Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Jas mislam deka i kaloliferite odnosno grejac so ventilator e dobra solucija za greenje.momentalno zatopluva,mobilna e i za cenata e top,spored mene.se naogaat za cena od 700 -1000 den. 2000watni.
Koga bi sporedil so konvektor koj e okolu 6000 den a potrosuvackata bi bila ista.kolicestvoto na toplina sto go davaat e mnogu slicno no cenata e mnogu razlicna.
Zatoa mislam deka za back up grejno telo vo ladni i vlazni denovi koga klimata nemoze da postigne kaloliferot ili kako go vikate e najdobro resenje
P.s.imam dve takvi ventilatorcinja i odlicno si ja vrsat tabotata.
Ova e ednoto,drugoto e od mr.brikolage za koe mozam da kazam ispusta pojaka temperatura.ke pustam slika od nego

1000\2000w

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@zzoranpetrovic
Gledam imas i Mitsubishi, FH35 ili FH25 ?
Kolku m2 grees so nea i kako si zadovolen od nejzinata rabota ? I koja bolje raboti za tebe, Mitsubishi ili Fujitsu ?
Imam FH35 pa me interesira, nikako da proraboti vo Auto mod, gasi klimata, uste e toplo tuka +10 pa me interesira kako ke raboti vo poladnite denovi na 0c ili -5C koi nikako da dojdat
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ja imam Mitsu FH 35 VE i ja sam zadovoljan sa tom klimom .Mitsu se razlikuje od nekih drugih proizvodjaca i drugacije je podesena za grejanje.Ona pocinje da radi i greje tek kada je podesis FAN - 3 crte ( 540 m3 / h vazduha ) i potrosnja struje veca od 0. 350 - 0. 400 kw ( 350 - 400 wati ) struje.Znaci da za mod ' auto ' odmah zaboravis , moras sam da je podesis.Za vecinu klima velicine 12 BTU je idealno podesavanje duvanja oko 500 m 3 / h vazduha.Mitsu ima veliku unutrasnju jedinicu a samim tim i izmenjivac je veci pa je potrebno da radi na nesto vecem kapacitetu.Inace daje bas dobru toplotu.Nesto je bucnija od Fujitsu LT. Ona se kod mene nalazi zajedno sa Fujitsu i zajedno pokrivaju 48 m2 konstantno, odnosno 63 m 2 povremeno.( otvore se vrata od jedne sobe ).Kod mene klime rade pod malim opterecenjem kako bih dobio konfor grejanja.
Mitsu ima malo drugaciji ' defrost ' , odnosno cesto ide u defrost ali sve to traje krace vremenski a Fujitsu ide redje u defrost ali duze.Senzore sam odmah iskljucio i na Mitsu i na Fujitsu,to ne koristim nego sam odredjujem temperature.
I Fujitsu i Mitsu su dobre klime , a meni je nekako draza Fujitsu LT.[DOUBLEPOST=1445464317][/DOUBLEPOST]Na hladjenju je potpuno drugacija prica.Mitsu moze da radi i na 0. 150 - 0. 180 kw ( 150 - 180 wati struje ) i da hladi.
Fujitsu ima problem taj sto svoj maksimalni kapacitet grejanja postize tek kada je podesena ma max izduvavanje ( 850 m3/h vazduha ) a ta kolicina vazduha moze da smeta konforu grejanja.[DOUBLEPOST=1445464538][/DOUBLEPOST]Ja sam Mitsu fh 35 ve platio oko 1100 Eura.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.779
Поени од реакции
31.719
Jas mislam deka i kaloliferite odnosno grejac so ventilator e dobra solucija za greenje.momentalno zatopluva,mobilna e i za cenata e top,spored mene.se naogaat za cena od 700 -1000 den. 2000watni.
Koga bi sporedil so konvektor koj e okolu 6000 den a potrosuvackata bi bila ista.kolicestvoto na toplina sto go davaat e mnogu slicno no cenata e mnogu razlicna.
Zatoa mislam deka za back up grejno telo vo ladni i vlazni denovi koga klimata nemoze da postigne kaloliferot ili kako go vikate e najdobro resenje
P.s.imam dve takvi ventilatorcinja i odlicno si ja vrsat tabotata.
Ova e ednoto,drugoto e od mr.brikolage za koe mozam da kazam ispusta pojaka temperatura.ke pustam slika od nego

1000\2000w

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Вакво нешто сакам да земам за во бањата. Калорифер брзо ќе го загрее воздухот во така мал простор... Само несум на чисто дали можеби имаат некаков проблем со влага и со водена пареа?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
За во бања најдобро да си земеш регистар со грејачи. Ем ќе топли, ем ќе имаш каде пешкирите да ги ставиш да се сушат.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Вакво нешто сакам да земам за во бањата. Калорифер брзо ќе го загрее воздухот во така мал простор... Само несум на чисто дали можеби имаат некаков проблем со влага и со водена пареа?
Има декларирани и тестирани за користење во бања, IP24 стандард. Ги гледав во Бриколаж, на Ровента. Не ме држи за збор, околу 2500 денари мислам дека беа.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Вакво нешто сакам да земам за во бањата. Калорифер брзо ќе го загрее воздухот во така мал простор... Само несум на чисто дали можеби имаат некаков проблем со влага и со водена пареа?
Имаш во сетец калолифери за бања си заштита од влага, видид на сајтот http://setec.mk/Heating-Cooling/Electric-heaters/Bathroom-heaters Јас земав од тие со греаци за зид што се, можда згрешив, калолифер е подобра варијанта
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.779
Поени од реакции
31.719
Имаш во сетец калолифери за бања си заштита од влага...
Пред некој ден ги разгледував, некако не ми влеваат доверба тие брендови што ги држат... Ама па избор не ни има, не сум видел калорифер од попознат бренд.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Kaloliferot go koristam za greenje vo banjata i za vo spalna.super si ja vrsi rabotata.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
момци ми треба една информација по можност да е проверена од ваше лично искуство....

планирам дома да поставам соларен систем но имам проблем што панелот е одалечен од бојлерот едно 20 30 метра... е сега проблемот е во тоа што за циркулација на гликолот сакам да користам алупласт цевки 20ка ама малку се плашам затоа што летно време бојлерот стига темпертура од 90+ степена а гликолот во алупласт цевките сигурно и поголема температура ке крене па се плашам од аспект на алупластот да не пукне да не се стопи или слично.... инаку пола од метражата на алупастот ке бидат ставени во земја а пола од нив поминуваат низ кошулица на куќата...


ако не ја бива работава со алупласт и ако е ризична кажете барем со кој тип на цевка да го терам гликолот....
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ja imam Mitsu FH 35 VE i ja sam zadovoljan sa tom klimom .Mitsu se razlikuje od nekih drugih proizvodjaca i drugacije je podesena za grejanje.Ona pocinje da radi i greje tek kada je podesis FAN - 3 crte ( 540 m3 / h vazduha ) i potrosnja struje veca od 0. 350 - 0. 400 kw ( 350 - 400 wati ) struje.Znaci da za mod ' auto ' odmah zaboravis , moras sam da je podesis.Za vecinu klima velicine 12 BTU je idealno podesavanje duvanja oko 500 m 3 / h vazduha.Mitsu ima veliku unutrasnju jedinicu a samim tim i izmenjivac je veci pa je potrebno da radi na nesto vecem kapacitetu.Inace daje bas dobru toplotu.Nesto je bucnija od Fujitsu LT. Ona se kod mene nalazi zajedno sa Fujitsu i zajedno pokrivaju 48 m2 konstantno, odnosno 63 m 2 povremeno.( otvore se vrata od jedne sobe ).Kod mene klime rade pod malim opterecenjem kako bih dobio konfor grejanja.
Mitsu ima malo drugaciji ' defrost ' , odnosno cesto ide u defrost ali sve to traje krace vremenski a Fujitsu ide redje u defrost ali duze.Senzore sam odmah iskljucio i na Mitsu i na Fujitsu,to ne koristim nego sam odredjujem temperature.
I Fujitsu i Mitsu su dobre klime , a meni je nekako draza Fujitsu LT.[DOUBLEPOST=1445464317][/DOUBLEPOST]Na hladjenju je potpuno drugacija prica.Mitsu moze da radi i na 0. 150 - 0. 180 kw ( 150 - 180 wati struje ) i da hladi.
Fujitsu ima problem taj sto svoj maksimalni kapacitet grejanja postize tek kada je podesena ma max izduvavanje ( 850 m3/h vazduha ) a ta kolicina vazduha moze da smeta konforu grejanja.[DOUBLEPOST=1445464538][/DOUBLEPOST]Ja sam Mitsu fh 35 ve platio oko 1100 Eura.
Zorane eve gi cenite na nekoj od spored mene podobri inverteri na fujitsu.Mojata dilema e okolu 12 LUC OD 980€ I MITSU FH35VE.Inaku planiram da gream prostor od 35 m2
 

Attachments

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Jako je vazna izolacija tih tvojih 35 m 2 , odnosno toplotni gubici prostorije.Fujitsu 12 LU ja sasvim pristojna klima i za tu klimu se kaze da ima najbolji odnos cena = kvalitet.Ta klima u Srbiji kosta oko 740 Eura.Podesena je kao i sve ostale Fujitsu klime da greju dobro sa povecanim kapacitetima i vecom kolicinom vazduha koji izduvavaju.
http://www.fujitsu-general.com/global/data/support/erp/00242091-01.pdf
http://www.frigotrade.hu/webshop/letoltesek/Fujitsu ASYG LUCA 07-09-12-14 sevice technical manual (3,7 MB).pdf
http://www.szeged-klima.hu/letoltesek/Fujitsu ASYG LUCA 12-14 service manual (7,0 MB).pdf
Nesto mi je mnogo tih 980 Euro , ali ne znam koja je cena za Mitsu FH .?
Ako cena izmedju Mitsu i Fujitsu nije velika a imas solidnu ( dobru ) izolaciju ja licno bih pre pazario Mitsu 35 FH.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom