoptimisticki no jbg modelot e nov pa kje znaeme tek posle 1 godina. Sepak GREE ne e NEO, ogromen igrac se vo smetski ramki i sigurno imaat mnogu pomala marza vo sporedba so ostanati "japonski" proizvoditeli. Eve DAIKIN go pravat vo Ceska, a kolku tamu cini eden rabotnik vo sboredba so Kina? taa razlika ja plakjame i nie, me razbiras? A od druga strana sepak e cudno sto GREE nema oficijalen sertifikat ama jbg toa e
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
@gigovit eve dobro se slagam so tebe deka e stanato Gree marketing forum u zadnjive 30-40 strani ama eve aj ti kazi mi kako toa ja kao nov kupec da odberam koga kvalitetniot Daikin mi dava 3 a uste pokvalitetniot Mitsubishi (nemaat ni monteri svoi u sk) mi dava 2god garancija (osven uni 24 od stip koi davaat 7 god na mitsata ama ni se daleku na nas od sk pa sme skepticni) naspram nekvalitetniot Gree koj mi dava 5 i moznost da na raat ja programiram svojata investicija.
P.S Eve gi u grcka se probivaat so 10 godini garancija (Εγγύηση: 10 χρόνια) mashala i ako se nekvalitetni takov "tovar" na pleshki nema da mozat da podnesat cenam...
http://vimaxgr.com/product/1020/gree-grs-181-ei-jcd-n2-change-dc-inverter.html
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Јас најголем проблем гледам во тоа што и за Gree увозниците почнаа да ги дигаат цените, и во тоа што новиве модели реално не знаеме како работат на ниски температури. За разлика од тоа, за постарите модели се пренесоа подоста искуства...

Недостатокот од еуровент сертификат не е толку чуден. И тоа кошта пари, а Gree се натреварува во понискиот ценовен сегмент каде секоја пара значи.

Ајде нека донесе некој евтини Фуџитсу, па да се има некаков избор за поевтини клими. Реално, за тие пари колку што кошта Gree што друго може да се земе??
Беко? Мидеа? Вивакс (ремаркирана Мидеа)? ... НЕО? (скраја да е) ;)
Ајде @gigovit дај некој предлог во таа ценовна класа, која конкуренција ја има Gree? :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom