Најекономично греење и ладење

Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Абе не се просеравајте со 1000 евра добра изолација и немај мака ја со беко 12ка греам 35 квадрати без проблем. И тоа купена 500 евра. Ако сакате да се фалите и 5000 дадите ама нема потреба.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Od kade be pari da vaka lesno lupate 1000€ za klimi? Za nesto sto niti ce se isplati nekogas niti e ekonomicno koga na start davas 1000€ a ce ti koristi 7-10 godini po 770-550 den. mesecno cini, aj za lomo razbiram 500€, posle makedonija bila siromasna zemja a skandinavcite kupuvaat gree ili noname so nivniot standard a svaba doktor moze da ni zavidi samo
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Jako je vazna izolacija tih tvojih 35 m 2 , odnosno toplotni gubici prostorije.Fujitsu 12 LU ja sasvim pristojna klima i za tu klimu se kaze da ima najbolji odnos cena = kvalitet.Ta klima u Srbiji kosta oko 740 Eura.Podesena je kao i sve ostale Fujitsu klime da greju dobro sa povecanim kapacitetima i vecom kolicinom vazduha koji izduvavaju.
http://www.fujitsu-general.com/global/data/support/erp/00242091-01.pdf
http://www.frigotrade.hu/webshop/letoltesek/Fujitsu ASYG LUCA 07-09-12-14 sevice technical manual (3,7 MB).pdf
http://www.szeged-klima.hu/letoltesek/Fujitsu ASYG LUCA 12-14 service manual (7,0 MB).pdf
Nesto mi je mnogo tih 980 Euro , ali ne znam koja je cena za Mitsu FH .?
Ako cena izmedju Mitsu i Fujitsu nije velika a imas solidnu ( dobru ) izolaciju ja licno bih pre pazario Mitsu 35 FH.
Nazalost prijatelju kod nas je fujitsu mnogo skuplji...i to "samo" 240eu skuplji
(FH35 je 980eu)
Eden pozdrav do Hidroset :kuracc:
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
aj za lomo razbiram 500€, posle makedonija bila siromasna zemja a skandinavcite kupuvaat gree ili noname so nivniot standard a svaba doktor moze da ni zavidi samo
Problem je u tome sto taj Gree koji se prodaje u Skandinaviji i ovaj Gree sto se prodaje kod nas nisu isti.To su razlicite klime.[DOUBLEPOST=1445581520][/DOUBLEPOST]
Sepak 12LU e "samo" sredna a FH35 klasa pogore klima
Da bas tako.Mitsu FH je klasa iznad i zato ima dvostruko rotacioni kompresor i bolju energetsku efikasnost.Cene za Fujitsu su u Srbiji nize nego u Hrvatskoj,Makedoniji........
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Od kade be pari da vaka lesno lupate 1000€ za klimi? Za nesto sto niti ce se isplati nekogas niti e ekonomicno koga na start davas 1000€ a ce ti koristi 7-10 godini po 770-550 den. mesecno cini, aj za lomo razbiram 500€, posle makedonija bila siromasna zemja a skandinavcite kupuvaat gree ili noname so nivniot standard a svaba doktor moze da ni zavidi samo
Neznam sto ne e jasno kako sto imam procitano od tvoite komentari za GREE mislam deka imas pisano GREE ama ne gree,ili sakas i nekoj drug da zeznes,mislam i zatoa e forumov za da se podelat iskustva i znaenje,imas GREEi od 50 000 a se sporeduva li GREE I MITSU za 150€[DOUBLEPOST=1445582670][/DOUBLEPOST]
Neznam sto ne e jasno kako sto imam procitano od tvoite komentari za GREE mislam deka imas pisano GREE ama ne gree,ili sakas i nekoj drug da zeznes,mislam i zatoa e forumov za da se podelat iskustva i znaenje,imas GREEi od 50 000 a se sporeduva li GREE I MITSU za 150€
Neznam sto ne e jasno kako sto imam procitano od tvoite komentari za GREE mislam deka imas pisano GREE ama ne gree,ili sakas i nekoj drug da zeznes,mislam i zatoa e forumov za da se podelat iskustva i znaenje,imas GREEi od 50 000 a se sporeduva li GREE I MITSU za 150€
Ova soGREE se odnesuvaza goran0505 GREE ne gree
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Hubo Market okolu 60000den + montaza

Problem je u tome sto taj Gree koji se prodaje u Skandinaviji i ovaj Gree sto se prodaje kod nas nisu isti.To su razlicite klime.[DOUBLEPOST=1445581520][/DOUBLEPOST]

A dali Vivax Gey/Gexi koji se prodaje u skandinaviji nije isti so ovaj koji se prodaje kod nas
[DOUBLEPOST=1445584361][/DOUBLEPOST]A dali Vivax Gey/Gexi koji se prodaje u skandinaviji nije isti so ovaj koji se prodaje kod nas[DOUBLEPOST=1445584410][/DOUBLEPOST]http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=20808.0[DOUBLEPOST=1445585152][/DOUBLEPOST]Vivax Gexi/Geyi i Gree Hansol se odlicni klimi za do 40000den, ali za 50000den klimite ne gi biva, taka i so prikaznata za Fujitsu kaj nas u Mk, Fujitsu Lt odlicna klima, ama za 1600evra "i ne duva bas toplo".

Kaj nas u Mk mislam deka najdobra ponuda odnos cena/kvalitet e gorespomenatata Mitcubichi.
Isto taka Fuji electric se gore dole dobri so cena ali moze uste malku da odat dole.

Poentata e koga kupuvas klima koja sakas da te gree preku zimo sve ti e skapo i se tesis deka so pomalku pari ke kupis klima koja ke ti ja zavrsi rabotata preku zimo. I taka ke kupis poeftina za koja vrz osnov na mnogubrojni analizi i sugestii od poznati i nepoznati i rekla kazala si zaklucil deka ke bide dovolna. Arno ama zimata dojde (snegot snezi vpostela ladna ne se lezi:)) i gledame deka ladno kocan Gree ama ne gree, i togas sme vo situacija i ocajno posakuvameda mozeme da dademe 200-300evra poveke i da ni gi vratat parite od ovaa i da kupime druga, bidejki ocigledno sme se zeznale, AMA nemoze. Prikaznata e zavrsena, parite potroseni, benefit od klimata nema, treba dogrevanje, paneli i sl, a nie ne sme planirale dogrevanje.

Zatoa ako vi e namerata da se greete samo na klima iskesirajte zdravo (ako imate pari normalno) i kupete saglam klima, a ako ne grejte se na drugo dodeka ne soberete pari, ili najdete druga opcija zagreenje, ne frlajte gi parite za dzabe, em bez klima (greenje) em bez pari.
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pa zar vi stvarno mislite da je Gree isti i u Skandinaviji i ovaj sto se prodaje u Makedoniji ???
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.071
Aj probaj na makedonski da pisuvas! Nema da ti se smeeme na pravopisnite greski. Vaka epten e nekulturno, necivilizaciski i arogantno.
Izvini ama morase nekoj i ova da ti go kaze, sepak e ova makedonski forum na kraj kraista.....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Zdravo na site,
Kade ja ima fh35 za 980evra?
Ovde e tolku kaj oficijalnite zastapnici
Sepak 12LU e "samo" sredna a FH35 klasa pogore klima
Pricina poveke da im se pokaze prst na poznatite skapgii, se nadevam deka nekoj od niv cita tuka i ke im svetne da gi iskoregiraat cenite. A preku fakti za konkretni modeli kako primer ovaa LU kako sto vikas od sredna klasa i bez twin kompresor mozeme samo da im pomogneme vo koregiranjeto ;)
Gree Hansol se odlicni klimi za do 40000den, ali za 50000den klimite ne gi biva, taka i so prikaznata za Fujitsu kaj nas u Mk, Fujitsu Lt odlicna klima, ama za 1600evra "i ne duva bas toplo".
A be druze sto samo trolas kontra Gree, pa Vivax AEHI 12ka ti e 43000...ete poeftin e AEHI pa ne go zimas, ama ovoj vivaks nema vrska so Gree a uste pomalku so GEYI/GEXI kako sto bese do lani.
Pa mora i Gree da gi pratat cenive na drugive firmi, nemoze ista cena da e nesto sto nema vrska edno so drugo, Hansol so twin rotary sakas da e ista cena so klima sto edna zima ne prezimila.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Trudim se da pisem sto jednostavnije.Koliko sam ja uspeo da razumem , a mislim da jesam .Gree u Skandinaviji i Gree u Makedoniji nisu isti uredjaji.Samo lice spolja.
Gree je dobra,solidana Kineska klima i ako se dobro dimenzionise moze da pokrije celu zimsku sezonu.[DOUBLEPOST=1445588627][/DOUBLEPOST]Ali je potpuno pogresno postavljati nekakve teme sa raznoraznih foruma iz Norveske,Svedske.
To su razliciti uredjaji kojih nema u Makedoniji.[DOUBLEPOST=1445593036][/DOUBLEPOST]Evo jedan primer za Fujitsu,model LLCC I model LLCR.
Kada se pogledju ove dve klime deluju potpuno isto i oznake su slicne ..

file:///C:/Documents%20and%20Settings/XP/My%20Documents/My%20eBooks/fujitsu%20llcc,llcr.htm

Ali su razlicite cene i energetska efikasnost.

file:///C:/Documents%20and%20Settings/XP/My%20Documents/My%20eBooks/llcr%20fujitsu.htm

file:///C:/Documents%20and%20Settings/XP/My%20Documents/My%20eBooks/llcc%20fujitsu.htm[DOUBLEPOST=1445593084][/DOUBLEPOST]I to Fujitsu napise jasno.[DOUBLEPOST=1445593123][/DOUBLEPOST]http://www.fujitsuklime.com/zidni-inverteri[DOUBLEPOST=1445593242][/DOUBLEPOST]Nece da se iskopira, pa pogledajte vi sami gore na sajtu Fujitsu.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom