Најекономично греење и ладење

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Ја оддвои со некој наставак на држачите, после ставањето на фасадата... или сега надворешната единица ти е 10см поблиску до ѕидот?
не ги вадев држачите не ми се отвараше плус работа
почетно беше 25-26см. одвоена од зидот, сега е околу 15. Не е никаков проблем тоа бидејки левата страна е на отворено скроз и најмал ветар да има го фаќа, така да не е проблем циркулацијата на воздух
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
501
Поени од реакции
282
Дај предложите некоја инвертер клима за топлење и ладење просторијата е околу 30м2. Пукнав на жешково а нејкам обична клима да ставам зш сакам и да се греам со неа на зима. Гледам овде еден куп модели и ме збунивте.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ни првата ни втората! Втората Samsung тешко ќе врши работа со оглед на тоа што моделот е AQ 09.... (9000 БТУ) и макс 2,9 КW.... што е доволно за простории 10-15м2 а ти велиш дупло поголема просторија би сакал да ја ладиш/загреваш..... првата клима инвертер е сра*е од трета кинеска лига, кое ќе врши солидно работа едно две три години .... и толку! По истекот на гаранцијата ако не се расипе имаш многу среќа, а и во рокот ако ти се расипе Господ напомош со гаранција која очекуваш од Сетек (ако тие ги сервисираат)... но во секој случај по три години ако не рикне, тогаш очекувај да се намалат својствта на уредот, перформансите негови, па за за некои 30% (многу повеќе ќе троши, помалку ќе загрева и тн).... тоа е случај скоро со сите ’’No name’’ кинески производи... но не и со производи од оваа држава како на пример Gree (особено појаките модели)... за што се напишаа есеи на темава (прочитај назад).... од трета страна како реков не им верувам на Сетек ништо бидејки се преваранти, муватори.... а за ST климите еднаш пишуваат дека се со Toshiba компресор, а некогаш дека се со Panasonic компресор (како што велат за посочениот модел).... размисли подобро за клима уреди - инвертери за кои предходно пишуваа ми се чини стрелец меѓу последните, за модели на Vivax кои чинат нешто малку поскапо (некоја иљадарка плус од моделот ST).... но се многу поквалитетни уреди од СТ. Предходно некој спомна Daikin за пристојна цена.... така да мое мислење, имаш многу подобри опции од ST за загревање.... за ладењње? Сите успешно ќе ладат.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Oна као Мидеа се демек добри клими, па некои склапаници со понешто Мидеа делови се уште подобри... ;)

Не знам дали навистина не го читате тоа што милион пати е повторено, или само сакате да го слуште тоа што посакувате... Вивакс е минимум нешто што би вршело работа (иако и тоа е под знак прашање сега кога не ремаркираат Гри, туку Мидеа). Гри е ОК избор, и понатаму идат Јапанците. И Корејците може да завршат работа, ама генерално не вредат за парите.

Шо поише да се каже, освен ако баш немаш пари - да земеш асална не-инвертор клима, наместо нешто неиспитано и мачка во вреќа. Се разбира, освен ако не живееш во Гевгелија (поздрав, Јамаха ;) ).
Од тој аспект поназад на темава ја пофалија Gree Bee on/off - боље земи си 18ка таква клима ЗА ИСТИ ПАРИ, него некоја склапаница 12ка која ја фалат монтери. Додатните 6к БТУ од квалитетна обична клима ќе завршат МНОГУ ПОВЕЌЕ РАБОТА од рандом ѓубре демек инвертор.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
vrti suci gree i samo gree.drugo se e djubre
nema drug izbor osven gree pa makar i on off da e :)
tesko drugite sto nemaat gree.
se osekam depresivno i ke si nabijam kompleksi so obicna on off ,C klasa favorit klima
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
vrti suci gree i samo gree.drugo se e djubre
nema drug izbor osven gree pa makar i on off da e :)
tesko drugite sto nemaat gree.
se osekam depresivno i ke si nabijam kompleksi so obicna on off ,C klasa favorit klima
Pa gree e djubreto, ene ja na rabota cel den trosi po 900w na 27c zadadeni. Samsungot doma vece ne znam kolku godini ja imam, mozebi 10 a uste funkcionira i rastura. Daljinskoto na samsung kaj i da go svrtis za stotinka ce fati, od gree changeto da go usmerim u klimata pa ima 70% sansa da promasi.
Znaci imas pari kvalitet e od panasonic pa nagore pa moze i LG e tuka nekade, se ispod e djubre i gree i vivax i st i midea...
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Дај предложите некоја инвертер клима за топлење и ладење просторијата е околу 30м2. Пукнав на жешково а нејкам обична клима да ставам зш сакам и да се греам со неа на зима. Гледам овде еден куп модели и ме збунивте.
а кој ти кажа дека обичните не греат?[DOUBLEPOST=1437515712][/DOUBLEPOST]
Pa gree e djubreto, ene ja na rabota cel den trosi po 900w na 27c zadadeni. Samsungot doma vece ne znam kolku godini ja imam, mozebi 10 a uste funkcionira i rastura. Daljinskoto na samsung kaj i da go svrtis za stotinka ce fati, od gree changeto da go usmerim u klimata pa ima 70% sansa da promasi.
Znaci imas pari kvalitet e od panasonic pa nagore pa moze i LG e tuka nekade, se ispod e djubre i gree i vivax i st i midea...
кај мене денеска во 14.30 надвор 41, остајте што кажува Глигор на прва не ни гледав
од 11.30 до сега моето омилено НЕО и на @Vanlok се надевам има потрошено 1.2KW на одржување 26с. во соба од 20м2, истата таа што ја грејам цела зима
па дајте бе луѓе рачунајте колку испаѓа на саат потрошувачка, јас имам завршено математичка гимназија ама можеби имам нешто погрешено, многу малку испаѓа да троши
@goran0505 кој модел е твојот самсунг
јас од мојот сум презадоволен на греење, за ладење не ми прави баш кејф троши малку повеќе, и да мојот е на R22 не е така нов како што бев пишал погоре
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Pa gree e djubreto, ene ja na rabota cel den trosi po 900w na 27c zadadeni. Samsungot doma vece ne znam kolku godini ja imam, mozebi 10 a uste funkcionira i rastura. Daljinskoto na samsung kaj i da go svrtis za stotinka ce fati, od gree changeto da go usmerim u klimata pa ima 70% sansa da promasi.
Znaci imas pari kvalitet e od panasonic pa nagore pa moze i LG e tuka nekade, se ispod e djubre i gree i vivax i st i midea...
Баче имаш право на мислење, ама јас морам да ти кажам дека е грев да ги ставаш Гри во иста реченица со СТ и Мидеа. У реду е да не сакаш некој бренд, а треба и да се биде објективен.

Не дека имам нешто против Самсунг како бренд, ама твојов пример ниште посебно не ни кажува. Едно е повремено (навечер) да грее помала просторија (спална) - а сосема друго е загревање/ладење на дуќан со плафон над ~3метри и огромна површина ѕидови од стакло (изолација што да ти кажувам).
На крају краева ако не сум во право, и дуќанот ти е со добра изолација - до сега требаше да им го лупнеш од глава климатизерот, на тие продавачите. Како што би направил секој со уред под гаранција а кој не си ја работи работата.
Ама изгледа таму кај тебе со дуќанот е нешто специфично проблематично. Се некако мислам дека таму кај тебе нема да се справи со работата и некој егзотичен Јапанец (или макар некоја Нокриа/Даисекаи). :)[DOUBLEPOST=1437522932][/DOUBLEPOST]
vrti suci gree i samo gree.drugo se e djubre
nema drug izbor osven gree pa makar i on off da e :)
tesko drugite sto nemaat gree.
se osekam depresivno i ke si nabijam kompleksi so obicna on off ,C klasa favorit klima
Со тоа подвлеченото помалку ќе се заебеш, отколку со тие ноунејм „инверторите“ од 400е. Пошто тоа обичната он-оф клима барем ќе го работи тоа за што е специфицирана.

Јас Гри земав за во спална, пошто беше најдобро нешто за тие (мали) пари што вреди да се купи. Тошиба ми е наменета за другите простории.
Поентата на сето ова е дека ноунејм „инвертори“ од 400е се фрлање пари. Ама пошто ти изгледа подобро знаеш, не му се мисли и како што си наумил трк да си пазариш хјундаи/нео/кварт инвертор клима. Ич да не читаш искуства на форумов, никој ништо не знае овде. ;)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@Vanlok
според твојата логика,не треба никој да се купи клима која не е од твојата листа на проверени клими.
инаку се е џубре и фрлени пари.ова малку ми е како црно и бело.
или е добра или е чкарт.
тоа неможам да го разберам.и јас сакам да купам топ 5 инвертер клима,ама ...
еве пример мои блиски земаа беко инвертер 3,5кв,па еве ја сега втора или трета година е,си тера.незнам што компресор има.
еве ако знаеш што компресори користат мидеа слободно пиши.
ако имаш некој линк од некој што се пожалил од мидеа и тоа да прочитаме.
а не вака наброј ги појаките марки и коментирај...абе ако незнаеш што е подобро прашај што е најскапо,или колку пари толку музика...и други извикани реченици.
овие ст имаат 5 години гаранција,хјундаи 2 год гаранција.
еве чист пример.
од мене лично тргнувам,некој да ми каже друга он оф клима(од поскапиве,самсунг,лг..што се по 20 и кусур илјади) и освен мојава што ми е проверена јас одма ќе се спротиставам.
и ќе коментирам:џабе фрлени пари за бренд клима кога и мојата од 11500 ден си ја врши одлично работаа и лади корне.
како ти што коментираше,тошиба,гри се топ, а другите што се по 400 евра се џабе фрлени пари.

мислам дека најбитна работа е гаранцијата.што поголема гаранција тоа подобро.бар сега за овие но нејм клими кој се појавуваат со имиња на домашни брендови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Jaс пак ќе ти повторам, купи тоа што си наумил - и после имај доблест пренеси ни ги искуствата овде, па сите да бидеме поумни за тие хјундаи-мундаи клими. Може и ќе испаднеш во право и ќе испаднат супер клими. Може и ќе испаднат и подобри од самите Мидеа (од чии вишак делови наводно се склапани). Може нема (како мидеите) да влагаат по 20 минути во дефрост на секои пола саат - кога ќе се спуштат маглите и ќе залади.

Знаеш, овде на форумов разменуваме искуства и тоа е примарната цел (иако на моменти изгледа како мерење ташаци). Некој прашува, и други пишуваат сопствени мислења за тоа што се прашува.
Од таа страна и ти се даваат лични мислења за климите - за кои впрочем прашуваш дали ги бива... Или ти уствари на темава дојде да се убедиш себе си дека хјундаи-мундаи е супер клима?
Зошто да не, купи тоа што си наумил - и после имај доблест пренеси ни ги искуствата овде. Ние ништо не губиме, ти ќе живееш со таа клима.


Гаранција е многу важна, ама ако ти бараат да доплаќаш по илјада (и кусур) денари секоја година за „редовен сервис“ - тогаш таа цена и не е така ниска на таа СТ (или хјундаи-мундаи, или Мидеа, итн). Тие 23-24илјади колку ќе станат тогаш?

Епа јас моето Гри го пазарив за 29илјади. Сега понешто им рипнаа цените откако малку се опаметија продавачите (и купувачите). И тоа пази, јас СТ (и самсунзите од истите продавници) можам да ги набавам по дилерски цени. И тоа лани Самсунг во мкд имаше акција за бесплатна монтажа... И пак и со дилерска цена и со бесплатна монтажа, пак јас не земав Самнсунг ниту за помошна клима. За СТ нема ни да зборувам.
Сето ова не значи дека јас се курчам и имам пари за фрлање на „скапи“ клими - туку значи дека не сум толку богат за да купувам евтино (а неквалитетно).


едит: Беко не е лош бренд, генерално. Поконкретно климите им ги прават во истата фабрика каде се прави ЛГ. Беко може и да се подобри од Мидеа, ама со погоре набројаните клими немаат шанси да се носат. Има луѓе што ги користат, ама кој од нив мерел колку струја трошат и колку истите луѓе ги предимензионирани за да си ја вршат работата (купувани 18ки наместо 12ки, итн). Имам таков комшија.

Сеедно, ако веќе навистина немам избор - подобро Беко би земал одколку тие страњата за кои сакаш да се убедеш себе си дека се добри. Само работата е што ИМА ИЗБОР на пазаров.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Здраво, ако може совет каков тип на инвертер клима да купам, колкава моќност за простор од 42m2 во стан, со еден надворешен ѕид и дали би било ефикасно со една внатрешна во ходник поставена да ги грее/лади спална и дневна, еве го распоредот конкретно

 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@goran0505 кој модел е твојот самсунг
јас од мојот сум презадоволен на греење, за ладење не ми прави баш кејф троши малку повеќе, и да мојот е на R22 не е така нов како што бев пишал погоре
najobicnata za 15.500 ja kupiv. Jas sum zadovolen i za ladenje i za greenje, samo sto ne mi vrsi rabota posle -5 zatoa sto ne i raboti defrostot i mrzne celata nadvoresna

20150722_030236.jpg

@Vanlok da ti odgovorim nesto, nema svrha zatoa sto samo se povtoruvame. Do sega trebase ti da ja probas svojata ili eve jas se mislam da ja odnesam ovaa doma a ovde da si zemam pak nekoe 9ce on/off
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
najobicnata za 15.500 ja kupiv. Jas sum zadovolen i za ladenje i za greenje, samo sto ne mi vrsi rabota posle -5 zatoa sto ne i raboti defrostot i mrzne celata nadvoresna

Прегледај го приврзокот 125052

@Vanlok da ti odgovorim nesto, nema svrha zatoa sto samo se povtoruvame. Do sega trebase ti da ja probas svojata ili eve jas se mislam da ja odnesam ovaa doma a ovde da si zemam pak nekoe 9ce on/off
изгледа мојата е понова ако е на R22
http://www.3kita.com.ua/products/konditsioner-split-samsung-aq-12-nsen
кај мене работи дефростот одлично ама не можам да ги натерам моите само со неа да се греат, знаеш како е стари луге па си сакаат дрва, поубаво им било[DOUBLEPOST=1437603318][/DOUBLEPOST]
Здраво, ако може совет каков тип на инвертер клима да купам, колкава моќност за простор од 42m2 во стан, со еден надворешен ѕид и дали би било ефикасно со една внатрешна во ходник поставена да ги грее/лади спална и дневна, еве го распоредот конкретно

тоа што го сакаш ти не може
каква и да земеш квалитетна и јака нема да ги загрее другите две соби, туку ќе исклучува бидејки брзо ќе постигне Т и ќе се лажи сензорот на внатрешната дека е топло а во другите соби ќе биде со 5с. поладно
исто и на ладење само обратно од тоа што го напишав
спасот е една 12-ка во дневна и 9-ка за спалната, за марки не коментирам оти ќе ме нападнат веднаш, само знам дека мојата наредна клима што ќе ја купам ќе биде митсубиши made in Japan
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
од 11.30 до сега моето омилено НЕО и на @Vanlok се надевам има потрошено 1.2KW на одржување 26с. во соба од 20м2, истата таа што ја грејам цела зима
па дајте бе луѓе рачунајте колку испаѓа на саат потрошувачка, јас имам завршено математичка гимназија ама можеби имам нешто погрешено, многу малку испаѓа да троши
Тоа НЕО мислам дека беше ОН/ОФФ клима и како таква за 12 саати да потроши само 1.2Кв треба со абракадабра да се претвори во некој поскап инвертер за да троши 100Ваати/час...и тоа во Гевгелија на топлово, не заебавај или подобро да кажам не ги замајавај лугево, таа клима треба 1 до 1.2Кв на саат да троши или за 12 саата ке потроши преку 10Квата, под услов нели да си работи цело време во тие 12 саата но пошто и гаси наизменично ке потроши помалку, а не како што ти си љубиш да си мериш (па после да се фалиш) потрошила 1.2кв ама работела 1 саат а не барем 8 од тие 12, во останатото време била Офф. Друго што ми текнува е, да ти е ставена не во мод ладење туку во мод вентилација, сензорот за температура да го чуваш у фрижидер и накрај варијантата да си немал струја 11саата од тие 12...[DOUBLEPOST=1437608168][/DOUBLEPOST]
@Vanlok
мислам дека најбитна работа е гаранцијата.што поголема гаранција тоа подобро.бар сега за овие но нејм клими кој се појавуваат со имиња на домашни брендови.
Ако гаранцијата ти е најбитниот елемент ти си само за Гри клима друже, еве колку е гаранција за ГРИ(од Cozy do U-crown) во Грција како наша најблиска држава
да не барам по други држави или Америки, Канади ...
Кај нас се гаранциите вообичаено по 3 год, 5 мислам ни за Митсубиши нема да добиеш кај нас, а ти ако им веруваш на СТ за тие 5 и ако на тоа се фатиш твој памет.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom